Connect with Us

Lituania u bën thirrje qytetarëve të flakin tutje telefonat kinezë

Bota

Lituania u bën thirrje qytetarëve të flakin tutje telefonat kinezë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Konsumatorët duhet të flakin tutje telefonat e tyre kinezë dhe të mos blejnë të rinj, ka thënë Ministria e Mbrojtjes në Lituani.

Një raport i përpiluar nga Qendra Kombëtare për Siguri Kiberbetike ka testuar telefonat e gjeneratës 5G nga prodhuesit kinezë.

Sipas raportit, një telefon i kompanisë Xiaomi ka pajisje për censurë dhe një model i Huaweit ka mangësi për siguri.

Kompania Xiaomo ka thënë se pajisjet e saja nuk censurojnë komunikimet e përdoruesve.

“Xiaomi nuk ka kufizuar kurrë dhe nuk do të kufizojë apo bllokojë sjelljet personale të përdoruesve të telefonave tanë, siç është kërkimi, thirrjet, kërkimet në internet dhe përdorimin e softuerëve tjerë për komunikime”, është thënë në një deklaratë që kjo kompania i ka dërguar agjencisë së lajmeve Reuters.

Qendra Kombëtare për Siguri Kibernetike në Lituani ka thënë në raportin e saj se telefonat Xiaomi kanë dërguar si të koduara të dhënat e përdoruesve në një server në Singapor, gjë që mund të jetë në kundërshtim me rregulloret evropiane për të dhëna.

Xiaomi ka thënë se “vepron në përputhje me Rregulloren e Bashkimit Evropian për Mbrojtje të të Dhënave”.

Miinistri i Mbrojtjes në Lituani, Margiris Abukevicius, i ka thënë agjencisë së lajmeve, Reuters se ministria e ka ndarë raportin me zyrtarë për siguri kibernetike nga vendet tjera të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara.

Sipas raportit, shprehjet që potencialisht mund të censurohen nga Xiaomi, përfshijnë “Tibeti i Lirë”, “Jetoftë gjatë pavarësia e Tibetit” dhe “lëvizja për demokraci”.

Kina ka kërkuar muajin e kaluar që Lituania të tërheqë ambasadorin që ka në Pekin dhe ka thënë se do ta kthejë mbrapa të dërguarin që ka në Vilnius, pasi Tajvani ka prezantuar misionin në Lituani, i cili do të quhet Zyra Përfaqësuese e Tajvanit.

Misionet tajvaneze në Evopë dhe SHBA përdorin emrin e qytetit Taipei, duke shmangur referencën për vetë ishullin, të cilin Kina e konsideron si territor të vetin.

Jake Sullivan, këshilltari për siguri kombëtare i presidentit amerikan, Joe Biden, ka thënë javën e kaluar se mbështet kryeministren e Litanisë, Ingrida Simonyte, ndërkohë që ajo përballet me presion të Kinës./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Vendimi i çuditshëm/ Nëse vaksinohesh, merr kupon falas për ta shpenzuar në shtëpi publike

Publikuar

-

Nga

Një shtëpi publike në Vjenë ka gjetur një mënyrë aspak të zakonshme për të nxitur fushatën e vaksinimit.

Shtëpia publike “Funpalast” do të japë një kupon prej 30 eurosh për t’u përdorur me prostitutat për çdo të sapovaksinuar.

Përveç nxitjes për vaksinim, pronari i restorantit shpreson të rifitojë në këtë mënyrë, një pjesë të madhe të klientëve të humbur për shkak të pandemisë.Cristoph Lielacher, pronar i “Funpalast” e quajti nismën “Nata e gjatë e vaksinës”. Sigurisht, mund të mos jetë e lehtë për të gjithë të shpjegojnë pse shkuan në një shtëpi prostitucioni për t’u vaksinuar. Por Lielacher gjithashtu ka menduar për këtë, duke këshilluar klientët e tij të tregojnë se ata janë vaksinuar pranë monumentit të Gustav Klimt, i cili ndodhet pranë restorantit.

LEXO EDHE:  Meta, luani që u bë lepur/ Qytetarët “mbërthejnë peshkun” e madh

LEXO EDHE:  Rama nxjerr videon: Ky është shkodrani që ka futur “mikun” e tij në qeverisje/ Qytetarët i nxjerrin bojen

Nisma synon mbi të gjitha emigrantët, të cilët janë një pjesë thelbësore e klientelës “Funpalast”.

LEXO TE PLOTE

Bota

Bllokohen mijëra euro në portin e Brindisit/ Destinacioni ishte Durrësi

Publikuar

-

Nga

cna lajme bota

Pasditen e sotme policia italiane ka sekuestruar 70 mijë euro të padeklaruara në portin e Brindisit.

Ato u zbuluan nga personeli i Agjencisë Doganore dhe Guardia di Finanza. Sipas mediave italiane, shuma e parave ishte fshehur në shkallët e autobusit të linjës me Shqipërinë.Autobuzi ishte nisur drejt qytetit bregdetar të Durrësit, ndërsa ende nuk bëhet me dije emri i shoferit, i cili u ndalua gjatë kontrollit të policisë italiane./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Video/ Greqia nën pushtetin e ujit, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Korfuz

Publikuar

-

Nga

Greqi është përfshirë nga reshje të dendura shiu me erëra të forta, duke shkaktuar përmbytje të mëdha në të gjithë vendin.

Korfuzi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa përmbytje të mëdha ka edhe në Athinë e Selanik.

Ndërkaq, autostrada kombëtare Athinë-Lamia, si dhe rrugët ‘Alexandras dhe ‘Kifissias’ brenda qytetit, janë bllokuar, si rezultat i reshjeve të shiut në vazhdim.

LEXO EDHE:  Meta, luani që u bë lepur/ Qytetarët “mbërthejnë peshkun” e madh

LEXO EDHE:  "Palaço, shisje ilaçe kontrabandë me Ilir Metën"/ Qytetarët i numërojnë skandalet Petrit Vasilit

Ministri i Mbrojtjes Civile, Christos Stylianidis njoftoi se është nisur për në Moraitika për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve të bllokuar për shkak të përmbytjeve atje.

Mbrojtja Civile iu rekomandon drejtuesve të mjeteve që të ndjekin udhëzimet e policisë dhe të shmangin zonat problematike, shkruajnë mediat greke./CNA.al 

 

LEXO TE PLOTE