Connect with Us

Ambasadorja e SHBA-ve i heq alibinë Bashës, për përjashtimin e Sali Berishës

Politikë

Ambasadorja e SHBA-ve i heq alibinë Bashës, për përjashtimin e Sali Berishës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në një intervistë, dhënë për Zërin e Amerikës, dje në mbrëmje, ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka folur mjaft gjatë për marrëdhëniet e politikës në Shqipëri, rolin e ambasadës, marrëdhëniet e shkëlqyera që ajo investon çdo ditë për të pasur mes Shqipërisë dhe SHBA-ve.

Si një diplomate, zonja ambasadore mbrojti vendimin e DASH, mbajti një qëndrim të qartë të saj, duke thënë se nuk ka teori konspirative, vendime të tilla kalojnë në një rrugë të gjatë, e të tjera si këto.

Në fakt midis rrjeshtash, ambasadorja me gjuhën e fortë diplomatike, i hoqi alibinë e fundit Lulzim Bashës.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Alibinë për përjashtimin e Berishës, pët të cilin tha se ishte përballë një presioni mjaft të fortë të ambasadës së SHBA, dhe zyrtarëve të lartë të DASH, pasi PD-ja do të merrte kosto në rast se nuk përjashtonte Berishën.

Pra, kthyer në gjuhë popullore, Lulzim Basha tha se ishte kërcënuar se në rast se nuk do të përjashtohej Berisha, ndëshkimi do të binte mbi të dhe Partinë Demokratike.

Në fakt ambasadorja është treguar mjaft e qartë. Ajo ka thënë se ky vendim ka qënë i Lulzim Bashës.

Me gjuhën e saj diplomatike, midis rreshtash ambasadorja tha se “Udhëheqësit duhet të marrin përgjegjësi për vendimet e tyre.”

LEXO EDHE:  Të fortët e Ramës/ Kush janë 15 deputetët e siguruar nga krimi

Ndërsa Lulzim Basha opinionit publik dhe shqiptarëve, iu ka thënë krejt të kundërten. Iu ka thënë se vendimi ka qënë idetyruar, ndërsa ambasadorja totalisht e përgenjeshtron. Thotë se nuk e kanë detyruar.

Basha thotë se ka qënë në presion, ndërkohë që ambasadorja qartësisht thotë se nuk ka qënë nën presion, por ka qënë vendimi i Lulit.

Dhe Luli thotë në fund se është detyruar të shkelë statutin e partisë, thjeshtë dhe vetëm sepse ka pasur kërcënim dhe presion.

Dhe këtë alibi zonja ambasadore ia rrëzon me fjalitë që ka thënë më sipër.

Pra, qartazi, ditë pas dite po duket se Lulzim Basha, tashmë nuk ka më asnjë alibi nga ato që doli e i tha i mbyllur në zyrë. Pa praninë e asnjë prej anëtarëve të kryesisë apo drejtuesve të Partisë Demokratike, duke përjashtuar me një vendim krejtësisht personal, jo statutor, nul nga ana ligjore dhe juridike, ish-liderin historik të Partisë Demokratike, Sali Berisha, i cili nga dje ka filluar një lëvizje për bashkimin e PD dhe largimin e Lulzim Bashës nga kreu i kësaj partie./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Po fsheh skandalin më të madh të mandatit qeveritar”/ Ish-presidenti “kryqëzon” Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-presidenti Bujar Nishani ka komentuar deklaratat e sotme të kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani hedh akuza të forta ndaj kryeministrit, për të cilin thotë se po përgatitet për të fshehur skandalin më të madh të mandatit të ri qeveritar që sapo ka nisur.

Sipas Nishanit, nëpërmjet paralajmërimit të rritjes së çmimit të energjisë, Rama po përgatit grabitjen masive të financave të familjeve të çdo shqiptari.

Kryeministri në detyrë i këtij vendi, Edi Rama ka bërë sot dy deklarata interesante.

E para që ; “Vetëm në diktaturë çmimet i vendos qeveria” dhe

E dyta që ; “Pagat nuk rriten sipas dëshirave por sipas kapaciteteve”, duke ju referuar kështu propagandës që po pregatit për të fshehur skandalin më të madh të mandatit të ri qeveritar që sapo ka nisur, atë të grabitjes masive të financave të familjeve të çdo shqiptari përmes rritjes së paralajmëruar dhe abuzive të çmimeve të energjisë.

Në fakt, thelbi i të dyja deklaratave është i saktë dhe i drejtë.

Pavarsisht se E. Rama nuk po thotë ndonjë gjë të re, perifrazimet e tij në ato dy deklarata kanë të vërteta brënda tyre.

Në një shoqëri të kapitalit të lirë, ofertën e përcakton tregu i lirë dhe vlera e punës bëhet sipas kapacitetit të ekonomisë që ajo gjeneron !

Deri këtu në rregull.

Por që të dyja këto deklarata janë qartazi pranim me gojën e tij të dështimit të madh të qeverisjes së Edi Ramës me kosto të madhe dëmi, ndaj jetës së çdo shqiptari e çdo familje shqiptare.

Në diktaturë çmimet i vendos qeveria por në diktaturë modeli ekonomik është i centralizuar pa alternativa që mundësojnë fleksibilitetin dhe pasjen e oportuniteteve të shumta për të tejkaluar çdo dështim të një burimi me një burim tjetër.”-shkruan Nishani.

Më tej ai thekson se se paaftësia dhe korrupsioni janë dy arsyet e dështimit spektakolar të Qeverisë së Ramës.

Sipas Nishanit, largimi i menjëhershëm i Edi Ramës dhe kësaj qeverie është zgjidhja e vetme.

Edi Rama në 8 (tetë) vitet e qeverisjes së tij ka dështuar në mënyrë spektakolare për të investuar, ndërtuar e përfituar garanci ekonomike mbi alternativa burimesh.

Kjo për të dyja arsyet.

Paaftësia dhe Korrupsioni !

Nuk ka asnjë krizë reale për Shqipërinë.

Ka vetëm shkatërrim të buxhetit të shtetit, grabitje banditeske e tij gjatë fushatës elektorale për të manipuluar zgjedhjet prej Edi Ramës me miliardat që shpërndau pa asnjë kriter për të marrë vota të pamerituar dhe të manipuluara.Tani, Edi Rama kërkon të mbushë buxhetin duke futur dorën në xhepin e familjeve shqiptare.

Vërtet që pagat rriten sipas kapaciteteve por pikërisht këtu prej 8 (tetë) vitesh Edi Rama ka dështuar rëndë të projektojë, nxisë, stimulojë, ndërtojë politika që të rrisnin kapacitetet ekonomike të vendit e për rrjedhojë pagat dhe pensionet e shqiptarëve, minimalisht të ishin dyfishuar përgjatë 8(tetë) viteve dhe shqiptarët të kishin mundësi të balanconin çdo sfidë financiare.

Kjo vetëm për një arsye.

Hajnia dhe Korrupsioni i kësaj qeverie.

Raporti zyrtar i KLSH tregon se gjatë 8 (tetë) viteve të qeverisjes së Edi Ramës buxheti i shtetit është vjedhur me më shumë se 2(dy) miliardë dollarë, që po të ishin futur në buxhet dhe jo në xhepat e hajnisë, do të kishin mjaftuar për 3 (tre) fishimin e rrogave dhe pensioneve.

Pikërisht këto deklarara të sotme të Edi Ramës tregojnë me gojën e Edi Ramës dështimin skandaloz të Edi Ramës, penalizimin e rëndë të xhepit të çdo shqiptari prej Edi Ramës.

Në këtë situatë ka vetëm një zgjidhje.

Largimi i menjëhershëm i Edi Ramës dhe kësaj qeverie.”-thekson ish-presidenti.

LEXO EDHE:  Të fortët e Ramës/ Kush janë 15 deputetët e siguruar nga krimi

LEXO EDHE:  Salianji “shuplakë” Spahos/ "PD i dha gjithçka, çfarë kërkoi më Mondi"?

Por, Nishani ka shigjetuar edhe Opozitën, ndërsa shkruan se “Natyrisht që Edi Rama nuk largohet me vullnet të tij. Sepse ai nuk ekziston tek ai.

Largimin e tij duhet ta bëjë menjëherë opozita.

Në çdo vend të lirë e demokratik, në një situatë të tillë skandali dramatik mbi ekonominë e shqiptarëve, opozita ka çdo të drejtë dhe legjitimitet politik, kushtetues e politik ta rrëzojë prodhuesin e këtij skandali me çdo mjet demokratik të mundshëm.

Por “opozita” e Lulzim Bashës nuk e kryen dot atë mision.

Lulzim Basha e ka harruar premtimin që ju bëri demokratëve dhe shqiptarëve pas 25 prillit se ; “tash e tutje ka vetëm një rrugë, ajo e mobilizimit masiv popullor”,…., “të mos lemë asnjë minutë paqe, asnjë minutë oksigjen për këtë regjim”.

Lulzim Basha jo vetëm që nuk e ka këtë axhendë, por edhe më keq akoma, atij nuk i shkon më askush pas në betejën opozitare sepse gjithkush sot e ka të qartë se ka përballë një qeverisje Rama/Basha.

Këtë lloj opozite kërkon të ketë Edi Rama në këtë vend.

Ky është praktikisht asgjesimi “de facto” i pluralizmit.

Shqipërisë i duhet sot urgjent një opozitë e vërtetë dhe reale për të ndaluar Edi Ramën të fusë dorën në xhepin e mjeruar të shqiptarëve që të mbushë buxhetin e shtetit të cilit i ka vënë minat prej kohësh dhe e ndan veç për pushtetin e tij të superkorruptuar.

Shpëtimi dhe ringritja e Partisë Demokratike sot përbën mundësinë për rivendosjen e pluralizmit në Shqipëri dhe shpëtimin e këtij vendi nga qeverisja Rama/Basha.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Unë flas për ujkun ti më tregon”/ Gazetari “vë me shpatulla pas muri” Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, kreu i Qeverisë, ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku në qendër të deklaratës së tij ishte sërish kriza energjitike.

Rama tha se Qeveria do të bëhet digë për ndihmuar personat që nuk e përballojnë dot krizën, ndërsa shtoi se këtu përfshihen familjarët dhe bizneset e vogla, për të cilët do të prezantojë ditën e nesërme planin.

Por, gjatë konferencës, Rama debatoi me një nga gazetarët i cili nisi pyetjen për rritjen e çmimit të naftës, duke bërë krahasimin me vitin 2013. Kryeministri i bëri të ditur se nuk do të replikonte me të, duke vijuar më pas fjalën e tij për çmimin e naftës.

Rama u shpreh se Shqipëria prodhon naftë të rëndë e cila është e pamjaftueshme, duke shtuar më pas se në dijeninë e tij nuk ka asnjë vend që e prodhon naftën vetë.

REPLIKAT:

Pyetja: Në 2013, çmimi i naftës ishte 107 lek sot 70 e ca lek, me standartin e 2013 do të ishte është rritur…

Rama: Kush e thotë këtë?Gazetari: E them unë në bazë të ccmimit të naftës në bursë

Rama: Krahasimi im është shumë i thjeshtë, ankesa cila është, na është është rritur çmimi i naftës

Gazetari: Ishte konstatim

Rama: Po pse e keni këtë mani që ndërprisni, a ma bëre pyetjen? Sot çmimi i naftës ka shkuar aty ku nuk mban më, po si nuk mban më kur paska mbajtur më shumë seç ishte në 2013?

Gazetari: Ishte bursa

Rama: Nuk po bëj debat me ty more djalë, unë po flas për ujkun ti më tregon.. unë them për çmimin në benzimatë. Atë e vendos tregu, eshtë ky sistem kur ju ishin të lindje e sipër, se jeni disa më të rinj se demokracia. Nuk e vendos shteti sa shitet molla, pjeshka. Ka qënë më e lartë nafta se sot, e ka blerë yt atë më shumë se sa është blerë sot, po nuk po bëj debat.. ça të them, është e pabesueshme, po flas për çmimin e naftës, faleminderit shumë e paskeni bërë verifikimin. Nafta diezel dhe benzina kanë qënë më të shtrenjta. Brenda çmimit të naftës kemi dy komponetë, atë të taksës së qarkullimit dhe një taksë karboni, çmimi i naftës është më i ulët seç ishte, ajo taksa e karbonit është aty dhe do rrijë aty. Se ata pensionistët nuk janë ndotës të mjedisit.

Kur flasim për fëmijët dhe të pamundurit, nga vjen kjo mbështetje, vijnë nga kontributet, kush ndot më shumë do kontribuojë më shumë. çmimi është sot më pak seç ishte, nuk kemi të bëjmë me një çmim të paparë por më të lirë seç ishte. Ishte në bursë aq ishte aq, nuk kanë lidhje me temën se flasim për një sektor privat. Nafta që Shqipëria prodhon është e rëndë, ne nuk prodhojmë mjaftueshëm, shitet jashtë, se prodhuuesit janë jashtë, shitet për nënprodukte industriale. Nuk shkon jashtë për të ushqyer mercedes, e importojmë 600 mijë ton, e importon në tregun ndërkombëtar, kur them Shqipëria e importojnë subjektet private. Nuk ka vend në dijeni time që naftën e prodhon shteti.. duhet të kuptojmë se qeveritë janë të ndara. Qeveria duhet të bëhet digë për ata që nuk e përballojnë dot, apo për të lehtësuar ata që janë me dy makina që stresohen, jo jemi për bizneset e vogla që janë familje në radhë të parë. Diskutimet që si ta bëjmë Shqipërinë ku rrogat janë përtokë, janë imagjinare. Rruga është kjo, jemi në rrugë të drejtë, do të vazhdojmë në këtë rrugë, nëse do ishin bërë që në 91 do flisnim ndryshe por nuk u bënë. Nuk është sovran varet nga faktorë të tjerë, duhet ta bëjmë sovran./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet/ Lulzim Basha “vrau” veten

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Basha ‘vrau veten’ duke u përpjekur ‘të vrasë’ Berishën”. Kjo është deklarata e bërë dje nga Dimitris Mavros, drejtor i MRB, për Euronews.

Një shprehje e qartë që tashmë duket në disa fakte.

Lulzim Basha tentoi ta “vriste” Berishën duke u fshehur në zyrë. Pra, në fakt ka bërë një “vetëvrasje”, sepse me aktin që kreu, i fshehur dhe i vetëm nuk mundi dot “ta vriste” Berishën. Sepse duke mbledhur forumet, ai mund të kishte fituar, ai do ta kishte “vrarë” dhe do të ishte një lider i vërtetë. Por, nuk mundi ta bënte as këtë akt.

I vetmuar, i mbyllur dhe me një video të regjistruar më parë, Basha shpalli “vrasjen” e Berishës.

Disa çaste më pas, pasi doli nga zyra dukej se ai kishte bërë “vetëvrasje”. Kundërshtitë ishin të forta dhe Lulzim Basha kishte ngelur i vetëm, me disa zyrtarucë të vegjël që i vinë vërdallë, disa prej të cilëve nuk kanë bërë asnjë ditë punë, por pagën e parë të punës, e kanë atë që iu ka dhënë Luli.

Një fakt mjaft i rëndësishëm është se menjëherë pas asaj që Luli e quajti “vrasjen” e “Babait” të tij shpirtëror, u ndodh përballë “uraganit” të demokratëve.

Prej gati një muaj nuk del nga zyra, nuk del në takime. Përpiqet të dalë në konferenca. Qëndroni mbyllur gjithë kohës dhe është totalisht i vetmuar.

Një fakt tjetër është se Lulzim Basha tentoi të “vriste” Sali Berishën, por sondazhet na thonë se në shumicë demokratët duan Doktorin dhe jo Lulin.

Sondazhi i Euronews dje tregonte qartazi se shumica më e madhe e anëtarëve të Partisë Demokratike ishin pro Sali Berishës. Lulzim Basha ishte në minorancë. Aktin që ka kryer Luli, të gjithë e quanin të gabuar.

LEXO EDHE:  Pakt për të çuar LSI për skrap? Basha i përgjigjet Ramës

LEXO EDHE:  31 reasons why I am today with Lulzim Basha?!

Shkojmë më tej, një fakt tjetër është Foltorja. Në çdo qytet që ka shkuar, Berisha është pritur me entuziazëm. Takimet kanq qënë massive, dhe të shkëlqyera. Në Fier, në Shkodër, në Durrës, në Tiranë, në Vlorë, në Gjirokastër. Dhe tashmë pritet Elbasani, Korça, Dibra, Kukësi. Të gjitha kanë treguar qartazi atë fakt që ne përmendëm në krye të shkrimit. Që Lulzim Basha duke tentuar të “vrasë” Sali Berishën, “vrau” veten.Tani edhe i “vrarë” po tenton të qëndrojë në krye të PD-së. I ka ngelur thjeshtë karrigeja, me të cilën është lidhur fort dhe vula që nuk e mban më në dorë, por e ka futur në xhep dhe me të vjen vërdallë korridoreve, me shpresën dhe ëndrren që një ditë makthi do t’i përfundojë.

Në fakt Lulzim Basha është thjeshtë viktima e vetvetes. Tentoi të “vriste” Berishën, dhe në finale vrau veten e tij./CNA.al

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Sondazhi i Lulzim Bashës, kundër Lulzim Bashës

Sondazh-Zgjedhja e votuesve të PD-së/ Berisha më i pëlqyer se Basha

Drejtori i MRB: Basha ‘vrau veten’duke u përpjekur ‘të vrasë’ Berishën

LEXO TE PLOTE