Connect with Us

Kujdes, të gjithë mund të biem pre/ Kriminelët kibernetikë po vjedhin para duke përdorur WhatsApp

Teknologji

Kujdes, të gjithë mund të biem pre/ Kriminelët kibernetikë po vjedhin para duke përdorur WhatsApp

Publikuar

-

Përdoruesit e WHATSAPP po paralajmërohen për një mashtrim nga i cili mund të bien pre.

Së fundmi janë shfaqur disa kriminelët të vjedhin para prej tyre.

Mashtrimi i WhatsApp përfshin kriminelët në internet që paraqiten si miq ose familje për t’ju bindur që t’u jepni para.

Mashtrimi përfshin një kriminel kibernetik që pretendon të jetë dikush që njihni

Ka qënë “Instituti i Standardeve të Chartered Trading” (CTSI) ka paralajmëruar njerëzit për mashtrimin.

Edhe shembulli i mashtrimit është dhënë nga CTSI në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Një krimineli i tillë ka marrë numrin e një nëne të quajtur Alison. Ajo  mori një mesazh në platformën e mesazheve të njohura ËhatsApp:” Përshëndetje nënë, kam thyer telefonin(emoji e trishtuar) ky është numri im i ri. ”

cna lajm teknologji

Alison iu përgjigj mesazhit dhe pyeti nëse ishte djali i saj, Will, të cilit mashtruesi iu përgjigj në mënyrë pozitive.

Të nesërmen,” djali “i Alison i dërgoi mesazh duke i kërkuar 2,600 paund me pretekstin se i duheshin me patjetër. Alison si fillim nuk dyshoi për mësazhin.

LEXO EDHE:  “Betejë për jetë a vdekje”/ Berisha sulmon ashpër Ramën

Me tej, CTSI vazhdoi të shpjegojë se si Alison u përpoq të thërriste numrin që ajo mendonte se i përkiste djalit të saj, por vazhdonte të merrte arsyetime pse ‘ai’ nuk mund të përgjigjej.

Mashtruesi i bëri presion Alison -it që të paguante shpejt, kështu që ajo u përpoq të dërgonte para në detajet e bankës së mashtruesit.

Për fat të mirë, ajo harroi të klikojë në konfirmimin e pagesës përfundimtare dhe paratë nuk u dërguan.

Ajo më vonë zbuloi se ishte një mashtrim pasi krimineli kibernetik filloi të kërkonte prova se paratë ishin dërguar.

cna lajm teknologji

Zyrtarja kryesore e CTSI, Katherine Hart, tha: “Kjo nuk është hera e parë që kam parë këtë lloj mesazhi, i cili është shumë mashtrues. Mashtruesit janë ekspertë në shfrytëzimin e cenueshmërisë emocionale të publikut

I vetmi paralajmërim që mund të japim është: “Kur merrni një mesazh të tillë, jini gjithmonë të dyshimtë dhe dyfish kur përfshihen paratë”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Mbani të sigurta mesazhet tuaja në WhatsApp/ Ja hapat që duhet të bëni

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ju mund të bllokoni bisedat tuaja në WhatsApp me gjurmë gishtash ose me fytyrë për t’i mbajtur mesazhet tuaja të sigurta nga ata që fshihen

Nëse ju pëlqen të mbani bisedat tuaja WhatsApp sa më të sigurta, ekziston një mënyrë e thjeshtë për të siguruar që ju jeni personi i vetëm që mund t’i lexoni ato.

Ju mund të ndryshoni cilësimet në aplikacionin e bisedës në mënyrë që të kërkojë një skanim të gjurmës së gishtit ose fytyrës tuaj para se të shfaqni ndonjë nga mesazhet tuaja private.

Karakteristika funksionon si në iOS ashtu edhe në Android, kështu që ju jeni të sigurt në secilin sistem operativ.

Si të aktivizoni gjurmët e gishtërinjve ose bllokimin e fytyrës për Android?

Së pari, sigurohuni që të keni përditësuar versionin më të fundit të WhatsApp në telefonin tuaj Android. Nëse nuk jeni të sigurt se si ta bëni këtë, hapni Dyqanin Google Play dhe gjeni WhatsApp dhe shkarkoni çdo përditësim të disponueshëm.

Pastaj ndiqni këto hapa:

Hapni WhatsApp dhe trokitni lehtë mbi Cilësimet.

LEXO EDHE:  Kërcënimi ndaj Klodiana Lalës/ Avokati i njohur thirrje mediave për bojkot

LEXO EDHE:  Blackbarry së shpejti një telefon të ri në treg

Pastaj shkoni te Llogaria dhe më pas Privatësia.

Atëherë do të shihni një opsion për Fingerprint Lock – prekni atë.

Aktivizoni Unlock Ëith Fingerprint dhe konfirmoni gjurmën tuaj të gishtit.

Pastaj zgjidhni një kohë të gjatë që të bëhet kyçja automatike.Nëse funksioni ju mërzit ndonjëherë, është e mundur ta fikni duke ndjekur përsëri hapat e mësipërm.

 

Si të aktivizoni gjurmët e gishtërinjve ose bllokimin e fytyrës për iOS?

Sigurisht, Fingerprint Lock ka qenë në dispozicion në iPhone për një kohë.

Ja si ta bëni:

Hapni WhatsApp dhe shkoni te Cilësimet.

Tjetra trokitni lehtë mbi Llogaria dhe më pas prekni Privacy.

Në pjesën e poshtme, zgjidhni Bllokimin e ekranit.

Pastaj mund të zgjidhni të zhbllokoni WhatsApp me Touch ID ose Face ID, në varësi të iPhone tuaj.

Zgjidhni një sasi kohe që kërkohet kyçja e ekranit

Pastaj herën tjetër kur hapni aplikacionin tuaj, do t’ju kërkohet ta zhbllokoni atë.

Mos harroni se mund ta hiqni këtë veçori në çdo kohë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njihuni me Leonardon/ Roboti i cili pritet të zëvendësojë dronet

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

I njohur shkurt si LEO, ai u ndërtua nga pjesë të robotëve dhe dronëve të gjetur rreth laboratorit nga inxhinierë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni në Pasadena.

Përveç përmirësimit të qëndrueshmërisë kur ecni në një litar të shtrënguar, shtytësit me bazë helikë gjithashtu lejojnë që boti 2.5 metra i gjatë të dalë në ajër dhe të fluturojë, shkruan CNA.al.

Ekipi thotë se LEO një ditë mund të zbatojë pushtimin e tij të tokës dhe ajrit në misionet robotike aktualisht të vështira për robotët dhe dronët me bazë tokësore ose ajrore. Përveç stërvitje dhe skateboarding, ekipi thotë se roboti një ditë mund të përdoret për të kryer detyra aktualisht shumë të vështira për dronët, robotët ose njerëzit – përfshirë operimin në mjedise të rrezikshme dhe të vështira për t’u arritur.

Ekipi nuk ka thënë kur LEO do të ishte në dispozicion për përdorim komercial, ose sa do të kushtonte, pasi është ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit.

LEXO EDHE:  Sulm me thikë në Vjenë/ Disa të plagosur

LEXO EDHE:  “Betejë për jetë a vdekje”/ Berisha sulmon ashpër Ramën

Sipas Daily Mail, studiuesit gjithashtu planifikojnë të pajisin LEO me një algoritëm të sapo zhvilluar të kontrollit të uljes së dronëve që përdor rrjete të thella nervore.Me një kuptim më të mirë të mjedisit, LEO mund të marrë vendimet e tij në lidhje me kombinimin më të mirë të ecjes, fluturimit ose lëvizjes hibride që duhet të përdorë për të lëvizur nga një vend në tjetrin bazuar në atë që është më e sigurt dhe që përdor sasinë më të vogël të energjisë.

Trupi i LEO përmban të gjitha bateritë, sensorët dhe fuqinë llogaritëse të nevojshme për funksionimin autonomy të plotë, thjesht ka nevojë për më shumë fuqi të trurit.

Tani për tani, LEO përdor helikat për të balancuar gjatë ecjes, që do të thotë se përdor energji në mënyrë mjaft joefikase,” tha studiuesja Lupo, e cila do të punojë në LEO për doktoraturën e saj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Turizmi hapsinor/ Së shpejti udhëtime në stratosferë dhe fluturime komerçiale

Publikuar

-

Nga

Një firmë e turizmit hapësinor thotë se do të jetë në gjendje të dërgojë njerëz në stratosferë për vizitë me një balonë, deri në vitin 2024, por një vend i vetëm i prenotuar në fluturimin komercial do të kushtojë 36,700 £ (50,000 dollarë).

Sipas Daily Mail, “World View Enterprises” po punon në sistemin e bazuar veçanërisht për balona në Tucson, Arizona, ku thotë se do të jenë në gjëndje të marrin njerëz deri në një lartësi prej 100,000ft ose 18 milje.

Kjo është disi larg nga lartësia 50 milje që NASA e konsideron hapësirë, por “World View” thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë -ditore ku udhëtarët mund të fluturojnë mbi monumentet historike si “Reefin e Madh”, “Piramidat e Gizës” dhe monumentet e tjera.

LEXO EDHE:  Berlini, Parisi e Roma, projekt për teknologjinë e dronëve

LEXO EDHE:  Kryemadhi sulmon dyshen Rama-Veliaj/ “Si hajdutë hoqën gërmat e teatrit”Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet të jetë “i qetë dhe i butë”, shkruan CNA.al.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si “Virgin Galactic” dhe “Blue Origin”, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, “World View” thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të peshës.

Firma thotë se udhëtimi në stratosferë do të ishte një ngjitje e butë, duke përfunduar në një pamje të kurbës së Tokës./CNA.al

LEXO TE PLOTE