Connect with Us

Ndryshimet Kushtetuese/ PS i “shkel syrin” Bashës

Politikë

Ndryshimet Kushtetuese/ PS i “shkel syrin” Bashës

Publikuar

-

cna lajme politike

Partia Socialiste i ka drejtuar një mesazh kreut të PD-së, Lulzim Basha, duke u shprehur të gatshëm, për të biseduar për ndryshimet kushtetuese.

Sekretari i ri i përgjithshëm i PS-së, Damian Gjiknuri, në një prononcim për mediat nga Shkodra, ka theksuar se PS është e gatshme që të ulet me Partinë Demokratike dhe të bisedojnë edhe për ndryshimet Kushtetuese.

Sipas Gjiknurit propozimet duhet të bëhen në tryezë dhe jo në media.

Jemi të gatshëm të ulemi me PD të bisedojmë për gjitha çështjet. Si dhe ato që propozon PD për ndryshimet kushtetuese. Por propozimet bëhen në tryezë dhe në institucione. Tashmë që PD është brenda institucioneve mund të bisedojmë dhe jemi të hapur. Por nuk bëhet në studio televizive dhe me konferenca për media.”- tha Gjiknuri.

LEXO EDHE:  Marrëveshja PD-PS për kodin zgjedhor/ Aleati i Bashës përgënjeshtron zërat

Kujtojmë se Lulzim Basha, u shpreh në mbledhjen e Këshillit Kombëtar , se ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 nuk ishin të përshtatshme për nevojat e shoqërisë për demokraci.

Nga ana tjetër, kujtojmë këtu se edhe kryeministri Edi Rama, disa herë i ka “shtrirë dorën”, Lulzim Bashës, për të bashkëpunuar, për tema që sipas tij janë në interes të qytetarëve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha në delir pas takimit me Yuri Kim/ E shet veten si lider i rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Lulzim Basha, kreu i PD-së në detyrë, tenton të tregojë se po forcon marrëdhëniet me SHBA.

Një ditë pas takimit me ambasadoren amerikane Yuri Kim, ku më pas foli edhe për mediat, sërish sot është zgjuar, duke folur për të njëjtin takim.

Kënaqësi të mirëprisja delegacionin e Kongresit amerikan  dhe ambasadoren Yuri Kim dhe t’u shprehja mirënjohjen time dhe të PD për mbështetjen e jashtëzakonshme që SHBA i kanë dhënë Kombit shqiptar.

Ndava me ta shqetësimin tonë për situatën në nivelin e lartë të korrupsionit, masakrën zgjedhore  dhe lidhjet e politikës me krimin”, shkruan Basha në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Plumba drejt makinave në Velipojë/ Pronari është kryetar organizate i PS

LEXO EDHE:  "Skandale të tjera do të publikohen"/ Manja: Qeveria nuk i trembet askujtMë tej ai ka treguar se diskutuam edhe për situatën në  dhe rajon.

Mbyllja sa më e shpejtë e bisedimeve Kosovë-Serbi me njohjen reciproke, do t’i shërbente paqes dhe stabilitetit në rajon, që sot mbetet i brishtë.

Ritheksova se për mua dhe  PD , SHBA janë partneri ynë strategjik dhe bashkëpunimi sa më i ngushtë ekonomik, politik dhe në fushën e sigurisë është prioritet kryesor i yni”, shkruan më tej Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka shanse për mungesa”/ Balluku: Synimi ynë, 24 orë energji elektrike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka folur në lidhje me krizën e paralajmëruar nga kryeministri Edi Rama në lidhje me energjinë elektrike dhe rritjen e çmimeve.

Balluku u shpreh se nuk ka asnjë shans të kthehet mungesa e energjisë elektrike dhe synimi është të ofrohet 24 orë energji elektrike në gjithë territorin e Shqipërisë.

Gjithashtu, ministrja zbuloi se për përballimin e krizës ka dy paketa që në total përmbajnë rreth 200 milionë euro.

Balluku thekson se e rëndësishme është të mos abuzohet me çmimin.Nuk ka shanse që Shqipëria të kthehet në mungesë të energjisë elektrike. Synimi ynë është të ofrojmë 24 orë energji elektrike për gjithë territorin. Ne po marrim masa.

Çfarë do bëjmë sot është sigurimi sasisë së energjisë elektrike. Pas daljes së VKM për emergjencën është krijuar një shtab, tashmë jemi duke bërë menaxhimin dhe duke marrë vendime të përbashkëta që do të ndihmojnë në përballimin e krizës.

Ka dy paketa, faza e parë llogarit 100 milionë euro deri në dhjetor dhe nga janari deri në fillim te pranverës janë 100 milion euro të tjera. Ne presim edhe rritje të niveleve te kaskadës. Nëse kemi reshje kjo faturë do të zbutet. Kryeministri tha se të gjithë abonentët familjarë dhe të bizensit të vogël do të jenë të mbuluar. Nuk ka shans që të rikthehet një regres një reformë e bërë.

Është e rëndësishme se nuk duhet të abuzohet me çmimin”, është shprehur Balluku në Opinion./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kriza energjetike/ Balluku: Mund të kemi një dimër të vështirë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku ka folur për krizën energjetike globale, e cila parashikohet të prekë edhe Shqipërinë.

E ftuar në “Opinion”, Balluku ka deklaruar se qeveria nuk ka pasur asnjë pritshmëri për rritjen e një kërkese të tillë.

Ajo ka shtuar se diçka e tillë është marrë vesh gjatë muajit gusht dhe është ndikuar nga disa faktorë.“Fillimisht është kërkesa më e madhe se ajo që kemi pas në 2019, tregu po kërkon të kthehet në një nivel më të lartë. Nuk ka pasur asnjë pritshmëri për rritje të prodhimit dhe të kërkesës së tillë.

Ne e morëm vesh gjatë muajit gusht, ku kanë ndikuar disa faktorë, kërkesa më e lartë. Disa nga termocentralet kryesore janë mbyllur, faktorë tjetër janë edhe ndryshimet klimaterike, shpejtësia e  erës është ulur në 50%. Ky dimër ndoshta mund të jetë i vështirë. Është një krizë globale nuk është problematikë e rajonit. Ekspertët parashikojnë një ndryshim të situatës pas qershorit 2022”, ka deklaruar Balluku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE