Connect with Us

“Dënimi është selektiv”/ Gjata krahason Llallën me Prelën: Pse ajo u la në detyrë nga KPK!

Aktualitet

“Dënimi është selektiv”/ Gjata krahason Llallën me Prelën: Pse ajo u la në detyrë nga KPK!

Publikuar

-

‘Do rikthejë check-balancën’/ Gjata: Ndryshimet në Kushtetutë nevojë imediate

Sekretari për çështjet ligjore të PD-së, Çlirim Gjata ka komentuar vendimin e fundit për dënimin me burg të ish-Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla.

Gjata e ka vlerësuar si një rast selektiv, duke rikthyer në vëmendje edhe rastin e Prokurores së Krimeve të Rënda Prela, e cila u konfirmua në detyrë nga KPK.

“Nuk e di dosjen sepse që të flasësh për një çështje të caktuar duhet të kesh marë pjesë dhe ta njohësh në detaje dosjen, të dish gjithçka në lidhje me çfarë ka kaluar. Thembra e Akilit në rastin e Adriatik Llallës mund të jetë fajtor dhe stërfajtor. Mund të shkojë në burg çfarë të vendosi gjykata, nuk kam kompleksitet. Mendoj se duhet trajtuar pak si Adriatik Llalla, si problem qytetar se ndoshta  mund të ketë shfrytëzuar postin, jo se i ka marë lekë njerëzve. 

LEXO EDHE:  Prokurori i dosjeve të nxehta para KPK-së/ Çfarë do të ndodhë me Besim Hajdarmatajn

Ndryshe nëse ka ndërhyrë për të liruar kriminelë nga burgu.

Ajo që po vlonë me këtë ngjarje është selektimi. E meriton vendimin të shkojë në kokërr të burgut.

Nëse e meriton le të shkojë në burg. Ju thatë se apartamenti 40 milionë të vjetra dhe e ka blerë për 20. Kur ne bërtisnim për Prelën e Krimeve të rënda kur vetingu dhe KPLK e konfirmoi në detyrë me pasuri, me tokë më shtëpi me kontrata dhe personi që kishte në hetim ia kishte shitur. Ajo u la në detyrë nga KPK. Askush ska dalë të kërkojë falje për këtë vendim”, u shpreh Gjata në syri tv./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha në delir/ Britanikët kërkuan ndihmën tonë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në një takim ministren britanike për Europën dhe Amerikat, Wendy Morton, e cila shoqërohej në këtë takim nga ambasadori britanik në Tiranë.

Në një deklaratë për mediat, pas takimit të zhvilluar me Ministren Britanike, Basha ka folur në lidhje me atë çfarë është diskutuar në këtë takim.Ndër të tjera Basha tha se britanikët kanë kërkuar ndihmën e PD, për të luftuar kundër lidhjeve të politikës, me krimin.

“Diskutuam për çështje demokratike, lufta kundër krimit të organizuar, liria e medias, masakra zgjedhore janë disa prej çështjeve kryesore që diskutova me Ministren Britanike Morton. Gjithashtu, na intereson fati I shqiptarëvë që janë në Britani dhe investimet e Britanisë në Shqipëri, çështje që gjithashtu i diskutuam. Përvëc kësaj Partia konservatore dhe PD kanë krijuar një marrëdhënie të ngushtë sidomos kundër krimit të organizuar, dhe lidhjevetë politikës me krimin, e cila është arsyeja e masakrës zgjedhore.  Britanikët kanë kërkuar ndihmën tonë si Parti Demokratike për të zgjidhur këto probleme”-tha ndër të tjera Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkarkimi i Nokës/ Basha tenton të justifikohet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka tentuar të justifikojë vendimin e tij personal, për të shkarkuar Flamur Nokën, si nënkryetar i Komisionit të Sigurisë.

Në një prononcim për mediat, Basha i pyetur për shkarkimin e Nokës tha se shkarkimi Noka nuk është përjashtuar nga PD, por nga detyra si nënkryetar i komisionit të Sigurisë.Nuk mundet që PD që ka armik Edi Ramën, të mbahet peng nga devijimi i punës sonë kryesore që është lufta kundër krimit të organizuar. PD nuk duhet të kthehet në instrument për regjimin e tij nga fraza të dala nga shkallët e PD, shpifje të tilla i shërbejnë Ramës. Ne nuk e lejojmë këtë. Asnjë veprim nuk do ndërmeret për ti shërbyer Ramës.”-tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po ndonjë pushkatim nuk do bëjmë?”/ Spaho i “përvishet” Bashës: Po të mblidhet litari, Lul

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka reaguar me tone të forta pas vendimit personal të kreut të PD-së, Lulzim Basha, për të shkarkuar Flamur Nokën, si nënkryetar i Komisionit të Sigurisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Spaho ironizon Bashën ndërsa shkruan se “Po ndonjë pushkatim nuk do bëjmë”?

Po ashtu Spaho paralajmëron Bashën, ndërsa thekson se “Lulit po i mblidhet litari”.

LEXO EDHE:  Dyshimet për konflikt interesi/ Komisioni publik ankimon në KPK Kastriot Selitën

LEXO EDHE:  Kryeprokurori Llalla në Vlorë/ Arrestimet, në varësi të hetimeve

Lul mjaft me dëbime, fillo internimet tani.Bjeru deputeteve si në “45. Po ndonjë pushkatim nuk do bëjmë?

Nuk e bën dot Enverin ti. I pari ishte historik, i dyti qesharak dhe i mjerë.

Po të mblidhet litari, Lul, po të mblidhet.”-shkruan Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE