Connect with Us

Basha nuk heq dorë nga “masakra zgjedhore”/ Zbulohen porositë për deputetët

Politikë

Basha nuk heq dorë nga “masakra zgjedhore”/ Zbulohen porositë për deputetët

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur sot grupin parlamentar, në selinë blu.

Mësohet se Lulzim Basha vijon ti qëndrojë deklaratave të tij se “25 prilli ishte një masakër zgjedhore”.

Kështu gjatë mbledhjes së sotme, ai u ka kërkuar deputetëve që të marrin informacion pranë prokurorive për ecurinë e hetimeve për “masakrën zgjedhore”, sikurse i cilëson ai zgjedhjet e 25 prillit.

“ Bëhuni zëri i problemeve të qytetarëve. Zbrisni në zonat tuaja dhe bëni publike shqetësimet e tyre. Rritja e çmimeve është skandaloze në kushtet e një varfërie që ka përfshirë shumicën dërrmuese të qytetarëve
Basha deputetëve : Merrni informacion pranë prokurorive për ecurinë e hetimeve për masakrën zgjedhore të 25 prillit. Duhet bërë transparencë e procesit hetimor që po zvarritet me urdhra politik dhe ndjekur në çdo hallkë të gjyqësorit dhe jo vetëm. S’mund të pretendohet për drejtesi të pavarur përsa kohë nuk ndëshkon dhunuesit e procesit zgjedhor.”-është shprehur Basha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Dështaku më i madh politik në 30 vite”/ Topalli ia numëron një më një Bashës

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-kryeparlamentarja  Jozefina Topalli, duke komentuar vendimin e Lulzim Bashes për largimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD-së tha se ky ishte turpi më i madh që mund të ndodhte në këtë parti.

Në një intervistë për Ora News Topalli tha se përjashtimi i Berishës  shënoi kulmin e paligjshmërisë së Bashës si drejtues i PD.

“Është gjëja më e turpshme që mund të ndodhë. Gjatë gjithë jetës së tij ka vepruar me vendime personale, në anësimin dhe mosnjohjen e forumeve të vendimmarrjes, mosnjohjen e statutit, vendosjen e vetes së tij mbi ligjin për çdo gjë që ka bërë që kur është ulur në karrigen e kryetarit të partisë dhe kjo e fundit ishte gjëja më e paimagjinueshme që mund të mendonte njeriu.Të përjashtosh ish-kreun e PD, themeluesin e PD, ish-presidentin, ish-kryeministrin, njeriun  që ka bërë opozitën më të fortë gjatë kësaj periudhe pa mbledhur forumet dhe pa pasur një vendimmarrje të tyre, thjesht nje deklaratë të personit të tij, është e shëmtuar, antiligjore, nul në gjithë gjënë e vet. Ka sjellë një moment ku çdo gjë ka arritur pikën e saturimit brenda asaj force që prej vitesh jetonte njëfarë deligjitimimi që funksiononte në një vendimmarrje personale apo familjare të Lulzim Bashës.

Sigurisht do të vinte një moment ku gota do të derdhej, do hapej një kapitull i ri për të larguar njeriun që ka marrë peng opozitën shqiptare. Njeriu që është dështaku më i madh i historisë politike të këtyre 30 viteve”, tha Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kur palaçot e Lulit flasin në emër të SHBA-ve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Shumë lëmsh është bërë politika shqiptare. Po kalon muaj dhe ditë të trazuara. E turbullt, me shpresën për t’u kthjelluar.

Por, turbullira nuk mund të lejojë palaço dhe sharlatanë publikë, kllouna qesharakë, të pështirë dhe të neveritshëm, emra pa vlerë, anonimë, të mllefosur që të flasin në emër të Ambasadës së SHBA-ve.

Në fakt për këtë nuk duhet të kujdesen mediat, as ne si një agjenci lajmesh. Për këtë duhet të kujdeset ndoshta vetë ambasada, strukturat e saj, të cilat ndoshta nuk duhet të japin një përgjigje jo çdo budallai që del dhe flet në emër të saj.

Por, kur ka fakte dhe prova që janë instrumenta të kontrolluara politikisht, që po ushtrojnë shantazh ndaj qytetarëve, në emër të Ambasadës. Këtu ka një përgjegjësi ligjore.

Një ish-anëtar i Këshillit Kombëtar, një nga mbështetësit e Ervinit, me inicialet S.Dh. nuk po e japim emrin më shumë për të mos i bërë reklamë, apo për të mos e ngritur në peshë një “idiot” që qarkullon rrugëve të Tiranës, kot së koti, iu shkruan njerëzve në rrjetet sociale, që nga Kukësi, në Korçë, në Tiranë, Durrës apo Vlorë, që të mos firmosin për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së, të mos mbështesin Berishën, sepse atij i ka thënë Ervini që ka një formular, të cilin ia paska dhënë ambasada Ervinit. Dhe këtu po shënojnë emra dhe po mbajnë lista.

Pra, S.Dh. dhe Ervini paskan marrë orientim nga Ambasada e SHBA-ve.

E para, askush nuk i beson këto palaçollëqe të orientuara dhe ndërtuara nga “Babalja” i politikës shqiptare. Nga një politikan që mandatin e parë pati dy rekorde. Një perversitet në parlament me G.D. dhe të dytën “Babalen”, për të cilën edhe është dënuar. Dhe për këtë të tretën ndoshta duhet të shihet mirë nga Ambasada e SHBA-ve. Sesi e përdor emrin Ervini, nëpërmjet S.Dh-së, mbështetësit të tij.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Bardhi i përgjigjet Gjiknurit: Çunat problematikë do të mbajnë përgjegjësi për çdo krim

LEXO EDHE:  Basha fjalim i ri/ Avaz i vjetër

Pra, një grup palaçosh, fëlliqësirash, të neveritshëm, vemje politike, njerëz që lundrojnë në katakombet e ujërave të zeza, banditë që ushtrojnë shantazh, që gënjejnë dhe flasin në emër të Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë.Është lehtësisht e kuptueshme dhe e lexueshme. Pavarësisht se pas disa telefonatave nga Basha dhe urdhërave të dhënë, tashmë është përpjekur S.Dh.-ja dhe Ervini i tij ta mohojnë apo ta përgënjeshtrojnë.

Tek “Babalja” nuk u tërhoqën. Këtu u tërhoqën.

Këto janë skenarë të turpshëm që kanë përgjegjësi ligjore, dhe ajo nuk fillon vetëm tek një “horr” dhe qesharak, që flet në emër të Ambasadës së SHBA-ve. Por, shkon dhe tek deputetë të cilët, nuk duhet të kenë mandat, pasi kanë mashtruar opinionin publik, janë dënuar dhe tashmë përdoren si “kamikazë” nga Lulzim Basha.

E pra, ato mesazhe nuk i ka çuar Ambasada e SHBA-ve.

Ato mesazhe nuk i çon thjeshtë një palaço që vjen rrugëve të Tiranës, ai është instrumenti për të çuar një mesazh kërcënues diku, për të ngritur një gënjeshtër, por flet në emër të SHBA-ve. Babalet duket të jenë në aksion.

Ato mesazhe i çon Lulzim Basha, i ndodhur në panik, i humbur, i skandalizuar. Njeriu i cili pret ditë pas dite të japë dorëheqjen, por mezi qëndron i lidhur me zinxhirë tek karrigeja e kryetarit, tashmë ka filluar të flasë broçkulla nëpërmjet gojës së të tijve, të cilët tashmë nuk i duhen askujt.

Kanë ngelur një tufë lulzimsash të vetmuar, llumi i llumit. Për më tepër nuk i duhen as Lulzim Bashës, në atë që e quan betejën e jetës së tij, por në fakt tashmë është i humbur dhe jashtë beteje. Me këta lloj luftëtarësh nga pas nuk shkohet rehat as në tualet e jo më në luftë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama përdhunon opozitën/ Marsh, votoni zgjatjen e vettingut pa negociata

Publikuar

-

Nga

cna lajem politike

 “Reforma në drejtësi është për t’u kryer dhe jo negociuar”. Kështu ka thënë Edi Rama, në një prononcim për mediat pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste. Kryeministri ka theksuar se do të kërkojë zgjatjen e mandatit për dy organet e vetting-ut. Për atë të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) dhe Komisionerin Publik, por pa e negociuar atë me opozitën, pa votat e së cilës ky ndryshim kushtetues nuk mund ta kalojë në parlament.

Të enjten grupi parlamentar i PS mori vendimin për të depozituar në Kuvend nismën e firmosur nga më shumë 1/5 e anëtarëve të Kuvendit për të filluar ndryshimin e kushtetutës për ti hapur rrugë zgjatjes së KPK dhe Komisionerëve Publik, duke e shtyrë procesin e vetingut nga KP1A deri më 31,12,2024. Duke shtuar 30 muaj të tjera.

Se prej nga i buron kjo siguri për te ecur përpara pa konsensus, kryeministri e ka lënë të kuptohet qartë kur ai ka folur për partneritetin e ngushtë me SHBA-në që ka për këtë çështje. Pikërisht kjo duket se është arsueja që ai shfaq këtë arrogancë edhe me opozitën e Bashës, njësoj sikurse bënte me opozitën e Kujtim Gjuzit dhe Jenisherit.

Në fakt, e vënë nën trysninë e fortë të qeverisë dhe të diplomatëve amerikanë opozita po e vuan së tepërmi këtë tentativë për ta trajtuar si një relike fasadë. Brenda saj prej kohësh po zjen debati se si do të duhet të lëpijë ato që ka bështyrë për vettingun.

Menjëherë sapo qeveria hodhi këtë ide nënkryetarja e re e PD-së, Grida Duma bëri deklaratën se opozita do të qe konstruktive me reformën në drejtësi. Ndërsa më tej, nënkryetari tjetër, Alibeaj, i pyetur në “5 pyetjet nga Babaramo” u përdrodh pa dhënë një përgjigje të saktë .

LEXO EDHE:  Basha fjalim i ri/ Avaz i vjetër

LEXO EDHE:  PD publikon videon/ Rama 119 ditë pa shkuar në zyrëMë tej ish ministri dhe deputeti demokrat Genc Pollo në një shkrim të fortë, lëshoi apelin: “Një votë e deputetëve të PD pro zgjatjes së vettingut, do të ishte shumë më e rëndë dhe më e ligë sesa votat e deputetëve socialistë për shembjen e Teatrit Kombëtar”.

Dhe në fakt kështu është me të vërtetë. PD e ka denoncuar prej vitesh politizimin e vettingut, dhe rolin e tij selektiv në kapjen e reformës në drejtësi. Prandaj ajo e ka moralisht të pamundur tani, kur ndërkohë ky proces po demostron se ka dështuar, ti japë atij frymëmarrje.

Në pesë vite në filtrimin e pastërtisë dhe profesionalizmit të rreth 800 gjyqtarëve dhe prokurorëve, kanë arritur të përballen vetëm gjysma e tyre. Prandaj qeveria dhe disa ndërkombëtarë në hall, po i bëjnë thirrje PD-së të votojë ndryshime të reja kushtetuese për ta vazhduar këtë proces duke e zgjatur kohën e komisioneve të politizuara.

E vënë në këte pozicion të vështirë opozita është ndarë në dy ryma. Në atë të mbështetësve të bashës që nuk japin asnjë opbsion aq sa duket sikur nuk e kanë në dorë vendimmarrjen e tyre dhe atë të grupit që mbështet Berishën, i cili me anë të Oerd Bylykbashit ka hedhur versionin e këmbimit të votës për vettingun me reformën zgjedhore dhe atë teritoriale.

Por edhe këto Edi Rama as i ka përfilluar. Ai ka filluar pa bisedime proceduarat per futjen ne procesin parlamentar të zgjatjes së vettingut duke e lënë PD sërish me dilemën: do shërbejë si opozitë kukul apo do ndërmërë një votë anti-amerikane?  /Lapsi.al

LEXO TE PLOTE