Connect with Us

Taulant Balla takim në Fier/ Bashkë me Subashin dhe Kocin nisin “fushatën” organizative

Politikë

Taulant Balla takim në Fier/ Bashkë me Subashin dhe Kocin nisin “fushatën” organizative

Publikuar

-

cna lajme politike

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në Fier, Taulant Balla, ka zhvilluar një takim në qytetin ku është emëruar, teksa ajo që bie në sy është se në krah kishte Petro Koçin dhe Armando Subashin.

Kujtojmë se Koçi pas zgjedhjeve hodhi akuza se tenderat në Fier i fitojnë trafikantë droge e kriminelë teksa pati rezerva punën gjatë zgjedhjeve.

Megjithatë Balla ka deklaruar se të gjithë kanë mësuar nga gabimet e së shkuarës dhe është koha për një analizë të thellë në Fier.

Njoftimi i plotë:

Zhvilluam gjatë tre ditëve, takime në njësitë administrative Cakran, Frakull, Levan, Portëz, Libofshë, Mbrostar, Qendër, Dërmenas, Topojë dhe në katër rajonet e qytetit Fier, ku Partia Socialiste ka marrë rezultate pozitive elektorale gjithmonë.

Ne rikonfirmuam 74 mandate më 25 Prill, nga të cilat 9 në qarkun Fier, edhe pse populli shqiptar na besoi të paktën 78 mandate, nëse nuk do të ishte numri i papritur i fletëve të pavlefshme të atyre që kishin në zemër PS12🌹🇦🇱, por gabuan me shenjën e preferencës së kandidatëve.

LEXO EDHE:  Balla-Bashës: Merr përgjegjësinë për financimin e paligjshëm të çadrës

Partia Socialiste ka në Fier një strukturë organizative tepër të mirë, por që do të vazhdojë të përmirësohet në të gjitha nivelet, duke e paraprirë nga një analizë e imtësishme e rezultatit të zgjedhjeve në cdo QV.

Besoj se të gjithë kemi mësuar nga gabimet e së shkuarës, kur lënia në harresë e strukturës së partisë, nuk na ka dhënë rezultatin e duhur në përballjen elektorale të radhës. Ne sot jemi në kohën e duhur për të realizuar një analizë të thellë dhe objektive të rezultatit në cdo qendër votimi, pra në cdo organizatë socialiste.

Nga kjo analizë dhe ripërtëritje e fuqisë sonë organizative ne duhet të bëhemi tërësisht gati për fitoren e zgjedhjeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Zbardhen 3 masat e qeverisë për përballimin e krizës energjetike

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama në konferenecën e jashtëzakonshme, ka prezantuar planin e posaçëm për përballimin e krizës energjetike.

Gjatë fjalës së tij, Rama zbardhi 3 pikat për përballimin e krizës në vend.

“Ka tre pika. E para garantimin pa ndërprerje të energjisë elektrike. E dyta, mbrojtja e familjes dhe bizneseve të vogla nga rritja e çimit të energjisë. E treta garantimin e fondit të nevojshëm likuid për ndërveprimin me tregun”, tha Rama.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Basha: Duam Vetting të vërtetë dhe jo fasadë

LEXO EDHE:  “Demokratët para fatit të tyre”/ Mesazhi i fortë i Artan Fugës: Keni vetëm një zgjidhjeKryeministri shtoi se stuhia e rritjes së çmimeve, parashikohet ta ketë fazën e saj deri pranverën e arshshme.

“Një krizë mund të jetë më sfiduese se pandemia, nëse nuk reagojmë me të gjitha forcat. Plani ynë nuk parashikon rritje për buxhtetin familjar dhe biznesin e vogël. Stuhia parashikohet ta ketë fazën deri në pranverën e ardhshme. Ne kemi nevojë të dëgjojmë njëri-tjetrin”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama: Të rrisësh pagat përtej mundësive, logjikë e Sudes!

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama ka nisur konferenecën e jashtëzakonshme, në të cilën po prezanton planin e posaçëm për përballimin e krizës energjetike.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha “se të rrisësh pagën përtej mundësive në vend, shkon me logjikën e Sudes”.

Ai deklaroi më tej se me reformën e marrë nga qeveria për energjinë, çmimi u ul nën koston e prodhimit për të mbrojtur konsumatorët.“Dikush po thotë se 8 vjet më parë i paskemi pasur gati më të larta dhe sot jemi të fundit, po faktet nuk janë opinione dhe tabela e pagave flet ndryshe. 

8 vjet më parë kemi qenë të fundit, të tjerë thotë se i kemi braktisur njerëzit në nevojë dhe që kemi rritur energjinë elektrike, faktet nuk janë opinione. Të rrisësh pagat përtej mundësive, logjikë e Sudes! Me reformën tonë të energjisë, çmimi u ul nën koston e prodhimit për të mbrojtur konsumatorët”, tha Rama.

“Nuk ka prind në botë që nuk do t’i japë më shumë fëmijës së të tij. Pensionet financohen nga kontributet shoqërore. Pjesën e munguar nuk  kemi kërkuar nga njerëzit, por e kemi mbuluar nga buxheti i shtetit. Qysh nga 2013, ata që fitojnë më pak, paguajnë më pak. Biznesi i vogël paguan zero taksë, deri në 2013 paguante 10% taksë”, ka deklaruar Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kriza energjitike/ Rama-qytetarëve: Mos na akuzoni se kemi rritur çmimin

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Rama ka dalë në një konferencë për mediat lidhur me krizën energjetike që pritet të përjetojë vendi.

Rama prezantoi planin e qeverisë për të gjithë shtresat e qeverisë.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha se qeveria do të ketë në fokus të gjithë qytetarët dhe specifikisht familjet në nevojë dhe biznesin e vogël.

“Nuk ekziston asnjë kryeministër, edhe më i keqi në botë, që dëshirën e vetë nuk ka të rrisë pagat e pensionet, sa dëshirojnë qytetarët. Na akuzojnë se kemi rritur çmimin e energjisë, por shiheni këtë tabelë. Me reformën tonë çmimi i energjisë u ul për të gjithë familjarët nën 9.5 lekë, që në vitin 2015 dhe nuk është prekur më prej atëherë. Ky është një çmim nën koston e prodhimit, që është mbajtur i palëvizur për të mos lënduar askënd.LEXO EDHE:  “Avokatët” e krimit nën urdhrat e Ramës/ Zbulohen emrat

LEXO EDHE:  “Avokatët” e krimit nën urdhrat e Ramës/ Zbulohen emrat

Ne nuk i futëm të tërë në një thes dhe me vendim qeverie krijuam një mburojë për ata që ishin realisht në nevojë dhe prej 2015 ne financojmë diferencën mes 7.7 dhe 9.5, që do të thotë se ata e marrin nga qeveria këtë shumë të diferencës në fondin e tyre të pensionit apo ndihmës ekonomike”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE