Connect with Us

“Tiran i mplakur”/ Gjekmarkaj për programin e qeverisë: Një broshurë, manifest që përmban dokrra

Politikë

“Tiran i mplakur”/ Gjekmarkaj për programin e qeverisë: Një broshurë, manifest që përmban dokrra

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Agron Gjekmarkaj e ka quajtur një broshurë programin e qeverisë Rama 3, ndërsa kryeministrin Edi Rama një “tiran të mplakur”.

Çudi e madhe është te shikosh një tiran të mplakur i cili nuk e kupton se durimi i popullit është vorba ku ha vetveten”, ka thënë ai.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Gjekmarkaj tha se programi është një manifest gënjeshtrash që përmban dokrra.

Fraza bombastike, patetike, naive, shetisin ne liridalje absolute si ushtare cakerrqejf te dale nga mejhana e periferise , ne gjithe ate surrogato tekst apo manifest genjeshtaresh kronike-dokrra pa kokrra”, është shprehur Gjekmarkaj.

Përsa i përket programit të qeverisë për Arsimin, Gjekmarkaj ka treguar një sërë problemesh në këtë sistem.

Programi per arsimin flet per shkolla te reja ndonese 1/ 3 e tyre jane rrezik per shendetin, 50% e tyre nuk kane uje te pishem, ne tete vite asnje investim substancial per laboratore, po nuk na thote sa mijera femije e kane braktisur Shqiperine dhe kush i deboi?. Na mburret se per arsimin parauniversitar vetem do japim tekstet falas (nje inisiative e e hershme kjo e grupit parlamenar te PD) dhe se do zhvillojme arsimin profesional. Ku jane rezultatet e Pizas ( raporti I te cilit na thote se analfabetizmi funksional ne arsimin 9 vjecar eshte 53% dhe pas pandemise 60 %), sa ka rene Shqiperia dhe pse?

Asnje te dhene nuk ka per rritjen e buxhetit per sistemin Universitar. Asgje per grevat e studentve dhe ligjin e arsimit te larte kete permendore marrezie e politizimi. Asgje, asgje per teknoligjizimin e arsimit, sjelljen ne epoken e re, asgje per deshtimin e arsimit per gjate pandemise deshtim qe ende vazhdon.

Librat digjitale kurre su perdoren e nxenesit nuk u ndihmuan per te bere mesim on line, pa pajisje, pa internet perjashto kronikat e mediave te propagandes plot ojna , lot e thagma. Mesuesit u lane ne meshire te fatit per te kryer te gjitha detyrat me nxenesit dhe pa asnje mbeshtetje financiare. Shkruhet per internacionalizim te Universitetave tona nuk na thote sa eshte shuma e vene ne dizpocision nese ka nje te tille,kush do ta perballoje?

Pra kemi nje pankarte te madhe bosh nga brenda fasade per te fshehur deshtimin e ligjit te arsimit te larte. Sa leke u dhane per mbeshtetjen e kerkimit shkencor, per bibliotekat e shkollave dhe uniersiteteve a di kush te na e shuaj kuriozitetin“, tha Gjekmarkaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Bumçi: Këto janë arsyet themelore pse mbështes Sali Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi , tregon se ka disa arsye themelore pse mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit”  me Ylli Rakipin, Bumçi është shprehur se opozita ofron më shpresë që pas humbjes së zgjedhjeve në 25 Prill.

Ai u shpreh se, nëse Sali Berisha nuk do të dilte dhe të organizonte foltoren, opozita do kthehej në muze.

Kam mbështetur Berishën për shumë arsye dhe themelorja është se opozita nuk ofron shpresë dhe kjo shpresë u shua me mos fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.Fakti që nuk i ofruam shqiptarëve ndryshimin ishte goditje për opozitën. Duke qenë se partitë fushatën dhe gjithçka e kanë kthyer në presidenciale dhe merita do ti shkonte atij do bëhej kryeministër por kur humb duhet të mbash përgjegjësi.

Kjo humbje krijoi krizë besimi dhe kemi raportin më kritik që është bërë për zgjedhjet, por pse Basha nuk e përdor raportin kritik të zgjedhjeve.

Kur merr vendime duhet të përballesh. Demokratët e kuptojnë të mirën e PD, pse nuk i ndanë me to dhe të dalë ashtu siç del Berisha.

Duhet të kthejmë shpresën që opozita do ekzistojë, nëse Berisha nuk do të dilte opozita do kthehej në muze.  Kjo opozitë nuk ofron më shpresë se e ndryshon situatën dhe e bën më mirë”, tha Bumçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Gjysma e votuesve të Partisë Demokratike preferon Sali Berishën si kryetar të PD. Lulzim Basha mbështetet nga 1/3-ta e votuesve të PD, për të qëndruar në karrigen e kryetarit të partisë.

Vetëm 8.3% e votuesve të PD mendojnë që partisë i duhet një udhëheqës i ri.Thuajse gjysma e votuesve të PD-së mendojnë se largimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat nuk e ndihmon partinë të vijë në pushtet më shpejt. Vetëm 22% e tyre mendojnë se vendimi i Bashës e ndihmon ardhjen në pushtet të PD-së./Euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aty ku ka lek, ata janë bashkë”/ Akuzat e forta të Murrizit, çfarë fshihet pas marrëveshjes për vaksinat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetar i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi është shprehur kundër bashkimit të opozitës e maxhorancës për blerjen e vaksinave, duke e konsideruar votimin një turp.

Ai hedh akuza të drejtpërdrejta për të dyja palët, duke thënë se, aty ku ka lek, ata janë bashkë.Sipas tij, çmimi i vaksinës Pfizer është rritur, por asnjë nga deputetët e opozitës nuk kërkoi ta shihte faturën.

LEXO EDHE:  Shkullaku: Astrit Patozi, zëri më serioz i opozitës. Gjekmarkaj: Prezervativët politikë janë shmangur nga PD

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në kampin socialist/ Veliaj merr frenat e PS –së?!

“Sa herë kanë votime për lek këta janë bashkë. Nuk e dëgjova asnjë deputete të opozitës, ku është fatura. Pfizer ka rritur çmimin. Votuan edhe heshtën. Ky votim është turp”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE