Connect with Us

Sherr në PD/ Shehaj përplaset me Bashën: Ke 75 % të bazës kundër

Politikë

Sherr në PD/ Shehaj përplaset me Bashën: Ke 75 % të bazës kundër

Publikuar

-

“Po komprometohet rëndë procesi votimit”/ Shehaj denoncon parregullsi në disa degë të Tiranës

Ka degraduar në përplasje e sherr mbledhja që kreu aktual i PD-së Lulzim Basha ka pasur me krerët e degëve të Tiranës. Basha i ka kërkuar kryetarëve të degëve që të dalin e të sqarojnë arsyet e vendimit për përjashtimit të Berishës dhe sa të vështirë e ka pasur ai.

Në këtë moment ka ndërhyrë Agron Shehaj që i ka kërkuar që të dal vetë e të sqarojë bazën, në një kohë që 75 % të sajën e ka kundër. Pas përplasjeve verbale Shehaj ka braktisur sallën, ndërkohë që pjesë e madhe e drejtuesve të degëve mungonin në këtë mbledhje.

Debate të ashpra e sherr mes Lulzim Bashës dhe Agron Shehajt është panorama e mbledhjes së kreu aktual i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka pasur me kryetarët e degëve në Tiranës.

Burime nga brenda mbledhjes kanë bërë me dije se Basha u ka kërkuar kryetarëve të degëve që të takohen me anëtarësinë dhe ti shpjegojnë se sat ë vështirë e ka pasur ai vendimin për të përjashtuar nga grupi parlamentar liderin historik Sali Berisha.

Por në këtë moment, ka ndërhyrë deputeti Agron Shehaj, I cili me tone të ashpra i ka kërkuar Bashës që të dal vetë e të sqarojë demokratët në një kohë që 75 % të tyre e kanë kundër. Në këtë moment në ndihmë të kreut të selis blu ka ardhur deputetja Grida Duma e cila ka spostuar debatin mes saj dhe Agron Shehajt.

LEXO EDHE:  Padia e PD për Ervin Bushatin/ SPAK: Ka nisur hetimi për dy vepra penale

Në momentin që situata është tensionuar së tepërmi deputeti Shehaj ka braktisur mbledhjen  dhe është larguar. Mësohet se në këtë mbledhje ishte vetëm një pjesë e drejtuesve të degëve, ndërsa pjesa më e madhe e tyre kanë munguar.

Ndërkohë sipas po të njëjtave burime, mësohet se kryetarët e degëve i kanë raportuar Bashës, se anëtarësia  e Partisë Demokratike është kundër tij, madje këto qëndrime nuk i kanë fshehur as në reagimet e tyre në rrjetet sociale apo me mesazhe dërguar drejtuesve të degëve.

Përballë kësaj situate, Basha u ka kërkuar kryetarëve të degëve që të intensifikojnë takimet për ti thënë të kundërtën, por duket se pjesa më e madhe e drejtuesve në bazë nuk kanë marrë përsipër justifikimin e vendimit./ Syri Tv

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Jorida Tabaku si Sudja/ Faktet që nxjerrin “zbuluar” nënkryetaren e PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në politikën shqiptare ndodhin çudira. Në fakt shpesh dëgjojmë për njerëz që vetëm kanë përfituar nga përfshirja e tyre në politikë, pa shumë mund kanë marrë poste, apo karrige. Dhe kur shohin që po “fryn erë”, tentojnë të lexojnë situatën e pastaj të dalin e të rreshtohen në “drejtimin e erës”.

I tillë është edhe rasti i nënkryetares së Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e cila në përgjithësi ka qënë e rezervuar në lidhje me debatet apo atë çfarë ndodh në PD.

Por, së fundi mesa duket Jorida Tabaku ka filluar të ecë “qorrazi”, dhe nuk po lexon dot situatën reale në të cilën ndodhet Partia Demokratike, ose halli i saj është diku tjetër.

Jorida Tabaku, një nga drejtueset e larta të PD-së, e cila në këto tetë vite ishte njeriu që shkonte dhe raportonte 24 orë në 24, tek zyra e ish-kryeministrit Sali Berisha, duket se së fundi ka ndërruar “pllakën”.

Ditët e fundit ka filluar të flasë dhe të artikulojë qëndrime që tregojnë se tashmë kemi një Joridë tjetër.

Tashmë Jorida Tabaku është rreshtuar hapur në mbështetje të Lulzim Bashës, pas vendimit personal të këtij të fundit për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD.

Tani nuk kemi përballë atë zonjën serioze, që i maste mirë “hapat” e saj, por kemi një Joridë “bashiste”, që ndoshta për një karrige është gati të “kafshojë” edhe dorën që e ka “ushqyer”. Dhe për më tepër, ka filluar të flasë edhe si Grida Duma, që “Foltoret” me demokratët i quan emocionale.

Nuk ndiej asnjëherë kënaqësi kur ka deklarata emocionale. Nuk ndiej kënaqësi kur dëgjoj të njëjtët argumenta që përdoren nga analistët e majtë, të përdoren nga Berisha, nga dikush që e ka themeluar Partinë Demokratike”-ka deklaruar së fundi Jorida Tabaku.

Pra, nënkryetarja e PD hapur ka sulmuar liderin historik të demokratëve, dhe ka tentuar të gjejë një alibi për të mbrojtur Lulzim Bashën, përballë të vërtetave që artikulon nga Doktori.

Më tej, Tabaku ka folur me fjalët e Lulzim Bashës, duke thënë se PD është e ardhmja, askush nuk mund ta sulmojë e të tjera si këto.

Unë besoj se PD duhet të shohë nga e ardhmja, besoj se PD duhet ti thotë të vërtetat ashtu siç janë. Nuk ka asgjë të keqe të flasësh. Nuk ka asgjë të keqe edhe të kundërshtosh por të cënosh të ardhmen e PD sigurisht unë këtë e shoh me keqardhje.”-tha Tabaku.

LEXO EDHE:  Basha: Marrim përgjegjësitë e plota për zbatimin e ligjit të Vetingut dhe Reformës në Drejtësi

LEXO EDHE:  Padia e PD për Ervin Bushatin/ SPAK: Ka nisur hetimi për dy vepra penale

Në fakt Jordia Tabaku sërish mesa duket nuk ka kuptuar asgjë. Ose bën sikur nuk kupton. Këtë e di vetëm ajo. Por, askush nuk po e sulmon Partinë Demokratike. Përkundrazi ajo që po bën Sali Berisha është një nismë që PD të çlirohet nga pengmarrja. Që PD të mos ketë një kryetar që nuk bën Opozitë, një kryetar pazarxhi dhe ortak të kryeministrit.

Por, përtej këtyre, Jorida Tabaku ka tentuar të justifikojë vendimin personal të Lulzim Bashës, për të përjashtuar nga grupi i PD, liderin historik të demokratëve.Sipas Tabakut vendimi u mor për të ardhmen e PD.

Ishte vendim i vështirë por i pashmangshëm për të ardhmen e PD, për rrugëtimin dhe betejen që kemi. Dhe ne betejën e vetme e kemi me PS dhe askënd brenda nesh”-tha Tabaku.

Pra, sipas nënkryetares së PD, duke përjashtuar figurat historike të demokratëve, po “luftojnë” PS-në?

Këtë mund ta thotë vetëm Jorida Tabaku, Lulzim Basha dhe servilët që i rrinë nga pas.

Por “qershia mbi tortë”, e qëndrimit të Jorida Tabaku, ishte deklarata e saj se tani nuk është moment që të flitet për statut, dhe për procedura.

Mos ta shohim këtë si një çështje statuti, interpretimi por ta shikojmë si një çështje e rëndësishme për të ardhmen e PD-së dhe të përpiqemi të gjithë bashkë dhe të kontribuojmë, sesi mund ta bëjmë PD më të madhe sesi mund ta bëjmë atë forcë qeverisëse, edhe më demokratike, edhe më të bashkuar.

Sot askush nuk e ka luksin që të sulmojë Partinë Demokratike”-ka deklaruar Jorida Tabaku. Një deklaratë e turpshme për një nënkryetare.

Por, në fakt ajo që duket qartë, përtej rreshtimit në krah të Bashës, me shpresën për një karrige, apo me shpresën se do ta kandidojë për kryetare të Bashkisë së Tiranës, ajo që vihet re është se tani kemi një Joridë tjetër, një Joridë që flet si Sudja dikur.

Nuk kanë shumë ndryshim. Sudja zhduku lekët e shqiptarëve, ndërsa Jorida dhe komponenti i saj po zhdukin Partinë Demokratike.

Zgjodhi Suden, jo PD-në. Për një karrige u shkri tek “Kompetent Luli”./CNA.al

Jorida Tabaku, një përgjigje e detyruar

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse Batoni është bërë Lulzims?!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në ekranet televizive, Baton Haxhiu, krahu i djathtë i Edi Ramës, një nga këshilltarët e tij kryesorë, një nga njerëzit që Rama e dëgjon më shumë, është kthyer në një Lulzims.

Njeriu që gjatë fushatës së zgjedhjeve na thoshte se Luli do humbte, ishte i paaftë, i dështuar, ishte një hije, nuk mund të ishte kryeministër, nuk merrte përgjegjësi, kishte shkatërruar Partinë Demokratike. Akuzohet për shumë bëma dhe gjëma.

Këto të gjitha na i thoshte Batoni.

Tani ka ndryshuar. Natën Batoni, po e bën ditë. Na thotë se Luli është një lider. Është e ardhmja, është i riu, është njeriu që do të zgjidhë çështjet politike, kryeministri që i duhet nesër Shqipërisë, e të tjera si këto. Qesharake deri në banale.

Sesi mund të ndryshojë njeriu mendimin kështu, dy janë format.

                               Lulzim Basha, Edi Rama

Ose dikush mund të jetë “kollitur” tek Batoni, ose ky i fundit po i shërben Edi Ramës për të bërë atë që i duhet më mirë kryeministrit. Mbajtja e Lulzim Bashës në karrigen e kryetarit të PD-së. Kjo për një arsye të vetme. Rama, Lulin e mund 100 herë. Sa herë të garojë, qoftë edhe kur Rama është në gjumë. Mjafton të vërë në krye të fushatës Elisa Spiropali, dhe Luli është i humbur.

Nuk po themi që të kandidojë PS-ja me “tigrin” në krye. Luli nuk diskutohet. Ndoshta dhe më këtë ministren e re të Financave, Luli humbet.

Batoni duket se është në një mision.

Në një mision që duket se është sa i vështirë edhe i pashpresë. Sepse Baton Haxhiu nuk ka asnjë peshë tek strukturat e demokratëve. Dhe aq më tepër kur del publikisht dhe i sulmon ata. Thotë se PD-së nuk kanë ç’i duhen militantët.Por, çfarë i duhen Partisë Demokratike, kur nuk i duhen militantët?

Njerëzit që kanë 30 vite që sakrifikojnë. Në qendra votimi, në fushata. Njerëzit që shkojnë në komisione, që mbledhin votat. Njerëzit që mbajnë lart parimet e tyre. Pa asnjë lloj interesi. Pa asnjë lloj pagese. Pa u punësuar kurrë në shtet. Ata janë gjaku, janë palca e PD-së. Nuk është Luli dhe të tijët.

LEXO EDHE:  Video e re/Si dështoi Basha në çeljen e fushatës elektorale të PD

LEXO EDHE:  Basha: Marrim përgjegjësitë e plota për zbatimin e ligjit të Vetingut dhe Reformës në Drejtësi

Luli dhe të tijët janë një grup interesaxhinjsh, të shkuar në PD, për të mbledhur ca para. Ashtu siç erdhi Batoni nga Kosova në Shqipëri. Kurse militantët janë pjesa më e qënësishme e Partisë Demokratike. Janë trupa e saj elektorale. Janë ata që mbledhin votat.

                                                                Edi Rama,  Baton Haxhiu

Votat nuk i mbledh Baton Haxhiu nga ekrani në ekran, duke marrë mijëra euro për çdo fjalë që thotë. Qoftë kjo ndryshe dje nga sot, apo qoftë ndryshe nesër nga sot.

Pra, dalja e Baton Haxhiut dhe bërja e tij Lulzims, përtej interesave financiare nga daljet mediatike, ka edhe interesat politike të kryeministrit. Por, edhe në finale urrejtjen e tij ndaj militantëve të PD-së, që nuk e duan, nuk e shohin dot. Apo së fundi edhe përplasjen e tij personale me ish-kryeministrin Sali Berisha. Kjo për shkak të shumë interesave të Batonit, të cilat ish-kryeministri i ka thënë publikisht dhe ia ka plasur në fytyrë.

Ndaj sot kemi një Baton Lulzims, për shumë arsye. Që fillojnë nga politika, tek xhepi, e përfundojnë tek kthimi në ekran, në qesharak dhe i pabesueshëm, sepse është njuësoj sikur Enver Hoxha të ngrihet nga varri dhe të bërtasë “poshtë Enveri”.

Kështu është edhe rasti i Batonit me Edi Ramën, apo dhe me Lulzim Bashën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artur Zheji në “dollapin” e kunatit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një shfaqje që nuk do t’i shkonte kurrë për shtat një gazetari, një analisti mediatik, një njeriu që pretendon se është i lexuar dhe i shkolluar, siç është rasti i Artur Zhejit. Një shfaqje sa arrogante, aq maskiliste dhe deri diku një teatër i dhimbshëm që duket sikur kishte skenë “dollapin” e kunatit.

Në fakt, “dollapi” i kunatit është ai i Lulzim Bashës, ku mbyllen gazetarë, analistë, portale e media që paguhen nga bizneset e tij. E këtë na e tregoi më mirë se askush tjetër, Artur Zheji, në një përballje në emisionin “Opinion” të dy ditëve më parë, kur ndaj ish-zëdhënëses së PD-së, Floriana Garo pati një sjellje që nuk do t’i shkonte për shtat as një rrugaçi.

Duke e sulmuar, duke e ironizuar, për shkak të faktit se ish-zëdhënësja tha vetëm një fjali. “Kryetari pas humbjes nuk ka thirri as të na thoshte faleminderit për kontributin, për punën e bërë, për gjithçka ishte bërë në atë fushatë”.

E Zheji duke e personalizuar gjithçka nga “dollapi” i kunatit, ku nxori kokën e tij, ndoshta i lodhur nga orët e gjata në kazino dhe alkooli i tepruar, që ndoshta sërish e kishte përdorur para se të shkonte në emision, fatkeqësisht u “vërsul” ndaj një femre. Ndaj një zonje e cila kishte dhënë kontributin e saj elektoral dhe nuk thoshtë asgjë. Thjeshtë dhe vetëm se Basha nuk dinte të ndërtonte ekip, nuk e kishte ndërtuar këtë të fundit dhe nuk kishte as mirënjohje. Por, ishte një egoist dhe përçarës në krye të PD-së.

Të vërteta këto që i ka thënë edhe vetë Artur Zheji. I ka thënë dje, i ka thënë pardje, do t’i thotë dhe nesër.

Zheji ka thënë shumë gjëra kur ka qënë me Fatos Nanon. Atëherë dhe kur adhuronte Berishën. I ka thënë edhe kur ishte me Ilir Metën. Sërish kur ka mbështetur Berishën. Apo edhe kur ka qënë me Edi Ramën për pak kohë, të cilin e ka konsideruar një nga “mendjet e ndritura” të vendit, që sot e sulmon dhe akuzon.

LEXO EDHE:  Selami: Do kthej demokracinë në PD,  jo bashkëqeverisje me PS

LEXO EDHE:  Sherr mes adoleshentëve/ Plagoset një personE më vonë tani, ky Artur Zheji i cili na është bërë një lulzims kaq i devotshëm, sa kur del nga “dollapi” i kunatit nuk kursen as gratë, as zonjat që ka në studio. Pa folur pastaj për sjelljen banale, gënjeshtrat që përdorte live në emision, apo qasjen e tij zhgënjyese ndaj fenomeneve politike të Opozitës dhe të Partisë Demokratike.

Artur Zheji, avokati i të gjithë bëmave dhe gjëmave të Shqipërisë.

Avokati i Ilir Metës, avokati i Fatos Nanos, avokati i Edi Ramës, tani edhe avokati i Lulzim Bashës.

Të gjithë ata që iu ka bërë avokaturën Artur Zheji, kanë humbur dhe kanë ikur. Kanë dalë nga skena politike. I vetmi që ka shpëtuar është Edi Rama, i cili e largoi shpejt.

Tashmë mesa duket është më e sigurtë ikja e Lulzim Bashës. Për shkak të avokatisë që po i bën Artur Zheji, i dalë nga “dollapi” i kunatit dhe mos kontrollit te fjalorit, qoftë edhe ndaj zonjave, siç ndodhi edhe dy ditë më parë në emisionin “Opinion”, ku Artur Zheji më shumë sesa gazetar apo analist, dukej si aktori i një teatri me kukulla dalë nga “dollapi” i kunatit. Ku futen ata që paguan Lulzim Basha, siç e përmendëm më lart për të mbrojtur bëmat dhe gjëmat e tij. Dhe këtë e bëjnë njerëz si Zheji &Co, të cilët nuk janë të paktë.

Nga hallet ekonomike dhe financiare çfarë nuk thonë e çfarë nuk mbrojnë. Janë gati të sulmojnë, akuzojnë dhe ç’montojnë këdo, thjeshtë dhe vetëm që ata të shtojnë pak a shumë të ardhurat në xhepat e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE