Connect with Us

Si të bëni seks të mirë pas moshës 50 vjeçare?

Life Style

Si të bëni seks të mirë pas moshës 50 vjeçare?

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ndërsa plakemi, trupat dhe mendjet tona pësojnë shumë ndryshime. Këto shpesh përfshijnë mënyrën se si e shikojmë dhe përjetojmë jetën tonë seksuale. Në vitet tona të hershme, seksi mund të jetë kryesisht një akt fizik i pasionit dhe epshit. Por ndërsa piqemi, jeta jonë seksuale mund të evoluojë në diçka më personale dhe intime.

Sipas AARP , ju mund ta shijoni seksin edhe më shumë kur të plakeni nëse jeni të gatshëm të eksploroni rrugë të reja për të përshtatur ndryshimet në jetën tuaj.

Unë e di se shumë të rinj mendojnë se seksi përfundon pas moshës 50 vjeç – nuk është e vërtetë!” Dr. David Samadi, një onkolog urolog me bazë në Nju Jork dhe ekspert për shëndetin seksual të burrave, thotë për Neësmax. “Seksi është ende një komponent i rëndësishëm dhe jetik përtej asaj moshe që e bën jetën më të plotë, më të pasur dhe më emocionuese.”

Samadi thotë se rrënja e seksit të mrekullueshëm pas të 50 -ve është shëndeti i mirë fizik, në mënyrë që çështjet, të tilla si zgjimi dhe mosfunksionimi erektil, të mos zbehin aktivitetet seksuale.

Si ekspert i shëndetit të burrave, unë rekomandoj që burrat të praktikojnë zakone të shëndetshme çdo ditë për ta mbajtur jetën e tyre seksuale aktive dhe argëtuese,” thotë Samadi. “Një sugjerim është të bësh aktivitet fizik në mënyrë të rregullt. Disa sugjerime përfshijnë aktivitet aerobik siç janë ecja e shpejtë, vrapimi dhe noti e kombinuar me stërvitje me rezistencë siç është ngritja e peshave. Mbajtja e trupit tuaj në formë dhe mbajtja e masës muskulore ndihmon në përmirësimin e dëshirës dhe qëndrueshmërisë seksuale. ”

LEXO EDHE:  Video/ Seks në 'Big Brother 8'

Burrat që tashmë mund të jenë duke përjetuar mosfunksionim ngrerë, ose ED, duhet të diskutojnë mundësitë e tyre me mjekun e tyre.

Do të ketë raste kur ED fiton,” pranon Samadi, “Në ato netë, drejtohuni në aktivitete të tjera të këndshme, të tilla si t’i bëni njëri -tjetrit masazhe ose mënyra të tjera intime për të shprehur dashurinë tuaj për njëri -tjetrin.”

Gratë mund të përjetojnë seks të dhimbshëm pas menopauzës për shkak të thatësisë vaginale. Sipas Shoqërisë së Menopauzës në Amerikën e Veriut , midis 17% dhe 45% e grave në menopauzë thonë se e konsiderojnë seksin të dhimbshëm. Përdorimi i një lubrifikanti me cilësi të mirë – dhe provimi i kremrave të estrogjenit ose terapisë zëvendësuese të hormoneve, nën drejtimin e mjekut tuaj ,mund të ndihmojë, thotë AARP.

Ndryshimet në dietë gjithashtu mund të rrisin epshin. Ushqimi me bazë bimore që përmbajnë fitoestrogjen mund t’i ndihmojë gratë të rrisin nivelet e tyre të estrogjenit. Disa shembuj përfshijnë fruta të tilla si kajsi, portokall, luleshtrydhe dhe pjeshkë. Perimet si karrota, lakër jeshile dhe selino janë gjithashtu të dobishme, sipas MDVIP . Për burrat, avokado, embrion gruri dhe butak mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të testosteronit.

Mendoni përtej marrëdhënieve seksuale. Ka shumë mënyra për të shprehur intimitetin seksual, sipas ËebMD . Diskutoni shqetësimet tuaja me partnerin tuaj dhe nëse është e nevojshme, flisni me një terapist seksi. Disa çifte të moshuara zbulojnë se jeta e tyre seksuale është në të vërtetë më e mirë ndërsa plaken sepse kanë më shumë kohë dhe privatësi, si dhe një histori intimiteti dhe besimi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Shiu sjell në humor banorët e Big Brother/ Japin koncert duke mbrojtur filxhanin e kafes

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Donald Veshaj, Filloreta Raçi, Sabian Medini, Semi Jaupaj kanë dhënë show në Big Brother, teksa mbrojnë filxhanin e kafes nga shiu.

Atmosfera është ndezur dhe këngëtarët dëgjohen duke kënduar dhe kërcyer nën ritmet e këngëve shqiptare.

Sfida e javës për ta është të mbushin një filxhan gjigant, i cili mban të shënuar përqindjen e buxhetit që do të kenë për javën e ardhshme.

LEXO EDHE:  Video/ Seks në ‘Big Brother 8’

LEXO EDHE:  VIDEO-Nuk do ta besoni/ A e dini se sa vjeç mbush sot Aurela Hoxha?

Në shtëpi kanë nisur debatet e para, hatërmbetjet dhe inatet mes tyre. Por në horizont mund të ketë dhe histori dashurie./ CNA.al

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Kemi kimi artistike”/ Rudina Dembacaj zbulon se aktori ishte arsyeja kryesore pse u bë pjesë e Klanifornia

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Rudina Dembacaj është rikthyer sërish në ekran si aktore. Që në fillim të sezonit, producenti Turjan Hysko zbuloi se pjesë e Klanifornia është bërë edhe aktorja Rudina Dembacaj.

E ftyar sot në emisionin e Rudina Dembacaj, tregoi se një nga arsyet pse donte të ishte pjesë e Klanifornia është aktori Visjan Ukcenaj.Aktorja u shpreh se me Visjanin ka shumë kimi artistike. Rudina shton se është ndierë shumëmirë me kastin dhe stafin e Klanifornias.

LEXO EDHE:  Rritet mosha e pensionit/ Ahmetaj: Një 70-vjeçar nuk është i vjetër

LEXO EDHE:  Prindërit më të rinj në planet/Do habiteni me moshat e tyre

Arsyeja kryesore pse doja të vija në Klanifornia ishte Visjani. Kemi shumë kimi artistike. Dyshja me Visjanin e dija që do të ecte. Por që do të shkoja mirë me të gjithë artistët nuk e kisha menduar. Po ndihem shumë mirë”, shprehet Rudina./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk përmbahet Ada, revoltohet me djemtë/ “Çuna, boll bëtë si pjeshka”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Surprizat e Bajos ndaj Adës kanë krijuar shumë debate dhe dyshime tek konkurrentë.

Pas pjesës së parë të takimit, konkurrentët vunë në dukje gjestet e Bajos ndaj Adës, duke treguar se ai është shumë i dhënë pas saj.

Ndërkohë Ada nga ana tjetër i ka dalë në mbrojtje Bajos duke u shprehur se, duhet të ketë më shumë detaje të tilla ndaj vajzave.

LEXO EDHE:  Video +18/Cifti bën seks në mes të parkut

LEXO EDHE:  Mbi 9 mijë policë të vaksinuar/ Manastirliu: Do të zbresim fashën në plus 60 vjeçAjo iu është drejtuar e revoltuar ndaj djemve duke thënë se po bëhen më “pjeshka” se vajzat.

Po bëheni më pjeshka se ne, ne jemi pjeshkat jo ju”, është shprehur Ada./ CNA.al

LEXO TE PLOTE