Connect with Us

Fatmir Mediu pritet të hetohet nga SPAK/ Vjen reagimi i parë prej tij

Sociale

Fatmir Mediu pritet të hetohet nga SPAK/ Vjen reagimi i parë prej tij

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Gjykata e Posaçme e Apelit urdhëroi sot, rihapjen e hetimeve për dosjen “Gërdeci”, ku është i përfshirë ish-ministrit i Mbrojtjes, Fatmir Mediu.

Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, avokat Ardian Visha e konsideron këtë vendim si një akt jo kushtetues.

Sipas të njëjtit, ky vendim cënon hapur parimin e sigurisë juridike, parimin e gjësë së gjykuar, parimin e ligjit favorizues dhe për më tepër synon procedimin për një akuzë, afati parashkrues i së cilës ka kaluar me kohë.

“Në cilësinë e përfaqësuesit ligjor të Fatmir Mediu shpreh sa më poshtë: Vendimi i deklaruar në media nga  Gjyqtarja e Apelit të Posaçëm, përben një akt jo Kushtetues dhe pluri-shkelës të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe një sërë ligjesh të tjera të vendit.

 Ai (vendimi) përben një pavlefshmëri absolute e në çdo rast baza motivuese e tij nuk mund të jetë kurrë ligji. Është hera e parë në jurisprudencë kur një gjyqtare e një gjykate të nivelit më të ulët prish vendimin e Gjykatës së Lartë!

Veç të tjerave shkelja e ligjit është e dukshme, sepse e njëjta çështje (kërkesë) është shqyrtuar dhe hedhur poshtë nga gjykata e shkallës së parë dhe Gjykata e Apelit, Tiranë në vitin 2019.

 Ky vendim hapur cenon parimin e sigurisë juridike, parimin e gjësë së gjykuar, parimin e ligjit favorizues dhe për më tepër synon procedimin për një akuzë afati parashkrues i së cilës ka kaluar më kohë.

Pasi të njihemi me ‘arsyetimin’ e këtij akti të paligjshëm, do të reagojmë me transparencë e me të gjitha mjetet ligjore të përshtatshme“, thuhet në deklaratën e avokatit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Vranësira dhe temperatura nën zero gradë/ Zbuloni surprizat që ka rezervuar moti gjatë javës

Publikuar

-

Nga

cna lajm moti

Dita ka nisur me vranësira dhe shira të konsiderueshëm që në orët e para të mëngjesit, në pjesën më të madhe të territorit shqiptar. Pritet që dita e martë të sjellë një ndërprerje të reshjeve për tu rikthyer sërisht në pjesën e dytë të ditës së mërkurë.  Në fakt dita e mërkurë, dita e enjte dhe e premte do të sjellë një itesifikim të reshjeve në pjesën më të madhe të vendit ku më problematike situata do të paraqitet sërish në zonat jugore ku shirat do të jenë me intesitete mesatare.

Me ardhjen e sistemit të vranësirave dhe shirave do të kemi një shtim të parametrit të erës duke bërë që në zonat bregdetare era të shkoje edhe në 70 ose mbi 70 kilometra në orë, dhe dallgëzim 5 ose 6 ballë. Pritet që reshjet të jenë prezentë edhe gjatë fundjavës por do të kenë dobësim të ndjeshëm të intesitetit të tyre.

LEXO EDHE:  Vrasja e shoferit të Xhafajt/ Rama tregon çfarë ka ndodhur

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra gjyqtari Markelian KuqoSipas MeteoAlb, për sa i përket tablosë termike për sot dhe nesër, mbetemi në vlerën 23 apo 24 Gradë Celsius. Duke filluar që nga dita e mërkurë kemi rënie të temperaturave nga dita në ditë dukë kulmuar ditën e premte dhe në fundjavë ku presim temparatura të ulta 0 ose edhe -1 grade në zonat malore, ndërkohë pritet që vlera maksimale të jetë jo më shumë se 19 Gradë.

Parashikohet që këto temperatura të vijojnë gjatë gjithë javës për shkak të masave ajrore me origjinë nga veriu i Europës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti drejt përkeqësimit/ Shirat “mbërthejnë” vendin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Moti i paqëndrueshëm do të vijojë të sjelli vranësira të shpeshta, ku parashikohet që herë pas here vranësirat të pësojnë zhvillim duke sjellë reshje të pakta në një pjesë të mirë të vendit tonë.

Por në orët e pasdites do të ketë shtim të mëtejshëm të vranësirave duke gjeneruar shira me intensitet mesatar në zonat Veriore dhe pjesërisht në Qendër.

LEXO EDHE:  Afera korruptive e inceneratorëve/ Berisha tregon kush po hetohet nga SPAK

LEXO EDHE:  Afera korruptive e inceneratorëve/ Berisha tregon kush po hetohet nga SPAKSipas MeteoAlb, Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, si edhe mesdite duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 23°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 5 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

E diela me shi dhe me temperatura deri në 24 gradë/ MeteoAlb sjell suprizat e motit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vendi ynë mbetet me vlera të ulta barike të cilat do të sjellin mot kryesisht të vranët, me të shpeshta vranësirat paraqiten në Qendër dhe Jug të territorit duke rrezikuar reshje shiu si edhe reshje te pakta dëbore në zona të thella malore.

Por pasditja përmirëson përkohësisht motin duke rikthyer kthjellimet, kjo pasi mbrëmja shton serish vranësirat duke krijuar mundësi për reshje të pakta në zonat Jugore.

LEXO EDHE:  “U filmua duke marrë paratë”/ Dalin detaje të reja pas arrestimit të prokurorit

LEXO EDHE:  Ngjela lëshon “bombën”/ Ish-kryeministra do bien në “rrjetën” e SPAK, ja nga ku fillon goditjaSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në orët e mëngjesit dhe mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 24°C.

Era do të fryejë mesatarisht me shpejtësi 50 km/h kryesisht nga drejtimi verior veriLindor duke gjeneruar ne Adriatik dhe Jon dallgëzim mbi 4  ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE