Connect with Us

Sondazhi: Kancelarja Angela Merkel në largim e vlerësuar nga të gjithë

Bota

Sondazhi: Kancelarja Angela Merkel në largim e vlerësuar nga të gjithë

Publikuar

-

cna lajme bote

Kancelarja në largim e GjermanisëAngela Merkel vazhdon të gëzojë një reputacion të mirë jashtë Gjermanisë dhe asaj i besohet më shumë se Joe Biden, Vladimir Putin, Xi Jinping ose Emmanuel Macron, sipas një sondazhi të ri të publikuar nga Qendra Kërkimore Pew.

Cilat janë gjetjet e studiuesve?

Qendra Kërkimore Pew është një qendër jopartiake me qendër në Uashington D.C, e cila kryen sondazhe, kërkime demografike dhe analiza përmbajtjeje. Raporti i fundit ka grumbulluar të dhëna nga 16 sondazhe publike në vendet me ekonomi të përparuara.

Kancelarja gjermane mori vlerësimin më të lartë të besimit në krahasim me udhëheqësit e SHBA, Rusisë, Kinës dhe Francës.

77% e të anketuarve shfaqën besimin se Merkel do të bënte gjënë e duhur në lidhje me çështjet ndërkombëtare. Megjithatë mendimi pozitiv nuk ishte i dallueshëm në Greqi, ku vetëm 30% e të anketuarve kishin besim se Merkel po bënte gjënë e duhur. Qeveritë greke dhe gjermane janë përplasur vazhdimisht gjatë krizës së borxhit në eurozonë, e cila mbi një dekadë më parë paralizoi ekonominë e Greqisë.

Po gjermanët dhe europianët e tjerë?

Angela Merkelgëzon gjithashtu besimin e gjermanëve që kur u zgjodh kancelare. Më shumë se 2/3 e tyre e kanë ruajtur këtë besim gjatë gjithë rrugëtimit të saj.

LEXO EDHE:  Sondazhi i zgjedhjeve në SHBA/ Trump “mposht” Biden edhe pse i shtruar në spital

Në vitin 2021 shifrat janë akoma më të larta, ku 77% e të anketuarve kanë besim tek udhëheqësja e tyre, e cila i jep fund karrierës së saj politike pas zgjedhjeve parlamentare të kësaj jave.

Anketuesit gjithashtu e shtrinë studimin në tetë vende të tjera europiane, përfshirë Francën, Britaninë e Madhe dhe Italinë. Shtatë nga 10 persona në vendet e anketuara janë të bindur se Merkel do të bëjë gjënë e duhur në bashkësinë ndërkombëtare. Ndërsa në Holandë dhe Suedi, nëntë në 10 persona mendojnë njësoj.

Cilat janë ndjenjat e përgjithshme ndaj Gjermanisë?

Studimi nxorri në pah se 79% e të anketuarve kanë konsideratë për shtetin gjerman.

Ata gjithashtu mendojnë se qeveria gjermane e menaxhoi siç duhet pandeminë e COVID-19, më mirë se Organizata Botërore e Shëndetësisë, Kina, Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara.

Tetë nga 10 vetë të pyetur në Greqi, mendojnë se Gjermania ka shumë ndikim. Të njëjtin shqetësim ndanë edhe shumica e italianëve dhe spanjollëve./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Dy gazetarë fitojnë Çmimin Nobel për Paqe

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dy gazetarët Maria Ressa dhe Dmitry Muratov kanë fituar Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2021.

Komiteti i Nobelit tha se çmimi iu ndahet pasi ata kanë mbrojtur lirinë e shprehjes që është parakusht për demokracinë dhe paqen.

Sipas Komitetit, dy gazetarët kanë pasur kurajon që të luftojnë për lirinë e shprehjes në Filipine dhe Rusi.

                                                       Maria Ressa dhe Dmitry Muratov

Zonjës Ressa dhe Muratov po iu ndahet Çmimi Nobel i Paqes për luftën e tyre të guximshme për lirinë e shprehjes në Filipine dhe Rusi“, tha Komiteti i Nobelit përmes një deklarate më 7 tetor.

Në të njëjtën kohë, ata janë përfaqësues të të gjithë gazetarëve që ngrisin zërin për këtë ideal në një botë në të cilën demokracia dhe liria e shtypit përballen me kushte gjithnjë e më të pafavorshme“, thuhet në deklaratë.

LEXO EDHE:  Angela Merkel mbetet politikanja e preferuar e votuesve në Gjermani

LEXO EDHE:  21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir PutinÇmimi Nobel për Paqen, që ndahet çdo vit, nderon individë apo organizata që “bëjnë angazhimin më të madh për të mirën e njerëzimit dhe miqësisë mes kombeve”.

Vitin e kaluar Çmimi Nobel iu nda Programit Botëror të Ushqimit, një agjenci e Kombeve të Bashkuara që përpiqet të luftojë urinë në botë.

Fituesit e Çmimit Nobel do të marrin një medalje ari dhe do të ndajnë mbi 1.1 milion dollarë.

Industrialisti suedez Alfred Nobel themeloi çmimet në testamentin e tij, të shkruar një vit para vdekjes së tij më 1896.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e çmimit të ushqimeve në botë/ FAO: Niveli më i lartë në 10 vjet

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë me bazë në Romë, FAO, ka deklaruar rritjen e çmimeve në të gjithë botën gjatë muajit shtator, duke arritur kulmin 10-vjeçar.

Sipas FAO-s shkak janë bërë kushtet e furnizimit dhe rritja  e kërkesës për produktet kryesore, grurin dhe vajin.

Në raport me një vit më parë, FAO raporton se Indeksi i Çmimeve të Ushqimit është rritur me 32.8%.

“Ndër drithërat kryesore, gruri do të jetë fokusi në javët e ardhshme pasi kërkesa duhet të testohet kundrejt rritjes së shpejtë të çmimeve”, ka deklaruar ekonomisti i lartë i FAO -s, Abdolreza Abbassian.Sipas FAO-s çmimet e drithërave u rritën me 2% krahasuar me muajin gusht, ndërsa çmimet e grurit në tregjet ndërkombëtare janë rritur deri në 41% krahasuar me një vit më parë. Sa i takon çmimit të misrit ai është rritur me 0.3%.

LEXO EDHE:  Makina përplas këmbësorët në Gjermani/ Dy të vdekur, dhe 15 të plagosur

LEXO EDHE:  Gjermania ka nevojë për punëtorë/ Hap qendrën për njohjen e diplomave për të huajt

Gjithashtu është shtrenjtuar me 1.7% çmimi i vajit vegjetal në raport me muajin gusht, ndërsa në krahasim me shtatorin e 2020, çmimi i vajit është rritur me rreth 60%.

Ndërsa çmimet globale të sheqerit u rritën me 0.5% në shtator, për shkak të shqetësimeve për motin e keq në Brazil, që është eksportuesi kryesor.

Kjo është kompensuar pjesërisht nga ngadalësimi i kërkesës për import dhe një perspektivë e favorshme e prodhimit në Indi dhe Tajlandë, sipas FAO-s./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid-19/ Pfizer kërkon miratimin e vaksinës për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç

Publikuar

-

Nga

Studimi shpresëdhënës/ Sa zgjat imuniteti nga vaksinat e ARN-së si Pfizer e Moderna

Kompania farmaceutike “Pfizer” ka kërkuar nga Agjencia e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, FDA, miratimin e vaksinës së saj për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Lajmi është bërë i ditur nga një postim në Twitter i kompanisë.

“Jemi të përkushtuar që të punojmë me FDA-në me qëllim që të ndihmojmë në mbrojtjen e fëmijëve kundër këtij kërcënimi serioz për shëndetin publik”, tha kompania Pfizer.

Agjencia e Barnave në SHBA-së tha se komiteti këshillues do të shqyrtojë të dhënat dhe para datës 26 tetor, do të paraqesë vendimin nëse duhet t’i jepet autorizimi përdorimit të vaksinës te fëmijët e kësaj grupmoshe./ CNA.al

 LEXO EDHE:  Tensione të reja Gjermani -Turqi - BE

LEXO TE PLOTE