Connect with Us

Vaksinimi i fëmijëve/ Alimehmeti: Të imunizohen ata me sëmundje bashkëshoqëruese

Aktualitet

Vaksinimi i fëmijëve/ Alimehmeti: Të imunizohen ata me sëmundje bashkëshoqëruese

Publikuar

-

cna lajme aktuale

Për fëmijët dhe të rinjtë mbi moshën 12 vjeç ka nisur vaksinimi në disa vende të Evropës, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut e Greqinë. I njëjti rekomandim u dha të hënën nga Akademia e Shkencave në Shqipëri.

Megjithatë për epidemiologun Ilir Alimehmeti, ky rekomandim duhet të aplikohet vetëm për disa kategori fëmijësh.

“Rekomandimi ishte për fëmijët mbi 12 vjeç të sëmurë me sëmundje të rënda, që nuk e kanë kaluar covidin, për të marrë një dozë të vetme. Sepse fëmijët e sëmurë rëndë mund të përfitojnë nga kjo duke marrë parasysh gjendjen e tyre të vështirë. Po kjo nuk bën sens për fëmijët e shëndetshëm”.

LEXO EDHE:  Superimunët/ Ky është sekreti i njerëzve që nuk infektohen nga Covid

Sipas Alimehmetit me vaksinimin e mësuesve, prindërve dhe gjyshërve është frenuar transmetimi i virusit nga fëmijët tek të rriturit.

“Duke marrë parasysh që tashmë një përqindje shumë e rëndësishme e fëmijeve e kanë kaluar dhe kur i është ofruar vaksina mësuesit, prindit, gjyshit, kujt do t’ja transmetojë fëmija?! Po të shohim të dhënat e Britanisë së Madhe ata thonë që në 1 milion doza të dhëna të para evitohen vetëm 2 shtrime në intensiv fëmijësh. Kjo është shumë pak, as kosto efikase, as sens në shendetin publik. Nga ana tjetër risqet duhet të jenë inekzistente që të pranosh një përfitim të tillë”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Veliaj merr drejtimin Tiranës/ Zbardhen emrat e drejtuesve lokalë të PS

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Në mbledhjen e kryesisë së PS, janë marrë disa vendime, në lidhje me lëvizjen e udhëheqësve politik.

Raportohet se kryebashkiaku Erion Veliaj do drejtojë përkohësisht Partinë Socialiste të Tiranës.

Kujtojmë se Veliaj u emërua udhëheqës politik në Tiranës, në vend të Ervin Bushatit, i cili nuk arriti të marrë një mandat deputeti në zgjedhjet e 25 prillit.

Lindita Nikolla, kryetarja e Kuvendit do të jetë e deleguar  në zonën e Kamzës dhe Paskuqanit.LEXO EDHE:  Emergjenca e Covid-19/ Ambasada shqiptare në Itali del me njoftimin e rëndësishëm

LEXO EDHE:  Shtohen infeksionet në spitale/ Rezulton pozitiv me Covid mjeku kirurg

Ndërsa Delina Ibrahimi në njësinë Nr.5 në Tiranë, Mimi Kodheli në njësinë Nr.8, Tiranë, Blerina Gjylameti në Nr.4, Tiranë, në zonën Farkë-Baldushk-Petrelë, Paulin Sterkaj në Nr.11 në Tiranë, si dhe Orlando Rakipi delegohet për  Bashkinë e Vorës.

Gjatë mbledhjes së kryesisë, ndër të tjera është raportuar edhe  për punën e sekretariatit të ri dhe ecurinë e detyrave.

Damian Gjiknuri u autorizua të caktojë grupin e punës për ndryshimet statutore në parti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Lista e zezë e DASH”/ Tjetër mesazh i fortë nga ambasadorja Kim

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Ambasadorja amerikane të Tiranë Yuri Kim ka publikuar sot memorandumin kundër korrupsionit duke dhënë sërish një mesazh të fortë për ata që janë të përfshirë.

Ambasadorja Kim deklaron se përcaktimi 7031 C nuk i nënshtrohet negocimit dhe se pavarësisht pretendimeve faktet janë të pa-mohueshme.

“7031 (c) përcaktimi nuk i nënshtrohet “negocimit” dhe askush nuk duhet të pretendojë të jetë “ndërmjetës”. Ata që janë përcaktuar mund të fajësojnë komplotet, por faktet janë të pamohueshme. Presidenti Biden e ka bërë të qartë se do të kërkojë llogari nga ata që përfshihen në korrupsion”, shkruan ambasadorja e SHBA./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Vaksinimi maratonë i BE-së nis me probleme

LEXO EDHE:  Emergjenca e Covid-19/ Ambasada shqiptare në Itali del me njoftimin e rëndësishëmLEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha feston ditëlindjen në Korçë/ Shpresë për ringritjen e PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i demokratëve, Sali Berisha pasditen e sotme do të zhvillojë “Foltoren” e radhës me demokratët e Korçës.

Por, mesa duket për demokratët e Korçës, sot do të jetë një festë e dy-fishtë. Kjo për shkak se Berisha sot feston edhe 77-vjetorin e lindjes.

Berisha ka zgjedhur pikërisht qytetin e Mësonjëtores dhe serenatave për “Foltoren” e radhës, që përkon pikërisht me ditëlindjen e tij.

Ish-kryeministri Berisha në vitet ’90 ka pasur edhe një shprehje, ku thoshte se “Po të do Korça, të do gjithë Shqipëria”.

Ndërsa sot ai po tregon pikërisht atë që ka thënë gati 30 vite më parë. Ai ka zgjedhur Korçën dhe demokratët e këtij qyteti për të festuar 77-vjetorin e lindjes.Ndryshe nga Lulzim Basha, i cili Korçën nuk e deshi kurrë, por i la të papërfaqësuar, duke iu dërguar si përfaqësues sharlatanë politikë që nuk i voton as fshati i tyre, Berisha duket se ka një tjetër qasje ndaj qytetit të serenatave.

LEXO EDHE:  Bota përjeton traumë nga COVID-19/ Përmbyset jeta “normale” për më shumë se 6 muaj

LEXO EDHE:  “Spitalet janë në kolaps”/ Berisha: Neglizhenca e qeverisë po kushton çdo ditë jetë njerëzish

Korça sot pret Berishën me shpresën se PD do të bëhet më e hapur dhe më e fortë.

Kujtojmë këtu se Berisha prej disa kohësh ka filluar takimet me demokratët në terren, në kuadër të “Foltores”, e cila ka si qëllim bashkimin e së djathtës dhe kthimin e saj në një parti fituese.

Ndërsa deri tani, Berisha ka zhvilluar takime në Tiranë, në Fier, në Vlorë, në Shkodër, në Durrës, në Gjirokastër dhe në Kukës, ndërsa sot do të jetë në Korçë./CNA.al

LEXO TE PLOTE