Connect with Us

Për herë të parë që prej 1949, një kancelar gjerman nuk garon për t’u rizgjedhur

Bota

Për herë të parë që prej 1949, një kancelar gjerman nuk garon për t’u rizgjedhur

Publikuar

-

Zgjedhjet e Bundestagut janë tashmë një zgjedhje historike, sepse për herë të parë që nga viti 1949 një kancelar në detyrë nuk kandidon për rizgjedhje.

Do të vazhdojë në të njëjtin drejtim apo do të ketë ndryshime? Kush do të qeverisë përfundimisht Gjermaninë do të vendoset pas disa javësh apo muajsh, pas negociatave të gjata për koalicion.

Zgjedhjet e 26 shtatorit në Gjermani cilësohen të rëndësishme, nisja e një epoke të re pa Angela Merkel, e cila udhëheq vendin prej 16 vitesh.

Zgjedhjet për Bundestagun e ri gjerman do të formëzojnë jo vetëm të ardhmen e Gjermanisë, por edhe të të gjithë Evropës.

Nga ora 8:00 në qendrat e votimit u drejtuan qytetarë të shumtë të cilët kanë pritshmëri të ndryshme për të ardhmen e tyre.

“Personalisht, do të doja të shihja një politikë më të gjelbër, shpresoj se diçka do të ndodhë në këtë drejtim, besoj se kjo është veçanërisht e rëndësishme në qytetet e mëdha, jam e emocionuar, zgjedhjet janë super emocionuese”, shprehet një grua.

“Njerëzit duhet të marrin më shumë apartamente, të kenë strehim më të mirë. Ambiente që gjithashtu mund të paguhen. Gjithçka nuk duhet të bëhet më e shtrenjtë (…) Kjo është arsyeja pse ju shkoni për të votuar, për t’i pasur gjërat më mirë në 4 ose 5 vitet e ardhshme”, thotë një tjetër qytetar.

Gjatë votimit kandidatët për kancelarë i cilësuan zgjedhjet të rëndësishme dhe se çdo votë ka rëndësi./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Kosova shpall non grata dy zyrtarë rus/ Vjosa Osmani tregon arsyen

Publikuar

-

Nga

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar pasditen e sotme se i ka kërkuar Ministrisë së Punëve të Jashtme të shpallë ‘non grata’ dy zyrtarë rusë që kanë punuar në Zyrën Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë.

Sipas Osmanit, aktiviteti i dy shtetasve rus ka cënuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Kosovës, ndërsa thekson se këtë vendim ministrja Donika Gërvalla e ka marrë sot dhe se në të njëjtën kohë ka njoftuar institucionet relevante për vendimin.

Këtë javë kam kërkuar nga zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla-Schëarz, t‘i shpallë persona ‘non grata’ dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë, për shkak të aktivitetit të tyre të dëmshëm, i cili ka cenuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës. Sot, MPJD-ja ka nxjerrë vendimin për shpalljen e këtyre dy zyrtarëve rus persona të padëshirueshëm dhe në të njëjtën kohën i ka njoftuar institucionet ligjzbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e tij.LEXO EDHE:  Azilkërkuesit/ Kush dëbohet nga Gjermania dhe kur?

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Gjermani fiton Merkel/Ja si ndahen mandatet ne Bundestag

Institucionet e Republikës së Kosovës janë të vendosura në luftën kundër ndikimit malinj të Federatës Ruse dhe satelitëve të saj në rajon, të cilët synojnë rrënimin e arritjeve tona dhe të SHBA-ve, NATO-s, dhe BE-së. Për këtë arsye do të vazhdojmë të bashkëpunojmë ngushtë me aleatët tanë amerikanë dhe evropianë për ta parandaluar tentimin që Kosova dhe rajoni ynë të jenë pre e ambicieve destablizuese të Federatës Ruse.

I siguroj qytetarët e vendit se institucionet e Republikës së Kosovës nuk do të hezitojnë të veprojnë çdoherë kur cenohet siguria dhe rendi kushtetues në vend”, u shpreh Osmani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Samiti i BE/ Kriza me Poloninë mbetet

Publikuar

-

Nga

Megjithë përpjekjet gjermano-franceze për ndërmjetësim, grindja juridike me Poloninë mbeti e pazgjidhur edhe në samitin e BE në debatet e së enjtes. Kreu i qeverisë polake, Mateusz Morawiecki u mbrojt kundër “shantazhit”, sipas tij nga BE. Komisioni Europian do të mbajë njëherë të bllokuara ndihmat miliardëshe të përcaktuara për Poloninë për rimëkëmbjen e ekonomisë pas pandemisë. Në samit vende si Belgjika, Holanda e Austria ushtruan presion ndaj qeverisë në Poloni të tërheqë reformat e kontestuara të drejtësisë.

Kurse kancelarja Merkel, që mori pjesë ndoshta në samitin e fundit të saj në BE, nëse qeveria gjermane krijohet në dhjetor, u shpreh për dialog me Poloninë dhe ashtu si presidenti Macron zhvilloi takime bilaterale me kryeministrin polak. Edhe njëherë Merkel duhej të dilte në rolin e saj si shpëtimtare e krizave europiane, në këtë rast me Poloninë. “Shteti ligjor mbetet bërthama bazë e BE”, tha Merkel në fillim në samitit, prandaj duhet të gjejmë rrugë që të kalojnë në një zgjidhje, tha ajo.

Kurse kryeministri holandez, Mark Rutte kërkoi që BE “të mbetet e ashpër” kundrejt Varshavës. “Vija e kuqe është tejkaluar”, u shpreh kryeministri belg, Alexander de Croo në lidhje me vendimin e kontestuar të Gjykatës Kushtetuese polake, që i kishte deklaruar pjesë të së drejtës së BE si jo në pajtim me të drejtën polake. Zgjidhje nuk pati në ditën e parë të samitit, por debati është një hap në drejtim të zgjidhjes, u tha nga diplomatët evropianë. Kreu i Këshillit të BE, Charles Michel falënderoi krerët e shteteve dhe qeverive të BE për qëndrimin konstruktiv.

Debat për çmimet e energjisë

Por shumë më i gjatë dhe më kontrovers u zhvillua debati në samit për rritjen e çmimeve të energjisë në BE. Çekia dhe Hungaria për një kohë të caktuar dolën kundër planeve të BE. Sipas të dhënave të diplomatëve të dyja këto vende janë ankuar për ndryshime të çmimeve në tregje për shkak të tregtisë me emetimet. Kurse kryeministri hungarez, Viktor Orban bëri të ditur rezistencën e vendit të tij ndaj propozimeve të Brukselit për mbrojtjen e klimës deri në 2030-n, të cilat ai i quajti “fantazi utopiste”. Gjermania dhe Austria nga ana e tyre theksuan, se nuk ka lidhje mes mbrojtjes së klimës dhe çmimeve të larta të gazit dhe naftës.

LEXO EDHE:  Kina dhe Rusia po e mundin Perëndimin me diplomacinë e vaksinave

LEXO EDHE:  Rilindja e tankeve - ushtria gjermane po reformohetVetëm në mesnatën e së premtes, krerët e vendeve e qeverive të BE ranë në ujdi për draftin e një deklarate të përbashkët. Si lëshim ndaj Çekisë dhe Hungarisë, aty thuhej, se Komisioni Europian do të verifikojë së bashku me Autoritetin Evropian të Mbikqyrjes së Tregut, ESMA “funksionimin e tregjeve të gazit dhe elektricitetit dhe tregun e e tregtisë me emetimet”.

Të tejkalohet skepticizmi ndaj vaksinës

Krerët e qeverive dhe vendeve të BE duan të veprojnë kundër skepticizmit ndaj vaksinës në BE në mënyrë që të nxitet tejkalimi sa më shpejt i pandemisë. Për këtë do të veprohet më shumë kundër informacioneve të rreme që qarkullojnë në internet, thuhet në deklaratën e samitit të publikuar natën e së premtes. Samiti i BE lëvdon sukseset e arritura në vendet anëtare në luftë kundër virusit, “por gjendja në disa vende anëtare është si më parë shumë serioze.”

BE do të vazhdojë të ndihmojë që vendet e treta të kenë qasje tek vaksina. Komisioni Europian do të bashkëpunojë me prodhuesit e vaksinës për të mënjanuar pengesat në vënien sa më shpejt në dispozicion të vaksinës. “Kjo do t’u mundësojë vendeve anëtare që të përshpejtojnë furnizimin me vaksina të vendeve më në nevojë”, thuhet në deklaratën e samitit.

“Sulm hibrid” nga Bjellorusia

Të premten krerët e BE debatojnë për numrin në rritje të refugjatëve që përmes Bjellorusë vijnë në BE. Kancelarja gjermane akuzoi presidentin bjellorus, Aleksander Lukashenko për “kontrabandë shtetërore me njerëzit”. Ajo e ka kërcënuar Lukashenkon me sanksione të reja. Kurse presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen u shpreh se e shohim këtë si “luftë hibride nga Bjellorusia.” Von der Leyen tha, se “asnjë jetë njeriu nuk duhet të vihet në rrezik për shkaqe politike. Prandaj jam e sigurtë që Këshilli do t’i japë një përgjigje të vendosur dhe të fortë kësaj sjelljeje të Bjellorusisë që duhet të marrë fund.”/DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Bosi i mafias turke “fundos” politikanin e Qipros/ I publikon videon intime

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Kryemafjozi i shumë kërkuar turk, Sedat Peker ka publikuar së fmundi një video e cila “fundos” nënkryetarin e Partisë Demokrtaike në Qipro, Tozun Tunalin.

Ai e publikoi këtë video vetëm dy ditë pasi publikoi një video për shkak të cilës kryeminsitri qipriot Ersan Saner u detyrua të japë dorëheqjn nga të gjitha pozicionet dhe të largohet nga politika dhe duket se synon të japë të njëjtin efekt me nënkryetarin demokrat Tozun Tunalin.

Në videon e publikuar duke politikani duke masturbuar gjatë një videotelefonate, me një grua që zhvishet në internet.Bosi i mafias, Sedat Peker shkroi krahas video:

Politikanët dhe burakratët që jetojnë në Qipro që mendojnë se kanë imazhe të tilla dhe nuk janë të përfshirë në çështjet e mafies, pushoni. Kam folur me ‘Rreshtin e çmendur ai nuk ka probleme me ju. ‘Rreshteri i çmendur’ nuk ka asnjë problem me jetën private të askujt. Problemet e tij janë me njerëzit e pandershëm Tozun Tunalin i Partisë Demokratike, që është partneri në pushtet, do të doja të kishit dhënë dorëheqjen”.

Në të njejtën kohë ai tha se në vazhdim do të publikojë video të tjera të cilat do të kenë si protagonist politikanët Turq nëse nuk “nuk heqin qafe trafikantët e drogës me të cilët bashkëpunojnë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE