Connect with Us

“Një “zombi” që u ekzekutua nga aleati i tij kryesor”/ Ish-presidentit nuk i del inati me Berishën

Politikë

“Një “zombi” që u ekzekutua nga aleati i tij kryesor”/ Ish-presidentit nuk i del inati me Berishën

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-presidenti Bamir Topi ka komentuar përplasjet e fundit, mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, pasi ky i fundit me një vendim personal dhe të pakonsultuar e përjashtoi nga grupi parlamentar.

I ftuar në “Dita Jonë”, në A2 CNN, ish-presidenti Topi, ka folur me tone të forta në drejtim të Berishës.

I pyetur se kush do të mbijetojë në këtë “betejë” Berisha-Basha, Bamir Topi tha se ish-kryeministri është ekzekutuar politikisht nga aleati i tij kryesor.

Nuk jam cinik, por është në terma politik. Sot, beteja e Berishës është betejë postmortum, është një zombi që lëviz në terrenin politik shqiptar, pasi është ekzekutuar politikisht nga aleati i tij kryesor. Sa vjen dhe drama e tij zgjerohet. Në këtë periudhë të vetmisë politike, ai kërkon të ndjehet me njerëz edhe pse e di shumë mirë që përballë ka një mur të madh, i cili nuk është Basha. Basha, nga partnerët, nuk ka besueshmëri. Këtu do të kemi një përballje shumë të çuditshme”.-tha Bamir Topi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Deklarata e Palokës shpjegon kuvendet e PD”/ Patozi: Ja pse nuk u përballën me votë Basha dhe Berisha

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ka reaguar pas deklaratës së Edi Palokës, i cili u shpreh janë manipuluar votat që Lulzim Basha të bëhej kryetar i PD.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Patozi shkruan se kjo deklaratë shpjegon më mirë veprimet e Bashës dhe Berishës për të mbajtur dy Kuvende, në data dhe vende të ndryshme.

Sipas tij, asnjëri nga këta të dy nuk ka patur siguri për manipulimin e votës ndaj dhe kanë shmangur një përballje mes njëti tjetrit në kutinë e votimit.

DEKLARATA E PALOKËS SHPJEGON DY KUVENDET E PD

Deklarata e pafajshme dhe e sinqertë Palokës nuk ka ndonjë vlerë juridike, që mund të përmbysë balancat, dhe as mund të përdoret si një dëshmi me peshë të madhe politike, sepse nuk është ndonjë zbulim i madh.Edhe pse i ka vënë njësoj në vështirësi, si “foltoren” e doktorit, ashtu edhe selinë e vulës së Lulit, ajo nuk çudit askënd në atë që ka mbetur në atë parti.

Ata e dinë të gjithë ç’kanë bërë, sa herë është zgjedhur kryetari i PD-së, që prej vitit 2013 e këndej, pavarësisht pozicioneve të sotme kundër njëri-tjetrit.

Por ajo vlen shumë për të kuptuar se pse Basha dhe Berisha e shmangën me të gjitha mënyrat dhe mjetet një përballje të drejtpërdrejtë me votë, por vrapuan secili në kuvendin e vet, njëri në stadium e tjetri në pallat.

Sepse askush prej tyre nuk kishte më siguri se do ta aplikonte më mirë se tjetri atë “mjeshtërinë” e manipulimit apo vjedhjes së votës, për të cilën foli, me ose pa qëllim, mbrëmë Edi Paloka”, shkruan Patozi./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Myslim Murrizi: Për ata që zgjodhën Celibashin duke skualifikuar Rusmalin

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti Myslim Murrizi ka reaguar ashpër ndaj demokratëve, të  cilët sot kanë dalë kundër kreut të KQZ Ilirjan Celibashi.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Murrizi teksa kujton “Dushkun, ku u vodhën me dhunë mandatet e disa deputetëve, shprehet se Celibashi ka qenë ministër i Brendshëm dhe zbatonte urdhrat e PS.

Por ai shton se ndërsa sot anëtarë të komisionit të rithemelimit të PD dalin kundër kryetarit të KQZ, disa vite më parë e kanë votuar emrin e Celibashit përball Rusmajlit, në emër të marrëveshjes së reformës zgjedhore të 5 qershorit.

Postimi i plotë i Murrizit:

Për ata që zgjodhën Celibashin duke skualifikuar Rusmalin

Çfarëdo që të bësh në këtë jetë, e bën për veten pavarësisht se mund të kesh patur qëllim tua fusësh të tjerëve

Sot pashë që ankohet komisioni i rithemelimit të PD për kryetarin e KQZ Çelibashin dhe mu kujtua një thënie e lashtë e Burrave të mençur

ANKOHEJ PYLLI SE PO E PRISTE SËPATA, DHE PERGJIGJEN E MER NGA OSHËTIMA E MALEVE

“BISHTIN VETË JA KE VËNË”

Se sëpata bisht nga druri i pyllit kishte që priste pyllin, se pa patur bisht, sëpata të rruan opingat

Unë isha në komisionin parlamentare ku seleksionoheshin kanidatët për kryetar dhe anëtarë të KQZDeputeti i sotëm dhe përfaqesuesi i PD atëherë, sot në komisionin e rithemelimit Z Bylykbashi në zbatim të marrëveshjes së dhjerë të 5 qershorit mes Tij, Garz Bardhit, Tit Vasilit dhe Damian Gjiknur-Tërmetit zgjodhën mes Z Ilir Rusmaili dhe Çelibashit të Dushkut 2001, këtë të fundit

Kur mendon që për inatë sime vjerre, shkoj e fle me mullixhinë, atëherë do ngelesh me barrë dhe mullixhinj do “ pjellësh”

Z Ilir Rusmaili ishte ish ministër drejtësie dhe ish zv KM i qevërisë se PD dhe ndoshta i vetmi politikan me integritet që dha dorëheqien për një lajm shterpë të sajuar nga lufta e bërrylave brenda pushtetit të PD

Celibashi ishte ish zv ministër i Brendshëm i qeverisë socialiste në vitet e revolucionit të bandave 1997-2001, pastaj kryetar i KQZ së bandave të pushtetit në zgjedhjet e vitit 2001 që realizoi Dushkun me 10 deputët, që vodhi me dhunë mandatin e Halit Shamatës në Peqin, të Ful Kalidhopullit në Gjirokastër, të Ridvan Bodes në Devoll, të Llesh Kolës në Lezhë e sa mundi sipas porosisë së Partisë Socialiste

Dhe mender PD e Lul-Bardhit të sotëm por e Lul-Bardh-Bylykbash-Palokë-Spaho-Noka-Vokshi-Berishë  etj në atë kohë, besuan më shumë Celibashin se sa  Z Ilir Rusmaili

Ehhhhh sa mirë ndjehem që kam votuar për Ilir Rusmailin

Në politikë dhe në jetë, koha është gjykatës më i mirë, bile i shkëlqyer, për qëndrimet, vendimet, veprimet, sjelljen dhe gjithçka që karakterizon jetën e shoqërisë njerëzore

Tani lëreni klithmat për atë që keni gatuar vetë të gjithë së bashku por kandidoni njerëz jo hajdut administrate, jo spiun sigurimi, jo mender demokrat pushteti e spurdhjak që lëpihen sa andej këtej, por DEMOKRAT DINJITOZ që të korigjoni sado pak të gjithë llumin që keni gatuar së bashku nga 19 shkurti 2019

Kërkoni me çdo formë të zbatohet të paktën ajo pjesë e marrëveshjes paçavure e 5 qershorit që e trumbetonit sikur të ishte BIBËL apo KURAN, që komisionerët të jenë jashtë duarve të pista të një grushti fundërrinash militantë që prej 31 vitesh kanë tjetërsuar votën e QYTETARËVE

Më datë 6 mars do ta ndjeni dhe do ta provoni e vuani në kurriz, atë që unë dhe shumë kolegë të mi ndjemë në 25 prill 2021 ku na vodhët dhe masakruat vota falë pazarit të ndyrë që kishit ju Lul-Bardhësat me Ram-Damjansat

ZOTI  TA KTHEN KUSURIN SHPEJT PER ÇDO GJE TE PADREJTE QE KE GATUAR./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e pjesshme vendore/ Baçi: Rama po ndihmon Bashën, primaret vendosin kandidatin

Publikuar

-

Nga

Deputeti i PD Luan Baçi, teksa foli për zgjedhjet e pjesshme vendore në 6 bashki, u shpreh se kryeministri Edi Rama po ndihmon Lulzim Bashën.

Në një intervistë për media, Baçi deklaroi se primaret vendosin kandidatin që do kenë demokratët në bashkitë ku do mbahen zgjedhjet lokale.PD do të bëjë primare dhe ai kandidat që do jetë më i votuari, do të jetë edhe ai që do të kandidojë zyrtarisht. PD nuk është në dy kampe. Këtu ka konflikt mes anëtarësisë së PD dhe deputetit Basha, që nuk pranon vullnetin e anëtarësisë. Rama po ndihmon Bashën, primaret të vendosin për kandidatin e demokratëve.

Basha vazhdon me lojën e fjalëve, duke qenë kontradiktor në ato që thotë. Basha është një autoritar, i vogël në mendimin e tij, e shikon Partinë Demokratike si pronë, edhe pse vendi që ka është i falur e nuk e ka fituar me punë e djersë. Veprimet e Bashës janë të habitshme dhe nuk mund t’i bëjë dot një njeri që është në atë pozitë. Basha ka zhgënjyer ata demokratë që janë mbytur me gaz lotsjellës, për ata demokratë që janë burgosur për PD-në”, deklaroi Baçi./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE