Connect with Us

Shpërthen bombula e gazit/ Dyshohet për të plagosur

Aktualitet

Shpërthen bombula e gazit/ Dyshohet për të plagosur

Publikuar

-

cna lajme aktuale

Një ngjarje e rëndë është shënuar ditën e sotme në Cangonj të Devollit. Një banesë ka marrë flakë si pasojë e shpërthimit të një bombule gazi.

Sipas asaj që raportpohet nuk dihet nëse ka të lënduar. Në vendgjarje ka mbërritur një mjet zjarrfikës për të bërë të mundur shuarjen e zjarrit.

Policia në vendngjarje për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes, ndërkohë që aktualisht po punohet nga ana e tyre për izolimin e plotë të flakëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Nga zyrat e RTSH në qeli/ Thoma Gëllçi del nesër para Gjykatës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish Drejtori i RTSH-së Thoma Gëllçi pritet të dalë nesër para Gjykatës për t’u njohur me masën e sigurisë.

Prokurorja Doloreza Musabelliu, që është marrë me rastin në fjalë, ka dorëzuar në Gjykatë kërkesën për Gëllçin tre ish vartësit e tij.

Prokurorja në kërkesën e saj i kërkon GJKKO-së, arrest me burg për Gëllçin.

Kujtojmë se Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në datën 28.02.2020 ka regjistruar procedimin penal nr.82/2020 për veprën penale “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, parashikuar nga neni 258 i Kodit Penal. Hetimet në kuadër të këtij proçedimi janë kryer në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Pas kryerjes së veprimeve hetimore gjithëpërfshirëse lidhur me këtë proçedim rezultoi se:Në proçedurën e prokurimit “Proçedurë e hapur”, me objekt “Blerje pajisje për kanalin RTSH Agro”, me nr. REF-90011-10-16-2018, me fond limit 86. 908 550, 00 lekë (pa tvsh), zhvilluar në datën 09.11.2018 nga autoriteti kontraktor Radio Televizioni Shqiptar, janë konstatuar shkelje ligjore, të kryera nga ana e tre anëtarëve të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave, konkretisht të hetuarve J.T., A.M. dhe E.M., shkelje këto të kualifikuara në elementët e veprës penale “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga neni 258 (para ndryshimeve me ligjin nr. 43/2021) të Kodit Penal.

Po kështu nga hetimet ka rezultuar se edhe shtetasi Thoma Gëllçi, me detyrë ish-Drejtor i Përgjithshëm i Radio Televizionit Shqiptar, ka kryer shkelje ligjore në këtë procedurë prokurimi, shkelje këto të kualifikuara në elementët e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

Për këtë arsye, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, paraqiti në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, kërkesën për caktimin e masave të sigurimit personal “Arrest në burg” ndaj shtetasve nën hetim J.T., A.M., E.M. dhe Th.G. Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me vendimin nr.79 datë 07.10.202, vendosi: “Pranimin e kërkesës së Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë.

Vendosjen e masës të sigurimit personal “Arrest në burg” ndaj shtetasit nën hetim Th.G., i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimit i detyrës, parashkuar nga neni 248 i Kodit Penal.

Vendosjen e masave të sigurimit sigurimit personal “Arrest në burg” ndaj shtetasave nën hetim J.T., A.M. dhe E.M., të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga neni 258 (para ndryshimeve me ligjin nr. 43/2021) dhe 25 të Kodit Penal. Ky vendim është ekzekutuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto-Nga Olsian Çela tek Arben Kraja e Gledis Nano, në tapetin e kuq/ “Nuk është koha për të vdekur”

Publikuar

-

Nga

“No time to die”, apo e thënë në shqip “Nuk është koha për vdekur”, është shfaqur mbrëmë në Tiranë.

Në sagën e radhës të agjentit 007,  në tapetin e kuq, mes të ashtuquajturve VIP-a të showbizzit, kanë parakaluar si kurrë më parë edhe njerëzit e drejtësisë.

Mes luksit në veshje të VIP-ave të showbizzit, janë shfaqur edhe krerët më të lartë të sistemit të drejtësisë.

Kreu i Prokurorisë së Përgjithshme Olsian Çela, kreu i Strukturës së Posaçme Antikorrupsion Arben Kraja apo edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit i sapoemëruar Gledis Nano.

Veshjet e tyre nuk janë kaq lukzose sa të VIP-ave të showbizzit, por nga fotot, duket se kreu i SPAK Arben Kraja dhe kreu i Policisë së Shtetit, duket sikur janë argëtuar dhe e kanë shijuar mbrëmjen.Ndërsa kreu i Prokurorisë së Përgjithshme, duket sikur e kanë dërguar kundër dëshirës së tij në atë premierë, ku pjesëmarrësit bënin gara se kush bie më shumë në sy, siç ishte kryebashkiaku Erion Veliaj, që nga fotot duket sikur s’ka bërë gjë tjetër në atë mbrëmje, veçse ka puthur duar dhe ka bërë foto me në sfond James Bondin.

“Nuk është koha për të vdekur”, duket edhe si një mesazh për njerëzit e drejtësisë, prej të cilëve i kanë sytë të gjithë qytetarët.

Më poshtë po sjellim fotot drejtuesve të sistemit të drejtësisë në tapetin e kuq./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Doktor Berisha na prij ta shporrim sektin Rama&Basha”/ Thirrja e fortë e demokratëve për ish-Kryeministrin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

“Foltorja”, iniciativë kjo ish-kryeministrit Sali Berisha ka “ndezur”, demokratët në të gjithë vendin, të cilët ndihen të tradhëtuar dhe të shitur nga kryetari i PD –së, në detyrë Lulzim Basha.

Të martën që vjen Berisha do të jetë në Kukës me demokratët atje.

Këtij takimi i kanë paraprirë thirrjet e dmeokratëve në rrjetin social të ish-kryeministrit, në postimet e tij të njëpasnjëshme.

“Doktor Berisha na prij ta shporrim sektin Rama&Basha se na degjeneruan këto 8 vite..Ja hoqën brekët këtij populli deri në fund të kembeve…Tek ju shihet drita në fund të tunelit”, shkruan një demokratët.

Sipas demokratëve PD do të ngrihet në shesh pasi nuk i duron padrejtësitë që bëhen në kurrriz të tyre me anë të marrëveshjeve Basha –Rama.

PD ngrihet në shesh sepse është Partia Demokratike që nuk duron padrejtësitë, nuk duron mizorinë, e don lirinë, është partia e vlerave dhe lirisë së mendimit e shprehjes, PD nuk është partia e Lulzim Bashës e mbyllur, e rrënuar, e mundur.

Partia e Bashës nuk është kjo Parti Demokratike, partia e BashËs eshte partia e klaneve, partia e servilëve, partia që listen e kandidateve e përzgjedh brenda nate, pa votë, pa mendim anëtarësie.

Kjo nuk mund të jetë PD që llogaritjet dhe humbjet e njëpasnjëshme karshi Rilindjes i bën shumë keq po si 7×7=42”, shkruan një nga demokratët në rrjetin social të ish kryeministrit.Sipas të njëjtit, partia e Lulit është kthyer ne parti çunash  lagjesh, çuna kolegjesh, ish shokë e miq shkolle, çuna të rrugës së Kavajës, çuna të shkolluar me ideologji ndërfetare e përtej tyre, çuna të Lulit të gjithë, por jo të PD.

Diku dhe vërdallë po vjen ndryshimi i duhur, po i kthehet identiteti dhe vlera mbi të cilin ka ecur dhe krijuar PD.

Kujdes , Lulzim Basha ka luajtur me çdo demokrat, me çdo vyrtit dhe karakteristikë demokratësh, prandaj Luli duhet të ik sa më shpejt, sepse është i dobët dhe ka tradhëtuar çdo anëtar të saj.

Ai kurrë nuk mundet të fitoj, ai gjithmonë është mundur nga Rama sepse ka shkelur mbi dinjitetin dhe integritetin dhe vërtetësinë e demokratëve.

Lulzim Basha duhet të ik dhe partia duhet të hapet e çlirohet nga kthetrat e tigrit të madh dhe nga dobësia e një qingji të butë që s’ka asnjë moral për të drejtuar uraganin dhe ushtrinë me intelektualitet dhe karakter të demokratëve.

Është barrë e rëndë PD, dhe prandaj ka nevojë për burrë opozite dhe jo miss buzëqeshje e zgërdhierje parlamenti! Kukësi dhe kukësianet nuk e duan PD e Bashës”, shkruan me tej nga demokrati, që u bën thirrje të gjithëve për të reaguar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE