Connect with Us

Gurishta: Brdaric është trajneri më i mirë në Shqipëri

Sport

Gurishta: Brdaric është trajneri më i mirë në Shqipëri

Publikuar

-

Erdenis Gurishta ishte i ftuar në një lidhje direkte me emisionin “Skaner“ në “MCN TV“, ku ka folur rreth duelit me Teutën si dhe synimet e shkodranëve në këtë sezon. Kapiteni i kuqebluve është i zhgënjyer nga barazimi i djeshëm, pasi beson se ekipi i tij meritonte fitoren. Mbrojtësi i Vllaznisë është i mendimit se skuadra shkodrane ndodhet një hap më lart se kundërshtarët si dhe vlerëson në maksimum trajnerin Brdariç, të cilin e quan si më të mirin në Shqipëri.

“Këtë sezon parashikoj një kampionat shumë të fortë. Shumë ekipe janë forcuar. Besoj se do kemi një kampionat të bukur. Shumë specialist thonë që ka humbur cilësia. Nuk jam i këtij mendimi. Shumë lojtarë cilësor ka kampionati shqiptar. Barazimi me Teutën? Normalisht që nuk është rezultat i drejtë. Por kështu është futbolli. E vetmja gjë të vjen keq në atë ndeshje është se kishim lojën nën kontroll 1-0, një lojtarë më shumë. Atëherë kur mendonim se e kishim ndeshjen të fituar, atëherë Teuta na barazoi me 10 lojtarë. Nuk ka vend për pesimizëm. Duhet ta mbajmë kokën lart, sepse është vetëm java e dytë. Besoj se këtë sezon na janë afruar shumë lojtarë cilësorë. Do jetë një Vllazni shumë e fortë. Normalisht që është një pretendente në kampionat dhe në kupë.

Humbja e titullit në ndeshjen e fundit? Normalisht që nuk ka na lënë shije të mirë, sepse e humbëm kampionatin me diferencë golash. Besoj se kemi mësuar nga gabimet e vitit të kaluar dhe mund të them me plot gojë që jemi pretendentë kryesorë për fitimin e kampionatit. Jemi në rrugën e duhur, pavarësisht barazimit në ndeshjen e fundit. E shoh që kemi shumë cilësi dhe duke parë edhe kundërshtarët e tjerë, besoj se jemi një hap më lart se kundërshtarët e tjerë.

Jam i mendimit se edhe në Superkupë edhe në kampionat kundër Teutës kemi zhvilluar një ndeshje të mirë deri në pësimin e golit të parë në Superkupë për gabimin tonë. Pastaj aty u hap ekipi dhe besoj se rezultati 3-0 është një gënjeshtër. Kjo ndeshje e kampionatit ishte tjetër. E meritonim ta fitonim, por nganjëherë futbolli është i çuditshëm. Me një rast që erdhi Teuta në portë na shënoi.

Janë larguar shumë lojtarë cilësorë dhe klubi është munduar që të afrojë po lojtarë cilësorë në ato vende. Është ruajtur baza e ekipit. Jemi munduar të bëjmë përsëri po atë grup aq të mirë sa vitin e kaluar. Konfirmimi i trajnerit është diçka pozitive, sepse me atë arritëm atë sukses vitin e kaluar. Ai trajner na mori të gjithëve maksimumin. Nuk ka vend për ta komplimentuar apo për ti dalë, sepse jam kapiteni i ekipit, por vërtetë besoj se është trajneri më i mirë në Shqipëri. Jam i sigurt që Vllaznia është skuadra më e mirë e kampionatit shqiptar dhe koha do e tregojë këtë gjë“, ka deklaruar Erdenis Gurishta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Formacionet zyrtare të Suedi-Kosovë, “Dardanët” me dyshen Muriqi-Rashica në sulm

Publikuar

-

Nga

Dalin formacionet zyrtare të ndeshjes Suedi-Kosovë, që nis në “Friends Arena” të Solnas. Kosova do të ketë një mal të lartë për të ngjitur, por pa liderin ekipit Zlatan Ibrahimovic që mund t’i zgjidhë ndeshjet me një lëvizje të vetme edhe Suedia duhet të djersijë shumë për të marrë maksimumin.

Challandes, me rreshtimin 4-4-2 do të hedhë në fushë: Muric  në portë; Vovjvoda, Rrrahmani, Aliti dhe Hadergjonaj në mbrojtje; në mesfushë Bytyqi, Loshaj, Dresevic dhe Rashani; në sulm dyshja Muriqi-Rashica.



Kosova renditet në vendin e katërt në Grupin B, me 4 pikë, duke lënë pas vetëm Gjeorgjinë, që mbyll tabelën me vetëm 1 pikë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shpresat përgatiten për Slloveninë, Bushi thërret edhe sulmuesin e Fiorentinës

Publikuar

-

Nga

Shqipëria U-21 ka nisur menjëherë nga puna për përgatitjen e ndeshjes së dytë ndaj Sllovenisë, pas fitores me dopietë të enjten ndaj Andorrës.

Ekipi i drejtuar nga Alban Bushi ka zhvilluar të premten një seancë të lehtë stërvitore ndërsa do të zhvillojë edhe ditën e sotme një tjetër stërvitje.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se ekipit të Shpresave i është bashkuar këtë të shtunë edhe futbollisti shqiptar që aktivizohet në radhët e Fiorentinës, Eljon Toçi.



Ai ishte pjesë e grumbullimit me ekipin e 19 vjeç arëve, që drejtohet nga Armando Cungu ndërsa ditën e djeshme luajti edhe në miqësoren e parë të planifikuar ndaj Malit të Zi, teksa shënoi një dy golësh, duke qenë një protagonistët kryesorë të skuadrës kuqezi.

Shqipëria U-21 luajti dy ditë më parë ndaj Andorrës në Elbasan Arena, ndeshjen e vlefshme për kampionatin Europian 2023, ku fitoi me rezultatin 2-0, ndërsa do të zhvillojë edhe një tjetër sfidë ndaj Sllovenisë, në po të njëjtin stadium ditën e hënë në ora 18:30, ku kuqezinjtë do të tentojnë fitoren e dytë radhazi.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kalendari/ Të mërkurë dhe të enjte, futbolli shqiptar rikthehet në mesjavë

Publikuar

-

Nga

Futbolli shqiptar prej datës 3 tetor është pushim, kjo për shkak të dy ndeshjeve të Kombëtares kuqezi me Hungarinë dhe Poloninë. FSHF bën me dije se topi do rrotullohet në Shqipëri mesjavën që vjen, me ndeshjet e kthimit për Kupën e Shqipërisë.

Në 13 dhe 14 tetor do zhvillohen ndeshjet e kthimit, ndërsa disa nga dulet priten me interes për vetë rezultatet në sfidat e para. Në grupin A, Dinamo do duhet të përmbysë humbjen 1-0 në sfidën e parë me Erzenin, ndërsa në atë B, Vllaznia, Kukësi, Egnatia dhe Laçi kanë ndeshje delikate.



Shumica e ndeshjeve do zhvillohen të mërkurë, ndërsa të enjte luhet pjesa e mbetur.

Kalendari për dy grupet:

LEXO TE PLOTE