Connect with Us

Shpallja “non grata” e Berishës/ Kim: Ata që thonë se janë habitur, nuk po tregohen të sinqertë

Politikë

Shpallja “non grata” e Berishës/ Kim: Ata që thonë se janë habitur, nuk po tregohen të sinqertë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka folur në lidhje me vendimin për shpalljen “non grata” të ish kryeministrit Sali Berisha.

VOA ka ndarë një pjesë të shkurtër të intervistës, ku Kim thotë se kur sekretari i shtetit përcakton dikë për korrupsion domethënës kjo është shumë e dukshme.

Kim shton se ata që thonë që janë të habitur nga ky përcaktim, nuk po tregohen të sinqertë.

LEXO EDHE:  Luftë nënë e bijë?!/ Cila është Zonja e Parë e SHBA? (Foto)

Mendoj se është e drejtë të thuhet që në shumicën e rasteve në momentin kur dikush përcaktohet nga sekretari i Shtetit për korrupsipon domethënës, zakonisht është shumë e dukshme. Dha ata që thonë që janë të habitur, nuk po tregohen shumë të sinqertë”, thotë Kim ndër të tjera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Servilët e PD-së/ Ish-Ministri: Në kafe nuk lënë gjë pa thënë, publikisht heshtin

Publikuar

-

Nga

Zgcna lajme politik

Ish-Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka shenjëstruar grupin e servilëve në PD, qëndryshe thonë dhe ndryshe bëjnë.

Sipas Manjanit, na flasin kundër Lulzim Bashës dhe pro Foltores dhe ish-kryeministrit Sali Berisha, ndërsa publikisht heshtin.

Janë disa kryetarokratë, që në kafene nuk lenë gjë pa thënë për kryetarin e tyre. Ata madje thonë se “nuk mbahet më ky humbës kryetar”. Vijojnë me tej “Berisha është burrë. Foltorja e tij është gjigande”…. Etj, etj, etj…

Mirëpo publikisht thonë krejt të kundërtën..!!LEXO EDHE:  LETRA/ Siguria e rrjetit në fokusin e SHBA, ONE Telecommunication iu bashkua e para nismës që pasoi falënderimin e posaçëm të Trump

LEXO EDHE:  Basha deklaratë të fortë për mediat amerikane/Rama po shkatërron vendin, kush e financon!

Jam i sigurtë se sapo të fillojë largimi i kryetarit që mbrojnë në publik, do jenë po këta që do flasin me gjuhen e sotme të kafenesë…

Hajt më!

Politikë hesapi…”, shkruan Manjani në rrjete sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rikthimi i mureve në Evropë

Publikuar

-

Nga

cna lajme blog

Nga Luca Misculin “Il Post”

Dy shtetet e fundit evropiane që kanë njoftuar mbi planet e tyre për të ngritur gardhe me tela me gjemba përgjatë kufirit të tyre ishin Lituania dhe Letonia, të frikësuara nga një rritja e azilkërkuesve që nisën të mbërrinin nga Bjellorusia që nga fillimi i verës.

Por vitet e fundit, barriera të ngjashme për të frenuar ardhjen e emigrantëve janë ndërtuar në Poloni, Hungari, Greqi, Bullgari. Deri para disa vitesh Bashkimi Evropian e cilësonte shembjen e Murit të Berlinit si një akt vendimtar të themelimit të tij.

Në këtë aspekt, u interpretua si pozitiv fakti që Brukseli kishte arritur t’i bindte anëtarët e tij qëtë shfuqizonin kufijtë e brendshëm falë traktatit të Shengenit. Megjithatë sot Komisioni Evropian -dhe sidomos Komisionerja për Punët e Brendshme Ilva Johanson -thonë se nuk kanë“asgjë kundër” ndërtimit të barrierave të reja, edhe pse tani për tani e kanë mohuar se ato mund të ndërtohen duke përdorur fondet evropiane.

Johanson ishte duke komentuar një letër të nënshkruar nga ministrat e brendshëm të12 vendeve anëtare – Austrisë, Bullgarisë, Qipros, Republikës Çeke, Danimarkës, Estonisë, Greqisë, Hungarisë, Lituanisë, Letonisë, Polonisë dhe Sllovakisë – e cila në thelb i kërkoi Komisionit Evropian të financojë ndërtimin e barrierave me fondet evropiane.

“Pengesat fizike janë një masë efektive e mbrojtjes së kufirit, nga e cila përfiton i gjithë Bashkimi evropian. Ky instrument legjitim duhet të financohet në mënyrën e duhur nga buxheti evropian dhe të bëhet një prioritet i unionit”– thuhet ndër të tjera në letër.

Shumica e vendeve që e nënshkruan këtë letër qeverisen nga koalicionet e qendrës së djathtë, me përjashtim të Danimarkës (të qeverisur nga qendra e majtë) dhe disa qeverive të koalicionit.

Megjithatë fronti i vendeve në favor të mureve po zgjerohet:dhe mbetet domethënës fakti që asnjë nga shtetet anëtare që kanë ndërtuar kohët e fundit një gardh në kufijtë e tyre nuk e ka çmontuar atë më vonë.

Sipas një përllogaritjeje të Qendrës Studimore të Institutit Transnacional (TNI), nga viti 1990 dhe deri në vitin 2019, në Bashkimin Evropian dhe në zonën Shengen janë ndërtuar rreth 1 mijë kilometra gardhe dhe mure, pra rreth 6 herë më shumë sesa gjatësia e Murit të Berlinit, me një kosto totale prej mbi 900 milionë eurosh.

Dhe në këtë llogaritje, mungojnë508 kilometrat e gardhit që ka vendosur të ndërtojë së fundmi Lituania në kufirin e saj me Bjellorusinë.

“Emigracioni po shihet gjithnjë e më shumë si një kërcënim dhe jo si një burim për të adresuar mungesat e fuqisë punëtore dhe rënien e niveleve të lindjeve”-komentoi analistja Xhudi Dempsi, drejtoreshë e revistës online “Strategic Europe”.

“Por në vend që të ndërtojë një politikë të përbashkët mbi emigracionin apo të drejtën e azilit, Bashkimi Evropian ka zgjedhur që të merret me këtë problem duke e eksportuar atë”- thekson ajo.Është një tezë që përshtatet shumë mirë si marrëveshja që ka arritur Bashkimi Evropian me Libinë dhe Turqinë, për të parandaluar ardhjen e emigrantëve nga deti, ashtu edhe me politikën e re të ndërtimit të mureve dhe forcimit të kufijve të jashtëm të miratuar nga vendet evropiane.

Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), agjencia e OKB-së që merret me emigrantët, 39.648 emigrantë janë regjistruar në Serbi dhe 16.150 në Bosnje Hercegovinë vetëm në vitin 2020.

LEXO EDHE:  Nxehen keq gjakrat/Retorikë e ashpër SHBA-Koreja e Veriut

LEXO EDHE:  Nxehen keq gjakrat/Retorikë e ashpër SHBA-Koreja e Veriut

Që të dyja janë vende që nuk janë pjesë e Bashkimit Evropian, dhe atje janë bllokuar mijëra emigrantë, pikërisht për shkak të një gardhi (siç është ai i ndërtuar nga Hungaria përgjatë kufirit me Serbinë), apo për shkak të kontrolleve dhe dhunës së policisë kufitare (si në rastin e kufirit Bosnje-Kroaci).

Ndërtimi i barrierave fizike, është vetëm i fundit në një seri vendimesh, ku që të gjithë shkojnë në një drejtim dhe janë marrë vitet e fundit nga vendet evropiane.

Në institucionet evropiane ekziston një mendim i përbashkët, sipas të cilit menaxhimit të dukurisë së emigrimit ka nevojë për 2 shtylla:garantimin e mënyrave të ligjshme dhe të sigurta për të siguruar një rrjedhë të vazhdueshme por të kontrolluar të emigrantëve, dhe forcimin e kufijve të jashtëm për të dekurajuar hyrjen e paligjshme në union.

Ndërsa e para është plotësisht në duart e shteteve anëtare – të cilat përveç disa përjashtimeve nuk duken të gatshme qëtë miratojnë parametra më gjithëpërfshirës të pranimit të emigrantëve të rinj, ​​nga frika e humbjes së mbështetjes elektorale- për të dytën ka pasur një bashkëpunim të qëndrueshëm midis institucioneve dhe qeverive kombëtare, i cili5 vjet më parë çoi në krijimin e agjencisë kufitare evropiane, Frontex.

Që nga ajo kohë, agjencia është përfshirë në patrullimin e gjerë të kufijve tokësorë dhe detarë të Bashkimit Evropian. Ndërkohë, ajo është akuzuar shpesh për shumë pak transparencë, si dhe për synimin e nënkuptuar për t’i mbajtur jashtë me çdo mjet dhe teknologji të disponueshme emigrantët dhe azilkërkuesit.

Ndërkohë, gjatë viteve të ardhshme Frontex do të ketë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm. Kështu,deri në vitin 2027 kjo agjenci do të ketë 10 mijë punonjës, nga 1.500 që ka aktualisht, nga të cilët 7.000 do jenë të punësuar nga forcat e policisë kombëtare, teksa do në vitet 2021-2027 pritet të ketë një buxhet më të madh se shumica e agjencive të tjera tëBashkimit Evropian, rreth 5.6 miliardë euro.

Komisioni Evropian është shprehur prej kohësh se forcimi i Frontex, duhet të ecë paralelisht me hapjen e kanaleve ligjore për hyrjen e emigrantëve dhe azilkërkuesve, të cilët sot praktikisht nuk ekzistojnë.

Por siç theksoi gazetari Nikolaj Nielsen në “EuObserver”, “masat e propozuara nga Komisioni sa i përket pritjes, duhet të negociohen ende me institucionet e tjera evropiane, dhe mund të duhen vite të tëra derisa të bihet dakord dhe më pas ato të zbatohen”. Ndërkohë, ne mund të presim ndërtimin e më shumë mureve dhe zhvillimin e sistemeve të reja kontroverse të mbrojtjes kufitare evropiane.

https://www.ilpost.it/2021/10/13/europa-est-muri/

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar sfidon deputetët e PD/ Duhet t’i përgjigjen një pyetje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri i ka drejtuar një mesazh deputetëve të grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri i sfidon deputetët e PD, ndërsa thekson se ata duhet të përgjigjen nëse janë me shumicën e anëtarësisë apo me Kryetarin.

Disa deputetë të PD që nuk janë shprehur për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar duhet të zgjedhin mes shumices së anëtarësisë ose kryetarit!

Dilema që shtrohet është: kush ka më shumë vota në zgedhje: anëtaresia apo kryetari?LEXO EDHE:  “Si i sfumoi Basha hetimet për lobimin”/ Ish-Ministri ngre dyshime të forta

LEXO EDHE:  Shpallja “non grata” e Berishës/ Xhafaj: Mesazh i qartë i aleatit tonë strategjik

Pra do fitojë opsioni i fitores së mundshme në zgjedhjet e ardhshme apo humbja e sigurtë?

Sepse termat “reformim”, “votë”, “fjalë e lirë”, “përfaqesim” e “meritokraci” mesa duket nuk po i kuptojnë ende!

Të paktën të kuptojnë se mandatin e ardhshëm ta harrojnë nëse PD do jetë e kryetarit dhe jo e anëaresisë!”-shkruan Edvin Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE