Connect with Us

Çfarë është filofobia dhe si ta kuptojmë nëse vuajmë prej saj?

Life Style

Çfarë është filofobia dhe si ta kuptojmë nëse vuajmë prej saj?

Publikuar

-

A e dini se çfarë është filofobia? Ju mund të mos e keni dëgjuar kurrë këtë term më parë, por me siguri e keni dëgjuar termin fobi të angazhimit më shumë se një herë ose madje njihni dikë me frikën e angazhimit.

Por çfarë mund të bëhet kur është vetë partneri që e përjeton këtë frikë? Po sikur pyetja është që ju vetë vuani nga filofobia?

Si fillim njihuni se çfarë kuptimi mbart termi “filofobi”.

Filfobia përcaktohet si një ndjenjë e intensitetit të lartë të frikës nga angazhimet. Zakonisht i referohet frika e kryerjes me një person tjetër në kushte romantike. Mundësia e thjeshtë e një zotimi gjeneron një gjendje të madhe stresi dhe shqetësimi për njerëzit filofobë, duke kushtëzuar shëndetin e tyre mendor dhe marrëdhëniet e tyre me personin tjetër.

cna lajm show

Eshtë një frikë krejtësisht iracionale, duke mos qenë një zgjedhje ose pretendim nga ana e personit që e vuan atë. Për këtë arsye, duhet të shmangni fajësimin e dikujt që vuan nga filofobia, pasi është normale që ky person të kalojë një kohë të keqe për shkak të kësaj filofobie.

Simptomat e filofobisë

Si është një person me filofobi? Ka shume të dhëna ose shenja se një person është një filofob, disa prej tyre mund të identifikohen shumë lehtë, dhe përfshijnë:

Sjelljet shmangëse dhe ikja nga mundësia e fillimit të një marrëdhënieje, ose që lindin kur një marrëdhënie zyrtarizohet ose zgjidhet.

LEXO EDHE:  Letra e mjekut italian/ Të dashur fëmijë, ja pse nuk duhet të keni frikë nga koronavirusi

Një nivel i lartë stresi dhe ankthi të personit filofob, duke treguar shqetësim dhe acarim. Kjo ndodh veçanërisht në situata të ndërveprimit me njerëzit me të cilët ata po krijojnë lidhje ose ekziston mundësia e mundshme e krijimit të tyre.

Izolimi dhe vetmia “e vetë-imponuar”Aktualisht të nxitur nga frika dhe frika, këta njerëz priren të izolojnë veten e tyre, për shkak të shmangies së marrëdhënieve të përmendura në radhë të parë.

Ata krijojnë pengesa të forta emocionale, duke shmangur ndarjen e ndjenjave të tyre me të tjerët, duke përfshirë këtë si në formën e komunikimit verbal ashtu edhe jo verbal. Kjo do të thotë, ato mund të tregojnë mungesë gjestesh ose se këto janë “anormale”.

Shkaqet e filofobisë.

Shumë ekspertë tregojnë incidencën më të lartë të filofobisë në ato njerëzit që kanë pësuar trauma ose keni çrregullime ankthi ose çrregullime të personalitetit. Prandaj, është vërtetuar se dy shkaqe të qarta të filofobisë janë, nga njëra anë, përvoja aversive ndaj të cilave individi është ekspozuar, duke rezultuar në trauma në një masë më të madhe ose më të vogël, dhe çrregullime psikologjike të llojeve të ndryshme, nga ana tjetër./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Mikela nxjerr ‘zbuluar’ Argjendin/ “Ka tentuar disa herë të më puthë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mikela ka zbuluar disa skena mes saj dhe Argjendin jashtë kamerave. Konkurrentja ka treguar se Argjendi teksa e ka shoqëruar për në shtëpi ka tentuar ta puthë në makinë.

Ndërkohë që Argjendi e ka mohuar, këtë duke thënë që ai e ka puthur në faqe dhe ajo ndoshta ka menduar se dëshironte ta puthte në buzë.

LEXO EDHE:  Frikë nga një valë e dytë infektimesh me COVID-19 në Evropë

LEXO EDHE:  Pse meshkujt kanë frikë nga martesa?Pas këtij “sekreti” të zbuluar, Mikela ka thënë se nuk është vetëm ky rasti por edhe në prapaskenë ka tenatuar disa herë.

Këto deklarata i ka mohuar Argjendi, i cili më pas ka nisur një debat me Bashkimin për Ritvanën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Femra si kjo në botë numërohen me gishta”/ Azemi i “marrosur” pas konkurrentes së re të Përputhen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Antonia Gjoka është konkurrentja më e re e Përputhen. Konkurrentja ka tërhequr vëmendjen e djemve me pamjen e saj.

Sot në puntatën e radhës të Përputhen, Antonia është surprizuar nga njëri prej konkurrentëve, Azemi.

Ai e ka ftuar në një kërcim dhe është shprehur se Antonia është një nga ato femrat e rralla që numërohen me gishta.

LEXO EDHE:  Aurela Hoxha:” I kam fobi njerëzit jo shumë të bukur”

LEXO EDHE:  Lufta ndaj bixhozit/ Zbulohet SMS-ja që i çoi Rama deputetëveËshtë shumë e bukur. Mua më duket femër e rrallë, në botë mund të numërohen në gishta”, është shprehur Azemi.

Kjo deklaratë e tij i ka befasuar të gjithë konkurrentët pasi më parë Azemi ka treguar se ka një pëlqim shumë të madh për Tolën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Rrëfimi tronditës i Arjola Demirit/ “Kam tentuar të pres venat”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Arjola Demiri ka bërë rrëfimin tronditës brenda shtëpisë së Big Brother Vip. Ajo i ka rrëfyer Monikës se ka përjetuar një periudhë depresioni, dhe ka abortuar fëmijën.

Arjola është shprehur se ka tentuar të presë dhe venat pasi ishte në një gjendje shumë të rëndë depresive. Në rrëfimin e saj ajo tregon se edhe pse shtatzënë pinte alkool dhe cigare.E doja shumë. Nuk është ruajtur asnjëherë. E kam bërë abortin. Pasi bëra abortin.  Unë ngel shtatzënë me alesjan. E doja vajzë me patrjetër. Më kap një stres. Kam shkuar katër herë të heq Alesjan. Pja alkool, pija cigare pafund. Kam tentuar me pre venat. Mora kokrra dhe i futa në sy të atij. Doja ta lëndoja veten me patjetër.Prandaj mërzitem për alesjan se ka hy në gjynah me të. Ajo periudhë me bren shumë ndërgjegjen. Gjatë gjithë kohës pas lindjes, Alesjan e kisha me aerosol”, është shprehur ndër të tjera Arjola./ CNA.al

LEXO TE PLOTE