Connect with Us

Pazari Rama -Basha për zgjatjen e mandatit të KPK

Aktualitet

Pazari Rama -Basha për zgjatjen e mandatit të KPK

Publikuar

-

cna lajme aktuale

Në qershor 2022 përfundon mandati i Anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerëve Publikë.

Trupa e shkallës së parë të Vettingut, pas Qershorit pushon së ekzistuari.

Paketa e reformës në pjesët që i takojnë organeve të vettingut ka parashikuar përfundimin e mandatit të KPK dhe Komisionerëve Publikë.

Ndryshe nga afati i kohëzgjatjes së KPK, Komisioni i Pavarur i Apelimit (KPA) do të vazhdojë punën si kolegj i Gjykatës Kushtetuese.

Nuk ka lajthitje në afatet e parashikuara nga ligji për përfundimin e misionit të KPK dhe eventualisht edhe Komisionerëve publikë.

Ligji e ka të qartë që me përfundimin e afatit të veprimtarisë së KPK, kompetencat i kalojnë përkatësisht KLGj (Këshilli i Lartë Gjyqësor) për trupën e gjyqtarëve dhe KLP (Këshilli i Lartë i Prokurorisë) për trupën e prokurorëve.

Mazhoranca e Edi Ramës që prej 2 muajsh po punon, artikulon dhe studion zgjatjen e mandatit të anëtarëve të KPK.

Në heshtje dhe me një procedurë “blic”, pa konkurrentë dhe pa njoftime publike, pas kaq vitesh nga fillimi i detyrës së anëtarëve të KPK, socialistët në ditët e fundit të mandatit të Kuvendit të vjetër, “miratuan” kandidaturat zëvendësuese të anëtarëve ekzistues te KPK në raste të krijimit të vakancave midis anëtarëve.

Kjo tregon sigurinë e Edi Ramës në votimin e zgjatjes së mandatit të anëtarëve ekzistues të KPK.

Ndryshe nuk kishte pse kujtohej për zëvendësuesit, 8 muaj nga përfundimi ligjor i mandatit të atyre anëtarëve.

Sot formalisht kryetari i grupit parlamentar të PS njoftoi fillimin e punës për hartimin e ndryshimeve ligjore lidhur me zgjatjen e mandatit.

Se çfarë pune duhet të fillojë kur zgjatja e atij mandati bëhet me shtesën e një fjalie të vetme më ligj, e shpjegon më mirë tempestiviteti me të cilin Lulzim Basha, po sot, mblodhi grupin e vet për të shtruar për diskutim, çështjen e shtruar për diskutim nga kryetari i grupit të PS.

LEXO EDHE:  Drejtësia/Vettingu, Byroja Kombëtare e Hetimit dhe dy pr/ligje për KLGJ dhe KLP miratohen më 11 Gusht

Për publikun duhet të sqarojmë, nuk ka asnjë rrezik vakance funksionesh, në rastin që KPK shpërndahet.

Vetingu sipas ligjit vijon normalisht, nga 2 trupa të tjera, secila me më shumë anëtarë sesa KPK.

Në nivel numrash, pas përfunfimit të afatit të mandatit të KPK, dhe kalimit të kompetencave tek KLGJ dhe KLP, katër deri në pesëfishohet numri i personave që do duhet të angazhohen pas kësaj me procesin e mbetur të vetingut.

Por Edi Rama do zgjatjen e mandatit të atyre 7 vetave tek KPK dhe vijimin e procesit me dy trupa që së bashku shkojnë më shumë se 30 vetë.

Rama do zgjatjen e mandatit të anëtarëve të KPK, megjithëse nuk ka asnjë hatërmbetje me KLGJ dhe KLP dhe këta nuk ja kanë prishur kurrë humorin. Por “preferon” KPK-në.

Për këtë i duhen votat e Luli Bashës, sepse fjalia që duhet ndryshuar ka nevojë për më shumë vota sesa ka Edi Rama dhe ato vota do duhet t’ ja japi Luli Basha.

As ai nuk ka gjë as me KPK, as me KLGJ e as me KLP. Mbase nuk di as se si zbërthehen ato akronime.

Thjesht të dy palët do votojnë një shtesë fjalie diku në një paragraf në një dispozitë që parashikonte mbylljen e KPK dhe me shumë gjasë do të na e shesin si reformë.

Jo më kot të dyja palët dejlaruan se po fillojnë punën.Duhet të ngjajë si mundim i madh.

Nuk është kollaj të bësh reforma. E sidomos të përfshish në reforma Luli Bashën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“I kam të gjitha të dokumentuara”/ Berisha zbulon axhendën e Bashës

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri dhe lideri historik demokrat, Sali Berisha, gjatë foltores në Elbasan, u shpreh se Basha në 2017 vrau bashkëpunëtorët e tij.

Berisha tha se e kishte paralajmëruar, por ai kishte axhendë të lartësonte veten.

“Unë e kam mbështetur në mënyrë absolute duke i thënë atij privatisht gjithçka dhe i kam të dokumentuara se nuk jam njeri spontan.Por publikisht e kam mbështetur fuqimisht me shpresën se do ecim drejt fitores. Por ai kishte axhendë tjetër, që të lartësonte veten. Por nuk mund të lartësohesh me atë që bëri në vitin 2017, kur doli në pusi dhe vrau bashkëpunëtorët e tij.

Gabimi im i madh është se në vitin 2017 nuk e ndërmora aksionin që mora tani, dhe ju siguroj se do ishim në pushtet tani. Do kishim hapur negociatat.

Ju garantoj se do bëj gjithçka që të rikthej vlerat”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më mirë mos të kishte lindur”/ Berisha i vë “kryqin” Bashës

Publikuar

-

Nga

#cnanews #cnalajme #citynews #citynewslajme #cna.al #lajmecna #lajme #politikecna #cnapolitike #cnaeditorial #cnashowbizz #showbizcna #cnaopinion #opinioncna

Lideri historik i PD, Sali Berisha, në takimin me demokratët në Elbasan, ka kujtuar edhe një herë vendimin personal të kreut të PD, Lulzim Basha, për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar.

Në fjalimin e tij, Berisha thekson se ka mbështetur një njeri që në rrafshin njerëzor, sipas librave të shenjtë nuk duhet të kishte lindur, pasi sipas Berishës është i pabesë.LEXO EDHE:  Drejtësia/Vettingu, Byroja Kombëtare e Hetimit dhe dy pr/ligje për KLGJ dhe KLP miratohen më 11 Gusht

Si një njeri jam betuar se nuk kthehem më. Kam mbështetur një njeri që nuk po e marr në rrafshin njerëzor, se po ta merrja në rrafshin njerëzor, në librat e shentjë thuhet se ai nuk duhet të lindë, se është i pabesë. Por nuk e marr kështu. E marr në një qëndrim të paimagjinueshëm ndaj vlerave që sollëm në Shqipëri”, është shprehur Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ke të kaluar problematike”/ Berisha nuk kursehet ndaj Ramës: Do merrem dhe me ty

Publikuar

-

Nga

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha ka paralajmëruar kryeministrin Rama nga foltorja e Elbasanit, se do të merret 5 herë më shumë me të, se sa me pengu Basha.

“I themi Edi Ramës nga kjo foltore, mos luaj me pluralizmin politik.Nuk do merremi vetëm me pengun, por 5 herë më shumë me pengmarrësin”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE