Connect with Us

Juventusi është rikthyer, bardhezinjtë marrin fitoren e dytë radhazi

Seria A

Juventusi është rikthyer, bardhezinjtë marrin fitoren e dytë radhazi

Publikuar

-

Juventusi ka arritur të korrë suksesin e dytë radhazi në kampionat teksa pas Specias në transfertë tani e ka radhën Sampdoria në stadiumin “Allianz” me rezultatin 3-2. Sfida nisi furishëm për bardhezinjtë e Masimiliano Alegrit ku Paulo Dibala realizoi një supergol, por 11 minuta më vonë pikërisht ylli argjentinas u kushtëzua të linte fushën e blertë i përlotur pas një dëmtimi që pësoi.

Në minutën e 43′ ishte Leonardo Bonuçi i cili shënoi golin e 2-0 me 11-metërsh, pasi lojtari i dorianëve preku me dorë topin. Një minutë më vonë ishte Joshida ai që rihapi sfidën duke ngushtuar diferencat në 2-1 në minutën e 44′. Manuel Lokateli ishte autori i golit të tretë të Juventusit në minutën e 57′ i cili shtyu topin në rrjetë.

Minutat e fundit ishin të “zjarrta” teksa ish-interisti Antonio Kandreva rihap sërish sfidën në 3-2, por pa mundur dot që Sampdoria të surprizonte “Zonjën e Vjetër” ditën e sotme. Me këtë sukses Juventusi ngjitet në vendin e 9 në kuotën e 8 pikëve, ndërsa Sampdoria klasifikohet në vendin e 14 në kuotën e 5 pikëve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Spalletti i pafat, i grabisin Pandën me të cilën kishte shkuar në punë

Publikuar

-

Nga

Aventurë e pakëndshme për trajnerin italian të Napolit, Luciano Spalletti, të cilit i kanë grabitur makinën me të cilën kishte shkuar në grumbullimin e skuadrës, një Fiat Panda.

Tekniku napolitan e kishte parkuar mjetin e tij lëvizës jashtë parkingut ku grumbullohet skuadra në prag të ndeshjeve, megjithatë kur iu desh ta përdorte sërish, pa që Panda e tij nuk ishte më aty.Spalletti ka njoftuar menjëherë policinë vendase, që po heton për rastin, megjithatë për momentin nuk ka asnjë të dhënë se cilët mund të jenë grabitësit e makinës së teknikut napolitan.

Episode të tilla janë të shpeshta në qytetin e Napolit, pasi disa ditë më parë grabitën makinën e bashkëshortes së mesfushorit Demme, ndërsa më herët ka pasur raste të ngjashme edhe me të tjerë futbollistë.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Lajme të mira për Milanin, po rikthehet Ibrahimovic

Publikuar

-

Nga

Menja ka dalë nga klinika ku kreu operacionin në kyç, teksa skuadra vijon përgatitjet për ndeshjen e nesërme kundër Veronës e programuar për në orën 20:45. Në fushë me grupin janë parë, tashmë ish të dëmtuarit, Rade Kruniç dhe Zlatan Ibrahimoviç. Dyshja ka kryer të plotë punën me ekipin ashtu si edhe Kalabria që në kombëtare ankoi një problem të natyrës muskulore.

Boshnjaku dhe suedezi vështirë të grumbullohen nesër, teksa mbrojtësi do të jetë rregullisht në fushë. Ndërkohë, në infermieri vijojnë të qëndrojnë Florenci dhe Bakajoko. Italiani është në fazën e riaftësimit, kështu që mesfushori francez ka nisur të punojë i vetëm, arsye për të cilën edhe rikthimi i tij në dispozicion të trajnerit nuk do të vonojë.

Problemi madhor i Milanit në këto momente është porta, por nuk mund të neglizhohen vështirësitë në prapavijë që shkakton mungesa e Teo Hernandezit që dy ditë më parë rezultoi pozitiv ndaj Covid-19-ës. Në këto kushte, Stefano Pioli thuhet se po përgatit revolucionin e radhës.Pier Kalulu do të promovohet titullar në të djathtë të mbrojtjes me Kalabrian që do të zhvendoset në korsinë e kundërt. Vendim i detyruar ky për trajnerin i cili nuk mund të mbështetet tek i dëmtuari Florenci, teksa duket se nuk i beson as Balo-Turesë i cili në verë u afruar me statusin e zëvendës-Hernandezit. Senegalezi ka zhgënjyer në 112 minutat që ka zbritur në fushë duke shkaktuar një efekt zinxhir të cilin do ta shohim nesër kur Milani të presë Veronën në “San Siro”.

Nuk kemi të bëjmë me një revolucion të mirëfilltë, megjithatë, në dy vitet e fundit eksperimentet pioliane nuk kanë munduar. 10 muaj më parë, me ekipin e gjymtuar nga dëmtimet dhe COVID-i, 55-vjeçari propozoi në mesfushë Kalabrian, i cili ia shpërbleu me gol. Më pas, erdhi radha e Kastijehos që u rreshtua si pykë ndaj Junajtid. Edhe sivjet eksperimentet e Piolit nuk kanë munguar. I pari ishte ai i Tomorit i cili për 35 minuta luajti si mbrojtës i djathtë kundër Juventusit, teksa Rebiçi si pykë nuk ishte risi, pavarësisht se këtë herë shënoi më shumë sesa në provat e mëparshme në majën e sulmit.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Qeveria italiane hap stadiumet, ja sa tifozë do lejohen

Publikuar

-

Nga

Nga kjo fundjavë stadiumet italiane do të mund të presin edhe më shumë tifozë mes tyre.

Me vendimin e marrë dje nga qeveria italiane, kapaciteti do të rritet nga 50 në 75 për qind dhe ndoshta duke ndjekur planin e paralajmëruar nga fillimi i muajit dhjetor mund të arrihet në hapjen e plotë të impianteve, sigurisht vetëm për tifozët e vaksinuar.E thënë ndryshe, “Allianz Stadium” të dielën do të presë nga 21 mijë që lejohej 31.500 tifozë.

Ndërkohë, “Olimpiko” i Romës do të kalojë nga 30 mijë në 45.000 (60.000 kapaciteti i plotë), ndërsa “San Siro” për Milanin dhe Interin nga 35.000 (unaza e tretë që dërgon në 80 mijë kapacitetin do të mbetet e mbyllur) në 52.500 tifozë.

LEXO TE PLOTE