Connect with Us

VIDEO/ 4 gola dhe karton i kuq, Bayern bën detyrën në transfertë

BundesLiga

VIDEO/ 4 gola dhe karton i kuq, Bayern bën detyrën në transfertë

Publikuar

-

Bayern mori një fitore të rëndësishme 0-3 ndaj Greuther Furth, në takimin e vlefshëm për kampionatin. Gjërat do ishin të thjeshta për bavarezët, pasi do realizonin dy herë brenda harkut të 30 minutave. Mulller dhe Kimmich do bënin gjithçka mirë, duke dërguar topin në rrjetë.

Në të dytën, Pavard do linte ekipin e Nagelssman me një lojtar më pak në minutën e 50-të. I 3-ti do vinte nga Griesback, i cili do gjente rrjetën e gabuar. Itten do  “tundtte rrjetën” e nderit në fund për vendasit. Bayern shkon në kuotën e 16 pikëve, në vendin e parë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

BundesLiga

“Rebelohet” Levandovski, kërkon largimin nga Bayerni

Publikuar

-

Nga

Alarm në skuadrën e Bajernit. Robert Levandovskit nuk po i shijon aspak fakti që duhet të mendojë për të ardhmen e tij. Nga ana personale Leva nuk ka asnjë arsye përse ta braktisë Bajernin duke shënuar shtatë gola në shtatë ndeshje të kampionatit, ashtu si dhe katër gola në dy ndeshjet e Champions-it. Forma dhe golat vazhdojnë të duken mirë për polakun që është një nga kandidatët për të fituar “Topin e Artë”. “Sport Bild” shkruan se lojtari nuk mori pjesë në mbledhjen me skuadrën pas ndeshjes ndaj Frankfurtit edhe pse është kapiteni i tretë i Bajernit. Ai është ankuar se është duke u përfshirë shumë pak në lojërat e fundit.

Por kjo nuk është arsyeja e vetme për gjendjen e tij jo të mirë emocionale. Ajo që ka shqetësuar më shumë polakun janë fjalët e drejtorit sportiv, Hasan Salihamixhiç, i cili pak javë më parë tha për Erling Halandin: “60 gola në 60 ndeshje, jemi duke ndjekur atë(Halandin), nëse nuk do ta bënim do të ishim amatorë të vërtetë”. Kjo nuk është pritur mirë nga Leva i cili tani po mendon për të mos rinovuar me Bajernin kontratën që skadon në 2023-shin.Kjo edhe për vetë faktin se bavarezët janë ende duke u tunduar nga ideja se mund të firmosin me yllin e Borusias së Dortmundit, Erling Haland. Norvegjezi mund të blihet për 150 milion euro, para të cilat Bajerni është i gatshëm për t’i paguar duke ditur se lojtari do të ishte një garanci për të ardhmen. Mançester Siti, Parisi dhe Reali i Madridit do të firmosnin menjëherë me Levën i cili do të mbetej pa skuadër.

Një tjetër fakt që po mban polakun larg nga Bajerni është ai i kontratave për lojtarët mbi 30 vjeç. Si rregull, lojtarë të tillë mund të firmosin vetëm kontrata një vjeçare. Kështu ka ndodhur me Frank Riberin dhe Arjen Robenin, dy ikonat e Bajernit të cilët fituan gjithçka në Mynih. Java e ardhshme pritet të jetë vendimtare për të kuptuar nëse Leva kërkon të qëndrojë në Mynih apo ajo.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Dhunë në familje/ Hernandez dënohet me burg, gjykata kërkon arrestimin e tij

Publikuar

-

Nga

Futbollisti i Bayern Munich, Lucas Hernandez është dënuar me burg nga një gjykatë në Madrid pas dhunës që ushtroi ndaj partneres së tij në rrugët e kryeqytetit spanjoll. Mbrojtësi francez duhet të dorëzohet në Gjykatën Penale numër 32 në Madrid më 19 tetor në mënyrë që të arrestohet dhe të mbyllet në qeli.

Ngjarja daton që prej shkurtit të vitit 2017 kur Hernandez dhe ish-partnerja e tij Amelia de la Ossa Lorente patën një zënkë publike. Si pasojë të dy u dënuan me punë në komunitet e cila nuk u përfundua nga francezi.Urdhëri i dhënë ka vendosur si afat datën 19 tetor 2021 për Hernandez që të paraqitet përpara institucioneve në mënyrë që të pranoj dënimin vullnetarisht. Megjithatë, francezi pritet ta apelojë vendimin në mënyrë që dënimi me burg të kthehet në punë komunitare për t’i shpëtuar kështu qelisë.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Çudira te klubi i Bundesligës, të pavaksinuarit paguajnë vetë tamponët

Publikuar

-

Nga

Hertha e Berlinit ka vendosur, që tani e tutje të gjithë lojtarët që nuk kanë pranuar të vaksinohen, do t’i paguajnë vetë tamponët e testeve. Bëhet fjalë për një shpenzim prej diçka më tepër se 1600 euro në muaj për çdo futbollist.

Ky është një moment në të cilin në Gjermani shumë klube po studiojnë mundësinë për t’i ndaluar hyrjen në stadiume atyre që nuk janë vaksinuar, apo që nuk e kanë kaluar prej pak kohësh Covid-in.

Gjatë këtyre muajve, Hertha, ashtu si gjithë klubet e tjera ka marë përsipër të paguajnë shpenzimet për testet PCR, (70 euro për çdo tampon), që sipas rregullores së Federatës Gjermane, janë të nevojshëm për të autorizuar zbritjen e futbollistëve në fushë. Por tani klubi gjerman ndryshon strategji, 90 përqind e futbollistëve të federuar janë të vaksinuar, ndërsa për të tjerët klubi nuk do të paguajë shpenzimet e testeve.Është ky lajmi që bëhet i ditur nga disa media të ndryshme gjermane. Çdo skuadër, për të respektuar kërkesën e Federatës, duhet të kontrollojë çdo lojtar të paktën dy herë në javë.

Hertha ka bërë shumë më tepër duke kryer 6 tamponë çdo javë për secilin prej individëve të grupit. Duke marë në konsideratë koston prej 70 eurosh për tampon, shuma e përmuajshme për çdo futbollist shkon 420 euro në javë, pra rreth 1680 euro në muaj. Fredi Bobic, drejtor teknik i Herthas, nuk deshi t’i komentojë lajmet, duke u shprehur vetëm se “90% e lojtarëve janë të vaksinuar, pa detyruar askënd që ta bëjë”. Tani për pjesën tjetër vjen vendimi se duhet t’i paguajnë vetë tamponët, secili ka të drejtë të bëjë zgjedhjen e tij.

LEXO TE PLOTE