Connect with Us

Doganieri i Luli Bashës

Politikë

Doganieri i Luli Bashës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ditët e fundit, me “re të zeza mbi kokën” e Lulzim Bashës, mbi të ardhmen e tij politike, kanë filluar të nxjerrin në pah të gjithë mbështetësit e tij, doganierë, matrapazë, hajdutë, gjobaxhinj, gazetarë të paguar nga bizneset e familjes dhe shumë instrumente të tjera, të cilat nëpërmjet Lulit, kanë mbushur xhepat e tyre apo i mbushin për shkak të korrupsionit dhe përfitimeve personale të Lulzim Bashës.

CNA.al do të sjellë ditë pas dite nga një profil për njerëzit kryesorë që mbështesin sot Lulzim Bashën, ata që janë në krah të tij, jo për faktin se qëndrojnë aty sepse Luli ndëshkoi Sali Berishën. Kjo nuk ka aspak rëndësi.

Por, për faktin se janë aty në mbrojtje të korrupsionit politik, në mbrojtje të ortakërisë së Lulzim Bashës me Edi Ramën, në mbrojtje të miliona eurove që vijnë nga tradhëtitë, që fillojnë me Rrugën e Kombit, shkojnë tek ligji i Arsimit të Lartë, tek çadra, tek Unaza e re, tek Teatri, e deri në fund tek humbja e zgjedhjeve dhe vulosja e një autokracie me një sjellje diktatori, në vitin 2021.

Isa Sakja, Arben Ahmetaj

Isa Sakja është personazhi i parë që po sjellim sot. Një emër jo i panjohur. Ndryshe ai është quajtur “ushtari i Arben Ahmetajt”. Njeriu që i ka shërbyer zv.kryeministrit të socialistëve në Kavajë në vitin 2015. Atëherë u tha se PD-së iu fal mandate. Iu la hapësirë për ta fituar Kavajën pasi Isa Sakja kishte një marrëveshje me Arben Ahmetajn.

Njeriu i socialistëve apo i demokratëve, është Isa Sakja?

Në fakt ai është një ish-doganier, i cili sot pretendon se është lideri i Kavajës.

Por, qytetarët e njohin mirë pasi ka qënë katër vite kryetar bashkie dhe është njeriu më i dështuar në historinë e atij qyteti. Një pazarxhi që kushdo në Kavajë e tregon lehtësisht sesi është sjellë kur ka drejtuar këtë institucion. Pa folur pastaj për fyerjet e Isa Sakjas, kur ka qënë doganier në Kapshticë apo në Durrës.

LEXO EDHE:  Patozi mesazh Bashës pas fitores/Kapërceve çdo imagjinatë, por ...!

Pra, sot Lulzim Basha ka në krah një ish-doganier të mbështetur nga Arben Ahmetaj dhe mikun e zv.kryeministrit të socialistëve.

Korrupsionin politik, pazaret e Lulit me Edi Ramën, milionat e eurove të tenderave dhe bizneseve që përfiton Lulzim Basha, sot i mbron Isa Sakja. Njeriu që në fakt më shumë sesa përfaqësues i Partisë Demokratike është një simbol korrupsioni gjatë kohës që ka drejtuar Bashkinë e Kavajës, por dhe gjatë kohës që ka qënë doganier.

Isa Sakja shkoi në krye të partisë në Kavajë, dhe sot Kavaja është një nga zonat ku PD-ja, dikur ka qënë bastion i së djathtës, dhe tani është në shumicë Partia Socialiste.

Nga një zonë simbol heroizmi dhe qëndrese, nga kontributi i Isa Sakjes, është kthyer në një nga zonat ku PD-ja në zgjedhjet e fundit nuk mundi dot të fitonte dhe kuptohet një ndikim të madh ka pasur edhe bashkëpunimi me Grida Dumën. Por, dihet tashmë se kush është Grida Duma, që nga historitë e saj, si vrasja e Artan Santos, e deri te G.D-ja e famshme me Salianjin, që bashkë me Saken e kanë kthyer Kavajën në një bastion te socialistëve. Mesa duket miqësia e fortë me Arben Ahmetajn, ka bërë që Sakja të jetë njeriu që i shërben Lulzim Bashës, për ortakërinë e tij me socialistët./CNA.al

Tendera të dyshimtë dhe nën hetim nga Prokuroria/ Isa Sakja kryebashkiaku i pallateve në rërë

Historia Grida Duma-Saimir Tahiri/ Zbardhen detajet pas ngjarjes kriminale

Video Skandali i Salianji-GD/ Dako: Larvës ja tha të gjitha Grida

Padi penale kryebashkiakut demokrat/ Rama hakmerret ndaj Isa Sakjas?

Kolegia e Doktorit

Grida Duma si revolucion politik i Partisë Demokratike

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Gjashtë pyetje për Ramën/ Tritan Shehu nxjerr zbuluar kryeministrin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Deputeti i PD, Tritan Shehu ka shtruar gjashtë pyetje për kryeministrin Edi Rama, në lidhje me procesin e vaksinimit.

Sipas tij, Rama sot në vend që të “fshihej” mbas Z. Bourla te Pfizer, duhet të pergjigjet direct për disa shqetësime prezente.

Pse kjo Qeveri humbi shumë muaj duke këmbëngulur se nuk mund të kontraktohej direkt me kompanitë prodhuese, kur neve insistigonim për këtë, gjë që u realizua?

2-Sa është sasia e vaksinave Pfizer të ardhura në Shqipëri deri tashti e sa përqind zënë vaksinat e certifikuara nga EMA në numrin e përgjithshëm të vaksimineve të kryera.

3-Kur do të nderpritet vaksinimi me vaksinat e pasigurta e të pamiratuara nga EMA.

4-Kur do të fillojë ri-vaksinimi i atyre qe u janë aplikuar ato vaksina të pasigurta me ato të miratuara nga EMA, siç është ajo Pfizer?

5-Kur do të ulet mosha e mundësimit të vaksinimit të fëmijëve së pari në 12 vjeç, kur Pfizer e rekomandon prej 5 vjetësh.

6-Kur do të fillojë aplikimi i dozes së tretë të vaksinimit si po veprohet kudo në Europë tashmë?”.

Janë këto pyetjet e shtruar nga Shehu.Sipas deputetit demokrat, edhe pa këto kërkesa të reja Shqipëria është në vendet e fundit të botës me sasinë e vaksinimit me 31% te popullsisë, kur mesatarja botërore është 41%.

LEXO EDHE:  Patozi mesazh Bashës pas fitores/Kapërceve çdo imagjinatë, por …!

LEXO EDHE:  Patozi mesazh Bashës pas fitores/Kapërceve çdo imagjinatë, por ...!

“Akoma më keq me një dominim të plotë të vaksinave të pasigurta kryesisht kineze këto.

Ndërsa Italia ka arritur të vaksinojë mbi 80% të popullsisë me të dyja dozat, Gjermania 85% e kështu me radhë, pa dyshim me vaksina të certifikuara nga EMA.

Rama duhet të sqarojë:

Kur Shqipëria do të arrijë në imunizimin e grupit, pra në 85% të popullsisë të vaksinuar me vaksina të sigurta?

Kur dhe pse nuk po shpallet asnjë kalendar i vaksinimit të popullsisë, siç ndodh kudo ku ka Qeveri të përgjegjshme.

Rama e kjo Qeveri nuk mund të maskojë e zbehë pa përgjegjëshmërinë e saj me një vizitë teknike të drejtuesve të Pfizer.

Pfizer vërtet është një kompani shumë korrekte në realizimin e detyrimeve të saj, gjë e cila veçse nxjerr më shumë në pah e akuzon direkt Qeverinë tonë e Ramën vetë për keqmenaxhim të plotë të pandemisë edhe në procesin e vaksinimit”, shkruan më tej Shehu në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Na hapi derën në momentin më të vështirë”/ Rama pret në takim “mikun e Shqipërisë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Drejtori Ekzekutiv i Kompanisë Pfizer Albert Bourla ndodhet për një vizitë në Tiranë, ku së bashku me kryeministrin  Edi Rama paraditen e sotme kanë qënë të pranishëm në “Air Albania”.

Rama e ka falenderuar publikisht, Albert Bourlan, të cilin e cilësoi si një mik të Shqipërisë dhe tha se u gjend në një moment të vështirë.Sot është një ditë e veçantë për procesin e vaksinimit sepse kemi nderin dhe kënaqësinë të mikpresim shefin e madh të Pfizer-it i cili mund ta them me bindje është bërë një mik i yni, një mik i Shqipërisë. Na hapi derën në momentin më të vështirë kur ne shkuam në Neë York për të trokitur në derën e Pfizer në kushtet kur nuk kishim asnjë perspektivë të qartë. Folëm gjatë në Neë York dhe edhe pse nuk na premtoi aty për aty që çështja do të zgjidhej na dha fjalën që do bënte gjithçka për ta zgjidhur. Falë angazhimit të z. Bourla mundëm t’i merrnim vaksinat më parë se të tjerët. Dua t’ia shpreh në sy të tij dhe të opinionit publik, mirënjohje pafund për këtë ndihmë në mbrojtje të jetës së qytetarëve”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-presidenti akuza të forta Ramës/ Po furnizon me “barut” shqiptarofobët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-presidenti Bujar Nishani vijon të jetë një zë i fortë kritik, kundër kryeministrit Edi Rama.

Së fundi në një postim në rrjetet sociale, Nishani akuzon Ramën se i shërben shqiptarofobëve duke i furnizuar me “barut” për të qëlluar po mbi shqiptarët.

Ndërsa komenton një deklaratë të Rusisë, ku ndër të tjera thuhej se “Rusia dënoi marrëveshjen e arritur në Tiranë për shkrirjen e Kosovës dhe Shqipërisë në sektorë të ndryshëm”, Nishani shkruan se “Kryeministri i Shqipërisë nuk ka kurrfarë nevoje të konsumohet me retorikë folklorike pa asnjë produkt”.

Edi Rama edhe kur tenton të luajë rolin e “patriotit” përsëri i shërben shqiptarofobëve duke i furnizuar me “barut” për të qëlluar po mbi shqiptarët.

Kryeministri i Shqipërisë nuk ka kurrfarë nevoje të konsumohet me retorikë folklorike pa asnjë produkt.LEXO EDHE:  Bislim Ahmetaj bën paralajmërimin e fortë/ "Me Bashën kryetar, PD humb edhe pas 4 vitesh"  

LEXO EDHE:  “Një përgjigje për Elisën & Co”/ Nuk përmbahet Ylli Dylgjeri

Çdo qeveri në Shqipëri mjafton veç të punojë në shërbim të Interesit Kombëtar !

Kaq ! Punë, punë, punë .

Ka ardhur koha që politika shqiptare të shpëtojë njëherë e mirë nga politikanët dërguar si “pako postale”, i investimit antishqiptar prej Beogradit, në çdo qoshe të politikës qofshin ata.

Eshtë koha që përgjegjësia t’ju rikthehet patriotëve, të ndershmëve, guximtarëve.”-shkruan Bujar Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE