Connect with Us

Bëni një gjumë të keq gjatë natës?/ Ja zakonet që duhet të shmangni

Life Style

Bëni një gjumë të keq gjatë natës?/ Ja zakonet që duhet të shmangni

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ndonëse një gjumë i dobët mund të ndikojë në shëndetin tuaj, pamjen dhe cilësinë tuaj të përgjithshme të jetës, 35% e të rriturve flenë më pak se 7 orë në natë. Ndërkohë që shqetësimet dhe stresi mund të të prishin trurin dhe të shtohen netët e trazuara, ka disa zakone të përditshme që mund të punojmë për të fjetur më mirë.

Shmangni ritualet

Në fund të një dite të ngarkuar, e vetmja gjë që ndoshta dëshiron të bësh është që më në fund ta mbash kokën mbi jastëk. Por krijimi i disa ritualeve çlodhëse të mbrëmjes në të vërtetë mund ta ndihmojë trurin tuaj të vendosë një hapësirë midis ditës dhe natës dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt. Rutina e gjumit mund të përfshijë një vakt të lehtë para gjumit, një dush të ngrohtë ose leximin e një libri të mirë. Ritualet e mbrëmjes nuk kanë pse të jenë të komplikuara, thjesht zgjidhni diçka që ju qetëson mendjen, që do t’ju ndihmojë të shmtësoni më lehtë.

Të pish çaj të zi para se të shkosh në shtrat

Çajrat bimore njihen për efektet e tyre qetësuese dhe janë përdorur për të trajtuar pagjumësinë për vite me rradhë. Edhe pse shumë çajra, si kamomili ose livande,mund t’ju ndihmojnë të qetësoheni e madje të përmirësoni cilësinë e gjumit, disa pije punojnë në të kundërtën. Për shembull, çaji i zi është i lartë në kafeinë dhe mund të shkaktojë nervozizëm dhe pagjumësi.

Moskonsumimi i mëngjesit

Mëngjesi quhet vakti më i rëndësishëm i ditës për një arsye. Edhe pse mund të mos kesh kohë gjatë orëve të ngarkuara të mëngjesit, të dalësh me nxitim nga dera pa ngrënë, ndikon jo vetëm në peshën dhe aftësinë për t’u përqendruar, por edhe në cilësinë e gjumit. Njerëzit që rregullisht e lënë mëngjesin kanë më shumë të ngjarë të flenë keq dhe të zgjohen duke u ndier të acaruar.

LEXO EDHE:  Konsiderojni veten një gjeni nëse vini re se çfarë nuk shkon në këto 10 fotografi

Shkuarja në palestër në orët e mbrëmjes

Fiskultura të ndihmon të qetësohesh dhe të heqësh ankthin, i cili, nga ana e vet, do të të përmirësojë gjumin. Por të punosh tepër vonë në ditë mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë dhe të bëjë kërdinë në gjumin e mirë të natës. Shkuarja në palestër brenda një ore nga koha e gjumit nuk do të lejojë që temperatura e trupit tuaj të bjerë, duke bërë që ju të hidhni dhe të ktheni gjumin dhe të zgjoheni natën.

Zgjedhja e batanijes së duhur

Ndonëse nuk mund të biem në gjumë pa batanije, zgjedhja e të duhurës është vendimtare për një pushim të mirë. Batanijet e bëra nga poliesteri janë të lehta për t’u larë dhe për t’u kujdesur, por nuk janë zgjedhja më e mirë kur bëhet fjalë për të fjetur më mirë. Poliesteri është një material sintetik, që do të thotë se nuk merr frymë dhe nuk do të lejojë trupin tuaj të rregullojë temperaturën e tij, duke bërë që të ndiheni të nxehtë dhe të djersitur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“Ajo Beniada është në gjumë gjithë kohën”/ Fifi nxehet keq me banorët për ushqimin

Publikuar

-

Nga

cna, lajme, showbiz

Fifi është një nga konkurrentet e Big Brother Vip. Gjatë këtyre ditëve, Fifi ka treguar disa anë të tjera të sajat që nuk i dinim.

Këngëtarja ka treguar se është e “fiksuar” pas pastërtisë dhe gatimit. Sot Fifi është nxehur shumë me dy prej banorëve pasi, nuk kanë pyetur përsa i përket ushqimeve.

Ajo shprehet e indinjuar ndaj Ilir Shaqirit dhe modeles Beniada Nishanit, pasi ka ushqime të cilat nuk i konsumon dhe për këtë arsye ajo shprehet se duhet të ishin mbledhur të gjithë dhe të bëhej një listë me ushqime për secilin.

LEXO EDHE:  Konsiderojni veten një gjeni nëse vini re se çfarë nuk shkon në këto 10 fotografi

LEXO EDHE:  Jastëk të pastër për gjumë më të mirë

Ajo ka ironizuar ndër të tjera modelen, Beniada Nishani duke thënë se lista nuk mund të bëhet nga një njeri që është tërë kohën në gjumë.

“Ky që çohet edhe bën listën e ushqimit pa qenë asnjë aty. Ku e di ai se çfarë më hahet mua. Ai dhe ajo Beniada është në gjumë tërë kohën”, ka thënë ndër të tjera Fifi./ CNA.al 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Mezi e kam duruar dhimbjen”/ Arjola Demiri rrëfen momentin më të vështirë në filmin “I Love Tropoja”

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Dy nga banorët të cilët u zgjuan herët për të vazhduar me sfidën e bluarjes së kafes ishin Ilir Shaqiri dhe Arjola Demiri. Të dy bënë një bisedë ku arjola zbuloi edhe një momementet më të vështira nga xhirimet e filmit shqiptar ‘I Love Tropoja’ ku ajo ishte edhe  protagoniste.

Iliri i ka kërkuar ti tregonte më shumë rreth filmitËshtë një skenë në fakt. Është skena ku kemi xhirime me kalin. Një ditë më përapara zhvilluam xhirime në traget. Dhe gjatë xhirimeve në traget unë dëmtova këmbën. Thoi i gishtit të madh të këmbës së djathtë mu heq. Kjo bëri që të ënjtjej këmba dhe në nesërmen kishim xhirime me skenën e kalit. Atletet nuk më bënin dhe jam torturu për ta bërë atë skenë. Kemi bërë shumë xhirime dhe nuk e di si kam duruar të gjithë atë dhimbje”, ka thëne Arjola duke treguar kështu edhe pjesën më të vështitrë të filmit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Në super formë/ Paloma dhe Beniada “ndezin” dhomën e gjumit në “Big Brother”

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Pamë Beniada Nishanin në një kërcim sensual që në hyrje të emisionit “Big Brother VIP”, por ashtu siç thonë bashkimi bën fuqinë dhe ajo është shfaqur duke kërcyer më banoren tjetër Paloma.

Ato kanë hyrë në dhomën e gjumit dhe kanë nisur të kërcejnë më njëra-tjetrën në mënyrë shumë senuale me levizje seksi.

LEXO EDHE:  Fenomenet “e çuditshme” që ju ndodhin gjatë gjumit

LEXO EDHE:  Konsumoni para gjumit këtë pije/Ja çfarë ndodhTë veshur të dyja në mënyrë sportive, dy konkurentët e “Big Brother duken në super formë dhe janë dy prej vajzave më të përfolura të momentit./CAN.al

LEXO TE PLOTE