Connect with Us

Akademia e Shkencave sugjeron vaksinimin e fëmijëve

Aktualitet

Akademia e Shkencave sugjeron vaksinimin e fëmijëve

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Akademia e Shkencave ka dalë sot në një konferencë për mediat, për të bërë një pasqyrim të situatës së Covid-19, në vendin tonë.

Akademia e Shkencave ka nxjerrë një studim të ri, sipas së cilëve 73.3% e popullsisë ka arritur imunizimin ndaj virusit COVID-19. Ky është rezultati i studimit të fazës së tretë i cili është kryer në grupmoshën nga 20 deri në 75 vjeç.

Akademia e Shkencave ka sugjeruar një vaksinë të tretë përforcuese për qytetarët mbi 60 vjeç, të cilët e kanë kaluar koronavirusin të paktën gjashtë muaj më parë.

Përmes një studimi të kryer, ata kanë konstatuar gjithashtu se nevojitet një vaksinim i shpejtë i të paktën 20 për qind të popullsisë me qëllim që imunizimi total të arrijë deri në shifrat 90%.

Sa i përket fëmijëve, Akademia e Shkencave sugjeron vaksinimin e atyre mbi 12 vjeç në rastet kur nuk kanë kaluar koronavirusin.

Testimi serologjik i cili përcakton antitrupat e pranishëm në gjak ndaj virusit SARS-CoV-2 është një ekzaminim që jep informacion të vlefshëm mbi shkallën e imunizimit specifik të popullatës në ecurinë e Pandemisë

Akademisë së Shkencave ka monitoruar që në 6-mujorin e parë të Pandemisë nivelin e seroprevalences se antitrupave anti SARS-CoV-2 në popullatën shqiptare. Në të tre fazat e studimit të seroprevalencës në një kampion sinjifikativ të popullatës urbane të Qytetin e Tiranës, u aplikua e njëjta metodologji.

Ne Fazën e tretë të studimit që filloi në 16 qershor 2021 deri 23 korrik 2021 u thirrën për testim 1527 banorë të moshës 20 deri 75 vjec të cilët u përzgjodhën në mënyrë krejt të rastësishme nga listat e regjistrave tëmjekëve të familjes. Seroprevalenca e përgjithshme e antitrupave IgG specifike anti S1-SARS-CoV-2 rezultoi 73.3%. Sipas të gjitha gjasave kjo përqindje pasqyron gjendjen imunitare të popullatës shqiptare pas vales se tretëtë COVID-19 që u shkaktua nga variant Alfa dhe perpara vales aktuale Delta.

Nga kjo mund të konkludojmë se aktualisht nevojitet një imunizim i shpejtë vaksinal i të paktën 20% të popullatës shqiptare akoma të pavaksinuar me qëllim arritjen e pragut të ri të imunitetit kolektiv qe vlerësohet në rreth 90% te popullates per variantin Delta.

Për të parandaluar reinfektimet në individët e vaksinuar apo që e kanë kaluar infeksionin mbi 6 muaj përpara, diskutohet kryerja e një doze përforcuese vaksine në moshat mbi 60 vjec, si dhe në ata me sëmundje shoqëruese imunodeprimuese. Kjo është në përputhje me rekomandimet aktuale shkencore ndërkombëtare.

Gjithashtu të planifikohet dhe rekomandohet vaksinimi i të rinjve mbi moshën 12 vjec me vaksina të miratura për këto mosha. Sic sugjerojnë të dhënat e fundit shkencore, një dozë e vetme vaksine në këto mosha duhet të jetë e mjaftueshme për parandalimin e përhapjes së infeksionit COVID-19 nëpër klasat shkollore.

Vaksinimi i të rinjve mbi 12 vjec t’u rekomandohet prindërve vetëm për ata të rinj që nuk e kanë kaluar infeksionin dhe sidomos për ata që kanë sëmundje shoqëruese kronike”.-thuhet në deklaratë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Covid-19/ Pfizer kërkon miratimin e vaksinës për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç

Publikuar

-

Nga

Studimi shpresëdhënës/ Sa zgjat imuniteti nga vaksinat e ARN-së si Pfizer e Moderna

Kompania farmaceutike “Pfizer” ka kërkuar nga Agjencia e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, FDA, miratimin e vaksinës së saj për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Lajmi është bërë i ditur nga një postim në Twitter i kompanisë.

“Jemi të përkushtuar që të punojmë me FDA-në me qëllim që të ndihmojmë në mbrojtjen e fëmijëve kundër këtij kërcënimi serioz për shëndetin publik”, tha kompania Pfizer.

Agjencia e Barnave në SHBA-së tha se komiteti këshillues do të shqyrtojë të dhënat dhe para datës 26 tetor, do të paraqesë vendimin nëse duhet t’i jepet autorizimi përdorimit të vaksinës te fëmijët e kësaj grupmoshe./ CNA.al

 LEXO EDHE:  Dhuna ndaj fëmijëve tek kopshti “Piter Pan”/ Dorëhiqet drejtoresha, pezullohen edukatoret

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Energjinë e shesim lirë, e blejmë shtrenjtë/ Në 2018 humbën 10 mln euro në treg

Publikuar

-

Nga

Shqipëria i druhet një krize energjetike këtë dimër, madje duke përgatitur skenarë për të ndihmuar popullatën ta përballojë atë. Ndryshe nga muajt e parë të vitit, kur kaskada e Drinit u tejmbush, sot prurjet e ujit janë në nivele minimale, madje edhe në krahasim me tetorin e kaluar.

Qeveria thotë se ka ngritur grup pune për të përballuar efektin e humbjeve nga paratë e buxhetit, duke premtuar të mbrojë shtresat në nevojë, ndërsa i njëjti grup mund të propozojë edhe rritje të çmimit.

Në fakt, rritja e çmimit të energjisë në bursë po na penalizon. Në ankandin e fundit OSHEE shpenzoi 13 mln euro, duke blerë me çmimin rekord 233 euro për megavat. Gjatë 5 viteve të fundit çmimi mesatar ka qenë 20 deri në 60 euro. Ndërkohë, në bursë çmimi ka arritur një tjetër nivel rekord këtë të enjte, 270 euro për megavat.

LEXO EDHE:  Amelia Dajer/ Kush ishte dadoja britanike, që mendohet se ka vrarë 200-400 fëmijë

LEXO EDHE:  “Sfidë e madhe për të ruajtur shëndetin e fëmijëve”/ Manstirliu jep mesazhin e rëndësishëm para nisjes së vitit shkollorBilancet tregtare përgjatë 5 viteve të fundit tregojnë se vendi ynë nuk arrin të sjellë fitime, pasi çmimi në blerje ka rezultuar më i madh se çmimi i shitjes. Madje, edhe në vitin 2018, kur Shqipëria kishte tepricë energjie, deficiti rezultoi 10 mln euro.

Partneri më i madh tregtar me të cilin Shqipëria shkëmben energji elektrike është Serbia, ndjekur nga Serbia, Sllovenia, Greqia e Çekia./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

Burri kontrollonte trafikun e drogës/ Zbardhen detaje nga arrestimi i çiftit nga Konispoli

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Detaje të reja janë zbardhur nga çifti i bashkëshortëve të arrestuar ditën e sotme në Sarandë, pasi u kapën me një sasi lënde narkotike.

Në pranga kanë rënë shtetasit Lutfi dhe Shano Faslliu, përkatësisht 38 dhe 31 vjeç.

38-vjeçari figuron me dy mbiemra, Lutfi Faslliu dhe Lutfi Demçe. Sipas burimeve ai kontrollonte trafikun e drogës në këtë zonë.

LEXO EDHE:  Subvencion për lopët dhe plastmasin e serave/ Braçe publikon foton me çunat e lagjes

LEXO EDHE:  “Sfidë e madhe për të ruajtur shëndetin e fëmijëve”/ Manstirliu jep mesazhin e rëndësishëm para nisjes së vitit shkollorÇifti Faslliu kishin 1 muaj e gjysmë që survejoheshin nga Policia e Sarandës.

Ata futeshin në tokën greke dhe merrnin emigrantët, kundrejt shpërblimit monetar, Për një emigrant ata merrnin nga 300 euro./ CNA.al

LEXO TE PLOTE