Connect with Us

Tirana nesër pa drita/ OSHEE publikon zonat dhe oraret

Aktualitet

Tirana nesër pa drita/ OSHEE publikon zonat dhe oraret

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE ka njoftuar se më 24 shtator disa zona të Tiranës do të mbeten pa energji elektrike për shkak të punimeve që po bëhen në rrjet.

OSHEE bën me dije se do të mbesin pa energji elektrike nga ora 09:00 deri në orën 15:00 pjesërisht fshati Picall dhe antenat e kompanive telefonike në kodër Picall.

LEXO EDHE:  Grushti i shtetit/Kryeprokurori turk zbarkon në Tiranë: Disa organizatorë fshihen në Shqipëri

Nga ora 10:00 deri në orën 16:00 energjia do të shkëputet në rrugën ‘Irfan Tomini’.

Ndërkohë nga ora 12:00 deri në orën 15:00, do të mbesë pa drita pjesërisht Rruga ‘Esat Mekuli’ pranë ish-fushës së Aviacionit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Koka e krimit, lëviz i qetë me Mercedez në Tiranë/ Paratë e krimit investohen në makina dhe ndërtim në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Një ekip gazetarësh të televizionit L1 në Holandë kanë realizuar një dokumentar për grupet kriminale shqiptare që veprojnë atje.

Sipas gazetarëve investigativë në terren, qeveria shqiptare po mbyll sytë ndaj praktikave të pastrimit të parave në shkallë të gjerë.

Ata shkojnë më tej duke shkruar se paratë e fituara, shuma në miliona euro i dërgojnë në Shqipëri ku investohen në makina luksoze dhe pasuri të patundshme.

“Kryeqyteti Tirana, në veçanti, është plot me ndërtesa të reja që pothuajse nuk përdoren ose nuk përdoren fare. Për shembull, një hotel luksoz në qendër mund të strehojë qindra klientë, por vetëm disa dhjetëra shtretër duhet të bëhen gati çdo ditë. Dhe stadiumi i ri i futbollit i ekipit kombëtar përdoret vetëm një ose dy herë në muaj”, konstatojnë gazetarët holandez.

Sipas të njëjtëve lëviz i qetë me mercedez nëpër Tiranë.

 Dokumentari i plotë:

Rrjeti shqiptar i drogës, i cili prej vitesh operonte në Geleen dhe rrethina, duket se është në gjendje të pastrojë lehtë, milionat që fitoi, në vendin e tij. Investimet bëhen në makina dhe prona të paluajtshme. Drejtësia ka llogaritur se grupi kriminal fitonte 1.8 milion euro në vit në 3 plantacione të mëdha të kanabisit në Limburg.

Sidoqoftë, numri i plantacioneve, por edhe fitimi i rrjetit të drogës, ishte shumë herë më i madh. Protagonistët nuk u tunduan të tregonin pasurinë e tyre. Të paktën; jo në Holandë.

Dihet, për shembull, se i dyshuari kryesor Haxhi P. (koka i grupit kriminal) i pëlqen të ngasë Mercedesin e tij kur është në Shqipëri. Dhe ai nuk është vetëm. Për një vend me të ardhura mesatare prej 300 euro, ka një numër të jashtëzakonshëm të makinave të shtrenjta në rrugë.

Për më tepër, Shqipëria po sheh nga ana tjetër që numri i banorëve në vend po zvogëlohet në vend që të rritej, por janë nisur shumë projekte të reja dhe të shtrenjta në sektorin e pasurive të paluajtshme.

Kryeqyteti Tirana, në veçanti, është plot me ndërtesa të reja që pothuajse nuk përdoren ose nuk përdoren fare. Për shembull, një hotel luksoz në qendër mund të strehojë qindra klientë, por vetëm disa dhjetëra shtretër duhet të bëhen gati çdo ditë. Dhe stadiumi i ri i futbollit i ekipit kombëtar përdoret vetëm një ose dy herë në muaj.

LEXO EDHE:  Mbahuni njerëz! Gjithë këto vite i paskemi vënë gabim dritat e pemës së Vitit të Ri

LEXO EDHE:  Grushti i shtetit/Kryeprokurori turk zbarkon në Tiranë: Disa organizatorë fshihen në Shqipëri

Sipas gazetarëve investigativë në terren, qeveria shqiptare po mbyll sytë ndaj praktikave të pastrimit të parave në shkallë të gjerë.“Makinat, ndërtesat, të gjithë e dinë se ka diçka në të. Kriminelët as nuk shqetësohen për të fshehur pasurinë e tyre. Ata e dinë se askush nuk mund t’u bëjë asgjë. Nëse është e nevojshme, ata paguajnë ryshfet te politikanët.” – thotë gazetarja Klodiana Lala.

Receta standarde është të lëvizin jashtë vendit, zakonisht Itali, Angli ose Holandë, dhe të fitojnë para atje nëpërmjet trafikut të drogës.

Fitimi investohet në Shqipëri

Me njëfarë rregullsie ‘kokat’ e rrjetit të drogës vijnë për vizitë në vendin e tyre. Për shembull, udhëheqësi i grupit kriminal të ‘Limburg’, Haxhi, udhëtoi në vendin e tij të lindjes gjashtë herë midis vitit 2018 dhe deri në arrestimin e tij në maj 2019.

Kjo është e qartë nga të dhënat e udhëtimit të siguruara nga L1. Ai vazhdoi të përdorte rrugë të ndryshme udhëtimi.

Gent Ibrahimi, kreu i drejtësisë në Shqipëri, thotë se ekziston vërtet një sistem për të luftuar pastrimin e parave. Dhe ai sistem funksionon.

“Nuk është e lehtë të fitosh para në Holandë dhe të ndërtosh një objekt të madh këtu’, thotë Ibrahimi. ‘Por më duhet të pranoj se kjo duket se po ndodh’, shton ai.

Ministri i drejtësisë së Holandës, Ferdinand Grapperhaus udhëtoi në Tiranë vitin e kaluar për një konsultim me kolegun Ibrahimi.

Qëllimi: ‘Ndalimi i shqiptarëve kriminelë në Holandë’.

‘Ishte një bisedë e mirë’, thotë Ibrahimi. ‘Unë nuk e di nëse imazhi juaj për Shqipërinë dhe krimin korrespondon me realitetin. Ne nuk kemi një imazh të mirë. Por nuk varet nga ju, por nga ne që të bëjmë diçka për këtë’.

Më 12 maj, të dyshuarit në dosjen e drogës në Limburg duhet të paraqiten përsëri në gjykatë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mungoi në “Foltore”/ Demokratët “kryqëzojnë” deputetin e Bashës: Fshihesh në ferra si hajdut

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pasditen e djeshme, “Foltorja” e ish-kryeministrit Berisha me demokratët, është zhvilluar në Kukës, ku ish-kryeministri është pritur me brohorime dhe entuziazëm nga mijëra demokratë.

Por, krahas pritjes madhëshore për Berishë, ra në sy mungesa e deputetit të PD për Kukësin, Flamur Hoxha.

Edhe pse u ka marrë votën qytetarëve kuksianë, ai nuk denjoi të shkonte në sallë, duke bërë një postim në median sociale.

Ndërsa në një postim në rrjetet sociale, ai ka tentuar të justifikojë mos pjesëmarrjen në takim.

Edukata, pjekuria e formimi im më kanë diktuar gjithmonë të jem institucional. Prandaj jam e do të jem pjesë e institucionit të madh PD, pjesë e forumeve zyrtare të zgjedhura me votat e demokratëve, pjesë e grupit parlamentar të PD,” shkruante ai.

LEXO EDHE:  Tiranë, merret peng një person te Liqeni Artificial

LEXO EDHE:  Lëvizja për Ringritjen e PD në Tiranë/ CityNews transmeton live takimin

Por, pas këtij postimi Hoxha, është “kryqëzuar” me komente nga qytetarët.Ky zotëria duhej të ishte atje përkrah votuesve të vet, sepse aty e mori votën”.-shkruan një qytetar.

Më tej, një tjetër shkruan “Ty të ka sjellë rasti te PD, nuk ka mundësi të jesh demokrat”.

Po ashtu një qytetar shkruan “Vazhdo takimet me bazën, votat i ke marrë nga baza, jo nga SHQUP-i

Edhe në pamje i ngjake Lulit, duket se jeni mirë me qeverinë”.-shkruan një tjetër komentues.

Gjithashtu një ndjekës shkruan “Ti dukesh se je sahanlëpirës, vetëm kuksiane nuk je ti, kuksianët ishin në sallë, ti fshiheshe në ferra si hajdut, e turpërove Kukësin, jazëk”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Korrupsioni dhe pastrimi i parave/ Kim “shkund” Qeverinë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është takuar me numrin dy të Qeverisë, Arben Ahmetaj.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kim ka zbardhur dhe detajet nga takimi me zëvendës-kryeministrin.

Korrupsioni është një çështje serioze, ndaj Kim ka përsëritur thirrjen për Qeverinë  që të ndërmarrë veprime konkrete.“Ne diskutuam rëndësinë e zgjidhjes së të drejtave të pronësisë, duke përfshirë dixhitalizimin e regjistrave për të kundërshtuar ndërhyrjen ilegale të njeriut. Zbatimi i reformës në drejtësi në mënyrë që qytetarët dhe investitorët të mbështeten në gjykata të pastra; trajtimin e pastrimit të parave dhe shqetësimeve të tjera të përshkruara nga FATF.

Tridhjetë vjet pas përfundimit të diktaturës komuniste, udhëheqësit nga të gjitha anët duhet të shfrytëzojnë mundësinë për të thyer zakonet e këqija të së kaluarës, për të bërë ndryshime të vështira, por të nevojshme, në mënyrë që brezi i ardhshëm të ketë një të ardhme më të mirë. Nëse jo tani, kur? SHBA do të vazhdojë të jetë me ju në mbështetje të plotë”, shkruan Kim në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE