Connect with Us

Shifrat nuk njohin ulje/ 664 raste të reja në 24 orë, rritet sërish numri i viktimave

Shëndeti

Shifrat nuk njohin ulje/ 664 raste të reja në 24 orë, rritet sërish numri i viktimave

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4875 testime, kanë rezultuar pozitivë 664 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 10 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  215 raste në Tiranë, 54 në Fier, 40 në Sarandë, 34 në Lushnje, 33 në Shkodër, 31 në Durrës, 28 në Vlorë, 23 në Berat, 20 në Kukës, 17 në Elbasan, 16 në Krujë, 14 në Lezhë, 13 në Kamëz, 10 në Korçë, 9 në Pogradec, nga 7 raste në Kuçovë, Mallakastër, Dibër, nga 6 raste në Shijak, Gjirokastër, Këlcyrë, nga 5 raste në Poliçan, Delvinë, Kavajë, Kurbin, Malësi e Madhe, nga 4 raste në Vorë, Devoll, Gramsh, nga 3 raste në Tepelenë, Himarë, Has, nga 2 raste në Tropojë, Mirditë, Divjakë, Libohovë, Përmet, Skrapar, nga 1 rast në Librazhd, Peqin, Belsh, Dimal, Kolonjë, Memaliaj, Konispol, Fushë Arrëz, Pukë, Vau i Dejës.

Janë 11,945 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 214 pacientë, nga të cilët 26 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 10 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana të moshave 56-83 vjeç, 4 qytetarë nga Durrësi të moshave 68-82 vjeç, 1 qytetar nga Vlora 36 vjeç, 1 qytetar nga Fieri 60 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 866 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 152,780 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  MSH nxjerr shifrat/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Statistika (25 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 664
Të shëruar në 24 orë 866
Të shtruar në spitale 214
Humbje jete në 24 orë 10
Testime ditore 4875

Testime totale 1,181,470
Raste pozitive 167,354
Raste të shëruara 152,780
Raste Aktive 11,945
Humbje jete 2,629

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5264
Fier 1168
Durrës 1127
Shkodër 1074
Vlorë 713
Elbasan 615
Lezhë 492
Berat 449
Korçë 323
Kukës 297
Gjirokastër 219
Dibër 204

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Manastirliu nis aksionin për vaksinimin anti-Covid/ Troket derë më derë në shtëpitë e qytetarëve të Fierit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga fshati Portëz në Fier, në kuadër të aksionit të vaksinimit në çdo komunitet, ka kërkuar bashkëpunimin e të gjithë strukturave vendore për intenfisikimin më tej të vaksinimit antiCOVID.

Eshtë e rëndësishme trokitja derë më derë, të gjithë ata që nuk janë vaksinuar ende duhet që të vaksinohen dhe plani ynë i cili tashmë kalon në këtë fazë të re, ku bashkë me të gjithë personelin shëndetësor, përfshihen edhe të gjithë drejtuesit lokalë, përfshihen administratorë të njësive administrative, përfshihen kryepleqtë, përfshihen ata që kanë kontakte direkte me komunitetin, i jep një vlerë të shtuar të gjithë këtij procesi“, nënvizoi Manastirliu.

Duke e konsideruar një detyrë qytetare, Ministrja e Shëndetësisë u shpreh se vaksinimi derë më derë nga njësitë e lëvizshme do të intesifikohet në gjithë vendin.

Vaksinimi është një detyrë dhe përgjegjësi e të gjithëve, ashtu sikurse është një detyrë e të gjithë komunitetit që të kontribuojë dhe kujdese për të gjithë ata të cilët ende nuk janë vaksinuar dhe ti tregojë shembullin dhe nëpërmjet shembullit mund të arrijmë të shumëfishojmë ata të cilët vaksinohen dhe patjetër duke shumëfishuar përpjekjet tona dhe përpjekjet tona sikurse po e tregojnë janë në të gjithë vendin me personel të dedikuar për njësitë e terrenit, të cilët janë duke vaksinuar derë më derë nëpërmjet njësive të lëvizshme“, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  “Cili nga të ndjerët është doktor Seferi?”/ Mjeku i kërkon “llogari” Manastirliut dhe ngre dyshime të forta

LEXO EDHE:  Tërmeti 6.6 ballë në Turqi/ 25 persona kanë humbur jetën, mbi 800 janë të plagosurMinistrja e Shëndetësisë tha se aksioni ndaj vaksinimit antiCOVID minimizon rrezikun për çdo qytetar para sezonit të dimrit.

Shumë i rëndësishëm ky proces për të vaksinuar, për kujdesin shëndetësor që na duhet sepse dimri është tek porta. Qoftë COVID-19, qoftë gripi stinor do të ketë një impakt. Ne duhet të reduktojmë rrezikun dhe e minimizojmë atë nëpërmjet bërjes së vaksinës dhe kjo është e rëndësishme për t’u transmetuar tek të gjithë“, u shpreh Manastirliu.

Deri tani në vendin tonë janë kryer 1,789,592 vaksinime, 828,940 qytetarë i kanë kryer të dyja dozat e vaksinës ndaj COVID19.

Gjithashtu prej ditës së hënë nis java e vaksinimit të studentëve (11-17 tetor) dhe vaksinimi do të kryhet në fakultetin ku studion, strukturat  shëndetësore me dekanatet dhe rektoratet kanë përpiluar dhe miratuar kalendarin e vaksinimit antiCOVID. Kanë mbërritur në vendin tonë deri tani 2,262,960 vaksina./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse kaq shumë njerëz kanë dhimbje shpine?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dhimbja e shpinës, është një shqetësim tepër i zakonshëm tek njerëzit. Sipas një studimi të vitit 2006 në revistën “Spine”, 26 për qind e amerikanëve raportojnë të paktën 1 ditë probleme me shpinën brenda një periudhe 3-mujore.

Ndërkohë, sipas një studimi të vitit 2014 në revistën “Annals of the Rheumatic Diseases”, dhimbja e shpinës është gjithashtu shkaku kryesor i aftësisë së kufizuar në të gjithë globin.

Po pse njerëzit kanë kaq shumë dhimbje shpine?

“Sepse ne ecim mbi 2 këmbë”- thotë Xheremi De Silva, paleoantropolog në Universitetin Dartmauth.

De Silva shton para se njerëzit të fillonin të ecnin drejt, paraardhësit tanë gjitarë vrapuan me 4 këmbë për dhjetëra miliona apo edhe qindra miliona vjet. Gjitarët me këtë formë trupi kanë një shtyllë kurrizore horizontale, e cila shërben si një “urë e varur”, që mban lart bustin e tyre.

Rreth 7 milion vjet më parë, paraardhësit njerëzorë zhvilluan një qëndrim më të drejtë të trupit. Shpina e tyre u bë vertikale, duke i lejuar ata që të lëvizin mbi dy këmbë. Ekspertët nuk bien dakord se pse njerëzit evoluan për t’u bërë dykëmbësh.

Por një nga teoritë kryesore është se ajo ndihmoi në kalimin nga xhunglat në savanë. Edhe pse kjo lloj përshtatjeje i ndihmoi njerëzit të lulëzojnë, ajo ndodhi me disa kosto. “Për shkak se evolucioni mund të funksionojë vetëm me anatomitë dhe format para-ekzistuese, ne kemi shpinën që i është përshtatur evolucionit. Ky proces ka ndodhur shumë mirë. Por kjo nuk do të thotë që ne nuk kemi probleme. Evolucioni të bën të aftë të mbijetosh. Por nuk sjell në çdo rast rehati”- thekson De Silva.

Ndërkaq Brus Latimer, antropolog fizik në Universitetin “Case Western Reserve” në Ohajo, e përshkroi shtyllën kurrizore si një seri gotash (rruazat) dhe pjatash (disqet midis rruazave) të balancuara njëra mbi tjetrën.Shumica e njerëzve kanë 24 nga këto rruaza dhe 23 disqe. Ligamentet dhe muskujt ndihmojnë në stabilizimin e shtyllës, por për shkak se është vertikale, disqet janë të prirura që të rrëshqasin. Edhe lakimi natyral i shtyllës kurrizore të njeriut, shkakton jo pak probleme.

Shpina lakohet për të balancuar peshën, për të lejuar fleksibilitet, dhe për të shmangur bllokimin e kanalit të lindjes. Por për shkak të këtij lakimi, njerëzit janë të ndjeshëm ndaj zhvillimit të përkuljeve më të mëdha, të tilla si kyfoza (një lakim i jashtëm i shpinës së sipërme) apo skolioza (një lakim anësor i shtyllës kurrizore), thekson De Silva.

LEXO EDHE:  “Cili nga të ndjerët është doktor Seferi?”/ Mjeku i kërkon “llogari” Manastirliut dhe ngre dyshime të forta

LEXO EDHE:  ‘Boom’ rastesh me Covid/ Rreth 900 të infektuar në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Në secilën kthesë, shpina është gjithashtu e prirur për fraktura. Një rol luan edhe jetesa moderne në vendet e industrializuara. Muskujt bazë e stabilizojnë shpinën, por shumë njerëz kanë seksione të mesme të dobëta. “Nëse qëndroni ulur në një tavolinë gjatë gjithë ditës, dhe nuk po punoni me muskujt e poshtëm të shpinës, atëherë ato tendosen lehtësisht”- thotë De Silva.

Edhe pse ka shumë faktorë, fajtori kryesor është evolucioni, thekson eksperti. Tek e fundit, paraardhësit tanë të lashtë, përfshirë Australopitekun e famshëm, Lusi, kishin gjithashtu probleme me shpinën, sipas një studimi të vitit 1983 në “American Journal of Physical Anthropology”.

Gjithsesi, jo të gjithë gjitarët që ecin mbi 2 këmbë kanë aq dhimbje shpine sa njerëzit. Disa zogj të mëdhenj tokësorë, si strucët, ecin drejt pa shumë probleme mbi 2 gjymtyrë. “Me sa di unë, strucët nuk kanë shumë probleme me shpinën”- thekson De Silva.

Një arsye pse shtylla kurrizore e këtij zogu është më shumë diagonale sesa vertikale, ndaj ajo mund të veprojë më shumë si një “urë e varur” sesa një “kullë” e ndërtuar me “gota” dhe “pjata”. Ndërkohë, struci ka pasur shumë më tepër kohë për të evoluar sesa ne njerëzit./ Livescience.com-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Mbi 440 raste të reja me Covid, ja sa persona humbën jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3500 testime, kanë rezultuar pozitivë 445 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 7 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:192 qytetarë në Tiranë, 37 në Fier, 22 në Shkodër, nga 17 qytetarë në Kamëz, Krujë, 16 në Lushnje, nga 13 qytetarë në Elbasan, Durrës, 9 në Korçë, nga 7 qytetarë në Sarandë, Gjirokastër, nga 6 qytetarë në Kukës, Berat, Dimal, nga 5 qytetarë në Gramsh, Cerrik, Kavajë, Lezhë, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Has, Divjakë, Vlorë, Librazhd, nga 3 qytetarë në Memaliaj, Mallakastër, Roskovec, Kurbin, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Tropojë, Mirditë, Shijak, Dibër, Patos, Devoll, Kolonjë, Poliçan, nga 1 qytetar në Skrapar, Kuçovë, Pogradec, Konispol, Mat, Bulqizë, Rrogozhinë.

Janë 7548 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 170 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 7 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana të moshave 26-78 vjeç, 1 qytetar nga Durrësi 53 vjeç, 1 qytetar nga Berati 81 vjeç dhe 1 qytetar nga Vlora 86 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  MSH nxjerr shifrat/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

LEXO EDHE:  Tërmeti 6.6 ballë në Turqi/ 25 persona kanë humbur jetën, mbi 800 janë të plagosurJanë shëruar 849 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 163,867 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (08 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 445
Të shëruar në 24 orë 849
Të shtruar në spitale 170
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3500

Testime totale 1,231,564
Raste pozitive 174,168
Raste të shëruara 163,867
Raste Aktive 7548
Humbje jete 2,753

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3343
Durrës 885
Fier 700
Shkodër 604
Vlorë 434
Elbasan 377
Berat 266
Lezhë 259
Gjirokastër 226
Kukës 168
Korçë 152
Dibër 134

LEXO TE PLOTE