Connect with Us

Magjia e trëndafilit/ Katër ton petale për një litër esencë

Life Style

Magjia e trëndafilit/ Katër ton petale për një litër esencë

Publikuar

-

Për aq kohë sa vesa e mëngjesit ndodhet mbi gjethe, gonxhet duhen vjelë. Ndaj familja Bytyns del çdo ditë para se të lindë Dielli në fushë, për të mbledhur trëndafilin e vlefshëm damascena. Fermeri Hysein Bytyns thotë, se „kur dita nis dhe dielli shkëlqen, atëherë yndyra shpërndahet nëpër gjethe dhe 25% humbet. Nëse është nxehtë atëherë humbet gati 50% e esencës.

Bytyns kultivojnë trëndafila në një sipërfaqe 25 hektarë. Vjelja zgjat një muaj. Çdo mëngjes ato vjelin gonxhe, që janë hapur një ditë më parë. E çdo ditë bima nxjerr gonxhe të reja.

Fushat ndodhen në lartësinë mbi 1000 metra. Vjelja e petaleve të trëndafilit është një punë e rëndë dore, por që ia vlen, thotë Hyseyin Bytyn, sepse nga tre deri në katër ton petale prodhohet një litër esencë yndyrore. Ky vaj në tregun botëror ka vlerën katër deri në pesë mijë euro. Fermerët e vlerësojnë punën me trëndafilin edhe për një arsye tjetër, na thotë bashkëshortja Incilay Bytyn: „Trëndafili ynë ka erën e profetit tonë Muhamet. Vendi i Pelegrinazhit në Mekë lahet me ujë trëndafili. Trëndafili ka vlerë shpritërore në fenë Islame.”

Afghanistan alternative Landwirtschaft

Isparta, qendra turke e esencës së trëndafilit

LEXO EDHE:  Të zhveshura dhe të mbuluara me petale, këto janë vajzat e famshme shqiptare që guxuan

Tonelatat me gonxhe trëndafili fermerët Bytyn i transportojnë për për numërim të mëtejshëm tek fabrika e Ahmet Sincar në qytetin Isparta, qendra turke e esencës së trëndafilit. Gonxhet duhet që 12 orë pas vjeljes të kenë mbërritur në fabrikë, në mënyrë që të mos thahet yndyra që përmbajnë petalet. Fabrikanti, Ahmet Sincar shpjegon: „Kjo është një lëndë e rëndësishme e parë për industrinë e parfumit. Aroma e trëndafilit është komponente e pandashme në përzierjet e aromave për shumë parfume. Në katër ton janë afërsisht dy milionë petale e kjo sasi nevojitet për të nxjerrë një litër vaj.”

Qyteti Isparta, një ëndërr e floristëve – është i mbushur me trëndafila nga çdo anë që të hedhësh sytë. Shumë tregtarë ofrojnë produkte të ndryshme të prodhuara nga gonxhet e trëndafilit. Tregtari i parfumeve të trëndafilit Kenan Yildirim thotë, se sipas një legjende “djersa e profetit tonë Muahmet përbëhej nga uji trëndafili. Aty ku pikonte djersa e tij, vinte erë trëndafil. Ndaj uji i trëndafilit quhet aroma e profetit.”

Që prej antikitetit trëndafili damascena mrekullon shumicën e njerëzve në Orient. Me kryqëzatat në shekullin e 13 kjo lule u transportua edhe në Francë. E sot aroma e tyre mrekullon gjithë botën./dw

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“Njoha një balerinë që më hoqi petullën”/ Befason Iliri në Big Brother: Kam tradhtuar gruan

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Balerini dhe koreografi Ilir Shaqiri ka rrëfyer se jo shumë kohë më parë ka tradhtuar gruan e tij.

Ai i rrëfen Arjolës se u njoh me një balerinë që e çmendi dhe tregon se kjo çmenduri zgjati për tre vjet.

Njoha një balerinë që ma hoqi petllën, e thënë kështu. Filloi si lojë e loz e loz e loz, u trash loja aq shumë saqë çmenduria vazhdoi për tre vjet. Flasim për një periudhë jo shumë të largët, edhe kjo italiane, një super balerinë, më ngjitën shumë gjëra, gjeta shumë gjëra që ndoshta kishin vite që mungonin”, ka rrëfyer Iliri./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Të zhveshura dhe të mbuluara me petale, këto janë vajzat e famshme shqiptare që guxuan

LEXO EDHE:  Dafina Zeqiri e shtrirë nudo mbi petale trëndafili, arsyeja e vetme pse s’duhet humbur klipi i ri 

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Do të shkriheni së qeshuri/ Donaldi imiton Stinen duke kënduar dhe kërcyer

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Aktori i humorit Donald Veshaj ka krijuar një atmosferë shumë të mirë brenda shtëpisë së Big Brother Vip.

Veshaj ka imituar një nga lkëngëtarët e njohur shqiptarë, Stinen, kur këndon dhe kërcen. Lëvizjet dhe zëri i Donaldit janë identikë me atë të këngëtarit.

Donaldi e imiton deri në detaje që kanë shkrirë së qeshuroi banorët brenda shtëpisë dhe ndjekësit në rrjetet sociale, që duken se derimë tani po e mbështesin Donaldin maskimalisht./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Dafina Zeqiri e shtrirë nudo mbi petale trëndafili, arsyeja e vetme pse s’duhet humbur klipi i ri

LEXO EDHE:  Të zhveshura dhe të mbuluara me petale, këto janë vajzat e famshme shqiptare që guxuan 

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Arjola Demiri “hap zemrën”/ Rrëfen për të shkuarën e saj: U tradhtova për 6 vjet me radhë

Publikuar

-

Nga

cna lajme show

Aktorja Arjola Demiri ka hapur zemrën duke rrëfyer disa nga momentet më të vështira të jetës së saj. Teksa ndodhet në dhomën e surprizave me Ilirin, aktorja ka treguar për të shkuarën e saj.

Arjola tha se për 6 vjet me radhë është tradhtuar nga ish bashkëshorti dhe gjatë gjithë kësaj periudhe është munduar të kuptojë ku qëndronte problemi dhe është përpjekur të shpëtojë lidhjen dhe familjen e saj.Ndërsa thekson se sot fatkeqësisht familjen i mungon kuptimi.

E fala për 6 vjet.  Edhe shpresoja gjithmonë. Tanimë  është bërë e rrugës që familjes i ka humbur kuptimi. I ka humbur kuptimi dhe njerëzit gjejnë rrugë për tu vetëkëmaqur, nuk i vendosin pikat mbi “i” , nuk shikojnë dhe ta stabilizojnë ku qëndron problemi. Se ty kur të prishen dritat në shtëpi, mund të rrish një natë ose dy, e shtyn edhe një javë, por ti je gjithmonë në kërkim për ta ndreq problemin , edhe për të sjellë dritat. Jam përpjekur gjashtë vjet me radhë më beso për të ngjitur kristalin e thyer’, ka rrëfyer Arjola./ CNA.al

LEXO TE PLOTE