Connect with Us

Moda e viteve 1990/ Supermodelet më të suksesshme të kohës

Fashion

Moda e viteve 1990/ Supermodelet më të suksesshme të kohës

Publikuar

-

Moda e viteve ’90 ishte deri diku e vështirë të përcaktohej. Kjo sepse herë pas here kishte përplasje tendencash.

Pse shtëpitë e modës duan të rikthejnë trendet e viteve '60 dhe '90? – Armina Mevlani

Ndërsa vitet 1980 ishin të gjitha për supet e mbushura me volum, xhaketa të fryra, flokë të fryra, në fillim të viteve 1990 ky volum ra dhe kërkoheshin veshje më praktike.

Një shwmbull konkret ishin fundjavat ku vajzat preferonin të dilnin me pantallona të shkurtra motoçikletash, xhup, xhinse me bel të lartë dhe çanta me logo të gjera. Flokët e rrëmujshme dhe stili pak rebel.

Vitet ’90 gjithashtu krijuan supermodele të famshme, përfshirë Linda Evangelista e cila u kthye në modelen më të kërkuar e cila fitonte rreth 10.000 dollarë në ditë”.

cna lajm show

Koleksionit i ‘Versace’s Fall 1991” është eventi më i madh i asaj kohe ku Evangelista bashkë me Naomi Campbell, dhe Cindy Crawford , të cilat shkëlqyen dhe i dhanë modës një emër tjetër.  / CNA.al

cna lajm fashion

Linda Evangelista

.Linda Evangelista, është një modele kanadeze e modës dhe një nga supermodelet kryesore të viteve 1990. Ajo konsiderohet si një nga modelet më të arritura dhe me ndikim të të gjitha kohërave, dhe është paraqitur në mbi 700 kopertina revistash. Evangelista është i njohur kryesisht për të qenë “muza” e gjatë e fotografit Steven Meisel, si dhe për frazën: “Ne nuk zgjohemi për më pak se 10.000 dollarë në ditë.” Ajo mban rekordin për paraqitjet e saj të shumta në kopertinën e Vogue Italia, të gjitha të fotografuara nga Meisel.

LEXO EDHE:  Pozon vetëm me bikini/ Njihuni me bukuroshen që ndez meshkujt me format “bombë”

cna lajm show

Naomi Campbell

Naomi Elaine është një modele, aktore dhe biznesmene britanike. E zbuluar në moshën 15-vjeçare, ajo u vendos në mesin e modeleve më të njohura dhe më të kërkuara të fundit të viteve 1980, 1990 dhe 2000s. Përveç karrierës së saj të modelimit, Campbell ka nisur sipërmarrje të tjera, duke përfshirë një album në studio R&B dhe disa paraqitje aktrimi në film dhe televizion. Campbell është gjithashtu e përfshirë në punë bamirësie për shkaqe të ndryshme.

cna lajm fashion

cna lajm show

cna lajm show

Cindy Crawford

Cynthia Ann Crawford e lindur më 20 shkurt 1966 është një modele, aktore dhe personalitet amerikan. Gjatë viteve 1980 dhe 1990, ajo ishte ndër supermodelet më të njohura dhe një prani e kudogjendur në kopertinat e revistave, pistat dhe fushatat e modës. Ajo më pas u zgjerua në sipërmarrje aktrimi dhe biznesi.

cna lajm show

cna lajm fashion

cna lajm fashion

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Fashion

Do të jeni në qendër të vëmendjes/ 5 kombinime të guximshme ngjyrash

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Dëshironi të jeni në qendër të vëmendjes. Atëhere ne po ju japim disa sugjerime si të kombinomi ngjyrat e veshjeve tuaja për të marrë vëmendje maksimale.

E kuqe

Nëse vishni rroba me ngjyrë të kuqe, bëhuni gati të jeni automatikisht në qendër të vëmendjes. Fakt- kjo ngjyrë është për njerëzit me vetëbesim. Një kombinim i zi dhe i kuq është një klasik i vërtetë dhe ikonë. Zgjidhni rroba që tregojnë ngjyra të mëdha. Për shembull, kombinoni një fustan bardh e zi me geta të zeza dhe një pallto të kuqe. Do dukeni e mahnitshme

Pastel

Duken si ngjyra neutral por prap mos nguroni të kombinoni nuancat pastel: është koha e tyre këtë vit në të qenurit trend.E bardhë

E bardha është një ngjyrë e kollajtë për tu kombinuar sepse kombinohet mirë me të gjitha ngjyrat e tjera. Pr përsëri kini parasysh, duket veçanërisht e bukur me blu, të kuqe dhe të zezë. Për një veshje të rastësishme, vini re kombinimin e bukur të së bardhës me bezhë ose kafe. Këto ngjyra të rezervuara do të duken të shkëlqyera nëse ju keni një takim biznesi.

LEXO EDHE:  Shpërthyese me format e saj/ Kjo është modelja e Instagramit me gjoksin më bombastik

LEXO EDHE:  Foto/Femra më e "nxehtë" në rrjetet sociale ,modelja ruse fanse e 'çmendur' e futbollistit kolumbian

Xhinset

Mos ngurroni të kombinoni gjërat xhins çfarëdolloj modeli që ato të kënë dhe me çfarëdo ngjyrë që ju doni. Për shembull, vishni një këmishë të lehtë dhe xhinse blu të errët.

Mustardë

Një nga ngjyrat më të guximshme e cila kombinohet në mënyrë perfekte me kafe, çokollatë, druri, bezhë dhe të verdhë. Gjithashtu, për të krijuar një pamje klasike, mund ta kombinoni me ngjyrat bazike si e bardha dhe e zeza./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Të guximshme dhe praktike/ Njihuni me trendet që do na shoqërojnë këtë sezon

Publikuar

-

Nga

cna lajm fashion

Ka disa modele veshjesh që sygjerojnë gjigandët e modës të cilat duhet t’i kemi në garderobën tonë.

Nga detajet sportive deri tek kombinimet me ngjyra të forta, duhet të kemi parasysh që për evente të ndryshme kemi nevojë per rroba të  ndryshme.

Shtëpitë më të mëdha të modës kanë siç janë: Valentino, Fendi, Burberry, Gucci, Dior e shumë të tjerë kanë prezantuar koleksionet e veshjeve me praktike dhe te guximshme duke ofruar zgjedhje dhe kombinime për të gjithë adhuruesit e modës.

Ngjyrat e ndezura neon

Veshjet me ngjyra neon fillimisht u prezantuan në vitet e 80-ta por siç duket edhe këtë sezon kjo ngjyrë do të rikthehet në veshjet tona. Ngjyra të ndezura si e verdhë, portokalli dhe e gjelbër janë disa nga ngjyrat që sugjerohet të vëshim. Mund të jenë pjesë e kostumeve sportive ose xhaketave.

LEXO EDHE:  Demi Rose “tërbon” 16 milionë ndjekësit e saj/ “Super bisha” britanike më seksi se kurrë në fotot e fundit

LEXO EDHE:  E dashura super yll e futbollistit të famshëm/ Njihuni me modelen që ndez rrjetin me fotot sensualeVeshjet shumë-ngjyrëshe

Ka disa vite që kombinimet një ngjyrëshe nuk janë në modë. Veshjet me shumë ngjyra dhe me materiale e figura të ndryshme karakterizojnë edhe këtë verë.

Materiali lëkurë

Veshjet nga lëkura gjithmonë ripërsëriten dhe nuk largohen asnjëherë nga moda. Këto veshje ofrojnë komoditet dhe këtë vit në koleksionet e shumë shtëpive të modës janë prezantuar veshja nga lëkura e hollë që mund të jenë të përshtatshme edhe gjatë mbrëmjeve në verë.

Veshjet sportive

Veshjet sportive, praktike paraqesin modën e rrugës dhe janë kthyer në një trend, sidomos nga adoleshentët të cilët kombinojnë veshjet sportive edhe në jetën e përditshme. Atletet, maicat e mëdha dhe çorapet e gjata janë trendet edhe të kësaj vere./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Zyrtarisht në modë/ Stilistët francezë konfirmojnë trendet e reja

Publikuar

-

Nga

cna lajm fashion

Java e modës në Paris nuk ka përfunduar ende, por gjithsesi kemi tendencat e para të vjeshtë- dimrit 2020-2021

Parisi është vendi që historikisht dikton modën e fundit. Edhe për këtë sezon stilistët francezë nuk kanë zhgënjyer.

Edhe diçka tjetër interesante është fakti se edhe Milano “bie dakord” për tendencat e reja parisiane:

Cilat janë ato:

Lëkura

Lëkura në veshjet e gjitha në lëkurë do të jetë e duhura për vjeshtën dhe dimrin e ardhshëm. Xhaketat “oversize”, fustanet e ngushta e të shkurtra, por edhe pantallonat nga lëkura klasike tek ajo lateks apo vinyl. Ngjyrat? E zeza mbretëron!

Ngjyrat-trendNjë veshje e gjitha në një ngjyrë ka kohë që propozohet si një trend i padiskutueshëm dhe mund të themi se ka qenë një tendencë protagonist edhe në javët e modës. Ashtu sikurse në Milan paletat neutrale, ngjyrat e tokës, e kuqja dhe jeshilja u prezantuan si trend, Parisi shton gjithashtu vjollcën e cila është përdorur më së shumti në xhaketa, pulovra e pantallona të ngushta.

LEXO EDHE:  Bella Hadid na prezantoi çizmet e së ardhmes 

LEXO EDHE:  Demi Rose “tërbon” 16 milionë ndjekësit e saj/ “Super bisha” britanike më seksi se kurrë në fotot e fundit

Printi Tartan

Tartani mbetet një ndër printet më të dashura pavarësisht trendeve që ikin e vijnë sipas javëve të modës. I propozuar prej disa sezonesh nga shtëpia e modës Dior, këtë vit e shohim edhe nga Saint Laurent.

Kostumet

Gjëja që si duket, nuk do të dalë kurrë nga moda, kostumet! Madje sa më shumë mashkullore të jetë prerja aq më mirë dhe mund të themi se është një trend që po zëvendëson fundet dhe fustanet. Në prerje “oversize” është akoma më perfekte./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: