Connect with Us

Shpërthim vullkani në Ishujt Kanarie të Spanjës

Bota

Shpërthim vullkani në Ishujt Kanarie të Spanjës

Publikuar

-

cna lajme bota

Një vullkan shpërtheu në Ishullin La Palma të Kanarieve të Spanjës të dielën, duke çliruar lavë, tym dhe hi në ajër nga parku kombëtar Cumbre Vieja në jug të ishullit.

Autoritetet që më parë kishin filluar evakuimin e të sëmurëve dhe disa kafshëve të fermave nga fshatrat përreth para shpërthimit, i cili ndodhi pasdite në një anë mali të pyllëzuar në zonën Cabeza de Vaca.

Menjëherë pas shpërthimit, bashkia u bëri thirrje banorëve në një deklaratë të “jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm”, të qëndrojnë larg zonës dhe të mos dalin në rrugë.

Banorëve të fshatrave aty pranë iu tha të shkonin në një nga pesë qendrat e evakuimit, dhe ushtria u dërgua për ndihmë.

LEXO EDHE:  Shpërthim i fuqishëm në makinë/Plagoset ish-kryeministri

Televizioni spanjoll tregonte lavën që shpërthente dhe shtëllungat e tymit mund të shiheshin nga i gjithë ishulli.

Këtë javë në Cumbre Vieja kishte pasur më shumë se 22,000 lëkundje, një zonë me një varg vullkanesh, ku shpërthimi i fundit ndodhi në vitin 1971 dhe është një nga rajonet më aktive vullkanike në Kanarie.

Shpërthimi më i hershëm vullkanik i regjistruar në La Palma ndodhi në vitin 1430, sipas Institutit Gjeografik Kombëtar Spanjoll (ING).

Në vitin 1971, një person humbi jetënteksa po fotografonte pranë rrjedhës së lavës, por asnjë pronë nuk u dëmtua./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Sulmi me armë në Jarinje/ Ndërpritet përkohësisht qarkullimi Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Pas sulmit me armë, të ndodhur mbrëmjen e sotme rreth orës 19:00 në Jarinje, është ndërprerë përkohësisht qarkullimi Kosovë-Serbi.

Sipas mediave në Kosovë, përveç dëmeve në objekt nuk ka të lënduar në njerëz, ndërsa nuk dihet autori dhe motivi i këtij sulmi.KP në Jarinë bën të ditur se policia ka dalë në vendngjarje dhe është duke zhvilluar hetimet, ndërsa komunikacioni është ndërprerë në drejtimin Kosovë-Serbi dhe anasjelltas derisa policia të përfundojë punën.

LEXO EDHE:  Spanjë/ Mijëra persona manifestojnë kundër abortit

LEXO EDHE:  Spanjë/ Mijëra persona manifestojnë kundër abortit

I kontaktuar më herët rreth këtij rasti, zëdhënësi i policisë për rajonin e veriut, Branisllav Radoviq, ka thënë se nuk ka një informacion të tillë dhe sapo të marrë ndonjë raport zyrtar, do të përgjigjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zgjedhjet lokale në Kosovë/ Mbyllet numërimi në komunën e Junikut

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Juniku është komuna e parë e Kosovës ku është mbyllur procesi i numërimit të votave.

Fitues në këtë komunë është shpallur kandidati i AAK, Agron Kuçi, me 1.062 vota, ose e thënë ndryshe 47.26%.Më pas ndiqet nga Ruzhdi Shehu (LDK), me 851 vota, ose 37.87%, Besart Tofaj (LVV) me 272 vota, apo 12.11% dhe nga Fatos Shala (PDK) me 62 vota apo 2.76%./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pacolli: Lëvizja Vetëvendosje do të fitojë bindshëm

Publikuar

-

Nga

Fitore Pacolli, anëtarja e kryesisë së “Lëvizja Vetëvendosje”, është shprehur në një prononcim për mediat se në këto zgjedhje do të fitojnë bindshëm.

Pacolli është shprehur se kjo parti do të dyfishojë rezultatet në krahasim me ato të vitit 2017.Në krahasim e rezultatin e zgjedhjeve komunale të vitit 2017, nga partia e tretë do të jemi bindshëm partia e parë. Rezultatet finale do të do qartësojnë ngritjen e Vetëvendosjes në raport me zgjedhjet e fundit në nivel lokal. Numri i përgjithshëm i votave dhe besimit të qytetarëve presim të dyfishohet”, tha Pacolli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE