Connect with Us

Starton sot Kupa e Shqipërisë, ja ekipet që zbresin në fushë

Sport

Starton sot Kupa e Shqipërisë, ja ekipet që zbresin në fushë

Publikuar

-

Sot Kupa e Shqipërisë do të ngrejë siparin për edicionin e ri 2021/2022. Siç është zhvilluar edhe më parë dhe kësaj radhe Kupa e Shqipërisë do të ndahet në dy grupe në A dhe B për të luajtur turin e saj të parë duke zhvilluar 16 ndeshje, 8 sfida për një grup.

Në grupin A, Teuta do të luajë në transfertë ndaj Luzit në orën 16:00. Partizani gjithashtu do të luajë në transfertë në orën 16:00. Tirana do të sfidojë në transfertë skuadrën e Shkumbinit në orën 16:00. Skënderbeu do të luajë në fushën “Reshit Rusi” të Shkodrës ndeshjen ndaj Veleçikut në orën 16:00. Bylisi do të ndeshet në transfertë ndaj Orikut në orën 16:00.

Dinamo do të luajë ndaj Erzenit në transfertë në orën 16:00. Ndeshje interesante do të jetë dhe Besëlidhja-Burrelli e cila do të nisë në orën 16:00. Vora dhe Korabi do të përballen në orën 16:00 në kompleksin “Internacional” në Pezë-Helmes. Në grupin B, në orën 13:00 do të luhet ndeshja Butrinti-Laçi. Në orën 14:00, në Aneksin e Kavajës do të zhvillohet ndeshja Besa-Pogradeci. Vllaznia do të ndeshet në transfertë ndaj Labërisë në orën 16:00.

Kukësi do të luajë në stadiumin e qytetit të Librazhdit ndeshjen ndaj Maliqit në orën 16:00. Elbasani dhe Kastrioti do të luajnë në stadiumin “Redi Maloku” të Fushë-Krujës në orën 16:00. Flamurtari do të luajë ndaj Apolonisë në orën 16:00 në stadiumin “Flamurtari”. Egnatia do të ndeshet në transfertë kundër Turbinës në orën 16:00. Lushnja dhe Tomori do të sfidohen në orën 16:00.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Edhe Vitija nuk e bën dramë humbjen e fundit: Skënderbeu do ngjitet lart

Publikuar

-

Nga

Humbja në javën e fundit normalisht që ka trazuar ujërat në kampin korçar, që tashmë e shohin veten të renditur në vendin e parafundit të klasifikimit. Në kushtet kur ishte një takim deri diku përcaktues për vijimin e sezonit, edhe pse jemi herët, kjo ka sjellë një sërë reagimesh nga ana e tifozëve.

Përtej kësaj, ajo që djeg më shumë është humbja. Edhe për mbrojtësin kosovar, Leonat Vitija, është një rezultat i cili kurrsesi nuk pritej, por tashmë ndodhi dhe ekipi duhet të dijë të reagojë. Për Vitijan Skënderbeu nuk ka qenë në ditën e tij ndaj Kastriotit, ndaj kjo humbje ai mendon se do të shërbejë si një shkundje e gjendjes psikologjike të lojtarëve. Tani kërkohet reagimi në ndeshjet e radhës për të rikuperuar pikët e nevojshme pas pesë javëve të para të sezonit.“Na vjen keq pasi është një humbje që duhej shmangur dhe na zbret më shumë në klasifikim. Për fat të mirë kemi kohë dhe javë përpara për të rikuperuar, prandaj nuk duhet ta bëjmë dramë. Tani duhet të ulim kokën dhe të punojmë duke filluar nga kjo javë e në vazhdim për të rikuperuar gjithçka që kemi humbur në këto pesë javë të para.

Është ende herët për të parë renditjen dhe për ta pasur mendjen te klasifikimi. Me të vërtetë në pesë javët e para kemi bërë jo fort mirë, ndaj edhe jemi në vendin e parafundit, por të jeni të bindur që ky pozicion nuk na shkon aspak për shtat. Do të rritemi dhe do të jemi shumë më lart, pasi cilësitë në ekip nuk na mungojnë. Janë vetëm javët e para dhe me kalimin e ndeshjeve situata do të qartësohet akoma edhe më shumë dhe Skënderbeu nuk do të jetë atje ku është tani”, deklaroi Leonat Vitija.

LEXO TE PLOTE

Sport

La shkollën dhe mori autobusin e tifozëve të Benfikës, Nojer surprizon tifozin portugez

Publikuar

-

Nga

Futbolli është një pasion për të cilin tifozët shpesh bëjnë edhe çmendurira vetëm për të mbështetur skuadrën e tyre të zemrës apo idhujt në fushën e lojës. Një aventurë e vërtetë ka qenë historia e një tifozi të pranishëm në shkallë e stadiumit të Benfikës. Djaloshi nga Porto ka lënë shkollën dhe ka hyrë në të njëjtin autobus me tifozët e skuadrës nga Lisbona, por në fund… ka brohoritur me zemër për Bajernin e Mynihut.

“Sot nuk isha në klasën time. Jam nga Porto, jo nga Lisbona. Erdha këtu me një autobus të tifozëve të Benfikës. Kam rrezikuar jetën time për ju, ju lutem fitoni“, ishte pankarta që mbante në duar tifozi portugez. Ky i fundit ka tërhequr edhe vëmendjen e Nojerit, i cili i ka zbukuruar edhe më shumë mbrëmjen duke shkrepur një foto me të.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Çështje kohë që Reja të vëri bast për të“, në Spanjë shkruajnë për Brojën dhe kuqezinjtë: Futbolli shqiptar është rritur shumë

Publikuar

-

Nga

Shqipëria po tërheq gjithnjë e më tepër vëmendje në arenën ndërkombëtare të futbollit. Niveli i kuqezinjve është rritur ndjeshën dhe këtë e kanë vënë re edhe mendiat e huaja. Rasti më i freskët vjen nga Spanja, ku “El Paron“ i kushton një artikull Armando Brojës dhe paraqitjeve të ekipit tonë kombëtar. Media në fjalë vlerëson statistikat e vendosura nga ylli i ri që po lind te Shqipëra, teksa shkruan:

“Duke përjashtuar humbjen kundër Polonisë, Broja shtoi tre ndeshje radhazi duke shënuar, e fundit ishte vendimtare duke shënuar golin e fitores kundër Hungarisë. Broja nuk është ende një titullar i përhershëm në ekipin kombëtar, por paraqitja e tij jashtë stolit është e pamposhtur. Në shtator ai shënoi dy gola dhe dha dy asistime në vetëm gjysmë ore në fushë në dy ndeshje, kundër Hungarisë (gjithashtu golin e fitores 1-0) dhe San Marinos. Është çështje kohe para se trajneri Edoardo Reja të vërë bast mbi të që në fillim dhe momenti mund të jetë kundër Anglisë, vendit ku ai luan dhe ku ka lindur Armando“. Më tej media që i dedikohet vetëm Kombëtareve thekson se shkëlqimi i Brojës nuk është i rastësishëm, pasi futbolli shqiptar po njeh rritje vitet e fundit.“Nuk është rastësi që Broja ka spikatur javët e fundit. Futbolli shqiptar është rritur shumë vitet e fundit. Nga klubet e saj, gjithnjë e më të pranishme në garat evropiane, deri te diaspora e lojtarëve të saj në ligat kryesore europiane. Serie A ka qenë gjithmonë një terren peshkimi për lojtarët e Ballkanit që e bëjnë veten të njohur për elitën. Ky është rasti i mbrojtësit Elseid Hysaj apo portierëve Etrit Berisha dhe Thomas Strakosha.

Vitet e fundit ata po arrijnë edhe në futbollin spanjoll. Keidi Bare kaloi nëpër moshat e Atlético de Madridit dhe aktualisht është vendosur në Espanyol pasi kaloi nga Málaga. Dhe i fundit ishte Rei Manaj, i cili performoi në një nivel të mirë te Albacete para se të largohej te Barça B dhe më pas te Spezia italiane këtë verë“, shkruan ndër të tjera “El Paron“.

LEXO TE PLOTE