Connect with Us

VIDEO-Si po e shkel Lulzim Basha statutin e PD-së

Politikë

VIDEO-Si po e shkel Lulzim Basha statutin e PD-së

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Lulzim Basha po sfidon statutin e Partisë Demokratike duke deklaruar se nuk do të lejojë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar, forumit më të lartë të demokratëve.

Mbledhja e sotme e kryesisë së grupit parlamentar është shoqëruar me debate të forta mes Bashës dhe deputeteve.

Ndërkohë nesër në orën 18:00, lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, do të zhvillojë Foltoren me demokratët e Fierit

Kreu aktual i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka sfiduar hapur statutin e partisë së tij duke thënë se do të pengojë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike.

Mbledhja e kryesisë së grupit parlamentar demokrat është shoqëruar me debate të forta për shkak të refuzimit të Lulzim Bashës për të respektuar pikën e statutit që parashikon mbledhjen e forumit më të lartë demokrat. Deputeti Flamur Noka deklaroi se PD mbetet e bashkuar vetëm nëse vendos anëtarësia, ndërsa për Lulzim Bashën vendimi për përjashtimin e Berishës nuk ka kthim pas.

“Kërkesa për Doktorin nuk ka ardhur nga zyrtarë të nivelit të tretë apo të rangut të ulët. Ka ardhur nga kupola e shtetit amerikan. Informacionet i di unë, siç i di shumë mirë edhe Doktori dhe që ju s’keni për t’i marrë vesh kurrë! Vendimi nuk ka me kthim pas. Nuk mblidhet asnjë kryesi apo Kuvend se s’mund të këtë Kuvend anti-amerikan!”

LEXO EDHE:  Basha: Rama u rrëzua/ Ndaj kujt atëherë, do të protestojë kreu i PD-së, të enjten?

Vendimin individual të Lulzim Bashës, e ka kundërshtuar sërish deputeti Flamur Noka, i cili ka theksuar se për çështjen e Berishës duhet të shpreheshin forumet e partisë.

“Vendimi ndaj Berishës ishte një thikë pas shpine për PD. Ai u duhej lënë forumeve të PD-se ta merrnin. Vetëm vendimi i anëtarësisë e mban PD të bashkuar. Ke shkelur statutin, vendimin duhet ta marrë Kuvendi Kombëtar. Pa i dhënë drejtim çështjes së Berishës nuk mund të diskutohet asgjë për aksionin opozitar”.

Por në nenin 43 të Statutit të Partisë Demokratike theksohet se Kuvendi Kombëtar mund të mblidhet edhe kur e kërkojnë 1/4 e anëtarëve të PDSH-së ose 1/4 e anëtarëve të Kuvendit Kombëtar, ndërsa data e zhvillimit të Kuvendit dhe rendi i ditës njoftohen të paktën një muaj përpara ditës së parë të Kuvendit.

Ndërkohë ish-kryeministri Sali Berisha vijon i bindur aksionin e tij për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë, më të hapur. Ditën e martë në orën 18:00, ish-kryeministri Berisha ka njoftuar takimin e radhës me demokratët e Fierit./ Syri Tv

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Zbulohet lidhja e Bashës dhe kunatit me oligarkët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Indrit Hoxha ka komentuar deklaratat e kreut në detyrë të Partisë Demokratike, Lulzim Basha në drejtim të biznesmenëve të mëdhenj, të cilët ai i quan oligarkë.

I ftuar në “Breaking”, në Top News, Hoxha tha se Basha ka marrë vila tek ata që ai i quan oligarkë, ndërsa kunati ka marrë zyrat.

Basha flet në parlament për oligarkët ndërkohë që vetë ka makinë ndër më të shtrenjtat dhe super vila te Gon Papuli. Po ashtu kunati që ka zyrat te Cet Kastrati. Atëhëre pse flet për oligarkët dhe i shan, se marr vesh.”-tha Indrit Hoxha.

Ndërsa duke u ndalur tek shkarkimet e anëtarëve të PD, Hoxha tha se “Kjo është një luftë intrigash si çdo vendim që ai merr, qoftë vendimi për shkarkimin e zotit Baçi, edhe vendimi për shkarkimin e zotit Noka apo dhe largimi i Bylykbashit më herët nga “Zgjedhorja”.

LEXO EDHE:  “Çmenduria” politike e Lulzim Bashës/ Për çfarë shërbyen mbi dy vite bojkot

LEXO EDHE:  Luli i "vërsul" të riun Rudina Hajdarit 

Sipas tij, këto janë thjeshtë presione që Basha kërkon tju bëjë deputetëve të PD, për ti intimiduar dhe larguar nga Berisha.“Basha e ka humbur busullën e tij. Nuk ka asnjë takim përveç disa deklaratave nga shkallët e PD, sepse deri atje shtrihet pushteti i tij, deri tek shkallët”-theksoi Hoxha./CNA.al

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar “kryqëzon” Bashën/ Nëse ka një llum, ai është kreu i PD

Deklarata e fortë/ Ja pse i interesonte Bashës që Berisha të shpallej non-grata  

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar “kryqëzon” Bashën/ Nëse ka një llum, ai është kreu i PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në daljet e tij mediatike ditët e fundit, ka deklaruar se kërkon të pastrojë politikën nga “llumi” i tranzicionit, duke iu referuar këtu edhe ish-ministrave të qeverisjes së djeshme të Berishës.

Në lidhje me këto deklarata të Bashës, ka ardhur sot një reagim i fortë nga ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Indrit Hoxha.

I ftuar në emisionin “Breaking”, Indrit Hoxha ka theksuar se nëse politika shqiptare ka një “llum”, ai është Lulzim Basha.I pyetur se cili është “llumi” i PD, Hoxha është shprehur “Nëse ka një llum, ai është kryetari i partisë që po e mban peng PD-në. Ai që po i largon të gjithë. Që nga viti 2014 tha mblidhni fima për referendumin e Reformes Territoriale. Jo vetëm që nuk u bë referendum dhe nuk u dorëzuan firmat, por i dha PS mundësinë ta bëntë si donte Reformën Territoriale. Ne 2017 vrau politikisht historinë e Partisë Demokratike. Derisa erdhi në vonë tek vendimi për të përjashtuar Sali Berishën. Po çfarë janë këto vendime personale kështu. Duhet të pyesë të gjithë.”.

LEXO EDHE:  Deputetët e Bashës rrihen me policinë/ “Rama nën efektin e narkotikëve”

LEXO EDHE:  Dështimi i Bashës në zgjedhje/ Çupi: Çdo lider i një partie normale do kishte dhënë dorëheqjen

Ndërsa sa i takon kërkesës së Bashës për Vettingun e politikanëve, Indrit Hoxha tha se ky është vetëm një show mediatik.

E gjitha është një show mediatik dhe fabula për të qenë prezent në publik dhe për të vazhduar pazaret me Ramën edhe për 4 vitet e ardhshme.”-deklaroi Indrit Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë/ Ja pse i interesonte Bashës që Berisha të shpallej non-grata  

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Indrit Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë sot në studion e emisionit “Breaking”, në Top News.

Duke u ndalur tek shpallja e ish-kryeministrit Berisha non-grata nga DASH, Hoxha tha se kjo i interesonte kreut të PD-së, Lulzim Basha.Sipas tij, ky është një pazar mes Ramës dhe Bashës.

Bashës i interesonte shpallja e Berishës non-grata, sepse tani ai thotë se PD është vëtëm e tij. Ky është pazar me Ramën. Të dy ata pastaj janë në pazar me mentorin George Soros, i cili ka kapur si mazhorancën ashtu edhe opozitën. Kjo është arsyeja e vetmë. Pastaj kam edhe një sugjerim per deputetet e PD. Të mos votojnë asnjë ligj për ndryshimet kushtetuese të cilat i interesojnë vetëm Ramës. Në të kundërt edhe ata do të bëhën pjesë e pazarit të tyrë. Ata të bëjnë opozitë jo të miratojnë ligje në favor të Ramës.”-tha Indrit Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE