Connect with Us

Hamilton nuk di të ndalet, arrin fitoren e 100-të në “Formula 1”

Sport

Hamilton nuk di të ndalet, arrin fitoren e 100-të në “Formula 1”

Publikuar

-

Poloti i famshëm i Formula 1, Lewis Hamilton ka regjistruar sot triumfin e radhës në GP të Rusisë duke i rrëmbyer podiumin Lando Norris.

Me fitoren e sotme, Hamilton ka arritur edhe një rekord që deri më tani nuk e kishte arritur askush në garat me makina.

Hamilton është bërë garuesi i parë që arrin 100 fitore në gara. Kjo ka ndodhur për herë të parë në histori të këtij sporti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Po shkëlqen me Empolin dhe kombëtaren, rritet ndjeshëm vlera e kartonit të Nedim Bajramit

Publikuar

-

Nga

Nedim Bajrami është padyshim një lojtarët kyç të ekipit të Empolit, të cilët shpesh herë kanë përfituar nga golat dhe asistet e tij. Pas suksesit vitin e shkuar duke fituar Serinë B, fantazisti shqiptar preku për herë të parë elitën e futbollit italian, ku ka treguar që në javët e para aftësitë e tij.

Paraqitjet e tij kanë sjellë edhe ftesën e shumë pritur të Kombëtares, ku menjëherë në ndeshjen e parë tregoi sa shumë mund ti japë kuqezinjve në fushë. Forma e tij e mirë së bashku me cilësitë që zotëron e kanë kthyer Bajramin në “xhevahirin” e Empolit.Kartoni i tij njeh vetëm rritje dhe nga 500 mijë euro që skuadra italiane pagoi dy vite më parë për ta bërë pjesë të organikës, tani mund të përfitojë plot 6 milionë euro nga kartoni i tij. Interesimi për lojtarin shqiptar është i lartë, ku nuk mungojnë pëlqimet nga klube të tjera të Serie A.

LEXO TE PLOTE

Sport

Mesfushor por me nuhatjen e “bomberit”, presidenti Macron zhvillon ndeshje bamirësie

Publikuar

-

Nga

Presidenti francez Emmanuel Macron braktisi për një moment kostumin e zyrtarit dhe për disa minuta u shndërrua në futbollist. Macron luajti në mesfushë dhe mbante numrin 3 në kurriz, u ftua të godiste një penallti fituar nga skuadra e tij.

Macron ia doli të shënojë, duke mposhtur portierin. 43-vjeçari është një tifoz i Marseille, ndërsa shokët e tij të skuadrës ishin, ish-trajneri i Arsenal, Arsene Wenger dhe ish-lojtarët e Francës si Marcel Desailly dhe Christian Karembeu.Ekipi i Macron sfidoi një klub të përbërë nga një personel shëndetësor nga qendra spitalore ndërkomunale e Poissy Saint-Germain-en-Laye. Të ardhurat nga ndeshja do t’i dhurohen Fondacionit Hôpitaux de Paris-Hôpitaux de France.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Më 5 maj nuk ka futboll”, Franca e ndalon me vendim parlamenti

Publikuar

-

Nga

Më 5 maj nuk do të luhet futboll në Francë. Parlamenti francez miratoi përfundimisht, me një votim të Senatit, një projekt -ligj që parashikon që asnjë ndeshje profesionale e futbollit nuk do të luhet në Francë më 5 maj, në nderim të viktimave të katastrofës në stadiumin Furiani në Korsikë, ku vdiqën 19 persona (më 5 maj 1992).

Senati miratoi pa asnjë ndryshim tekstin e projekt-ligjit të sjellë aty nga deputeti korsikan Michel Castellani, i cili më herët kishte marrë edhe miratimin e vendimit nga Asambleja Kombëtare.

“Tragjedia Furiani” është një ngjarje mjaft e rëndë në futboll, e ndodhur pikërisht më 5 maj të vitit 1992 në Furiani, një lokalitet pranë Bastias në Korsikë. Në stadiumin “Armand Cesari” duhej të luhej gjysmëfinalja e Kupës së Francës mes Bastias dhe Marseille, ndërsa klubi vendas kërkoi rritjen me 50% të kapacitetit të stadiumit, pasi po përballej me skuadrën më të fortë të kohës në Francë.Autoritetet lokale miratuan këtë dëshirë, duke ndërtuar një tribunë provizore me kapacitet prej 10 mijë vendesh, e cila u shemb para ndeshjes, duke shkaktuar vdekjen e 19 personave dhe plagosjen e mbi 2 mijë të tjerëve

Më pas Federata Franceze e Futbollit vendosi që ndeshja të mos luhej më asnjëherë dhe madje të anulohej ai edicion i Kupës së Francës, ndonëse më herët Monaco kishte siguruar një biletë për në finale.

LEXO TE PLOTE