Connect with Us

Njihuni me Ibuk/ Roboti me pamje fëmije që po adoptohet masivisht në Japoni

Teknologji

Njihuni me Ibuk/ Roboti me pamje fëmije që po adoptohet masivisht në Japoni

Publikuar

-

cna lajm teknologji

Shkencëtarët në Japoni kanë krijuar një robot android me pamjen e një fëmije 10 vjeçar.

I quajtur Ibuki, roboti nuk ka një trup normal por lëviz nëpermjet dy rrotave dhe mund të përdorë muskujt e tij të butë dhe të gomës për të tërhequr shprehjet e fytyrës dhe të bëjë me sy si një fëmijë i vërtetë.

Ibuki është krijuar për të siguruar shoqëri me atë që e adopton, me pak fjalë shoqëri më prindër njerëzorë duke i mbajtur dorën, duke qeshur dhe duke u përfshirë në biseda me ta.

cna lajm teknologji

Projekti u krijua nga inxhinieri i njohur Profesor Hiroshi Ishiguro së bashku me kolegët në “Universitetin e Osakës”.

Ai dhe ekipi i tij i inxhinierëve kanë publikuar një punim kërkimor mbi ndërtimin në korrik në revistën “Robotica”.

Duke folur për “The Sun”, autori kryesor në gazetën “Yoshihiro Nakata” përshkroi se si lëvizjet e androidit ishin krijuar për t’i dhënë asaj një ecje realiste.

Ibuki nuk është vetëm një android autonom që mund të lëvizë mbi rrota, por është projektuar gjithashtu për të lëvizur në mënyrë shumë realiste”, tha ai.

Ibuki u zhvillua me ndihmën e Projektit “JST ERATO Ishiguro”, i cili synon të kultivojë komunikimin natyror midis njerëzve dhe robotëve. Puna filloi në projekt në 2019 dhe prototipi i parë i punës kushtoi mbi 200,000 dollarë për tu zhvilluar.

Kjo u bë titulli kryesor, dhe inxhinierët që atëherë kanë shtuar sensorë shtesë që e ndihmojnë atë të njohë mjedisin e tij. Truri i robotit i jep atij “vizion” që me sa duket mund të skanojë fytyrat dhe të njohë objektet në rrethinën e tij. Për ta bërë atë më realist, inxhinierët japonezë madje i dhanë lëvizje “të pavullnetshme” të tilla si vezullimi i syrit. Ibuki është madje i aftë të tërheqë shprehjet e fytyrës gjatë bisedave, duke përfshirë lumturinë, befasinë, frikën dhe përbuzjen. Hapi tjetër përfshin bërjen e robotit të lëvizë më realisht me qëllimin përfundimtar të zhvillimit të robotëve që flasin që mund të punojnë së bashku me njerëzit.

LEXO EDHE:  Zbulohet zëvendësi i Sahit Dollapit/ Basha emëron të preferuarin e bashkëshortes

Ne aktualisht jemi duke punuar në përmirësimin e mekanizmit të lëvizshmërisë dhe sistemi i kontrollit të androidit, “tha Nakata për The Sun.

Japonia dhe kombet e tjera të zhvilluara aktualisht janë në mes të një epidemie vetmie mes popullsisë së tyre të plakur, për këtë arsye ky robot me pamje fëmije po kerkohet shumë nga të moshuarit jo vetëm  në Japoni, shkruan CNA.al

cna lajm show

cna lajm show

Në Shtetet e Bashkuara, më shumë se një e katërta e njerëzve mbi 60 vjeç jetojnë vetëm, sipas një Anketimi Peë Research.Më shumë se 43 përqind e tyre raportuan se ndiheshin të vetmuar-edhe para pandemisë Covid-19.Janë propozuar një sërë zgjidhjesh, të tilla si shpërndarja e shokëve robotë dhe dhënia e fuqisë profesionistëve të kujdesit shëndetësor p ër të përshkruar aktivitetet shoqërore të njerëzve si kopshtari në komunitet ose seanca artistike në grup. Në shkurt, Japonia emëroi një “Ministër të Vetmisë” në një përpjekje për të zvogëluar vetminë dhe izolimin shoqëror midis banorëve të saj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Mbani të sigurta mesazhet tuaja në WhatsApp/ Ja hapat që duhet të bëni

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ju mund të bllokoni bisedat tuaja në WhatsApp me gjurmë gishtash ose me fytyrë për t’i mbajtur mesazhet tuaja të sigurta nga ata që fshihen

Nëse ju pëlqen të mbani bisedat tuaja WhatsApp sa më të sigurta, ekziston një mënyrë e thjeshtë për të siguruar që ju jeni personi i vetëm që mund t’i lexoni ato.

Ju mund të ndryshoni cilësimet në aplikacionin e bisedës në mënyrë që të kërkojë një skanim të gjurmës së gishtit ose fytyrës tuaj para se të shfaqni ndonjë nga mesazhet tuaja private.

Karakteristika funksionon si në iOS ashtu edhe në Android, kështu që ju jeni të sigurt në secilin sistem operativ.

Si të aktivizoni gjurmët e gishtërinjve ose bllokimin e fytyrës për Android?

Së pari, sigurohuni që të keni përditësuar versionin më të fundit të WhatsApp në telefonin tuaj Android. Nëse nuk jeni të sigurt se si ta bëni këtë, hapni Dyqanin Google Play dhe gjeni WhatsApp dhe shkarkoni çdo përditësim të disponueshëm.

Pastaj ndiqni këto hapa:

Hapni WhatsApp dhe trokitni lehtë mbi Cilësimet.

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy S8/ Vazhdojnë risitë

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy S8/ Vazhdojnë risitë

Pastaj shkoni te Llogaria dhe më pas Privatësia.

Atëherë do të shihni një opsion për Fingerprint Lock – prekni atë.

Aktivizoni Unlock Ëith Fingerprint dhe konfirmoni gjurmën tuaj të gishtit.

Pastaj zgjidhni një kohë të gjatë që të bëhet kyçja automatike.Nëse funksioni ju mërzit ndonjëherë, është e mundur ta fikni duke ndjekur përsëri hapat e mësipërm.

 

Si të aktivizoni gjurmët e gishtërinjve ose bllokimin e fytyrës për iOS?

Sigurisht, Fingerprint Lock ka qenë në dispozicion në iPhone për një kohë.

Ja si ta bëni:

Hapni WhatsApp dhe shkoni te Cilësimet.

Tjetra trokitni lehtë mbi Llogaria dhe më pas prekni Privacy.

Në pjesën e poshtme, zgjidhni Bllokimin e ekranit.

Pastaj mund të zgjidhni të zhbllokoni WhatsApp me Touch ID ose Face ID, në varësi të iPhone tuaj.

Zgjidhni një sasi kohe që kërkohet kyçja e ekranit

Pastaj herën tjetër kur hapni aplikacionin tuaj, do t’ju kërkohet ta zhbllokoni atë.

Mos harroni se mund ta hiqni këtë veçori në çdo kohë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njihuni me Leonardon/ Roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

I njohur shkurt si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë, shkruan CNA.al.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore. Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit – përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

Ekipi nuk ka thënë kur LEO do të ishte në dispozicion për përdorim komercial, ose sa do të kushtonte, pasi është ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit.

LEXO EDHE:  Pajisja më e re teknologjike/ Krijohet roboti që mund të dezinfektojë ambjentin në vetëm 30 minuta

LEXO EDHE:  Aplikacioni që ndihmon emigrantët sirianë

Sipas Daily Mail, studiuesit gjithashtu planifikojnë të pajisin LEO me një algoritëm të sapo zhvilluar të kontrollit të uljes së dronëve që përdor rrjete të thella nervore.Me një kuptim më të mirë të mjedisit, LEO mund të marrë vendimet e tij në lidhje me kombinimin më të mirë të ecjes, fluturimit ose lëvizjes hibride që duhet të përdorë për të lëvizur nga një vend në tjetrin bazuar në atë që është më e sigurt dhe që përdor sasinë më të vogël të energjisë.

Trupi i LEO përmban të gjitha bateritë, sensorët dhe fuqinë llogaritëse të nevojshme për funksionimin autonomy të plotë, thjesht ka nevojë për më shumë fuqi të trurit.

Tani për tani, LEO përdor helikat për të balancuar gjatë ecjes, që do të thotë se përdor energji në mënyrë mjaft joefikase,” tha studiuesja Lupo, e cila do të punojë në LEO për doktoraturën e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Kjo grua nuk është e vërtetë

LEXO EDHE:  Kjo grua nuk është e vërtetëSecila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE