Connect with Us

Rama në New York/ Vizitë në Akademinë Ushtarake “West Point”

Aktualitet

Rama në New York/ Vizitë në Akademinë Ushtarake “West Point”

Publikuar

-

cna lajme aktuale

Kryeministri Edi Rama ka nisur vizitën në SHBA, në kuadër të sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ditën e sotme kryeministri ka zhvilluar një vizitë në Akademinë Ushtarake “West Point” në New York, ku është pritur me ceremoni.

Rama është shprehur se kjo vizitë është zhvilluar në kuadër të bashkëpunimit të nisur për binjakëzimin me Akademinë e Forcave të Armatosura Shqiptare.

LEXO EDHE:  Kush e ftoi Ilir Metën në ceremoninë e betimit të Presidentit Donald Trump?

”Në Akademinë Ushtarake “West Point”, në kuadrin e bashkëpunimit të nisur për binjakëzimin me Akademinë e Forcave të Armatosura Shqiptare”, shkruan kryeministri në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Lëkundjet e forta të tërmetit/ IGJEUM jep detajet

Publikuar

-

Nga

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë mbrëmjen e sotme në Shqipëri. Sipas IGJEUM epiqendra ka qenë në Lezhë, 16 km në verilindje të Shëngjinit.

“Sot në datën 17/10/2021, ora 22:13 (ora lokale), Rrjeti i Monitorimit Sizmologjik i IGJEO ka regjistruar një termët të madhësisë M4.5 sipas shkallës Rihter, me thellësi të vatrës 19.9 km. Epiqendra është lokalizuar 69 km në Veri të Tiranës, pranë Lezhës. Intensiteti i tërmetit vlerësohet paraprakisht 5 ballë sipas shkallës MSK-64. Nuk kemi njoftime për dëme“, thuhet në një njoftim të Departamentit Sizmologjisë, në Institutin e Gjeoshkencave.

LEXO EDHE:  Foli me Ramën për Kosovën/ Trump shkarkon Bolton

LEXO EDHE:  Foli me Ramën për Kosovën/ Trump shkarkon Bolton

Lëkundjet e tërmetit shkaktuan panik edhe te qytetarët, të cilët dolën menjëherë nga shtëpitë e tyre.

Në faqen e EMSC kanë komentuar një numër i madh qytetarësh, të cilët theksojnë se lëkundjet kanë qenë të forta dhe se janë trembur shumë.

“Ishte i fortë”, shkruan një komentues. “U ndie sërish, nuk do na lërë me flet rehat”, shkruan një tjetër ./ CNA.al

 

E fundit/ Tërmeti lëkund Shqipërinë perëndimoreVIDEO- Tërmeti në Lezhë/ Banorët të frikësuar në rrugë

E fundit/ Tërmeti lëkund Shqipërinë perëndimore

E fundit/ Tërmeti lëkund Shqipërinë perëndimore

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

VIDEO- Tërmeti në Lezhë/ Banorët të frikësuar në rrugë

Publikuar

-

Nga

Lëkundjet e forta të tërmetit në Lezhë kanë shkaktuar frikë dhe panik tek banorët. Lëkundjet janë ndierë edhe në vende të tjera si Tiranë, Durrës Elbasan dhe Shkodër.

Ndërkohë nga pamjet në video shihet që shumë banorë në Lezhë kanë dalë në rrugë, të frikësuar.

Forca goditëse e tërmetit ka qenë deri në 4.8 ballë të shkallës rihter. Sipas EMSC njofton se epiqendra e tërmetit ka qenë 6 km largësi nga qyteti i Lezhës, ndërsa thellësia e saj ka qenë 10 kilometra./ CNA.al

E fundit/ Tërmeti lëkund Shqipërinë perëndimore 

Lëkundjet e tërmetit/ Frikë e panik në Lezhë

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Sulmi me armë në Jarinje/ Ndërpritet përkohësisht qarkullimi Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Pas sulmit me armë, të ndodhur mbrëmjen e sotme rreth orës 19:00 në Jarinje, është ndërprerë përkohësisht qarkullimi Kosovë-Serbi.

Sipas mediave në Kosovë, përveç dëmeve në objekt nuk ka të lënduar në njerëz, ndërsa nuk dihet autori dhe motivi i këtij sulmi.KP në Jarinë bën të ditur se policia ka dalë në vendngjarje dhe është duke zhvilluar hetimet, ndërsa komunikacioni është ndërprerë në drejtimin Kosovë-Serbi dhe anasjelltas derisa policia të përfundojë punën.

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj grave krim i rëndë/ Rama me “dorë të hekurt”, bën paralajmërimin e fortë

LEXO EDHE:  “Rama pasi tregoi karrotën tani po tund shkopin”/ Bushati: OFL nuk do pjellë rezultate

I kontaktuar më herët rreth këtij rasti, zëdhënësi i policisë për rajonin e veriut, Branisllav Radoviq, ka thënë se nuk ka një informacion të tillë dhe sapo të marrë ndonjë raport zyrtar, do të përgjigjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE