Connect with Us

UEFA shpërndan golin e Brojës ndaj Hungarisë

Kombëtare

UEFA shpërndan golin e Brojës ndaj Hungarisë

Publikuar

-

Portieri i Southampton, McCarthy është impresionuar nga paraqitja e fundit e Armando Brojës. Ky i fundit rezultoi si ylli i skuadrës me vetëm pak minuta të luajtura ndaj Ëest Hamit, atje ku u ndalua nga shtylla dhe më pas nga Rice, që i hoqi golin në vijën fatale.

“Kur hyri Broja në atë ndeshje, më la përshtypjen e një lojtari të madh. Në një ditë tjetër topi do të shkonte në rrjetë, ishte shumë i pafat. Por ka shumë gjëra të mira që mund të marrim nga ajo përballje”, u shpreh McCarthy.

Ndërkohë edhe faqa e kualifikueseve të Europës ka shpërndarë golin e Brojës ndaj San Marinos. Pikërisht atë raketë që lëshoi Broja pas pasimit të Roshit, duke i kërkuar ndjekësve që të japin vlerësimin e tyre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Plas te Legia me lojtarët shqiptarë/ Çelhaka dënohet se refuzon të luajë me të rinjtë, hiqet Kastrati se prish atmosferën

Publikuar

-

Nga

Transferimi i lojtarëve tanë në kampionatet europiane ka qenë gjithmonë një burim krenarie për tifozët shqiptarë. Rastet kur futbollistë të talentuar shqiptarë kanë bërë hapin cilësor në karrierën e tyre janë shtuar ndjeshëm vitet e fundit, por sa të aftë kanë qenë për ta rrëmbyer shansin e jetës me të dyja duart lë vend për diskutim. Shpesh herë kemi parë që transferime të tilla të rezultojnë thjesht një “flluskë”, e cila shpejt shpërbëhet.

Çelhaka ishte rasti më i freskët se si një talent mund të kapërcejë në arenën europine nga kampionati shqiptar. Ish-mesfushori i Tiranës u bë pjesë e një prej klubeve më të mëdha të Polonisë, Legias së Varshavës, por nuk kalojnë shumë javë për të lindur konfliktet e para.

 

Plas te Legia me lojtarët shqiptarë/ Çelhaka dënohet se refuzon të luajë me të rinjtë, trajneri i Legias heq dhe Kastratin se prish atmosferën

 0

Nga Halit Delibashi

Transferimi i lojtarëve tanë në kampionatet europiane ka qenë gjithmonë një burim krenarie për tifozët shqiptarë. Rastet kur futbollistë të talentuar shqiptarë kanë bërë hapin cilësor në karrierën e tyre janë shtuar ndjeshëm vitet e fundit, por sa të aftë kanë qenë për ta rrëmbyer shansin e jetës me të dyja duart lë vend për diskutim. Shpesh herë kemi parë që transferime të tilla të rezultojnë thjesht një “flluskë”, e cila shpejt shpërbëhet.Çelhaka ishte rasti më i freskët se si një talent mund të kapërcejë në arenën europine nga kampionati shqiptar. Ish-mesfushori i Tiranës u bë pjesë e një prej klubeve më të mëdha të Polonisë, Legias së Varshavës, por nuk kalojnë shumë javë për të lindur konfliktet e para.

Mungesa e emrit të tij dhe të Kastratit në listën e lojtarëve për ndeshjen e mbrëmjes së të dielës ngritën shumë pikëpyetje dhe përgjigjen e jep “Meczyki.pl”. Jurgen Çelhaka është rebeluar përballë trajnerit, teksa ka thyer urdhërat e tij për t’ju bashkuar ekipit të dytë në ndeshjen që u luajt të shtunën. Një veprim i tillë ka lënë një shije të hidhur për Michnieëicz-in, i cili ka treguar menjëherë autoritetin e tij dhe e ka lënë 20-vjeçarin në shtëpi për takimin e radhës.

Situata në dhomën e zhveshjes te Legia duket të jetë e nxehtë, teksa përpos Çelhkaës, edhe Kastrati, Johansson e Rose nuk janë përfshirë në listën e trajnerit polak. Vendimi është marrë një ditë para ndeshjes, pasi siç raportohet nga burime brenda skuadrës, këta tre lojtarë prishin atmosferën në dhomën e zhveshjes dhe nuk luajnë për të njëjtin qëllim si klubi. Në këto kushte Michnieëicz ka parapëlqyerë të shkojë në stadium me vetëm 5 alternativa në stol, duke u dhënë kështu një “shuplakë” Kastratit, Çelhakës, Joahansson-it dhe Rose-t. A do të ketë përshkallëzim në Varshavë apo mësime të nxjerra prej mesazhit të trajnerit? Përgjigjen do e japë koha.

 

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Sprinti final për Shqipërinë dhe ekipet e tjera, ja kur hidhet shorti për “Play-Off-in” e Botërorit

Publikuar

-

Nga

Muaji nëntor gjen kualifikueset europiane për Kupën e Botës drejt fundit. Shqipëria dhe Kombëtaret e tjera të kontinentit të vjetër hyjnë në sprintin final, ku do të luajnë dy ndeshjet e mbetura. Muaji i ardhshëm vendos fatet përfundimtare të ekipeve kombëtare në këto kualifikuese, pasi do të përcaktohen vendet e para dhe të dyta për secilin grup.

Nëse krerët e grupeve presin direkt biletën për në Katar, rruga është më e ndërlikuar për vendet e dyta, të cilat duhet të kalojnë përmes “play off“-it. Shorti për të përcaktuar këtë të fundit është vendosur zyrtarish dhe do të mbahet në Cyrih të Zvicrës më datë 26 nëntor në orën 17:00.Dy ekipet e kualifikuara nga Liga e Kombëve do u bashkohen 10 skuadrave që kanë mbyllur grupet e kualifikueseve në vendin e dytë, më pas do të ndahen në 3 grupime me nga 4 skuadra. Çiftet që fitojnë gjysmëfinalen do të ndeshjen me njëra-tjetrën në finale për secilin grupim, në mënyrë që të sigurojnë pjesëmarrjen në Katar. Ndërkohë shanset e Shqipërisë për një vend në “play off“ janë zbehur së tepërmi pas asaj humbjeje kundër Polonisë më 12 tetor.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

LAJM I FUNDIT/ Incidentet në “Air Albania” me Poloninë, vjen dënimi nga FIFA për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Pas incidenteve të sfidës në Shqipëri-Poloni e cila u luajt në stadiumin “AIR Albania”, Komiteti Disiplinor në FIFA ka marrë vendimin se FSHF gjobitet me shumën prej 150 mijë frangash dhe me një ndeshje pa tifozë në shtëpi, ndaj Andorrës më 15 nëntor.

NJOFTIMI I FSHF-së 

“Federata Shqiptare e Futbollit është njohur mbrëmjen e sotme me vendimin e marrë nga Komiteti Disiplinor i FIFA-s, në lidhje me incidentet e ndodhura në ndeshjen Shqipëri-Poloni, e luajtur më datë 12 tetor 2021 në Air Albania Stadium.Vendimi i sotëm ndëshkon Federatën e Futbollit me një gjobë prej 150 mijë frangash dhe detyron që të luajë ndeshjen e fundit eliminatore për Kampionatin Botëror “Katar 2022” pa praninë e tifozëve.

FSHF shpreh keqardhjen për këtë vendim të marrë dhe do të ndërmarë të gjithë masat e nevojshme që situata të tilla, të shkaktuara nga disa individë, mos të ndodhin më në të ardhmen dhe të mos dëmtojnë Kombëtaren tonë në paraqitjen e tyre ndërkombëtare.

Federata do të vlerësojë mundësitë për ankimimin e vendimit brenda afateve të parashikuara.”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara:
LAJM I FUNDIT/ Incidentet në “Air Albania” me Poloninë, vjen dënimi nga FIFA për Shqipërinë

Pas incidenteve të sfidës në Shqipëri-Poloni e cila u luajt në stadiumin “AIR Albania”, Komiteti Disiplinor në FIFA ka marrë vendimin se FSHF gjobitet me...

Cikalleshi do Rejën te Shqipëria: Hapa para, me De Biazin ishim “çfarë të dali”

Sokol Cikalleshi do të rezultonte pozitiv me Koronavirus para ndeshjes së Shqipërisë me Poloninë, ndërsa tani ndodhet në Turqi duke u stërvitur normalisht me Konyaspor...