Connect with Us

‘Rritja e çmimeve”/ Tabaku  zbardh mesazhin e Ramës

Ekonomi

‘Rritja e çmimeve”/ Tabaku  zbardh mesazhin e Ramës

Publikuar

-

cna lajme ekonimi

Nënkryetarja e PD, njëherësh deputetja Jorida Tabaku, ka denoncuar rritjen e çmimeve të produkteve të përditshme.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Tabaku ka shenjëstruar qeverinë, duke thënë se varfërimi është vizioni ekonomik i Ramës.

Varfërimi çdo familje shqiptare është vizioni ekonomik i Ramës.

Rritet kostoja e produkteve prej taksave të larta, bie konsumi shqiptarëve prej të ardhurave të ulëta.

LEXO EDHE:  Bashkim Shqipëri-Kosovë?!/Deklarata e Ramës shqetëson NATO-n

Mesazhi Ramës është varfëro shqiptarët përmes taksimit, mbyll bizneset përmes zhdukjes së konkurencës, përqëndro ekonominë përmes oligarkisë”, shkruan Tabaku në rrjete sociale.

Sipas saj, një qeveri e djathtë e PD do të luftonte për qytetarët, për taksa më të ulëta, për çmime më pak të kripura dhe për më shumë të ardhura në xhepin  e qytetarëve./CNA.al

cna lajme ekonomi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

DW: Paradoksi i Shqipërisë me energjinë elektrike/ E shet lirë dhe e blen shtrenjtë

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Si do ta përballojnë familjet dhe bizneset e vogla në Shqipëri krizën e furnizimit me energji elektrike që po troket, ndërkohë që çmimet janë në qiell?

“Ne varemi nga shiu”- tha kryeministri Edi Rama gjatë paraqitjes në media të një plani kundërveprimi ndaj krizës energjitike, duke i qetësuar qytetarët se ky plan nuk parashikon rritjen e ꞔmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familiarë dhe biznesin e vogël dhe as kufizime në furnizimin me energji elektrike në shkallë vendi.

Ai paraqiti edhe një plan kundër krizws energjetike, i cili do të zgjasë deri në fillim të verës 2022, dhe do të kushtojë 100 milio euro në fund të këtij viti dhe 100 milion euro të tjera në fillim të vitit tjetër që do të shkojnë në favor të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elekrike (OSSHE).

Vend i pasur me burime ujore, por …Edhe pse Shqipëria është një vend i pasur me burime ujore, katër hidrocentralet më të fuqishme të Shqipërisë mbi lumin Drin, sipas kryeministrit Rama nuk i plotësojnë dot të gjitha nevojat e vendit për energji elektrike, prandaj sikurse tha ai ne “shesim lirë kur rajoni rreth nesh nuk ka nevojë alarmante për energji për të mos hedhur ujin e hidrocentraleve në lumë apo përmbytur fushat e mbjella. Dhe blejmë shtrenjtë energji elekrike, sepse dalim në treg kur nevoja për energji bëhet alarmante per shkak të thatësirës.”

LEXO EDHE:  Deputeti jep alarmin/ Ku po e çon arsimin kjo qeveri?

LEXO EDHE:  Deputeti jep alarmin/ Ku po e çon arsimin kjo qeveri?

Si zgjidhje Rama prezantoi praninë e një sistemi për të mbajtur ujë rezervë për ta përdorur në kohë thatësire dhe hidrocentralin e Skavicës në kaskadën e Drinit për ndërtimin e të cilit Korporata Elektroenergjitike e Shqipërisë (KESH) nënshkroi në korrik të këtj viti marrveshjen me korporatën ameikane Bechtel. “Po ndërtojmë hidrocentralin e Skavicës, që të kemi një rezervuar mbledhës, që ujin që kemi të tepërt sot ta mbajmë rezervë për nesër kur të kemi thatësirë.”

Sipas ekspertëve ndërtimi i këtij hidrocentrali do ta bëjë Shqipërinë një nga prodhueset më të mëdha të energjisë elektrike në rajon, duke rritur prodhimin e pesë hidrocentraleve mbi lumin Drin me 20 përqind dhe arritur në 1350 MV. Shifra mbresëlënëse, por që nuk shpjegojnë se si do të zgjidhet problemi i varësisë nga shiu, i cili për shkak të ndryshimeve të klimës me siguri që do të shtohet.

Nga ana e saj opozita e konsideron krizën energjitike pasojë të korrupsionit dhe të keqmenaxhimit./DW

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dokumenti/ Si filloi afera KESH-NOA

Publikuar

-

Nga

Sot po sjellim një dokument që i është dërguar në gjuhën angleze KESH-it, i cili është edhe zanafilla e një afere korruptive, pasi nëpërmjet këtij dokumenti është firmosur një kontratë skandaloze.

Një kompani private do të fitonte me qindra mijëra-euro, ndoshta edhe miliona, ndërsa KESH, asgjë.

Një kontratë monopoliste e cila  nuk iu është dhënë kompanive të tjera por vetëm, NOA-s dhe kjo ka ndodhur gjatë një periudhe  të mjegullt.

Pse mjegull?  Shprehja e urtë popullore thotë: “Ujku mjegull do”.

Gjithçka ka ndodhur një ditë para se Benet Beci, Drejtori i Përgjithshëm i KESH-it, të jepte dorëheqjen dhe më pas përreth tetë ditë është kryer çdo procedurë deri në një firmosje kontrate.

Ujku donte mjegull e ndërkohë  Benet Beci qëndronte në zyrat e KESH-it edhe pse kishte dhënë dorëheqjen, derisa bordi vendosi për lirimin e tij  nga detyra.

Ky është dokumenti i parë, që i hapi rrugë një afere te dyshimtë.

CNA.al do të sjellë nesër e në vijim të tjera dokumente derisa institucionet përgjegjëse të fillojnë hetimin në lidhje me një skandal ,që ne në fillim e kemi quajtur kriminal.

Qëndrojmë dhe besojmë se është i tillë, për faktin se në kohën  një krize energjitike me diferenca në çmime dhe në orët e trasnmetimit dhe depozitimit të energjisë elektrike, një kompani private në një situatë monopoliste , pra një kompani monopoliste me një miratim  korruptiv nga Autoriteti i Konkurencës kanë mundur që të devijojnë miliona euro në xhepat e privatit duke dëmtuar jo pak buxhetin e Koorporatës Elektroenergjitike Shqiptare.

Gjithçka ka nisur 14 orë para, se sa Benet Beci, kreu i KESH-it,  të largohej nga detyra me dorëheqje.

Faktet  tregojnë se situata ka qenë ndryshe, pasi me datë datë 4 Mars, një ditë para dorëheqjes së Benet Becit, është realizuar kjo e aferë korruptive që prek drejtpërdrejt xhepat e konsumatorëve.

Drejtori ka qenë i larguar me dorëheqje, por ka qëndruar në detyrë. Më tej do të sjellim ditë pas dite të tjera dokumenta për këtë skandal.

Ky është  fakti i parë që NOA i kërkoi KESH dhe ky institucion me vrap nën drejtimin në hije të Benet Becit, krijoi një situatë për të sjellë më pas një kontratë skandaloze deri dhe kriminale.

NOA Energy trade, SH.P.K (tregtia e energjisë NOA), nëpërmjet kësaj letre interesi, shpreh dëshirën për të mundësuar shkëmbimin  e energjisë duke nisur që nga muaji prill/maj për 12 muaj (çdo vit), duke ndjekur kërkesat e mëposhtme:

Kapaciteti i dorëzimit: (më i madh ose baraz)-50 MV

Vëllimi i dorëzimit: (më i madh ose baraz)-40’000 MV për muaj

Kapacitetet e transmetimit: Sigurohet nga NOA ENERGY TRADE SH.P.K”, thuhet në kërkesën e kompanisë NOA-së drejtuar KESH-it, të cilën do ta sjellim më poshtë në gjuhën angleze, para kërkesën origjinale.LEXO EDHE:  Rama “sherr” me qytetarët/ Jeni mësuar keq, i shkruani Kryeministrit për punë!

LEXO EDHE:  Rama “sherr” me qytetarët/ Jeni mësuar keq, i shkruani Kryeministrit për punë!

Në kërkesë NOA i përcakton edhe kushtet KESH-it, edhe pse institucioni publik dilte i humbur.

Energjia e dhënë nga KESH sh.a, nuk duhet të përdoret për kryerjen e kontratave kundër pjesëmarrësve të tregut shqiptar, (AMP) i ngarkuar me detyrimin e shërbimit publik. Nëse rezulton se energjia  e marrë nga KESH, përdoret për të ekzekutuar kontratat kundër (AMP) atëhere  vlera e energjisë do të llogaritet duke iu referuar çmimit fillestar plus njësine e ngarkuar për shkak të shërbimit publike (dëmin publik).

Kushtet për tu bërë pjesë:

NOA Energy Trade SH.P.K, është i regjistruar në  tregetimin e energjise KESH  dhe ka kapacitetin të marrë më shumë se 120 MW bashkë me partnerët e tjerë aktiv në rajon”, shkruhet në kërkesë.

Ndër të tjera, në kërkesë, thuhet se “Balanca midis dy kompanive NOA ENERGY TRADE SHPK, dhe pala tjetër në fund të 12 muajve duhet të jetë një neto me vlerë 0. Në rast se kjo vlerë nuk eshtë zero pala që është marrëse do e kthejë këtë energji mbrapsht.

Klauzolë e rëndësishme- Ne propozojmë mundësinë që në muaj kur balanci është i brishtë psh: Mars, Prill, Dhjetor dhe Janar, të rritet sasia e shkëmbimit”

Më poshtë sjellim kërkesën origjinale në gjuhën angleze, që ka prodhuar më pas edhe një kontratë skandaloze, kriminale./CNA.al

Zbardhen të tjera detaje nga abuzimi i KESH/ CNA.al sjell dokumentet, dy institucione përfshihen në skandal

Thellohet skandali/ KESH humbet miliona euro nga shkëmbimi i energjisë

Kontrata kriminale/ KESH, humbje miliona euro me shkëmbimin e energjisë

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

‘Ngrijnë” Euro, Dollari dhe Paundi/ Nuk ka lëvizje në tregun e këmbimit valutor

Publikuar

-

Nga

Kursi i këmbimit nuk po njeh luhatje, të paktën prej pesë ditësh.

Nuk ka ndryshim të shkëmbimit të monedhave të huaja me leku shqiptarë.

Dollari sot blihet me 103.2 lekë, dhe shitet me 108.2.lekë. Euro blihet me 120.7 lekë dhe shitet me 125.7 lekë.Paundi britanik, shitet me 140.6 lekë dhe shitet me 145.6 leke.

LEXO EDHE:  “Rinia është lënë në harresë”/ Këlliçi: Maturantët dhe studentët të zhgënjyer nga qeveria

LEXO EDHE:  “Mos votoni listat e bëra natën nga politikanët zullumqarë”/ Thirrja e fortë Piro Ahmetajt

Më poshtë sjellim këmbimin valuator të gjitha monedhave të huaja./CNA.al

LEXO TE PLOTE