Connect with Us

‘Afatet’ për Vetingun/ Bushati: Kushtetuta nuk mund të arnohet sa herë do politika

Aktualitet

‘Afatet’ për Vetingun/ Bushati: Kushtetuta nuk mund të arnohet sa herë do politika

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka propozuar zgjatjen e afateve të vetingut, gjë që ka shkaktuar debat pasi për të realizuar këtë propozim mazhorancës i duhen votat e opozitës për të ndërhyrë në Kushtetutë.

Analisti Andi Bushati tha në emisionin “Shock” se nuk mund të ketë ndërhyrje në Kushtetutë sa herë që diçka politike del përtej afateve apo nuk shkon mirë.

Sipas Andi Bushatit, duhet bërë një bilanc i veprimeve që çojnë në ndërhyrje në Kushtetutë.

“Nuk mund të gabojmë, të dështojmë dhe të arnojmë Kushtetutën sepse kemi gabuar dhe dështuar. Nuk mundet të vazhdojmë të ngulim gishtat në sy, pa bërë bilancin se çfarë kemi bërë deri tani”, u shpreh Andi Bushati.

LEXO EDHE:  Vdekja e dy të rinjve shqiptarë në Itali/ Bushati shpreh ngushëllime për familjarët

Për analistin, reforma në drejtësi është e dështuar dhe e parëndësishme.

“Kemi 5 vite dhe nuk kemi ende Gjykatë Kushtetuese të plotësohet. A gjykohet ndonjë dosje në Gjykatë të Lartë? A kemi Gjykatë të Lartë?”, shtroi pyetjet Andi Bushati.

Vetë ndërhyrja në Kushtetutë vë në pikëpyetje reformën në drejtësi, sipas analsitit./euronews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

I mbijetoi 16 plumbave dhe humbi tetë anëtarë të familjes/ Nënkryetarja e parlamentit rrëfen historinë e jetës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetarja e parlamentit të Kosovës, Saranda Bogujevci i mbijetoi 16 plumbave dhe humbi tetë anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit e saj, gjatë goditjes brutale ushtarake të Serbisë ndaj shqiptarëve etnikë në krahinën e saj në atë kohë jugore në 1998-99.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, ajo ka rrëfyer e emocionuar historinë e saj, nga vrasja e familjarëve deri te momenti kur ka dëshmuar në gjykatë dhe pranë ka pasur vrasësin.

Ne kemi qenë me fat si familje në shumë aspekte. E para kemi pas mundësi të shkojmë në Angli për tu shëruar, se bashku më fëmijët e axhës.

Kam qene 13 vjeçare dhe kam humbur 8 anëtarë të familjes. Me ne ka qenë edhe familja e shokut të babës, i cili ka humb shtatë anëtarë.Në fakt në atë kohë ishim unë me fëmijët e axhës, unë sapo kisha mbushur 18 vjeçe, ndërsa ata ishin nën moshë dhe e vetmja mënyrë ishte të dëshmonim në gjykatë. Njëri nga të akuzuarit në atë kohë ka qenë në Kanada dhe është njoftuar, teksa dy vite më vonë është ekstraduar. Më kujtohet shumë qartë dita kur kam dëshmuar pasi personi që i ka kryer këto krime familjes sime ka qenë ulur shumë afër dhe nuk jam ndjerë mirë”.

LEXO EDHE:  Paditi ish kryeprokuroren Ina Rama/ Pasuria e prokurorit që denoncoi emërimet klienteliste

LEXO EDHE:  Bushati shigjeton opozitën/ Keqardhje për reagimet, pasqyrë e kulturës së dëshpërimit

Më tej, ajo ka folur edhe fushatën “Fustani i kuq” kundër persekutimit të grave, duke u shprehur shumë e surprizuar për mbështetjen nga të gjithë.

Ka qenë një përvojë e papërshkrueshme të veshësh një fustan i punuar nga gra. Ka qenë një ndjenjë e veçantë. Një pjesë e fustanit ka qenë e punuar nga gratë nga Meksika, kur e kam parë kam pyetur se ka qenë e punuar nga gratë nga vendi jonë. Në të njëjtën kohë, ka qenë nder ta veshi fustanin dhe të jem në parlament”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndryshimet Kushtetuese/ PD dorëzon sot draftin në Kuvend, tri nismat e propozuara

Publikuar

-

Nga

cna, lajme politike

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Partia Demokratike do të depozitojë sot në Kuvend draftin për ndryshimet kushtetuese.

Në projektligjin e plotë të Ndryshimeve Kushtetuese  PD del me disa propozime.

Ajo kërkon të zhbëjë ndryshimet në Kodin Zgjedhor që u miratuan nga maxhoranca pa dakordësinë e PD-së dhe LSI-së.

Po ashtu, amendimi tjetër që kërkon të bëj PD-ja në Kushtetutë është rikthimi i komunave dhe Reforma Territoriale.

Sakaq, Partia Demokratike do të tentojë edhe një herë që të sanksionojë me ligj vetingun e politikanëve, por jo vetëm.Kujtojmë këtu se nisma u publikua ditën e hënë nga Lulzim Basha përballë Grupit Parlamentar, ndërkohë ditën e djeshme kreu i PD-së mblodhi grupin e punës, deputetët e Komisionit të Ligjeve dhe pas disa diskutimesh, drafti u vendos të depozitohet pa ndryshime, ndonëse pati rezerva nga deputeti Bylykbashi.

Amendamentet e propozuara nga Partia Demokratike janë të domosdoshme për të nxjerrë vendin nga kriza politike. Shqiptarët sot e dinë se problemet që ata hasin te çmimet, te pamundësia për të përballuar kostot e jetesës, në punësim, arsimim, shëndetësi, biznes e kudo tjetër, burojnë aty ku e ka gjenezën lufta jonë për kthimin e legjitimitetit: te zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Pra, nuk po ndërmarrim këto iniciativa për Partinë Demokratike, por për shqiptarët, që të kenë mundësi të zgjedhin dhe mundësi për të zgjedhur kandidatët që nuk kanë lidhje me krimin, kandidatë që nuk kanë lidhje me korrupsionin. Nga ecja përpara e këtyre iniciativave përfitojnë qytetarët, si në rastin e zgjedhores dhe asaj territoriale, ashtu edhe në rastin e vetingut në politikë, jo një parti apo një tjetër, por çdo qytetar që kërkon ndryshim, që kërkon përfaqësim, që kërkon një politikë të pastër, larg ndikimit të krimit dhe korrupsionit”, tha Basha brenda takimit.

3 amendamente në Kuvend/ Bardhi: Jo në interesin e PD, por të shqiptarëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasada Italiane nuk njeh Lulzim Bashën si kryetar i PD-së

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ambasada Italiane, nuk e njeh Lulzim Bashën, për kryetar të PD. Lulzim Basha, sipas Ambasadës italiane është President i PD.

Kështu shkruan në rrjete sociale, Ambasada Italiane, ndërsa njofton se Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me  ambasadorin Italian Fabrizio Bucci.

“Takim i dobishëm dhe interesant me Presidentin e PD-së, Lulzim Basha. Diskutim i detajuar i axhendës parlamentare të Partisë dhe çështje të tjera të rëndësishme. Theksi u vu në reformën e drejtësisë, e cila duhet të përfundojë dhe sa më shpejt të jetë e mundur: është në interesin e të gjithëve”, thuhet në njoftimin e Ambasadës Italiane,duke iu referuar Bashës si President i PD-së.

E kanë bërë President i PD, pasi ndoshta e kanë projektuar për të tillë, si President në bashkë-qeverisjen Rama-Basha.

LEXO EDHE:  Vdekja e dy të rinjve shqiptarë në Itali/ Bushati shpreh ngushëllime për familjarët

LEXO EDHE:  Paditi ish kryeprokuroren Ina Rama/ Pasuria e prokurorit që denoncoi emërimet klientelisteRama prej kohësh i ka shtrirë dorën Bashës dhe i kërkon bashkëqeverisje, ndërkohë edhe Ilir Metës, Presidentit aktual, po i afrohet mbarimi i mandatit, megjithëse do të jetë Gjykata Kushtetuese që do të vendosë se çdo të bëhet me Metën si President.

Ndoshta po bëhet gati largimi i tij dhe zëvendësimi me Lulzim Bashën.

Pavarësisht se sot, në gjuhën shqipe, Ambasada Italiane e ka korrigjuar, njoftimin duke shkruajtur që ishte takim me kryetarin e PD-së, në gjuhën italiane e ka lënë President, në vend të Leader, që në italisht quhet udhëheqësi apo kryetari i një partie./CNA.al

LEXO TE PLOTE