Connect with Us

Selami Xhepa: Skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme

Sociale

Selami Xhepa: Skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme

Publikuar

-

Eksperti i njohur i ekonomisë, Selami Xhepa thotë se punësimi informal dhe deklarimi i ulët i pagave ka dëmtuar skemën e pensioneve në Shqipëri.

“Përgjatë viteve të tranzicionin qoftë për shkak të punësimit informal, dhe fshehja e të punësuarave për të paguar kontribute si dhe për nën raportimeve pagave që bëhen në ekonomi, sigurisht kjo dëmton jo vetëm financat publike të vendit, por edhe në veçanti skemat e pensioneve në Shqipëri”, tha ai.

Ai u shpreh për Euronews Albania se gjysma e parave që shpërndahen për pensionistët sigurohen nga sistemi i përgjithshëm tatimor, duke dëshmuar se skemat aktuale nuk janë efektive.

“Kjo është arsyeja, që në mënyrë të vazhdueshme, përveç fondeve që sigurohen nga kontributet, pothuajse gjysmat e parave që shpërndahen për pensionistët janë nga taksat që sigurohen nga sistemi i përgjithshëm tatimor”, theksoi Xhepa.

Eksperti thotë se skema e pensioneve në Shqipëri është e paqëndrueshme, ndërsa këtë e lidh edhe me faktorët demografikë dhe me tkurrjen e tregut të punës.

“Vitin e kaluar qeveria shqiptare ka alokuar 15 miliardë lekë në skemën e sigurimeve shoqërore për të mbuluar pagesat e pensioneve. Nëse ne vazhdojmë më këto ritme, duke marrë parasysh edhe trendet demokratike të përkeqësuar, që nënkuptojnë një ndryshim të raporteve midis kontribuuesve në sistem dhe përfituesve, pra plakja e popullsisë në vazhdimësi dhe tkurrja e tregut të punës, sigurisht që skema e pensioneve në Shqipëri do thosha është tmerrësisht e paqëndrueshme”, shtoi Xhepa.

LEXO EDHE:  Zbardhet skema e trafikut të kokainës në godinën e ish-konviktit në Korçë

Sipas tij, reformat që janë bërë vitet e fundit përkatësisht; rritja e moshës së pensioneve dhe shtimi i vlerës së kontributeve nuk kanë arritur dot të përmirësojnë skemën e pensioneve. Bazuar në këto tregues, z. Xhepa thotë se tani është koha të aplikohen reforma të tjera.

“Reformat që janë bërë gjatë viteve të fundit, pra zgjatja e moshës së pensionit, rritja e barrës së kontributeve nuk do të arrijnë dot ta shëndoshin skemën e pensioneve. Nevoja për të menduar për reforma të tjera është më se e nevojshme se kurrë. Me rritjen e pagave dhe pensioneve nuk është punuar në mënyrë serioze”, tha ai./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Kaosi në universitete/ Reagon Unioni i Këshillave Studentorë

Publikuar

-

Nga

cna lajm sociale

Viti i ri akademik ka nisur me tensione dhe protesta nga studentët të cilët refuzojnë vaksinimin me detyrim. Në lidhje me situatën e krijuar ka reaguar edhe Unioni i Këshillave Studentorë.

Deklarata e plotë:

“Unioni i Këshillave Studentorë po ndjek me vëmendje fillimin i vitit të ri akademik. Kjo ditë duhet të ishte një ditë normale, ku studentët duhet të ishin ulur në auditor dhe të merrnim mësimet e tyre, pas 2 vjet mësimi online. Nga raportimet dhe shqetësimet e shumta, që kanë ardhur në adresën tonë, kjo ka qenë një ditë kaotike dhe me përplasje të shumta, mes studentëve dhe universiteteve, për lejimin e hyrjes në auditorë. Në qëndrimin tonë është tepër fyese klasifikimi i studentëve në të vaksinuar dhe jo të vaksinuar, pasi e drejta për arsimim është një e drejtë themelore e garantuar në kushtetutë. Gjithashtu, është absurd kushti i testit të PCR-së në një kohë që shpenzimet e studentëve kanë vite që janë bërë të papërballueshme dhe sot i shtohet dhe një kosto tjetër prej 40-60 Euro në javë. Kërkojmë nga Ministria e Arsimit dhe Sportit si dhe nga Rektoratet e Universiteteve, që sa më parë të dalin me një zgjidhje për studentët, sepse indiferentizmi i tyre veçse e përshakallëzon konfliktin mes studentëve dhe rrit tensionin dhe stresin tek studentët dhe familjarët e tyre. Nuk po kërkojmë asnjë luks të tepërt veçse një të drejtë tonën për dije”./CNA.al

FOTOT-Protestë dhe përplasje me policinë/ Viti i ri akademik nis me tensione

Video-Studentët refuzojnë vaksinimin e detyruar/ Kaos në fakulteteUniversiteti i Korçës nuk penalizon studentët e pavaksinuar/ Flet zëvendës-rektori

Universitetet hapin sot dyert/ Studentët rikthehen në auditore, kusht vaksinimi ose testi PCR

LEXO TE PLOTE

Sociale

FOTOT-Protestë dhe përplasje me policinë/ Viti i ri akademik nis me tensione

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Ka nisur sot në të gjithë vendin viti i ri akademik. Ky vit nuk ka nisur si çdo vit tjetër për studentët sepse për shkak të pandemisë kusht për rikthimin në auditore është vaksinimi kundër Covid-19 ose testi PCR.

Studentët e pavaksinuar penalizohen nga ndjekja e mësimit dhe kjo ka sjellë përplasje mes tyre drejtuesëve të Universiteteve dhe policëve.

Siç duket edhe në fotot e mëposhtëme (galeri) studentët janë përballur me punojësit e rendit dhe të universitetit.

LEXO EDHE:  Dash Shehi leksion Ramës/ I tregon si mund të rriten pagat

LEXO EDHE:  Denoncimi Fiks Fare/ Skema e shit-blerjes, 1 votë 100 mijë lekëAta kanë vijuar edhe më një protestë ku kërkojnë që vaksinimi të jetë sipas dëshirës jo i detyruar dhe ata të ndjekin mësimin normalisht. Ata kanë vijuar më pas edhe më kërkesa të tjera siç është arsimi publik falas.

Protesta është shoqëruar edhe me mesazhe të shkruara në pankarta nga studentët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Transporti publik del me vendimin drastik/“Largon gjysmën e autobuzëve nga qarkullimi

Publikuar

-

Nga

Transporti publik do të përgjysmojë flotën e urbanëve në Tiranës.

Njoftimi është dhënë sot nga Unioni i Transportit Publik. Vendimi i tyre hyn në fuqi që nga dita e sotme.

Ata thonë, se ky veprim vjen si shkak i mos-marrjes së masave nga ana e Qeverisë për të kompensuar humbjet që sektori i transportit publik kishte pësuar gjatë pandemisë.“Përfaqësuesit e Unionit të Transportit Publik, ju vënë në dijeni se pas një viti e gjysëm nga rihapja e transportit publik, ndodhemi ende në pikën fillestare ku asnjë nga institucionet përgjegjëse nuk ka marrë asnjë masë apo plotësim të kërkesave ekonomike të premtuara.

E të gjendur në këtë situatë të pafuqishme ekonomike për të përballuar ecurinë e transportit dhe sidomos pas rritjes së vazhdueshme e të pandërprerë të çmimit të naftës dhe të largimit të stafit, jemi të detyruar që të operojmë nga datë 18.10.2021 me gjysmën e kapaciteit të flotës së mjeteve urbane.

Jemi në këtë situatë pas shumë kërkesash dhe njoftimesh si në isntitucionet vendore dhe ato qëndrore ku mos reagimi i tyre na bën që të shkojmë deri në një kapitullim ekonomik të këtij sektori. Duke kërkuar mirkuptimin e qytetarve, mbetemi në pritje të zgjidhjes së kërkesave tona nga ana e isntitucioneve përgjegjëse”, thuhet në deklaratën e Unionit të Transportit Publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE