Connect with Us

“Vendim absurd që nuk e beson asnjë fëmijë”/ Gjokutaj: PD nuk vjen në pushtet duke goditur Berishën

Politikë

“Vendim absurd që nuk e beson asnjë fëmijë”/ Gjokutaj: PD nuk vjen në pushtet duke goditur Berishën

Publikuar

-

cna lajme politike

Avokati Genc Gjokutaj ka deklaruar se vendimi i Lulzim Bashës për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD është ‘jo moral’ dhe ‘jo procedurial’.

Gjokutaj është shprehur se në shkarkimin e Berishës është shkelur me të dyja këmbët edhe statuti i partisë, e cila nuk mund të vijë në pushtet duke goditur kreatorin dhe frymëzuesin e betejave në këto 30 vite.

“Në shkarkimin e Berishës është shkelur me të dyja këmbët të gjitha edhe statuti i partisë. Duke iu referuar edhe drejtësisë, pasi është një vendim, ky është një vendim politik, që bazohet me ligjin, që buron nga një normë që vendos rregullat në parti, kurrë ky vendim duke shmangur statutin dhe procedurën nuk mund të jetë i drejtë”, ka deklaruar ai për Syri Tv.

LEXO EDHE:  Përgjigjia e Vodafone për mesazhin/ Basha: Akt i shëmtuar, por të fokusohemi tek shëndeti i njerëzve

Ai ka shtuar më tej se ndodhemi në situatë të vështirë, pasi kemi një qeveri për të larguar, kemi edhe një opozitë për t’u pastruar.

“Problemi është se ndodhemi në një situatë shumë të vështirë, pasi kemi një qeveri për të larguar, kemi edhe një opozitë për t’u pastruar. Nuk mundet PD të vijë në pushtet duke shmangur aleatët, duke goditur kreatorin dhe frymëzuesin e betejave në këto 30 vite që ka bërë PD. Askush nuk mund të thotë se goditja e Berishës do ta bëjë partinë Demokratike më të fortë dhe e çon në fitore. Ky është një absurd që nuk e beson asnjë fëmijë jo më njerëzit që merren me politikë”, thotë ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“3 ministra të Ramës sot duhet të ishin nën hetim”/ Paralajmëron Tabaku: Një informacion i fortë ka ardhur në PD

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka paralajmëruar se së shpejti do të publikohen informacione në lidhje me 3 çështjet për të cilat janë ngritur edhe komisionet hetimore.

E ftuar në News 24, Tabaku ka deklaruar se të paktën 3 persona që janë ulur në kabinetin e qeveritar duhet të ishin në hetim. Kjo sipas informacioneve që në aferën e incerneratorëve dhe atë zgjedhore.

“Unë kam hequr dorë së korrigjuari qeverinë por alternativën tonë për qytetarët do ta japim. Parlamenti është një hapësirë për të thënë fjalën tonë dhe për të bërë atë që shumë institucione nuk e kanë bërë. Të tre komisionet hetimore janë për të treguar se përgjegjësit që janë autorët e masakrës elektorale dhe atë në buxhet sot na qeverisin. Besoj që informacioni që ne kemi dhe ai që ka ardhur në PD për të treja çështjet, i cili nuk është bërë publik është fatkeqësi që drejtësia e re nuk ka marrë masa”, tha Tabaku.

LEXO EDHE:  Zbardhen emrat e kandidatëve për deputetë që do të votohen nesër në Berat

LEXO EDHE:  Përgjigjia e Vodafone për mesazhin/ Basha: Akt i shëmtuar, por të fokusohemi tek shëndeti i njerëzveMë tej ajo ka folur edhe për SPAK për të cilin tha se po lëviz ngadalë duke shprehur dëshirën që ta shikonte atë me doje të mëdha.

“Unë kam një pikëpyetje të madhe për arrestimet e SPAK-ut. Sa herë që ia merr një iniciativë personi nuk është më në detyrë, ndodhi me uniformat, ndodhi me RTSH-në. Duket se kushdo që është në qeveri ka informacion për personat e përfshirë. Ndjej keqardhje që kur presidenti pyeti anëtarët e qeverisë nëse është ndonjëri në hetim ndërkohë që të paktën 3 persona që janë ulur në kabinetin e qeveritar duhet të ishin në hetim sipas informacioneve që kemi për aferën e incerneratorëve dhe atë zgjedhore. SPAK po lëviz ngadalë, po lëviz pak dhe duket se po lëviz aty ku nuk prish punë. Doja që ta shihja SPAK me dosje të mëdha, dosjet e zgjedhjeve”, deklaroi Tabaku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Luli i vendos pikat mbi vulë”/ Manjani: Pika të na bjerë të gjithëve…

Publikuar

-

Nga

"Nuk jam më i miri, po s’ka më të mirë"/ Befason Manjani: Rama e pastë hallall super pushtetin...

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar ashpër, pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha për krizën energjetike.

Në një status në Twitter, Basha shkruante se Rama thjesht po fsheh vjedhjen e radhës përmes OSHEE duke e justifikuar me “krizë”, ndrkohë që kreu i qeverisë shpalli 3 pikat për përballimin e situatës.

Manjani në reagimin e tij shkruan se nuk zgjodhëm dot asnjëherë një shërbëtor të interesit publik në krye.

LEXO EDHE:  Zbardhen emrat e kandidatëve për deputetë që do të votohen nesër në Berat

LEXO EDHE:  Bie maska e “lali Erit”/ PD zbardh skemën mashtruese të kryebashkiakut të Tiranës“Bosi (pushteti) është unik në botë. Rritjen e çmimit të energjisë e quan mbrotje për familjarët dhe bisneset e vogla. 3 pika…

Luli (opozita) i vendos pikat mbi vulë. Drëng! 7 pika…….

Pika të na bjerë të gjithëve që nuk zgjodhëm dot asnjëherë një shërbëtor të interesit publik në krye.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmërimi i Berishës për protesta/ Tabaku: Duhet të jemi bashkë kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Jorida Tabaku: Është mundësia e fundit për të ndryshuar ekonominë

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka komentuar takimet e ish-kryeministrit dhe liderit historik të PD, Sali Berisha.

E ftuar në News 24, Tabaku ka deklaruar se PD mbështet çdo lloj proteste nga qytetarët, pasi preken edhe ata.

Tabaku tha më tej se kjo do të jetë një situatë që do të kalojë dhe se që të gjithë duhet të jenë bashkë kundër Edi Ramës.“E kam të vështirë të komentoj sa herë bëhet fjalë për zotin Berisha. Dje zoti Basha e tha që sa herë që ka protesta nga qytetarët, sepse kjo është një gjë që prek qytetarët, përtej politikës. Ne politikën do ta bëjmë në parlament, jemi duke përdorur të gjitha hapësirat në komisione për këto.

Nuk ka rëndësi se kush e thërret protestën. Pak ditë më parë qytetarët thirrën një protestë dhe iu bashkuan shumë anëtarë të PD, shumë deputetë. Ne duhet ta shikojmë protestën edhe një mënyrë për keqqeverisjen.

Besoj që e keqja e sotme është Edi Rama. Besoj që të gjithë duhet të jemi bashkë kundër Edi Ramës. Është një moment që do të kalojë por e rëndësishme është që aksioni opozitar nuk ka asnjë devijim”, tha Tabaku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE