Connect with Us

6 holluesit natyralë të gjakut që bëjnë “mrekulli” tek personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës

Shëndeti

6 holluesit natyralë të gjakut që bëjnë “mrekulli” tek personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Njerëzit të cilët rrezikohen nga sulmet në zemër, goditjet në tru, për shkak të një ritmi të parregullt të zemrës, enëve të gjakut, ose sëmundjeve të zemrës shpesh marrin ilaçe për hollimin e gjakut.

Sipas Healthline, shumë vitamin, ushqime, barëra dhe erëza veprojnë si hollues natyralë të gjakut.

Sipas Medical News Today , ushqimet, erëzat dhe vitaminat që mund të veprojnë si hollues natyralë të gjakut dhe ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të mpiksjes janë:

Shafran i Indisë

Kjo erëz e artë, aromatike përmban përbërësin aktiv, kurkumin, i cili ka veti anti-inflamatore dhe hollues të gjakut. Një studim i botuar në vitin 2012 sugjeron që marrja e një doze ditore të erëzave të shafranit të Indisë mund t’i ndihmojë njerëzit të mbajnë statusin antikoagulant të gjakut të tyre. Përdoreni atë në oriz ose si çaj.

Xhenxhefil

Kjo erëz anti-inflamatore mund të parandalojë koagulimin e gjakut, sipas Healthline. Ai përmban një acid natyral të quajtur salicil, i cili është përbërësi aktiv në aspirinë, gjithashtu një hollues i fuqishëm i gjakut. Përdorni xhenxhefil të freskët ose të tharë rregullisht në pjekje, gatim dhe lëngje.

Spec i kuq

Specat janë gjithashtu të lartë në salicilate dhe mund të veprojnë si agjentë të fuqishëm për hollimin e gjakut. Sipas Healthline , speci i kuq gjithashtu ka treguar se ul presionin e gjakut dhe zvogëlon dhimbjen.

LEXO EDHE:  Këto janë erëzat që do t'ju shpetojnë nga dhjami i tepërt

Vitamina E

Sipas WebMD , profesori i mjekësisë i Shkollës Mjekësore të Harvardit Robert J. Glynn thotë se vitamina E tregon premtim në parandalimin e mpiksjeve potencialisht vdekjeprurëse në pacientët me rrezik të lartë të cilët nuk përdorin hollues gjaku si ëarfarin.

Sipas Medical News vitamina E mund të merret nga këto ushqime:

-bajame

-vaj luledielli

-fara luledielli

-vaji i embrionit të grurit

-drithërat e plota

Disa studiues raportojnë se marrja e hudhrave pa erë, të tilla si ekstrakti i hudhrës së vjetër ose AGE, ndihmon në zvogëlimin e formimit të mpiksjes së gjakut. Dr Mattheë Budoff, një kardiolog UCLA, thotë se marrja e shtojcave AGE gjithashtu mund të ndryshojë ndërtimin e pllakës arteriale duke zvogëluar kështu rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Disa punime kërkimore të shkruara nga shkencëtarët gjermanë sugjerojnë se AGE mund të parandalojë ngurtësinë arteriale duke ruajtur fleksibilitetin e arterieve dhe duke rritur disponueshmërinë e oksidit nitrik, i cili relakson enët e gjakut dhe zvogëlon rrezikun për demencë dhe sëmundjen e Alzheimerit.

Kanellë

Kjo erëz popullore, aromatike përmban kumarinë, një agjent i fuqishëm për hollimin e gjakut. Ëarfarin, ilaçi më i përdorur për hollimin e gjakut, rrjedh nga kumarina, sipas Medical Neës Today. Marrja e kanellës së pasur me kumarinë në baza afatgjata mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, prandaj përdoreni në sasi të vogla./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Njihuni me Imuno-Terapinë, teknika e re futuriste e trajtimit të kancerit

Publikuar

-

Nga

Nga Ermand Mertenika, inxhinier Bio-mjekësor

Imunoterapia është një lloj i trajtimit për shërimin e kancerit përmes së cilës rritet aftësia natyrore e trupit për t’u mbrojtur nga qelizat e kancerogjene.

Edhe pse shkencëtarët ende nuk janë plotësisht të sigurtë se si ndikon imunoterapia në kancer, deri më tani ata kanë konstatuar se ajo definitivisht mund ta ngadalësojë ose ndalojë përhapjen e qelizave tumorale.

Ekzistojnë disa lloje të imunoterapisë, ndërsa më së shumti përdoren:

– terapia qelizore
– terapia me antitrupa
– terapia me citokinine

CAR T – terapia qelizore është një lloj i imunoterapisë, një mënyrë e re e trajtimit eksperimental përmes të cilit sistemin imunitar stimulohet për t’i njohur dhe sulmuar qelizat e kancerit,  por edhe sëmundjet e tjera. Imunoterapinë disa ekspertë e konsiderojnë premtuese.

Këtë vit, FDA (Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA) i miratoi edhe 2 ilaçe për imunoterapi të cilat do të përdoren në trajtimin e melanomës dhe leukemisë kronike limfocitike.

Ekspertët theksojnë se, për ta trajtuar kancerin, ata synojnë të punojnë në zbulimin e mënyrave të reja për ta forcuar imunitetin.

Kjo e sjell një qasje krejt të re të vrasjes së qelizave të kancerit.

Rëndësia e qelizave T
Qelizat T ndodhen në sistemin vaskular dhe janë jashtëzakonisht të rëndësishme në njohjen dhe shkatërrimin e infeksionit. Qelizat e kancerit sillen si qeliza normale, kështu që sistemi imunitar nuk kupton se ato janë të parregullta. Shkencëtarët i kanë modifikuar qelizat T që ato t’i njohin dhe sulmojnë qelizat e kancerit.Temperatura e lartë është një shenjë që qelizat T po e bëjnë punën e tyre. Nëse mjekët nuk mund të arrijnë ta ulin temperaturën e trupit tuaj, ata duhet ta zvogëlojnë nivelin e qelizave T me ilaçe të tjera dhe ta përfundojnë trajtimin e kancerit.

LEXO EDHE:  Pse duhet ta përdorim kanellën?

LEXO EDHE:  Vitamina E ju bën të keni një lëkurë perfekte

Hulumtuesit vazhdojë t’i testojnë qelizat e modifikuara T në llojet e tjera të kancerit, si leukemia, limfoma dhe mieloma. Ata gjithashtu do të punojnë në modifikimin e qelizave T për trajtimin e kancereve më të zakonshme, si kanceri kolorektal, kanceri ovarian dhe kanceri i gjirit.

Kanceri mund të zhvillohet, sepse sistemi imunitar nuk e sulmon absolutisht çdo qelizë të kancerit. Sistemi imunitar pas një kohe bën pauzë, apo fillon të punojë më dobët dhe pastaj me kohë vazhdon të punojë siç duhet.

Sikur sistemi imunitar do të ishte në maksimumin e tij gjatë gjithë kohës, temperatura e trupit do të ishte e ngritur vazhdimisht dhe do të shfaqej skuqja e lëkurës.

Shkencëtarët tani janë duke u përpjekur që sa më shumë të jetë e mundur ta reduktojnë kohëzgjatjen e këtyre fazave gjatë të cilave sistemi imunitar punon më dobët.

Ky lloj i trajtimit duhet të jetë i suksesshëm në kancerin e mushkërive, Pankreasit dhe Melcise.

Megjithatë, ekziston një rrezik që qelizat T të fillojnë t’i sulmojnë edhe qelizat e shëndetshme të trupit. Kjo mund të shkaktojë probleme si koliti, hepatiti, skuqje të rënda të lëkurës, inflamacion të hipofizës dhe inflamacion të tiroideve.

Deri tani, ky lloj trajtimi ka ndihmuar në shërimin e melanomës, formës më të rrezikshme të kancerit të lëkurës.

Shkencëtarët shpresojnë se do të kenë rezultate po aq pozitive në trajtimin e kancerit të gjirit, mushkërive, qafës së mitrës, prostatës, kokës, qafës, tiroideve dhe veshkave, Pankreasit etj.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Trajtimet post Covid/ Mjeku: Virusi më la probleme me kujtesën, vendi ynë e ka kaluar valën Delta

Publikuar

-

Nga

cna lajm aktualitet

Mjeku pneumolog Arjan Mezini këtë të enjte ka komentuar pasojat post Covid që kanë pacientët që kalojnë koronavirusrin.

Mezini në intervistën e tij në ABC Live është shprehur se personat që e kalojnë rëndë Covid janë dhe ato që përballen me një sërë pasojash dhe duhet që të jenë më të kujdesshëm dhe të ndjekin me detaje gjendjen e tyre.

Ndër të tjera mjeku thekson se pasojat më të dallueshme si humbja e kujtesës , ankthi janë më të dallueshme tek femrat.

 Mjeku Arjan Mezini

Mjeku shprehet se dhe vetë e ka kaluar Covid me simptoma të lehta dhe duket se ka probleme me kujtesën.

Pneumologu ka theksuar se vendi ynë nuk rrezikon një përkeqësim të gjendjes, pasi vala e variantit delta ka qenë para 3 javësh.“Ato që e kanë kaluar rëndë Covid e kanë më të vështirë që të marrin veten dhe duan vëmendje dhe durim të madhe, përmes fizioterapisë respiratorë. Më problematik janë grupi që ka bërë fibroza të rënda të mushkrisë. Nuk ka raportime për personat që e kanë kaluar pa simptoma që të kenë probleme. Covid është një sëmundje e re në krahasim me ato që jemi mësuar të kemi tregon se rikuperimi bëhet shpejt.

Personat hiper-obezë janë në proces inflomator ndaj është e rëndësishme që të ruajmë shëndetin. Më të prekur humbja e kujtesës, ankthi që janë dhe ndikimet më të mëdha që lë Covid. Unë kam problem me kujtesën e emrave dhe pse e kam kaluar lehtë.

Vendi ynë është ideal për të bërë një studim në lidhje me përdorimin e antibiotikëve për përdorimin e oksigjenimit, ku një pjesë e madhe e botës nuk i ka përdorur. Terapia agresive në vendet e zhvilluara terapitë agresive kanë qenë për personat që kanë pasur ulje të oksigjenit. Delta është vala e katër ose e atyre që janë të pavaksinuar dhe tek ne është drejt uljes, pasi kulmin e ka pas 3 javë më parë”, ka thënë ndër të tjera mjeku Mezini.

LEXO EDHE:  Forconi organizmin me mjaltë dhe mollë

LEXO EDHE:  Forconi organizmin me mjaltë dhe mollë

Sipas mjekut shqiptarët kanë frikë që të drejtohen spitaleve publike ndaj kjo dhe rrezikon seriozisht shëndetin e tyre e sidomos në rastet e sëmundjeve tumoriale.

Qytetarët tremben që të afrohen spitaleve publike kërkojnë rekomandim për privat. Vonesa e vizitave shëndetësore rëndon gjendjen e pacientëve me sëmundje tumoriale. Në rastin e Covid kemi konstatuar një numër të madh të pacientëve të kancerit në mushkri”, ka thënë ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Boll me marrëzinë tuaj”/ Thirrja e fortë e Dashos, tregon kush janë përgjegjësit e vdekjeve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ndërsa analizon situatën e pandemisë së Covid-19 në vendin tonë, është ndalur tek rastet fatale, që kanë ardhur si pasojë e variantit Delta.

Në një postim në rrjetet sociale, Dasho ka një mesazh të fortë për konspiracionistët dhe ata që janë kundër vaksinave.

Sipas tij janë këta persona që me deklarata të shkëputura nga konteksti, apo video të montuara po u mbushin mendjen qytetarëve të mos vaksinohen, gjë e cila sipas tij ka sjellë pasoja të rënda për shëndetin e tyre.

Dasho nuk shfajëson Qeverinë për situatën e pandemisë në vend, por në rastin e variantit Delta, sipas tij përgjegjësia bie dhe mbi ata që bëjnë thirrje kundër vaksinimit.

Më poshtë shkrimi i plotë nga Erion Dasho:

Përgjegjësit e vdekjeve nga varianti Delta

Askush nuk mund të vendosë në dyshim qëndrimin tim kritik ndaj krimeve që ndodhën në Shqipëri gjatë pandemisë së COVID-it. Kam qenë i pari që kam kërkuar deri përgjegjësi penale për ministren Manastirliu, për anëtarët e komitetit qesharak të të ashtuquajturve “ekspertë”, madje edhe për kryeministrin (të cilin gjatë pandemisë e kam quajtur me nofkën e merituar “Borat”).

Por gjatë valës së deltës, përgjegjësia duhet ndarë!

Qeveria, ministria dhe komiteti nuk mund të shfajësohen kurrsesi. Ata vranë besimin e publikut duke marrë masa si karantina e tejzgjatur, ora policore, tolerimi i çmimeve spekulative të testimit dhe trajtimit, çrregullimi i sistemit të referimit, blerja e vaksinave të pasigurta, përdorimi i fushatës së vaksinimit në funksion të zgjedhjeve, etj.

Por, vdekjet nga Delta nisën në muajin gusht. Në këtë kohë publiku kishte mundësinë e zgjedhjes së vaksinave cilësore si Pfizer dhe Astra Zeneca. Vaksina e pasigurt kineze nuk ishte më varianti i vetëm i disponueshëm për qytetarin shqiptar. Pikërisht në këtë moment të artë, kur nevojitej të hidhej hapi i madh drejt vaksinimit universal, hynë në lojë ngatërrestarët!

LEXO EDHE:  Mjaltë dhe kanellë për lëkurë perfekte

LEXO EDHE:  Mos i thoni jo “ mollë-kanellës”

Konspiracionistët, no-Vax-ët, anti-Vax-ët, ose edhe persona që flisnin në emër të “lirisë”, u ndërsyen në një fushatë të ethshme kundër vaksinimit dhe kundër vaksinave. Video të manipuluara, deklarata të nxjerra nga konteksti, statuse pa fund, etj. bombarduan qytetarët e pavendosur duke i nxitur ata drejt një vendim-marrje të dëmshme për shëndetin dhe jetën e tyre.Mediat online dhe ato mainstream u bënë zëdhënës të kësaj armate mashtruese dhe keqdashëse duke ndikuar që zëri i tyre të amplifikohej duke arritur audienca që, në kushte normale, do të kishin qënë të pamundura.

Rezultati?

Zyrtarisht nga mesi i gushtit deri tani kanë ndodhur mbi 270 vdekje nga COVID-i dhe kjo është vetëm shifra e njohur nga ministria. Gjatë vitit të parë të pandemisë koeficienti i mashtrimit ka qenë mbi pesë, çka do të thotë se për çdo vdekje të raportuar pesë të tjera fshiheshin! Sigurisht që gjatë gushtit dhe shtatorit, ky koeficient nuk është kaq i lartë, por sërish numri i të vdekurve ka qënë më i lartë se 270!

Pjesa më e madhe e të vdekurve kanë qënë të pavaksinuar. Duke ju referuar vetëm shifrave zyrtare, nëse 270 të ndjerët do të ishin të vaksinuar dhe duke marrë të mirëqënë shkallën prej 70-80% të mbrojtjes që vaksinat cilësore ofrojnë edhe ndaj variantit delta, rezulton se mbi 200 vdekje do të ishin parandaluar nëse këta persona do të kishin përfituar nga vaksinimi.

Pyetjet që unë bëj sot janë:

Kush do të mbajë përgjegjësi për këto 200 vdekje?!

Konspiracionistë, anti-Vax-ë, no-Vax-ë dhe “dashnorë të lirisë”!

A ju vret ndopak ndërgjegja kur dëgjoni në media raportet e vdekjeve?!

Nëse doni t’i bëni një shërbim bashkëqytetarëve tuaj, pushoni sot agresionin kundër vaksinave dhe lini mjekët dhe specialistët e shëndetit publik të bëjnë punën e tyre!

Boll dëme bëtë këto muaj me marrëzinë tuaj!/CNA.al

LEXO TE PLOTE