Connect with Us

E bujshme nga Italia, Barcelona zëvendëson Koeman me ish-trajnerin e Juventus

La Liga

E bujshme nga Italia, Barcelona zëvendëson Koeman me ish-trajnerin e Juventus

Publikuar

-

Barcelona barazoi dje 1-1 me Granadan në Camp Nou, me sfidën që për vendasit ishte poshtë pritshmërive. Për katalanasit barazoi Araujo në të 90 minutë, ndërsa e ardhmja e Koeman është në “fije të perit”. Nga Italia, gazetari Gerard Romano bën me dije se drejtuesit e Barcelonës janë duke menduar shkarkimin e trajnerit hollandez.

Në media qarkullojnë edhe emrat për zëvendësuesin e Koeman, me Pirlon dhe Conten që janë në pole-position. Refuzimi që Xavi i ka bërë dy herë drejtuesve, ka sjellë edhe idenë e trajnerëve nga Italia. Veç Pirlos dhe Contes, një tjetër emër që qarkullon për pankinën e Barçës është edhe ish-futbollisti i tyre, Philipe Cocu.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

La Liga

Rikthehet makthi për Benzema, rrezikon sërish burgun

Publikuar

-

Nga

Karim Benzema po kalon një superformë duke u cilësuar si sulmuesi më i mirë në botë për momentin, gjë të cilët e tregojnë statistikat. Edhe pse karriera e tij po shkon shkëlqyeshëm, Benzemasë i duhet të dalë në gjyq ditën e mërkurë, për skandalin e ndodhur në vitin 2015 me ish-shokun e skuadrës Mathiu Valbuena.Në atë kohë, Benzema së bashku me katër persona të tjetër kishin tentuar të shantazhonin mesfushorin, por ky i fundit kishte kuptuar gjithçka duke denoncuar e duke bërë publik skandalin. Pasnesër Benzema do të dalë në gjyq dhe nëse gjithçka vërtetohet rrezikojnë deri në pesë vite burg. Ky skandal i kushtoi Benzemas dhe kombëtaren e Francës duke qëndruar për 6 vite jashtë ‘’gjelave’’.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Në Barcelonë kanë një idhull të ri, Ansu Fati snobon statistikat e Mesit

Publikuar

-

Nga

Ansu Fati është kthyer në idhull te Barcelona dhe në një farë mënyre po bën që të harrohet Mesi. Goli i shënuar mbrëmë ndaj Valencias i ka çuar në një tjetër nivel statistikat e Fatit që tani ka kaluar dhe Mesin. Talenti spanjoll është futbollisti që ka shënuar më shumë gola para se të mbushë 19 vjeç, plot 13 realizime duke lënë prapa Bojan Krkiç me 12 gola dhe Mesi me vetëm 7 gola.

Fati shënoi 7 gola në sezonin e parë me katalanasit, 4 gola vjet por u dëmtuar në nëntor dhe qëndroi gati 1 vit jashtë fushe dhe ka gjetur dy herë rrjetën që pas rikthimit nga dëmtimi. Të dhënat tregojnë se: Mesi në moshën 18 vjeç e 351 ditë kishte shënuar 8 gola, ndërsa Fati plot 15 gola.Kuman ka gjetur një degë të re për tu kapur duke i besuar ekipin talentit, i cili u zëvendësua nga tekniku holandez pas 59 minutash mbrëmjen e djeshme, në mënyrë që të jetë sa më në formë për sfidën ndaj Dinamos së Kievit në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Ansu Fati në gjurmët e Leo Messit, statistikat e 18-vjeçarit më të mira se të argjentinasit

Publikuar

-

Nga

Ansu Fati si Leo Messi. Është kjo kryefjala e momentit në Barcelonë, me talentin 18- vjeçar i cili është rikthyer më i fortë, duke lënë pas dëmtimin, por edhe duke udhëhequr skuadrën drejt suksesit.

Mbrëmjen e të dielës, Ansu ishte protagonist në përmbysjen e katalanasve ndaj Valencias, duke gjetur rrugën e rrjetës, për një gol historik në aspektin personal, sepse tashmë Ansu Fati është në librin e rekordeve te Barcelona, madje duke lënë pas edhe Messi-n.

Sulmuesi spanjoll shënoi golin e 13-të me Barcelonën në La Liga, duke u bërë i vetmi lojtar i cili ka shënuar një shifër të tillë përpara se të fetojë 19 vjetorin.

Fati parakaloi ne “Camp Nou”, spanjollin tjetër, Bojan Krkic, i cili kryesonte këtë listë me 12 gola, ndërsa në vendin e fudnit të podiumit  është Messi me  7 gola.Ansu Fati debutoi me ekipin e parë, në sezonin 2019-2020, duke shënuar golin e parë në sfidën përballë Osasunës, në  31 gushtin e 2019-së, ndërsa në atë sezon luajti 1024 minuta dhe shënoi në total 7 gola, ndërsa në edicionin e kalaur luajti vetëm 437 minuta dhe shënoi 4 gola, njërin prej tyre në “El Classico”.

Dëmtimi i sezonit kaluar ndikoi në formën e lojtarit, i cili me rendimentin e treguar i kishte të gjithë përbërsit e duhur për ta thelluar këtë shifër, ndërsa tani rikthimi i tij shihet si një pikë kthese për të gjithë klubin. Goli ndaj Valencias ishte i dyti, pas atij të Levantes në shtator dhe tashmë e gjithë vemendja është spostuar për takimin e 24 tetorit, përballë Real Madrid.

Në fundin e takimit, tekniku Koeman foli me superlativa për talentin spanjoll duke theksuar vazhdimisht se rikthimi i 18-vjecarit është shumë i rëndësishëm dhe se potencali i tij i kishte munguar skuadrës, e sidomos në një moment të tillë.

LEXO TE PLOTE