Connect with Us

Vonesa e Ramës/ Deputeti nuk i kursen batutat: Ka futur tavën në furrë, ishalla nuk i digjet

Politikë

Vonesa e Ramës/ Deputeti nuk i kursen batutat: Ka futur tavën në furrë, ishalla nuk i digjet

Publikuar

-

Mungesa e kryeministrit Rama në seancën plenare, vec përplasjeve ka sjëllë dhe batuta në Kuvend.

Deputeti i opozitës, Saimir Korreshi u shpreh se Rama ka futur tavën në furrë, ndaj po vonohet.

“Ne dëgjuam përralla me mbret nga kryeministri. Asnjë nuk bëri për të qeshur, ne brenda rregullores nuk kemi të drejtën për të bërë mbledhje. Me aeroplan do ikim tek selia e PD se nuk është bërë linja hekurudhore. Zoti kryeministër ka futur tavën në furrë, ishalla nuk i digjet themi ne nga Lushnja”, tha ai./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizja e Bashës/ Gati partinë e re në rast dëbimi nga Berisha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pak kohë më parë askush nuk do ta besonte se Lulzim Basha, i zgjedhuri i djeshëm i Doktor Berishës, tashmë do të katandisej si mos më keq. Dhe të mendosh se po përgatitet të bëjë një parti të re në rast se do ta nxjerrin nga zyra me shqelma.

Edhe po nuk dha dorëheqjen, qartazi duket se demokratët nuk do ta lejojnë më Lulzim Bashën të qëndrojë në zyrën e tij, apo të mbajë vulën.

Kjo duket nga “Foltorja”, e ish-kryeministrit Berisha, ku nga Shkodra në Vlorë, nga Korça në Durrës, nga Dibra në Fier, qartazi të gjithë janë kundër Lulzim Bashës.

Por, çfarë pritet të bëjë Lulzim Basha dhe cilat janë opsionet e tij?

Së pari, Lulzim Basha do tentojë të qëndrojë. Por, kjo duket një opsion i pamundur.

Dhe në rast se ai do të detyrohet të japë dorëheqjen, ka sërish shumë pak rrugë për të lëvizur.

Nëse do të kërkojë të rrijë brenda PD-së, do ta ketë thuajse të pamundur. Pasi të tijët që ka zgjedhur në grup parlamentar, një e nga një duket se do t’i ikin. Për më tepër janë të urryer dhe të padëshiruar nga baza e PD-së.

Janë shumë emra si Agron Gjekmarkaj që kërcënon, i cili në fakt nuk ka asnjë lidhje me PD-në. Ervin Salianji, Grida Duma, deri diku dhe Jorida Tabaku e të tjerë, të cilët nga njerëz të lidhur me strukturat e partisë, po kthehen në fytyra të urryera, për shkak të qasjes që kanë jo vetëm ndaj “Foltores”, por edhe ndaj sjelljes që ka Lulzim Basha. Ndaj humbjeve të tij të njëpasnjëshme dhe dështimeve që ka pasur Partia Demokratike në këto tetë vite.

Zgjidhja e Lulzim Bashës duket të jetë një parti e ri. Një lëvizje e re. Ndoshta jashtë PD-së, për të qëndruar si faktor politik.

Dy janë format.

Njëra është shpalosur, që është Republika e re, e Lulzim Bashës në 2017, ku ai e përdori si sigël duke hequr flamurin, ngjyrat dhe logon e Partisë Demokratike.

Dhe e dyta është Partia Liberale, për të cilën është folur që në vitin 2015 apo 2016, kur Basha kërkoi që t’i jepte PD-së një formë të një partie liberale, duke e nxjerrë nga shtyllat e saj konservatore, siç janë familja, prona, dhe shteti, kombi. Duke e afruar pak edhe me teoritë liberale të LGBT-ve. Koncepte këto të artikuluara edhe një grup i atëhershëm universitar i Henri Çilit, i cili tashmë është futur në PD dhe përfaqësohet nga shumë individë, si Grida Duma, Ervin Salianji, e të tjerë.

LEXO EDHE:  Marrëveshja e detit me Greqinë/ Ja kur do të takohet Rama-Tspiras

LEXO EDHE:  PD prezanton programin për mirëqenien sociale/ Basha: Të keqes që Rama mbolli, po i vjen fundi!

Pra, rrugëzgjidhja e Lulzim Bashës, duket të jetë Partia Liberale ose Republika e re, në rast se do të dalë jashtë PD-së.

Një parti e cila mund të mbledhë nga grupi parlamentar disa deputetë, të jetë një fraksion brenda parlamentit, ose një parti e deklaruar në parlament, me shpresën se do jetë një faktor brenda një Opozite më të madhe dhe do të shkojë drejt një koalicioni me Opozitën. Apo në 2025 mund të garojë e vetme dhe të marrë rolin e FDP-së, që është Partia Liberale në Gjermani, e cila sot është dhe qeveri-formuesja kryesore në krah të social-demokratëve dhe të gjelbërve.

Pra, Lulzim Basha në qëllimin e tij të kahershëm nuk ka pasur kurrë rrëzimin e socialistëve dhe e ardhjen e së djathtës apo një partie me frymë konservatore.

Por, qëllimi i tij ka qënë një pushtet i ndarë me socialistë, me demokratë. Mjafton të ishte tek “torta” e pushtetit, për të ndarë diçka për interesat e tij.

Kështu do ta ketë më të thjeshtë. Do të jetë ai personi që mund të bëjë nesër rolin e “king maker”, atë që bëri LSI-ja. Kjo e fundit duket në shkërmoqje pa kthim.Prandaj mesa duket rrugët e Bashës janë të ngushta dhe me drejtim.

Pra, një është të qëndrojë brenda PD-së, por pa qënë më faktor. Pa peshë, sepse qartazi do të jenë deputetët e tij që do ta kuzhtëzojnë dhe e dyta është të dalë në një parti më vete që mund të jetë Republika e re, apo Partia Liberale, që nesër të kushtëzojë këdo nga palët, për të ardhur në pushtet. Në rast se mund të ngrejë një parti. Sepse kur nuk mundi dot të ngrinte Partinë Demokratike, imagjinoni se çfarë mund të bëjë Lulzim Basha i vetëm me një grup deputetësh që më shumë “dashurojnë” të rregullojnë flokët, t’i bëjnë ato me bojë, të heqin vetullat e të dalin ekraneve, sesa të shkojnë tek njerëzit, të flasin për hallet dhe të merren me problemet e tyre./CNA.al

Luli në llum deri në fyt/ Si po tenton të shpëtojë me “Republikën e re”

Redaksionale/Avokati i familjes Meta dhe Republika e Re si klon i PD

Analiza pas zgjedhjes së kryesisë/ Republika e Re fundos PD-në

Republika e Re e Bashës “shiti” banorët e Unazës/ Ja çfarë premtonte Balliu një vit më parë

Foto-Republika e Re njësoj si Rilindja/ Shpërndajnë ndihma me kameraman me vete

Ikja e Gjekmarkajt, një arsye për të larguar Lulzim Bashën

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha mesazh demokratëve/ Nesër Foltorja “ndez” Dibrën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-Kryeministri Sali Berisha do të jetë nesër në Dibër për t’u takuar me demokratët.

Një ditë para takimit, Berisha ka bërë thirrje që të gjithë demokratët t’i bashkohen Foltores, me qëllimin e vetëm, “Për një PD më të fortë dhe më të hapur”.

Ditën e martë me datën 19 tetor në ora 17:00 në Pallatin e Kulturës të Peshkopisë do mbahet “Foltorja: Për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë, më të hapur”.

Ftoj demokratet dhe demokratët e Peshkopisë të marrin pjesë. Vetëm të bashkuar fitojmë”, shkruan Berisha në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Vijon marrëveshja Rama-Basha/ Avokati zbulon detajet e bashkëqeverisjes   

LEXO EDHE:  Facts- Why the Rama-Basha agreement still works/ How Basha “killed” politically Sali Berisha and sold Ilir Meta to Socialist PartyPas Dibrës Berisha pritet të shkojë në Lezhë. Deri më tani Foltorja është pritur me një entuziazëm të madh në çdo qytet që ka shkuar.

Pjesëmarrja ka qenë e jashtëzakonshme dhe e tillë pritet të jetë edhe në Dibër, ditën e nesërme./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Servilët e PD-së/ Ish-Ministri: Në kafe nuk lënë gjë pa thënë, publikisht heshtin

Publikuar

-

Nga

Zgcna lajme politik

Ish-Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka shenjëstruar grupin e servilëve në PD, qëndryshe thonë dhe ndryshe bëjnë.

Sipas Manjanit, na flasin kundër Lulzim Bashës dhe pro Foltores dhe ish-kryeministrit Sali Berisha, ndërsa publikisht heshtin.

Janë disa kryetarokratë, që në kafene nuk lenë gjë pa thënë për kryetarin e tyre. Ata madje thonë se “nuk mbahet më ky humbës kryetar”. Vijojnë me tej “Berisha është burrë. Foltorja e tij është gjigande”…. Etj, etj, etj…

Mirëpo publikisht thonë krejt të kundërtën..!!LEXO EDHE:  Marrëveshja e detit me Greqinë/ Ja kur do të takohet Rama-Tspiras

LEXO EDHE:  Rama i besoi ‘Financat’/ Kush është ministrja e re e emëruar

Jam i sigurtë se sapo të fillojë largimi i kryetarit që mbrojnë në publik, do jenë po këta që do flasin me gjuhen e sotme të kafenesë…

Hajt më!

Politikë hesapi…”, shkruan Manjani në rrjete sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE