Connect with Us

Statistikat interesante/ Bajern-Bochum takohen pas 10 vitesh, ja çfarë duhet të dini për këtë duel

BundesLiga

Statistikat interesante/ Bajern-Bochum takohen pas 10 vitesh, ja çfarë duhet të dini për këtë duel

Publikuar

-

Më shumë se 10 vite kanë kaluar nga përballja e fundit mes Bajernit dhe Bochumit. Java e pestë ka rezervuar për kampionët në fuqi një duel interesant me skuadrën e ardhur nga Bundelsiga e dytë.

1. DRIBLUESI I SHPEJTË

Me 36.8 kilometra në orë, Alfonso Dejvis është lojtari më i shpejtë në Bundesligë. Me këtë shpejtësi, kanadezi ka dribluar plot 19 herë kundërshtarin duke u bërë kështu dribluesi më i shpejtë në kampionat.

2.DOMINON BAJERNI

Në shumë vite ajo që ka bashkuar këto dy skuadra ka qenë marrëdhënia e mirë mes tifozërive. Në shtëpi kampionët e Gjermanisë kanë humbur vetëm 1 në 34 ndeshjet e luajtura. (25 fitore dhe 8 barazime). Humbja e fundit e Bajernit daton më 28 gusht 1991.

3.FORMA E MIRË

Bajerni i ka fituar të tria ndeshjet e fundit në kampionat edhe pse nisja ishte jo ajo e duhura duke barazuar në Gladbah, por skuadra e Nagelsmanit ka treguar rritje nga ndeshja në ndeshje.

4.STARTI I DOBËT

Bohum ka marrë vetëm 3 pikë në 4 ndeshjet e fundit. Vetëm një fitore dhe tri humbje në ndeshjen e fundit. Me këto ritme qëndrimi në elitë do të jetë i vështirë.

5.’ALLIANZ’, NJË FORTESË

Bajerni nuk njeh humbje në “Allianz Arena” që nga nëntori i 2019-ës. Nga ajo kohë bavarezët kanë arritur 24 fitore dhe 5 barazime.

6.GORECKA KUNDËR SË KALUARËS

Pasi rinovoi me Bajernin deri në 2026 Leon Gorecka do të jetë i fokusuar vetëm te fusha e lojës. Përballja e sotme ndaj Bohumit është e veçantë për Goreckën i cili ka luajtur 36 ndeshje me Bohumin para se të transferohej te Shalke.

7.MUSIALA I PAPËRMBAJTSHËM

Jamal Musiala është i përfshirë në katër gola në skuadrën e Bajernit. Dy gola dhe dy asiste për talentin gjerman që qëndron pas Levës për sa i përket influencës me gola në klubin kampion.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

BundesLiga

Nuk ndodhej në stadium, si trajneri i Bayernit shpartalloi Benfikën me një telefonatë nga dhoma e hotelit

Publikuar

-

Nga

Ishte minuta e 66’ në sfidën ndaj Benfikës, Bajerni ende nuk kishte zhbllokuar ndeshjen. Pavar po vuante presionin e portugezëve në krahun e djathtë. I ndodhur në hotel për shkak se nuk ndihej mirë me shëndet, trajneri Julian Nagelsman urdhëron me telefon ndihmësin e ndihmësit të tij për të kryer një zëvendësim.

Gnabri hyn në lojë në vend të Pavarit. Katër minuta më vonë bavarezët shënojnë golin e parë dhe më pas të dytin, të tretin dhe në fund të katërtin. Nagelsman goditi në shenjë duke kapur në befasi skuadrën portugeze e cila nuk arrinte të ndalte dot Gnabrinë duke krijuar një boshllëk në mbrojtje.Pas ndeshjes ishte vetëm zëvendës trajneri, Topmëler i cili pranoi komunikimin me Nagelsmanin gjatë ndeshjes. “Julian dhe unë ishim në kontakt gjatë gjithë ndeshjes nëpërmjet ndihmësit të tretë. Ishte Nagelsman ai që më urdhëroi të nxirrja Pavarin për Gnabrinë, ai kishte nuhatur se Benzhamë kishte probleme në krah dhe kështu vendosi për të ndryshuar strategji”.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

I vaksinuar plotësisht, infektohet me COVID-19 trajneri i Bayern Munich

Publikuar

-

Nga

Festa e Bayern Munich për fitoren kundër Benfica është prishur disi, pasi trajneri Julian Nagelsmann ka rezultuar pozitiv me COVID-19.

Klubi gjerman ka dalë me komunikatë dhe e konfirmon diçka të tillë. Mes të tjerash në deklaratë thuhet se Nagelsmann i ka marrë të dy dozat e vaksinës.Trajneri i bavarezëve do të fluturojë drejt Munihut i veçuar nga pjesa tjetër e skuadrës, që të mos bëhet shkak për infektimin e ndonjë tjetër pjesëtari të ekipit.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

VIDEO/ Atalanta rikthehet te fitorja, Bayern Munich “manita” ndaj Leverkusen

Publikuar

-

Nga

Atalanta është rikthyer te fitorja në kampionat, teksa ka mposhtur me shifrat e thella 1-4 Empolin. Dopieta e Ilicic, goli i Zapatës dhe autogoli i Viti, i dhanë fitoren ziklatërve të Gasperinit.

Sfidat Udinese-Bologna dhe Genoa-Sassuolo, u mbyllën në barazim. Më herët Cagliari mposhti 3-1 Sampdorian.

Në Gjermani, Bayern Munich shkatërroi me shifrat 1-5 Bayer Leverkusenin, në një sfidë ku skuadrës së Nagelsmann i mjaftoi vetëm një pjesë për të marrë 3 pikët, që e rikthejnë në krye të Bundesligës. Dopietat e Lewandowskit dhe Gnabry, si dhe goli i Muller, i dhanë fitoren Bayernit.Në Premier League, West Ham mposhti minimalisht Evertonit, duke iu falur një goli të shënuar nga Ogbonna në minutën e 74-t.

 

 

LEXO TE PLOTE