Connect with Us

“Sot është një ditë fatkeqësie”/ Berisha i tregon vendin Ramës, numëron “bëmat” e kryeministrit

Politikë

“Sot është një ditë fatkeqësie”/ Berisha i tregon vendin Ramës, numëron “bëmat” e kryeministrit

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha është pritur në takimin me demokratët, me thirrje të forta, duke treguar edhe një mbështetje të madhe ndaj liderit të tyre historik.

Nga ana tjetër, Berisha në fjalën e tij, nuk është kursyer në akuza kundër kryeministrit Edi Rama.

Përshëndetje demokratëve dhe demokretëve shqiptarë kudo që janë.

Foltorja e shtatorit 2021 është përpjekja më e rëndësishme dhe historike e juaja për një Parti Demokratike, më të bashkuar, më të fortë, më të hapur dhe më të sigurtë për të ardhmen e saj.

Kjo foltore nis në një moment më kritik se çdo kohë tjetër në Shqipëri. Sot në parlamentin shqiptar betohet për të tretën herë kreu i Meduzës së krimit të organizuar shqiptar. Një gangster që nuk njeh normë, që nuk njeh ligj, por që ndërtoi në këtë tokë të bekuar narkoshtetin e parë dhe të vetëm në Europë.

Sot është ditë mynxyre kombëtare, me betimin për herë të tretë të Edi Ramës si kryeministër i vendit, pasi ai në tetë vite ka mjeruar, ka varfëruar shqiptarët, të cilët tetë vite më parë, për herë të parë në ekzistencën e tyre merrinin rroga më të mëdha se gjithë popujt e ballkanit, kurse sot paguhen 30% më pak se qytetarët e Kosovës. Sot është ditë fatkeqësie e madhe sepse betohet njeriu që me vjedhje dhe abuzime, koncesione, PPP, e ka ngjitur vendin në catinë e botës për korrupsion.

Sot është ditë fatkeqësie për Shqipërinë, kur në parlament betohet njeriu që shndërroi Shqipërinë në delen e zezë të Ballkanit dhe Europës. E ktheu në qendër të organizatave kriminale. Sot është ditë e vështirë për Shqipërinë, sepse në parlament betohet njeriu i cili duke zbatuar politikat antishqiptare, të varfërimit, burgosjes dhe pasigurisë së madhe, të ç’punësimit, detyroi në pesë vite të largohen 520 mijë shqiptarë.

PD ia arriti të rritej çdo vit popullsia në Shqipëri, dhe kjo ishte arritje historike dhe këtë e thotë instituti i statistikave të qeverisë.”-tha Berisha.

Më tej, ai shtoi se Rama e ka kthyer Tiranën në një fasadë të Beogradit, dhe shërbëtore të Serbisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rritja e çmimeve/ Rama tenton të qetësojë qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama është shfaqur këtë mëngjes, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve, të ngritura në rrjetin e tij social.

Rama foli për çmimin e energjisë për familjarët, duke thënë se është nën nën koston reale.

Ndër të tjera, Rama, ka ripërsëritur se çmimet në treg nuk i përcakton qeveria por kërkesa dhe oferta.

 “Shqipëria nuk e prodhon sasinë e naftës së pari, është naftë e rëndë ajo që prodhon dhe shkon për tregun ndërkombëtare. Rreth 600 mijë ton janë nën produktet që vijnë nga importi.Ne prodhojmë vetëm një pjesë të energjisë që konsumojmë, kjo na ndihmën që të kemi në çmim të rregulluar.

Sot që flasim çmimi i energjisë për familjarët është një çmim nën koston reale, falë masave  të marra për mbrojtjen e konsumatorit.

Çmimet e mallrave në treg i përcakton kërkesa dhe ofertën jo qeveria, vetëm në diktaturën komuniste i vendos qeveria. Për sa kohë flasim për mallra që i blejmë në tregjet ndërkombëtare siç janë energjia dhe nafta, çmimet janë njësoj si në Spanjë si në Shqipëri.’, është shprehur Rama, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bumçi: Këto janë arsyet themelore pse mbështes Sali Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi , tregon se ka disa arsye themelore pse mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit”  me Ylli Rakipin, Bumçi është shprehur se opozita ofron më shpresë që pas humbjes së zgjedhjeve në 25 Prill.

Ai u shpreh se, nëse Sali Berisha nuk do të dilte dhe të organizonte foltoren, opozita do kthehej në muze.

Kam mbështetur Berishën për shumë arsye dhe themelorja është se opozita nuk ofron shpresë dhe kjo shpresë u shua me mos fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.Fakti që nuk i ofruam shqiptarëve ndryshimin ishte goditje për opozitën. Duke qenë se partitë fushatën dhe gjithçka e kanë kthyer në presidenciale dhe merita do ti shkonte atij do bëhej kryeministër por kur humb duhet të mbash përgjegjësi.

Kjo humbje krijoi krizë besimi dhe kemi raportin më kritik që është bërë për zgjedhjet, por pse Basha nuk e përdor raportin kritik të zgjedhjeve.

Kur merr vendime duhet të përballesh. Demokratët e kuptojnë të mirën e PD, pse nuk i ndanë me to dhe të dalë ashtu siç del Berisha.

Duhet të kthejmë shpresën që opozita do ekzistojë, nëse Berisha nuk do të dilte opozita do kthehej në muze.  Kjo opozitë nuk ofron më shpresë se e ndryshon situatën dhe e bën më mirë”, tha Bumçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Gjysma e votuesve të Partisë Demokratike preferon Sali Berishën si kryetar të PD. Lulzim Basha mbështetet nga 1/3-ta e votuesve të PD, për të qëndruar në karrigen e kryetarit të partisë.

Vetëm 8.3% e votuesve të PD mendojnë që partisë i duhet një udhëheqës i ri.Thuajse gjysma e votuesve të PD-së mendojnë se largimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat nuk e ndihmon partinë të vijë në pushtet më shpejt. Vetëm 22% e tyre mendojnë se vendimi i Bashës e ndihmon ardhjen në pushtet të PD-së./Euronews

LEXO TE PLOTE