Connect with Us

Foto-Njerëz të alarmuar dhe ndërtesa të rrëzuara/ Pamjet pas tërmetit të fuqishëm në Australi

Bota

Foto-Njerëz të alarmuar dhe ndërtesa të rrëzuara/ Pamjet pas tërmetit të fuqishëm në Australi

Publikuar

-

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur Australinë juglindore, duke shkaktuar dëme të mëdha në ndërtesat e qytetit Melbourne.

BBC raporton se lëkundja ka ndodhur rreth orës 9:15, sipas asaj lokale dhe epiqendra e saj ishte Mansfield.

Po ashtu raportohet se tërmeti fillestar, u shoqërua dhe nga 2 pas goditje me magnitutë 4.0 dhe 3.1.

LEXO EDHE:  Banorët e Vorës kundër planit për prishjen e banesave/ Protestojnë para bashkisë

Në pamjet e publikuara, shihen dëmet e shkaktuara dhe momentin e lëkundjeve brenda një apartamenti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

U helmuan nga alkooli/ 34 viktima në Rusi, dhjetëra të tjerë në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Nga

cna lajme bota

34 persona kanë humbur jetën në Rusi pas një helmimi masiv, që dyshohet të jetë shkaktuar nga alkooli.

Autoritetet lokale kanë bërë të ditur se dhe 24 persona të tjerë janë duke u trajtuar në spitalet rajonale të vendit. Policia ka arrestuar 10 persona deri më tani.Mësohet se 7 prej personave që po trajtohen në spital janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

LEXO EDHE:  Video- Nuk përmbahet Vasili/ Shqipëria digjet, kryeministri krihet

LEXO EDHE:  Vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?/ Ish-ministri zbulon lëvizjen e Ramës

Mijëra shishe alkool të dyshuara janë sekuestruar në dyqanet dhe magazinat në rajon. Testimet treguan se shumë prej atyre shisheve përmbanin metanol vdekjeprurës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Nënsekretarja amerikane e Shtetit vizitë në Moskë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Rusia ka marrë vendim të lejojë Nënsekretaren amerikane të Shtetit, Victoria Nuland të vizitojë këtë vend për bisedime, pavarësisht se e kishte futur më parë atë në listën e zezë.

Moska bëri të ditur të dielën se ky vendim vjen pasi Uashingtoni ra dakord të heqë kufizimet e udhëtimit të vendosura ndaj një shtetasi rus.

Zyrtarja amerikane pritet të vizitojë Moskën nga 11 deri më 13 tetor, vizitë që ndodh në një kohë kur marrëdhëniet politike mes dy vendeve janë tejet të tendosura. Departamenti i Shtetit tha se ajo do të takohet me zyrtarë të lartë rusë për të diskutuar çështje dypakëshe, rajonale e globale.“Ajo (Victoria Nuland) ishte në listat tona të sanksioneve, që do të thotë se nuk mund të futej në Rusi”, njoftoi agjencia e lajmeve RIA duke iu referuar komenteve të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova. “Ata (Uashingtoni) kishin të përfshirë rusë dhe ekspertë të politikës së jashtme në listat e tyre të sanksioneve. Pra në këtë rast çështja u zgjidh mbi baza pariteti. Po, ajo do të vizitojë Rusinë”, shtoi ajo.

LEXO EDHE:  “Koha për tu bërë miq”/ Corriere Della Sera: Tërmeti bën bashkë serbët, kosovarët dhe shqiptarët

LEXO EDHE:  Situata pas tërmetit/ Gjekmarkaj “shuplakë” Ramës, nuk kursen as Bashën

Më pas zonja Zakhrova sqaroi për radion “Govorit Moskva” se SHBA kishte hequr nga lista e sanksioneve një shtetas rus. Por ajo nuk dha detaje rreth identitetit të tij.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një sërë sanksionesh ndaj Rusisë. Marrëdhëniet mes Moskës dhe Uashingtonit arritën në pikën më të ulët që pas Luftës së Ftohtë, në vitin 2014 kur Rusia aneksoi Krimenë. Marrëdhëniet vazhdojnë të jenë të tensionuara edhe për një sërë çështjesh të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Eksplozivë, armë dhe anti-tank”/ Policia arreston 5 persona

Publikuar

-

Nga

I dënuar me burg në Zvicër/ Arrestohet në Morinë 45-vjeçari nga Kosova

Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se janë arrestuar 5 persona, nën dyshime për kryerjen dhe planifikimin e një sërë veprash terroriste.

Sipas njoftimit të të Prokurorisë, gjatë bastisjes janë gjetur eksplozivë, armë, dronë, si dhe armë anti-tankë.

Të arrestuarit akuzohen për veprat penale “Përgatitja e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Kosovës”, “Kryerja e veprës terroriste” si dhe për veprën penale “Importi, eksporti, furnizimi, transportimi, prodhimi, këmbimi, ndërmjetësimi ose shitja e paautorizuar e armëve apo materieve plasëse.

LEXO EDHE:  “Koha për tu bërë miq”/ Corriere Della Sera: Tërmeti bën bashkë serbët, kosovarët dhe shqiptarët

LEXO EDHE:  Banorët e Vorës kundër planit për prishjen e banesave/ Protestojnë para bashkisëPo ashtu të arrestuarit dyshohen për veprën “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Prokuroria Speciale bën të ditur se brenda afateve kohore-ligjore do të bëjë kërkesë për caktim të paraburgimit për 5 personat e ndaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE