Connect with Us

Ja si mendojnë të fuqishmit për Angela Merkelin

Politikë

Ja si mendojnë të fuqishmit për Angela Merkelin

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas 16 vjetësh në pushtet ditët e Angela Merkelit si kancelare gjermane po i afrohen fundit. Në këto gjashtëmbëdhjetë vjet bota ka përballuar shumë kriza.

Kur u betua, në nëntor të vitit 2005, Merkel vështirë se mund ta ketë ditur se sa do t’i formësonin krizat dhe ngjarje të ndryshme veprimet e saj politike.

Tony Blair, kryeministër i Britanisë së Madhe, 1997 – 2007, thotë “ajo është një zgjidhëse problemesh. Është menaxhere e çdo situate”.

Kurse George W. Bush, president i SHBA 2001-2009, thotë “ajo është një njeri shumë i matur dhe i sjellshëm. Angela Merkel është një udhëheqëse, jo një pasuese”.

Merkel di të dëgjojë dhe është e vetëpërmbajtur

Gjithnjë e më tepër, Angela Merkel u përball me situata që kërkonin aftësi negociuese të nivelit të lartë. Për shembull: kriza financiare e vitit 2008. Pas problemeve me euron në Greqi, vend anëtar i BE-së, Merkel u detyrua të gjejë një kompromis midis interesave gjermane dhe europiane. Gjatë krizës në Ukrainë, Merkel dhe ish-presidenti francez, Francois Hollande bashkuan forcat për të ulur Moskën dhe Kievin në tryezën e bisedimeve.

Vereidigung Bundeskanzlerin Merkel 2005Angela Merkel gjatë betimit si kancelare në nëntor të vitit 2005

Dimitri Medvedev, president i Rusisë, 2008 – 2012, thotë “sipas mendimit tim, ajo zotëron një tipar të veçantë që është i mirë për një negociator dhe për politikanët në përgjithësi. Së pari, ajo di të dëgjojë. E dyta: ajo është e vetëpërmbajtur”.

Merkel ndryshon mendje lidhur me multikulturalizmin

Kur bëhet fjalë për luftën në Siri, Merkel ishte e pafuqishme. Por kur miliona refugjatë arritën në Evropë si rezultat i kësaj lufte, ajo u dha mbrojtje shumë prej tyre në Gjermani.

LEXO EDHE:  Kthimi i refugjatëve në vendet e tyre, po e bën botën më të rrezikshme

“Motoja jonë për këtë situatë duhet të jetë: Ne kemi arritur shumë, prandaj mund t’ia dalim mbanë!” – tha Merkel asokohe, kur të gjithë po mbyllnin kufijtë e vendeve të tyre për të parandaluar hyrjen e emigrantëve.

BG I Cover und Titelbilder der Amtszeit Angela Merkels

Edhe pse e dinte se po rrezikonte ajo bëri hapin e guximshëm. “Deklarata ‘Ne mund t’ia dalim mbanë – Wir schaffen das” ishte një kthesë vërtet e jashtëzakonshme politike. Merkel doli në kundërshtim me atë që kishte thënë në vitet e mëparshme, duke vënë në pikëpyetje idenë e saj mbi multikulturalizmin, për mundësinë e një shoqërie multikulturore. Më e rëndësishmja, ajo e zhyti politikën europiane të migrimit në kaos.” – thotë Niall Ferguson, historian pranë Stanford University

Më pas vijuan zërat në rritje të populistëve dhe nacionalizmit. Në vitin 2016, Mbretëria e Bashkuar vendosi të largohej nga Bashkimi Europian. Menjëherë pas kësaj, presidenti i sapozgjedhur amerikan, Donald Trump, i vuri në provë marrëdhëniet transatlantike. Reputacioni i Merkelit si mbrojtëse e vlerave liberale u rrit.

Masa drastike për të kontrolluar pandeminë

Por kundërshtarët më të ashpër të Angela Merkel ishin të padukshëm. Ajo vendosi masa drastike për të kontrolluar pandeminë e koronavirusit. Në luftën kundër ndryshimit të klimës, megjithatë, Kancelarja shpesh veproi “me gjysmë zemre”.

Epoka “Merkel” po merr fund. Me të po largohet nga skena ndërkombëtare një politikane, e cila preferoi të negociojë në vend që të debatojë me kundërshtarët politikë. Ajo mbështeti bashkëpunimin dhe jo qëndrimet kundërshtuese./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Basha po tenton të fundosë PD”/ Ristani: Nuk do ta lejojmë, 80% e demokratëve po i përgjigjen thirrjes së Berishës

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani ka deklaruar se kryetari Lulzim Basha, sipas statutit nuk ka të drejtë të marrë vendime pasi vendimmarrja është kolegjiale.

Në një intervistë për Fax News, Ristani është shprehur se, Basha po e fundos PD, por demokratët nuk do të lejojnë që kjo gjë të ndodhë.

Ai thekson se 80 përqind e demorkatëve, sipas sonazheve i janë përgjigjur thirrjes së ish kryeministrit Berisha për Mbledhjen e Kuvendit Kombëtar.

Duhet sqaruar në mënyrë shterruese që nga pikëpamja e statutit, kryetari i PD-së nuk ka të drejtë të marrë vendime, pasi vendimarrja është kolegjiale. Kryetari nxjerr vetëm urdhra dhe udhëzime mbi bazën e vendimeve të organeve kolegjiale.

Së dyti do tu nxisja ju gazetarëve të kërkoni vendimin e shkruar, pasi jam i bindur që nuk ekziston një i tillë.

Nga pikëpamja e rregullave të grupit parlamentar ku ka të bëjë rregullorja, asnjë anëtar nuk mund të marrë vendime për të drejtat e një antari tjetër. Basha është në të njëjtin shtrat që ka qene gjithmonë, jashtë ligjit dhe statutit dhe në bashkëpunim me mazhorancën po tenton të fundosë partinë, por që nuk do ia dalë dot.Janë bërë sondazhe më parë mbi imazhin e pëlqimit të Bashës nga anëtarësia dhe ka qenë në kufinjtë e 20%, mua më rezulton sidomos nga veprimtaria e fundit, në rastin më të mirë vijon në këto nivele pasi 80% po firmosin për të thirrur Kuvendin.

Nuk kemi tamam dy pole, pasi është anëtarësia dhe kryetari autokrat, po fillon ta lëshojnë dhe nervat i ndodhur në këtë situatë pasi po quan llum njerëzit që kanë qenë në PD para tij.

Po bën lëvizje të tilla vecse e nxjerrin para demokratëve ashtu siç është. Mbledhjen e Kuvendit, demokracia funksionon me vendimet e shumicës kshuqë ajo që con përpara partinë është vetë ajo, në rast se shumica e vendos nuk ka pengesë për të.

Nga ecuria që ka lëvizja për mbledhjen e Kuvendit jemi në kufinjtë 70, 80%, është masë e madhe që i janë përgjigjur Berishës. Kjo do shërbejë që partia të vijë në pushtet për të mirën e të gjithë qytetarëve.

Ai thotë se nuk do të mblidhet Kuvend anti-amerikan, por ska lidhje fare me atë, jemi pro parimeve të Amerikës, mënyrës si funksionon shteti atje.

Kuvendi nuk mblidhet për të diskutuar vendimet e departamentit të shtetit amerikan por për statutin e PD-së në mënyre që ta çojmë para drejt fitores“, ka thënë Ristani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

VIDEO-Kryetarja e FRPD ironizon Ramën/ Tregon pamjet e rrugëve në lagjet e Burrelit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetarja e FRPD në Burrel, Denisa Vata, ka publikuar një video ku tregon rrugët në disa lagje të Burrelit.

Vata ironizon kryeministrin Edi Rama, i cili sot ka treguar pamjet nga parku i Mbretëreshës Geraldinë në Burrel.

Ndryshe nga ajo që ka publikuar kryeministri Rama, Vata zbulon se rrugët nëpër lagjet e Burrelit të cilat janë të pa shtruara dhe mungon sinjalistika.

LEXO EDHE:  Liderët botërorë, reagim kaotik ndaj koronavirusit

LEXO EDHE:  Zbulimi i rasteve të reja me Covid/ SHBA i vjen në ndihmë ShqipërisëSot KM Rama na uroj nje te djele te mbare me pamjet e rilindura nga parku “Nena Mbretereshe Geraldine” ne qytetin e Burrelit.Pas  8 vitesh ne pushtet,me keto pamje nga pothuajse te gjitha lagjet e Burrelit(te bera sot pasdite),dua ti “uroj” KM nje nate te qete”, shkruan Denisa Vata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohen dy qytetet ku do të mbahet “Foltorja” javën tjetër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kryeministri Sali Berisha është kthyer në një shpresë për demokratët dhe qytetarët të cilët janë të zhgënjyer nga sistemi qeverisës si dhe opozita e drejtuar nga Lulzim Basha.

Lideri historik i PD-së, ka zhvilluar takime në disa qytete të Shqipërisë, ku është pritur në mënyrë të jashtëzakonshme nga qindra demorkatë të zjarrtë.

Takimet në Foltore do të vijojnë dhe CNA.al ka mësuar axhendën e ish kryeminsitrit Berisha për javën e ardhshme.

LEXO EDHE:  Trump zgjedhësve afro-amerikanë: Çfarë dreqin keni për të humbur?

LEXO EDHE:  Video-rrefimi/Genën e mbuluan me para në AmerikëCNA.al ka mësuar se ditën e martë, “Foltorja”, do të mbahet në Dibër dhe një tjetër lëvizje e Berishës pritet të jetë Lezha, për t’u takuar me demokratët dhe qytetarët atje.

Gjithashtu CNA.al ka mësuar se takimi i dytë do të jetë në Berat, ditën e Premte, në datë 22 Tetor në orën 17:00 në sallën e pallatit të kulturës në Berat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE