Connect with Us

PD drejt bashkëqeverisjes me Ramën?/ Dashamir Shehi mesazh të fortë Bashës

Politikë

PD drejt bashkëqeverisjes me Ramën?/ Dashamir Shehi mesazh të fortë Bashës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu I LZHK-së, Dashamir Shehi, një ndër aleatët historikë të Partisë Demokratike, ka komentuar sot zërat për një bashkëqeverisje të mundshme mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha.

Në një intervistë për Report tv, Dashamir Shehi i ka drejtuar një mesazh të fortë Lulzim Bashës, ndërsa theksoi se bashkëqeverisja është për të hequr qafe Opozitën.

Sipas Shehit, duhet bashkëpunim në disa pika, si ndryshimet kushtetuese, reforma zgjedhore, por jo bashkëqeverisje për të ndarë pazare.

“Duhet ndryshuar Kushtetuta, për një ligj të ri sepse ligji aktual është katastrofë dhe më vjen keq që një pjesë e demokratëve e mbështesin. Ne demokratët duhet të përcaktojmë një projekt. Duke mbajtur qëndrim se si mendojmë ne për kushtetutën, ligjin, administratën. Kështu bëhet bashkëpunimi. Mua bashkëqeverisja është për të hëqur qafe opozitën.

LEXO EDHE:  "Lëvizje brenda PD kundër Bashës"/ Çfarë paralajmëron Edvin Kulluri

Duhet bashkëpunim për disa pika dhe jo pazare për të ndarë edhe atë pak Shqipëri që ka ngelur.”-tha ndër të tjera Dashamir Shehi./CNA.al

“Basha duhej të bënte transparent vendimin për Berishën/ Dashamir Shehi i përvishet kreut të PD

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Zbulohet gënjeshtra e Ramës dhe Veliajt/ Landfillin e Tiranës e ka një kompani shqiptare

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri është një histori krimi dhe korrupsioni. Akuza këto të denoncuara nga mediat, por edhe nga politika, ku flitet për abuzime disa dhjetëra milionë euro, të cilat kryeministri Edi Rama ka tentuar t’i justifikojë me zhdukjen e maleve me plehra.

Inceneratori i Tiranës, një koncesion prej 128 milionë eurosh, është më i madhi, pas atij të Fierit, me 28 milionë euro, dhe pas atij të Elbasanit, me 22 milionë euro.

Pra, qeveria shqiptare ka firmosur tre kontrata koncesionare, në Tiranë, Elbasan dhe Fier. 

Kur në fakt as në Tiranë dhe as në Fier, nuk ka një incinerator funksional. Por, thjeshtë një landifill që bën kapsulimin e mbetjeve.

Në Tiranë, në kodrat e Sharrës, vendoset poshtë një qese e një teknologjie të caktuar, hidhen plehrat, hidhet dhe sipër dhe plehërat mbulohen.

Si filloi afera e inceneratorit të Tiranës

Në gushtin të vitit 2017, ministri i Mjedisit, në atë kohë, Lefter Koka firmosi një kontratë koncesioni me kompaninë “Integrated Energy BV” për rehabilitimin e venddepozitimit të mbetjeve në Sharrë, si dhe ndërtimin e një landfilli dhe inceneratori që pretendohet do të prodhonte energji elektrike.

Më pas në media u reklamua se bëhet fjalë për një kompani holandeze.

Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj trumbetuan në media, se bëhet fjalë për një kompani holandeze. Titujt e lajmeve në mediat pranë qeverisë ishin “Holandezët marrim koncesionin e inceneratorit të Tiranës”.

Por, dardha e ka bishtin prapa.  

CNA.al me një investigim të plotë, dhe me dokumente zyrtare ka treguar se në fakt, pas inceneratorit të Tiranës, qëndron Klodian Zoto.

Kompania u reklamua mjaft fort dhe u tha se ishte një kompani me eksperiencë, që do të hapte vende të reja pune, e të tjera si këto.

Por, ne treguam me dokumente se kompania nuk kishte asnjë eksperiencë.  Integreted Energy BV ishte themeluar në vitin 2016, të cilën mund  ta lexoni këtu, nga Klodian Zoto, i cili është i njëjti që shfaqet edhe te inceneratori në Fier, në bashkëortkaëri me persona të tjerë të përfshirë në këtë skemë, ku shfaqet edhe ortaku i tij Mirel Mërtiri, bashkëjetuesja e këtij të fundit, Stela Gugallja,  si dhe një shtetas italian Ernesto Granelli .(Lexo ketu)

Në investigimet për Tiranën, nëpërmjet dokumenteve zyrtare, CNA.al ka zbërthyer skemën, duke treguar kush është kompania “fantazëm” në Hollandë, si shfaqet Klodian Zoto, kush janë kompanitë bashkëdrejtuese, si lidhen me disa kompani hollandeze, të cilat kanë të njëjtën adresë.( Lexo këtu)

Pra, një rrugë, një godinë, një zyrë. Një rrjet kompanish përfaqësuese të cilat drejtojnë dhe firmosin në bashkëpunim me Integreted Energy BV.

Pra, Kompania kryesore e piramidës së koncesioneve për inceneratorët, është Integreted Technology Services, ITS, me aksioner 100% Klodian Zoton.

Kompania nxjerr zbuluar Ramën dhe Veliajn

Denoncimi dhe raportimet në media, janë vërtetuar tashmë edhe nga kompania koncesionare ITS, (Integreted Technology Services).

Nëse shikon në faqen zyrtare të kësaj kompanie, vërtetohet qartë ajo që ka raportuar CNA.al, dhe mediat e tjera.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Zbulohet ku do shkojë Rama më 16 shkurt

LEXO EDHE:  Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar sfidon deputetët e PD/ Duhet t’i përgjigjen një pyetje

Sipas asaj që deklaron vetë kjo kompani në faqen e saj zyrtare, ITS është ajo që ka ndërtuar landfillin dhe kapsulimin e mbetjeve në Tiranë, në Fier, në Elbasan dhe po punon edhe në Vlorë.

Edhe pse pretendohet se bëhet fjalë për një kompani holandeze, në fakt është ITS e Klodian Zotos, e cila qëndron pas inceneratorit të Tiranës.

Integrated Technology Services” ka lidhur një kontratë nënkontraktimi me shoqërine “Integrated Energy BV SPV” shpk me datë 07.12.2017.
Projekti përfshin kryerjen e punimeve civile për kapsulimin e landfillit ekzistues si dhe të punimeve mekanike për ndërtimin e linjës së selektimit të mbetjeve si dhe të impiantit të trajtimit të mbetjeve urbane. Gjithashtu edhe menaxhimin e tyre”-thuhet në faqen zyrtare të ITS.

Vlera, për fazën e parë të punimeve është 5,204,913.48 euro.Bashkia dhe qeveria në shërbim të incenerarorit të Tiranës

Por, inceneratori i Tiranës, ka edhe një tjetër “hije skandali”, një skemë nëpërmjet të cilës zhvaten qytetarët e Tiranës.

Strukturat e Bashkisë së Tiranës dhe qeverisë janë vendosur në dispozicion të Landfillit të Sharrës, të Klodian Zotos, apo bashkëortakëve të tij mediatikë dhe politikë.

Mjafton të marrësh informacion nga firmat e ndërtimit në Tiranë dhe e kupton fare mirë se çfarë ndodh dhe sesi funksionin skema “mafioze”.

Një firmë ndërtimi në Tiranë duhet të paguajë vlera nga 70-150 mijë euro apo ndoshta më shumë, për të hequr dheun duke hapur gropën ku do ndërtohet objekti.

Kjo shumë parash shkon direkt për Integrated Energy B.V. SPV, firmën koncesionare të Inceneratorit të Tiranës.

Kjo shumë parash shkon që ti si firmë ndërtimi të çosh mbetjet e ngurta, zhavorrin, dheun etj në Sharrë.

Por, fakti tjetër është se për të marrë dhe për mbushjet, të njëjtat firma që paguajnë 4-6 euro, duhet të paguajnë sërish.

Pra, firmat duhet t’i paguajnë Landfillit të Sharrës, një kosto mesatare 7-8 euro për ton, vetëm për dheun dhe mbetjet e ngurta, që në fillim paguajnë për ti çuar në Sharrë dhe më pas shkojnë e i blejnë në Sharrë për të përfunduar ndërtimin.( Lexo këtu)

Përtej faktit se në Tiranë nuk ka një incenerator, por vetëm një landifill që bën kapsulimin e mbetjeve, kur në fakt ato mbetje duhej të ishin djegur, të zhdukeshin jo të varroseshin, pas ka mbetje deri edhe toksike, Rama dhe Veliaj kanë mashtruar edhe në lidhje me kompaninë koncesionare. Pra, nuk është një kompani holandeze. Por janë të njëjtët emra, që qarkullojnë në një zinxhir kompanish./CNA.al

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Rama, një mal me para, për një mal me plehra

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë është Vettingu i kërkuar nga Luli?/ Një sqarim me pak fjalë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Prej dy ditësh është hedhur në tregun politik ideja e një Vettingu për politikanët, që Lulzim Basha po e propozon si një risi politike, si një ide të re, kur në fakt është një variant i thënë shpesh herë në çadër.

Pra, më shumë janë rikthyer tezat e Republikës së re, sesa ide të reja politike të Lulzim Bashës.

Por, çfarë është ky Vetting i thënë me disa fjali.

Së pari, sipas asaj që propozon Lulzim Basha, Vettingu është një koncept administrativ. Pra, të hetohen pasuritë dhe deklarimet e bëra nga politikanët.

Në fakt SPAK-u, për të cilin kërkon Luli t’i japë këtë kompetencë, është organ i hetimit penal.

Pra, nuk mund të ndodhë që një organ i një hetimi penal, të bëjë një hetim administrativ. Kjo është e përcaktuar qartë nga ligji. Hetimet administrative i kryen ILDKPKI, i cili është institucioni që ekziston aktualisht në Shqipëri dhe merret me deklarimet e pasurive. Hedh shorte, bën disa hetime e të tjera si këto.

Në rast se Bashës nuk i pëlqen ky institucion, mund ta shkrijë, mund ta fusë diku si strukturë brenda Prokurorisë së Përgjithshme, ose një institucion tjetër ta formatojë. Por, kërkesa e bërë është e gabuar.

Sepse kur ILDKPKI, apo vetë prokuroria ka dyshime për fshehje të pasurisë nga persona të caktuar, politikanë, kjo e denoncuar edhe në media apo të tjera mënyra, fillohet hetimi. Dhe këtë e heton SPAK-u. Më pas është gjykata që vendos për dënimin e caktuar.

Është ndoshta paaftësi, ndoshta injorancë që SPAK-ut t’i japësh kompetencat e hetimit administrativ.

Dhe më e keqja akoma, në mënyrën e formuluar nga Lulzim Basha dhe të tijët, duket qartazi se SPAK-un duan ta bëjnë edhe organ hetimor penal, edhe organ hetimor administrative, duan ta bëjnë dhe gjykatë.

Pra, që është krejtësisht e papërshtatshme. Një budallallëk që një jurist kur e dëgjon qesh dhe gajaset. Pa folur më tej, që kjo është totalisht jashtë natyrës së SPAK dhe bie ndesh me dispozitat që përcaktojnë fushën e veprimtarisë së këtij institucioni.

LEXO EDHE:  Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar sfidon deputetët e PD/ Duhet t’i përgjigjen një pyetje

LEXO EDHE:  Dy standardet e Edi Ramës/ Zero taksa për hotelet me 5 yje, 20% TVSH për biznesin e vogël  Me pak fjalë, ajo që po kërkon Lulzim Basha është thjeshtë të gjejë një kauzë, përballë foltores dhe të tërheqë vëmendjen e opinionit publik.

Ky lloj Vettingu që kërkon Luli, në këtë lloj forme, në këtë lloj mënyre, nuk ka asnjë hapësirë ligjore dhe kushtetuese të bëhet. Por, Basha po e hedh në treg për një arsye. Që të thotë “ja unë e kërkova Vettingun, shikoni Edi Rama nuk e do. Shikoni dhe ata që më kritikojnë mua janë kundër këtij Vettingu. Dhe që shqiptarët e duan këtë lloj Vettingu”.

Por, propozimi i bërë nuk është ligjor. Nuk është në një formë të qartë juridike. Është një “mish-mash” i qëllimshëm siç e theksuam dhe më lart, që Luli të gjejë hapësira për të luajtur me opinionin publik kundër “Foltores”. Të gjejë ndonjë hapësirë të mundshme për të goditur Sali Berishën. Të ketë një mundësi që të artikulojë në publik se ai e do Vettingun dhe pastërtinë e politikanëve. Kur në fakt me një fjali mbyllet gjithçka.

Në rast se do të bëhet Vettingu i politikanëve, i pari që del nga politika është Lulzim Basha.

Prandaj dhe propozimin nuk e ka bërë të saktë, të qartë, thjeshtë dhe vetëm që të mos ketë një Vetting të politikanëve, por thjeshtë një broçkullitje publike dhe për të tërhequr vëmendjen e opinionit publik për disa ditë./CNA.al

PD-së i duhet Vetting për idiotët

Video-Basha pjesë e projektit mafioz?/ Lidhja me “komandantin” e ushtrisë së drogës

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përdredhjet e ‘Babales” dhe Gazment Bardhit për 25 Prillin/ Basha tallet me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Demokratike ka kërkuar ngritjen e një Komisioni Hetimor parlamentar për të justifìfikuar humbjen e zgjedhjeve të 25 prillit 2021.

Por, në dy mbledhjet e para të këtij komisioni, ajo çfarë duket qartë është se PD kërkon të bëjë “zhurmuesin” me debate shterpë, vetëm për të shtyrë ditët.

Mbledhja e parë e të ashtuquajtorit Komision Hetimor për Zgjedhjet e 25 prillit, u shoqërua me debate për orarin. Ndërsa mbledhja e sotme në fokus të “hetimit”, ka rendin e ditës dhe rregulloren.

Nënkryetari Toni Gogu kërkoi që të miratohet në parim rregullorja dhe të votohet rendi i ditës. Por deputeti i PD-së Gazment Bardhi thotë se nuk votohet rendi i ditës në komision.

Nga ana tjetër kreu i Komisionit Enkelejd Alibeaj, ka prezantuar rendin e ditës së sotme, ndërsa u shpreh se ky takim është vazhdim i ezaurimit të mbledhjes së parë, për të diskutuar për shqyrtimin e miratimit të rregullores si edhe zgjedhja e sekretarit.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Zbulohet ku do shkojë Rama më 16 shkurt

LEXO EDHE:  LSI sjell faktet/ Rama kundër TrumpNdërsa deputeti i PD-së Ervin Salianji, tha se disa prej propozimeve cenojnë veprimtarinë e Komisionit pasi bien ndesh me ligjin.

Siç u dakordësuam me kërkesën e parë të PS, ne duhet të vinim me një produkt të përcaktuar në lidhje me ndryshimet e propozuara. Ka pasur disa propozime që bien ndesh me etikën”, tha ai.

Pra, ajo që duket qartë është tallja e Lulzim Bashës dhe deputetëve të tij, thjeshtë dhe vetëm për të gjetur një alibi për dështimin në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Në dy mbledhje që ka zhvilluar deri tani ky komision, i ngritur me kërkesë të PD, është “debatuar” vetëm për orarin, për rendin e ditës dhe për rregulloren. /CNA.al

LEXO TE PLOTE