Connect with Us

Ronaldo lë pas Messin, futbollisti me të ardhurat më larta për sezonin 2021-2022

Sport

Ronaldo lë pas Messin, futbollisti me të ardhurat më larta për sezonin 2021-2022

Publikuar

-

Transferimi i Cristiano Ronaldos në “Old Traffod”, aty ku kishte shkëlqyer në fillimet e karrierës së tij në periudhën 2003-2009, po rezulton një lëvizje e goditur si për “Djajtë e Kuq” ashtu edhe për CR7.

“Ylli” portugez ka shënuar katër gola në tri ndeshjet e para me Manchester United, çka tregon impaktin e menjëhershëm që ka patur në skuadrën e drejtuar nga Solskjaer. Përveçse për formën që po shfaq, Ronaldos kalimi në klubin e famshëm anglez i ka vlejtur shumë edhe në aspektin financiar. Sipas revistës Forbes, CR7 do të jetë futbollisti që do të përfitojë më shumë para gjatë sezonit 2021-2022, duke zhvendosur në vendin e dytë rivalin e tij të përjetshëm, Lionel Messi.

Ronaldo pritet të fitojë 125 milionë dollarë (91.5 milionë stërlina), pa hequr taksat, gjatë sezonit 2021-22, me 70 milionë dollarë (51.25 milionë stërlina) që vijnë nga paga e tij dhe shpërblimet për kthimin në “Old Trafford”.

Messi, ndërkohë, ulet në vendin e dytë me 110 milionë dollarë (80.5 milionë stërlina), ndërsa pas “yllit” argjentinas renditen shokët e tij të skuadrës te Paris Saint-Germain, Neymar dhe Kylian Mbappe. Pesëshja më e mirë kompletohet nga Mohamed Salah i Liverpoolit.

Si krahasohet Ronaldo me sportistët e tjerë?

Me 55 milionë dollarë (40 milionë stërlina) fitime që vijnë nga marrëveshjet komerciale, Ronaldo është një nga sportistët më të paguar në botë kur është fjala për të ardhurat e sponsorizimit.

Vetëm tre atletë të tjerë aktivë fitojnë më shumë para nga marrëveshjet me sponorët se CR7: Roger Federer (90 milionë dollarë/66 milionë stërlina), LeBron James (65 milionë dollarë/48 milionë stërlina) dhe Tiger Woods (60 milionë dollarë/44 milionë stërlina).

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Përmbysje e çmendur, Teo Hernandez i jep fitoren Francës në fundin e ndeshjes

Publikuar

-

Nga

Franca do të jetë skuadra që do të përballet në finalen e Ligës së Kombeve me Spanjën. “Gjelat” kanë mposhtur me përmbysje 3-2 Belgjikën në gjysmëfinale, duke siguruar praninë në ndeshjen për trofeun.

Ndeshja ishte e luftuar nga të dy skuadrat, por Belgjika u duk më kërkuese në pjesën e parë. Si pasojë e insistimit të belgëve, erdhën dy gola të shpejtë me anë të Karrasko e Lukaku, të cilët në fundin e pjesës së parë lanë të mendohej se “djajtë e kuq” do të shkonin qetësisht në përballjen me Spanjën.

Por gjithçka ndryshoi në pjesën e dytë të sfidës, kur Franca hyri me një ritëm tjetër në fushë dhe tentoi disa herë të gjente barazimin. Benzema ia doli që të shënonte një gol mjeshtëror e më pas, Mbape me penallti barazoi rezultatin duke hapur plotësisht sfidën.“Gjelat” sulmuan më me ngulm dhe kërkuan më shumë golin, duke goditur traversën me Pogba pas një goditje dënimi. Gjithsesi, goli i fitores erdhi në minutën e 90 nga prapavija, kur pas një aksioni të gjatë, Teo Hernandez dërgoi sferën në rrjetë me një goditje të fortë në hyrje të zonës për t’i siguruar finalen skuadrës së tij.

BELGJIKË-FRANCË 2-3
37′ Karrasko, 41′ Lukaku / 62′ Benzema, 69′ (p) Mbape, 90′ T. Hernadez

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Muçi “show”, Kombëtarja Shpresa nuk e diskuton Andorrën

Publikuar

-

Nga

Dy goditje dënimi të Ernest Muçit, i kanë dhënë sot suksesin 2-0 Shqipërisë U21 përballë bashkëmoshatarëve të Andorrës në kualifikueset e Europianit.

FT: U21 Shqipëri-U21 Andorra 2-0
36′, 90’+1′ Muçi

90’+1’ Tjetër magji e Muçit. Sulmuesi ekzekuton në mënyrë perfektë një tjetër goditje dënimi duke dyfishuar shifrat.70’ Shqipëria shpërdoron një mundësi të artë për të dyfishuar shifrat. Dobra fiton penallti dhe te pika e bardhë shkon Muçi. Gjuajtja e këtij të fundit devijohet mbi traversë nga portieri Himenez.

36’ Kryevepër e Muçit! Sulmuesi i Shpresave tund rrjetën me një goditje dënimi të shkëlqyer. 1-0.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shumë yje në fushë, shikoni si rreshtohen Belgjika dhe Franca për sfidën e mbrëmjes

Publikuar

-

Nga

Mbrëmja do të rezervojë një superpërballje ndërmjet Belgjikës dhe Francës për gjysmëfinalen e dytë të Ligës së Kombeve.

Pritet një sfidë mjaft e fortë dhe e hapur nga të dyja skuadrat që do të kërkojnë të presin një biletë për në finale aty ku do të gjejnë Spanjën e cila mposhti mbrëmë Italinë më rezultatin 1-2.

Në fushë do të zbresin shumë yje nga të dyja skuadrat si Lukaku e De Bryjne të Belgjika, apo Pogba, Benzema apo Mbape te Franca.FORMACIONET ZYRTARE

BELGJIKË-Kurtua, Vertongen, Denajer, Alderuajerd, Kastanje, Vitsel, Tielemans, Karrasko, De Bryjne, Lukaku, Hazard, Trajner: R. Martinez

FRANCË– Loris, Kunde, Varane, L.Hernandez, Pavard, Pogba, Rabiot, T.Hernandez, Grizman, Mbape, Benzema, Trajner: D.Deshamp

LEXO TE PLOTE