Connect with Us

Studimi/ Si ndikon trajtimi me antitrupa monoklonal te pacientët me Covid-19

Shëndeti

Studimi/ Si ndikon trajtimi me antitrupa monoklonal te pacientët me Covid-19

Publikuar

-

Si të shpjegojmë shpejtësinë e rrufesë me të cilën përhapet varianti Delta?

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Antitrupat janë proteina mbrojtëse që sistemi ynë imunitar bën kur ekspozohet ndaj një mikroorganizmi infektiv (ose një vaksine).

Antitrupat njohin saktësisht një virus ose bakterie, i bashkohen atij dhe kështu e sinjalizojnë atë në pjesën tjetër të sistemit imunitar, i cili do të kujdeset për eliminimin e tij. Ato gjithashtu mund të parandalojnë riprodhimin e mikroorganizmit, ose madje të çojë drejtpërdrejt në shkatërrimin e tij.

Antitrupat gjithashtu mund të njohin qelizat e huaja (për shembull pas një transplanti) ose të sulmojnë gabimisht qelizat në trup (në të ashtuquajturat sëmundje “autoimune” të tilla si lupus erythematosus ose skleroza e shumëfishtë).

Të ashtuquajturat antitrupa “monoklonalë” janë antitrupa të krijuar posaçërisht për të trajtuar një sëmundje. Ato prodhohen nga qelizat (kjo mund të jetë një bakter, maja ose qelizë gjitarësh) që janë zgjedhur dhe kultivuar për aftësinë e tyre për të prodhuar një antitrup të veçantë. Kjo u arrit për herë të parë duke ekspozuar qelizat imune rreptësisht identike (një klon qelizor) në një proteinë të quajtur “proteina e synuar” kundër së cilës ky klon bëri një antitrup, si në një reagim imunitar.

Për shembull, nëse i ekspozojmë këto qeliza imune ndaj një proteine ​​të nevojshme për riprodhimin e qelizave të kancerit, antitrupi i marrë do të lidhet me këtë proteinë, do ta parandalojë atë nga përmbushja e rolit të tij (për shembull duke e maskuar atë) dhe do të prishë rritjen e tumorit. Me antitrupat monoklonalë, është e mundur që të neutralizohet me saktësi një proteinë pa ndikuar në të tjerat.

LEXO EDHE:  Studimi britanik/ Pse Covid-19 nuk i prek të gjithë njerëzit njësoj

Të gjithë antitrupat monoklonalë kanë një emër që përfundon në mab (i cili vjen nga shkurtesa Monoclonal AntiBodies): adalimumab, denosumab, infliximab, ustekinumab, etj.

Në kontekstin e Covid, këto antitrupa monoklonalë janë krijuar për të synuar në mënyrë specifike proteinën S të vendosur në sipërfaqen e SARS-CoV-2, duke neutralizuar kështu aftësinë e virusit për t’u lidhur dhe hyrë në qelizat njerëzore.

Ne nje studim belg

Trajtimi i antitrupave monoklonal bëri të mundur trajtimin efektiv të nëntë pacientëve me imunitet të kompromentuar të cilët ishin infektuar me Covid-19 ndërsa ishin plotësisht të vaksinuar, sipas rezultateve të një studimi të publikuar të Mërkurën nga ekipet nga Spitali Erasme (ULB) dhe CHU Sart -Tilman (ULiège) në revistën Transplantation.

Studimi filloi majin e kaluar. Midis pacientëve të prekur, disa kishin marrë trajtime imunosupresive në mënyrë që të mos refuzonin transplantin e veshkës ose të mushkërive dhe të tjerët vuanin nga kanceret e sistemit imunitar siç janë limfoma dhe leuçemia. Sistemet e tyre imune të dobësuara nga trajtimi dhe sëmundjet nuk iu përgjigjën sa duhet injeksioneve të vaksinave dhe nuk i bënë antitrupat specifikë për Covid-19. Ata ishin të infektuar me variante të ndryshme (alfa, delta dhe gama).

Keshtu, prej disa muajsh, në Belgjikë, ishin ne gjendje të kishin qasje në kokteje të antitrupave monoklonalë, të cilët, nëse jepen herët, bëjnë të mundur shmangien e komplikimeve serioze nga koronavirusi dhe për këtë arsye shtrimet në spitale në repartet tradicionale si në kujdesin intensiv “, nënvizon Christophe Goffard.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Arrin 1.8 milion numri i shqiptarëve të vaksinuar kundër Covid-19

Publikuar

-

Nga

Manastirliu bën bilancin/ Ja sa ka arritur numri i vaksinimeve kundër Covid-19

Ka shkuar në 1.8 milionë numri i qytetarëve që kanë marrë vaksinën anti-Covid në të gjithë vendin

Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale.

Ndërkohë Rama krahas fotos me të dhënat e vaksinimit ka bërë edhe një apel për qytetarët që të vaksinohen sa më shumë.

LEXO EDHE:  Vuani nga marramendja?/ Këto janë dy vitaminat që e parandalojnë atë

LEXO EDHE:  Studimi/ Pse jemi programuar të jemi dembelë…ujtojmë që edhe në tetor do vijojë muaj i hapur i vaksinimit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dimri dhe virozat po trokasin!/ Cili është roli i ushqimit në sistemin tonë imunitar?

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Kur bëhet fjalë për infeksionet, jo të gjithë njerëzit duket se luftojnë në një pozitë të barabartë. Çështja e moshës, trashëgimisë, higjienës së jetës jane faktore.

Si mund ta ndihmoni trupin tuaj të mbrojë veten? Nje menyre eshte ushqimi!!

Cili është roli i ushqimit tonë ne sistemin tone imunitar?

Ushqimi duhet të sigurojë lëndë djegëse për sistemin imunitar. “Vitamina D mund të jetë vitamina më e rëndësishme sepse rregullon veprimin e makrofagëve, prodhimin e citokinave dhe shkakton aktivizimin e limfociteve CD4,”.

Kontributi i zinkut, një antiviral i fuqishëm, është thelbësor. Si dhe raporti midis acideve yndyrore anti-inflamatore omega 3 dhe omega 6 pro-inflamatore, të cilat rregullojnë kursorin e reagimit imunitar.

Dhe në pjatë?Rekomandimet e Shëndetit Publik përfshijnë pesë fruta dhe perime në ditë, për vitamina dhe fibra, peshk yndyror një herë në javë për marrjen e omega 3 dhe zink, bishtajore për fibra dhe fruta me lëvore te pasura me omega 3 dhe 6, vitaminë E , zink dhe fibra.

Nëse mjedisi acid i stomakut shkatërron patogjenët, veprimi i sistemit imunitar është më i rëndësishmi në zorrët, pasi këtu shumica e lëndëve ushqyese transferohen në qarkullimin e gjakut.

LEXO EDHE:  Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

LEXO EDHE:  Studimi/ Helmi i merimangës riparon dëmet që i shkakton zemrës një atak kardiak

Zorrët përmbajnë 60% të qelizave tona imune, për të absorbuar mikrobet para se të kalojnë nëpër murin e zorrëve dhe të kolonizojnë trupin. Prandaj, mikrobiota luan një rol themelor. Së pari, falë “efektit pengesë”: duke konkurruar me patogjenët dhe duke iu përmbajtur mukozës së zorrëve, bakteret “miqësore” parandalojnë bakteret e rrezikshme të kalojnë nëpër të.

Mikrobiota gjithashtu modulon veprimin e sistemit imunitar, duke stimuluar ose kufizuar zhvillimin e limfociteve të caktuara, për një ekuilibër të mirë. Kështu do të edukonte sistemin imunitar: “Qelizat mësojnë të njohin bakteret jo patogjene në mënyrë që të mos shkaktojnë një reagim inflamator të panevojshëm”.

Prandaj lind nevoja për të ruajtur diversitetin e mikrobiotës duke ngrënë ushqime të pasura me fibra (fruta dhe perime, drithëra, etj.), në vend të produkteve të përpunuara, aditivët e të cilëve janë të dëmshëm për florën e zorrëve.

Një sistem imunitar i mirë është garantuesi i një aftësie të mirë të trupit për të mbrojtur veten kundër kërcënimeve të mundshme. Shëndeti ynë ecen mire, por edhe mbijetesa jonë. Prandaj është e nevojshme të jeni të kujdesshëm që të mos keni një mangësi imune.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Efekti i vaksinimit te pacientët me forma të rënda të Covid-19

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Shmangia e formave të rënda është objektivi kryesor i shëndetit publik. Një epidemi pa formë serioze nuk është më një epidemi.

Studimi më i madh i kryer në mbarë botën deri më sot, duke mbuluar 22 milion njerëz mbi moshën 50 vjeç, arrin në përfundimin se të gjitha vaksinat Covid-19 janë shumë efektive dhe zvogëlojnë rrezikun e formave të rënda të Covid-19 dhe vdekjes. Sidoqoftë, ky studim francez, i kryer nga Epi-Phare, nuk thotë deri në çfarë mase vaksinat parandalojnë infeksionin dhe transmetimin e Covid-19.

Studiuesit Epi-Phare krahasuan të dhënat e 11 milion njerëzve të vaksinuar mbi 50 vjeç me ato të 11 milion njerëzve të pavaksinuar në të njëjtën grupmoshë, gjatë një periudhe nga 27 dhjetori 2020 (filloni vaksinimin në Francë) deri më 20 korrik 2021.

Nga dita e 14 -të pas injektimit të dozës së dytë, studiuesit vunë re “një ulje të rrezikut të shtrimit në spital për më shumë se 90%”.LEXO EDHE:  Mashtrimi 700 milionë euro/ Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit

LEXO EDHE:  Studimi britanik/ Pse Covid-19 nuk i prek të gjithë njerëzit njësoj

Për të identifikuar ndikimin e variantit Delta, tani dominues, studiuesit vlerësuan në mënyrë specifike zvogëlimin e rrezikut të shtrimit në spital gjatë periudhës kur ai fitoi vrull në Francë, nga 20 qershori, pra një muaj para përfundimit të studimit.

Ata gjetën rezultate të krahasueshme me periudhat e mëparshme: një efektivitet prej 84% në ato 75 e lart, dhe 92% në ato 50-74. Kjo bën të mundur sigurimin e “elementeve të parë, [por] kjo periudhë mbetet shumë e shkurtër për të vlerësuar ndikimin e vërtetë të vaksinimit në këtë variant.

Studimi duhet të vazhdojë për të integruar të dhënat për gushtin dhe shtatorin, “nënvizon profesori Zureik.

Ky studim fokusohet vetëm në efikasitetin e vaksinave kundër formave të rënda. Nuk lejon të thuhet se sa mirë ata parandalojnë infektimin dhe transmetimin e Covid-19. Pune të tjera në të gjithë botën kanë treguar se, në krahasim me variantet e tjera, Delta uli efektivitetin e vaksinave kundër infeksionit. Sidoqoftë, shmangia e formave serioze është “objektivi kryesor i shëndetit publik”

 

LEXO TE PLOTE